Jak ušít dětskou nebo dámskou mikinu s kapucí (mikinové šaty) TRIO

Péťa  ·  19.11.2021  ·  5 minut čtení

Šití dětské nebo dámské mikiny s kapucí (pří. prodloužené dámské mikiny - mikinových šatů) j vhodné pro mírně pokročilé až pokročilé švadlenky. Návod jak ušít mikinu s kapucí obsahuje detailní popis i fotografie. Pokud se šitím potřebujete poradit, neváhejte se ptát v komentáři pod tímto návodovým článkem. Střih na mikinu můžete pořídit v elektronické i tištěné podobě: PDF střih na prodlouženou dámskou mikinu / Tištěný (papírový) střih na dámskou mikinu TRIO / PDF střih na dětskou mikinu TRIO 2v1 / Tištěný (papírový) střih na dětskou mikinu TRIO.

Střih na prodlouženou dámskou mikinu s kapucí:

Střih na dětskou mikinu + mikinové šaty s kapucí

Doporučený materiál na mikinu

Střih na mikinu TRIO je konstruovaný pro středně silné pleteniny. Vhodná je například slabší nepočesaná teplákovina s elastanem, úplet French Terry nebo Punto di Roma apod.

Doporučení k šití

Mikinu můžete ušít na běžném šicím stroji nebo na overlocku. Švy by však v obou případech měly být pružné, aby během oblékání nebo nošení nepopraskaly. Při šití na běžném domácím šicím stroji se řiďte následujícími doporučeními:


Návod jak ušít mikinu s kapucí

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerie. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na fotku klikněte.

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

 • z hlavní látky:
  • 1x zadní díl na přeložku (přehyb látky)
  • 1x přední díl - horní (1)
  • 1x přední díl - dolní
  • 1x levý rukáv - horní
  • 1x levý rukáv - dolní
  • 1x pravý rukáv - horní
  • 1x pravý rukáv - dolní
  • 2x kapuce - boční díl
  • 1x spodní lem na přeložku
  • 2x lem rukávu
 • z doplňkové látky:
  • 1x přední díl - středový
  • 1x levý rukáv - středový
  • 1x pravý rukáv - středový
  • 1x kapuce - středový díl

Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm. U dílců kapuce je koncová záložka 3 cm.

Střih na mikinu TRIO

Pozn.: Střih pokládáme na lícovou stranu látky. Levý/pravý rukáv je myšlený tak, jak bude na hotovém modelu. Z předního pohledu jsou tedy strany prohozené, tedy pravý rukáv na obrázku vidíme vlevo (avšak při oblečení mikiny na těle bude na pravé ruce)...

Doporučení: Papírové střihové dílce doporučuji nechat přišpendlené co nejdéle, tedy vždy až do doby, kdy budeme s daným dílem pracovat. Jinak by se nám jednotlivé díly mohly pomíchat.

Pomůcka: Na střihu je zaneseno mnoho značek, které nám pomohou při sešívání příslušných dílů k sobě. Značky jsou popsány velkými písmeny a to v pořadí, jak se jednotlivé švy sešívají k sobě. Toto by mělo být velmi nápomocné, abychom omylem nesešili díly k sobě špatně.

Jak ušít mikinové šaty (mikinu) - střihová příprava
Střihová příprava - značky ke správnému sesazení jednotlivých švů

2. Kompletace členěných dílů

Jako první si zkompletujeme členěný díly, tedy oba rukávy a přední díl.

2.1 Přední díl

Položíme si před sebe všechny tři části předního dílu, lícovou stranou nahoru. Z dílů odstraníme papírový střih.

Přes spodní část položíme středovou, lícem k líci a sesazovací šev sešpendlíme. Stejně tak přes středový díl položíme horní, lícem k líci, a také sešpendlíme.

2.2 Pravý rukáv

Připravíme si před sebe všechny tři části pravého rukávu, lícem nahoru. Odstraníme papírový střih.

Jak ušít mikinové šaty (mikinu) - kompletace členěných dílů (pravý rukáv)
Jak ušít mikinové šaty (mikinu) - kompletace členěných dílů (pravý rukáv)

Přes dolní díl položíme středový, lícem k líci a sešpendlíme sesazovací šev. Následně přes středový díl položíme horní díl, lícem k líci. Opět sesazovací šev sešpendlíme.

2.3 Levý rukáv

Postupujeme stejně jako v předchozích krocích. Odstraníme papírový střih, přes spodní část rukávu položíme lícem k líci středovou část, sešpendlíme. Přes středovou část nakonec položíme horní část a šev opět sešpendlíme.

2.4 Členící švy

Všechny sešpendlené členící švy v předním dílu i obou rukáv sešijeme. Švové přídavky sežehlíme směrem dolů. V případě, že máme výrazně kontrastní barvy, sežehlujeme švové přídavky do té tmavších částí. Jestliže máme látky lehce odlišných gramáží, pak švové přídavky sežehlíme do lehčího materiálu.

Jak ušít mikinové šaty (mikinu) - kompletace členěných dílů
Jak ušít mikinové šaty (mikinu) - kompletace členěných dílů

3. Ramenní švy

Kompletní přední díl si před sebe položíme lícovou stranou nahoru. Přes něj pokládáme zadní díl, lícem k líci. Sešpendlíme a následně sešijeme oba ramenní švy.

4. Našití rukávů

Trup mikiny rozložíme lícem nahoru a do průramků našpendlíme příslušné rukávy. Dáme si dobrý pozor, abychom rukávy omylem neprohodili. Ke správnému usazení nám pomohou značky, které jsou v předním dílu v průramku a také na obou rukávech v rukávové hlavici.

Rukávy do průramků všijeme.

Jak ušít prodlouženou dámskou mikinu - našití rukávů
Jak ušít prodlouženou dámskou mikinu - našití rukávů

5. Rukávové švy a boční švy

Práci otočíme naruby a sešpendlíme oba rukávové i boční švy v návaznosti. Následně je sešijeme.

6. Kapuce

6.1 Kompletace dílů kapuce

Položíme si před sebe všechny tři díly kapuce, lícovou stranou nahoru. Všechny tři díly k sobě lícovými stranami sešpendlíme a sešijeme. Se správným sesazením nám opět pomohou značky na střihových dílcích.

6.2 Tunýlek v kapuci s gumou

Nyní si začistíme koncovou záložku po celé straně kapuce a podehneme ji 3 cm do rubu. Koncovou záložku ve vzdálenosti cca 2,5 cm od přehybu (kraje) prošijeme a vytvoříme tak tunýlek.

Změříme si celkovou délku kraje kapuce a od naměřené hodnoty odečteme přibližně 10 cm. Výslednou hodnotu zkusmo krejčovským metrem naměříme také podél obličeje, zda-li nám takové zakončení kapuce bude vyhovovat. Výsledek je délka gumy, kterou si odstřihneme.

Pruženku protáhneme tunýlkem a na obou jeho koncích ji do kapuce zapošijeme, aby byla uvnitř napevno.

7. Lemování průkrčníku a vsazení kapuce

7.1 Lemování průkrčníku

Krejčovským metrem postaveným na hranu změříme obvod průkrčníku. V závislosti na použitém materiálu pro lemování průkrčníku dopočítáme potřebnou délku proužku. Např. u silnějšího úpletu bude délka proužku přibližně 0,85x obvod průkrčníku, u teplákoviny a méně pružných látek to bude přibližně hodnota 0,9x obvod průkrčníku. Šířku proužku zvolíme dle vlastních preferencí, doporučuji se pohybovat v rozmezí 3,5-4,5 cm.

Proužek přehneme na polovinu, lícem dovnitř a jeho kratší strany sešijeme. Špendlíky, křídou nebo nástřihy označíme polovinu proužku.

Na předním i zadním dílu mikiny si také uděláme značky v polovině délky průkrčníku. Pomocí značek se nám podaří plynule našpendlit podélně přeložený proužek do celého obvodu. Proužek máme složený lícovou stranou ven a špendlíme jej k lícové straně předního i zadního dílu.

7.2 Vsazení kapuce

Na středovém dílu kapuce si označíme prostředek (špendlíkem, křídou nebo nástřihem).

Kapuci otočíme naruby a vsuneme ji dovnitř naruby otočené mikiny. Okraj kapuce našpendlíme přes proužek v průkrčníku. Vznikne nám jakýsi sendvič, ve kterém máme mikinu naruby, přes lícovou stranu průkrčníku je proužek a přes proužek je kapuce, lícovou stranou k proužku a k dílům mikiny.

Jak ušít prodlouženou dámskou mikinu - lemování průkrčníku a vsazení kapuce
Jak ušít prodlouženou dámskou mikinu - lemování průkrčníku a vsazení kapuce

Přední kraje kapuce se přesně potkávají ve středu průkrčníku předního dílu.

Střed středového dílu kapuce leží přesně na středu zadního dílu.

Všechny vrstvy k sobě v celém obvodu sešijeme. Pokud šijeme na overlocku, je teď správný moment ponechat delší konce nití a ty zatáhnout pod smyčky ve švu.

Jak ušít prodlouženou dámskou mikinu - lemování průkrčníku a vsazení kapuce
Jak ušít prodlouženou dámskou mikinu - lemování průkrčníku a vsazení kapuce

8. Lemování délky mikiny a rukávů

8.1 Spodní lem

Spodní lem přeložíme na polovinu, lícem dovnitř a v jeho kratších stranách jej sešijeme. Sešitý lem přehneme podélně na polovinu, lícovou stranou ven. Přehnutý lem vešpendlíme do lícové strany mikiny v jejím spodním kraji. Po celém obvodu lem k mikině přišijeme. Během šití lem zlehka natahujeme, aby si do spodního kraje mikiny plynule hezky sedl. Opět, jestliže šijeme na overlocku, ponecháme delší konce nití a ty následně zatáhneme pod smyčky ve švu.

8.2 Lemy rukávů

Obdobně vypracujeme také lemy obou rukávů. Dílce složíme na polovinu, lícovou stranou dovnitř. Kratší strany sešijeme. Lemy přehneme podélně na polovinu, lícem ven. Lícem k líci přehnuté lemy vešpendlíme do krajů rukávů a všijeme.

Pro připomenutí, střih použitý v tomto návodu můžete pořídit v elektronické i tištěné podobě tady:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

marketa.pernova 26. 11. 2021

Milá Péťo, střihem jste mě moc potěšila, už dlouho jsem po podobném toužila, koupila jsem i dětský pro holčičky. Ale co je nejúžasnější - Váš nový ateliér nad střechami Liberce! Tam se Vám musí pracovat úplně nádherně a snad samo!!! Ať se Vám v něm všechno daří, abyste nás zase mohla brzy potěšit hezkým střihem! Klidný advent Vám srdečně přeje Markéta

Peťa z Prošikulky.cz 26. 11. 2021

Milá Markéto,

moc děkuji za nádherný komentář. Máte ve všem pravdu, tenhle ateliér je doslova splněný sen. Bez přehánění, jsem opravdu nadšená! Tvoří se to opravdu skoro samo. :)

Jsem ráda, že Vás nový střih potěšil, v hlavě mi ležel už dlouho a teď s novým prostorem jsem dostala spoustu nové energie do tvoření, tak se na střih konečně dostalo.

I Vám přeji krásný advent a budu ráda, když se ke mně na web čas od času vrátíte.

Mějte se krásně, Peťa

Misa M. 21. 1. 2022

Hezky den, Petro,
siju mikinu trio z teplakoviny a mam ji tip top, v pase trochu na krev jak material mene pruzi. Chtela bych dalsi verzi udelat z pocesane teplakoviny. Mate prosim zkusenost, zda zvetseni o 2 cisla bude stacit? Nebo mam volit jiny strih? Na tomhle se mi prave libi. ze je vypasovany a vase strihy mi vetsinou sedi i bez uprav.

. Dekuji

Peťa z Prošikulky.cz 21. 1. 2022

Dobrý den Míšo,

obávám se, že toto budete muset zkrátka risknout a ozkoušet. Jen bych dávala pozor, aby o dvě čísla větší mikina nebyla příliš velká v ramenou. Možná bych udělala v oblasti náramenice kombinaci s původní menší velikostí.

Hezký den, Peťa

Další články v kategorii