Jak upravit střih na svou postavu (VIDEO návody)

Péťa  ·  18.9.2020  ·  5 minut čtení

Na dnešek jsem si pro vás připravila video návod jak upravit střih. Nebudeme dnes střih modelovat, ale budeme ho upravovat tak, aby co nejlépe seděl konkrétní postavě. Podíváme se jak upravit střih v šířkových rozměrech, jak kombinovat více velikostí střihu dohromady i jak střih prodloužit nebo zkrátit pro různou výšku postavy.

Jak upravit střih na svou postavu
Jak upravit střih na svou postavu

1. Jak vybrat vhodnou velikost střihu

Tabulky velikostí Prošikulky.cz

Velikost střihu vyberte podle tabulky velikostí, ve které najdete tělesné rozměry, nikoliv podle velikosti kupovaného oblečení. Střih na horní část trupu (tričko, mikina, bunda apod.) vyberte podle obvodu hrudi (2), střih na dolní část oděvu (kalhoty, sukně apod.) podle obvodu sedu (4). Při šití šatů je potřeba se orientovat podle obvodu hrudi i podle obvodu sedu, přičemž důležitější je obvod hrudi. Obvod pasu (3) je doplňkovým tělesným rozměrem. Dětské velikosti se primárně vybírají podle výšky postavy. Vhodnost vybrané velikosti se dále posuzuje podle obvodu hrudi nebo sedu v závislosti na druhu šitého oděvu.

Pro správné zjištění tělesných rozměrů se změřte ve spodním prádle ve vzpřímeném postoji. Nezadržujte dech.

2. Jak zvětšit, zmenšit střih o 1-2 velikosti (stupňování)

Jak zvětšit nebo zmenšit střih

Jestliže střih není přímo ve vaší velikosti a potřebujete jej celkově zmenšit nebo zvětšit o 1-2 velikosti, můžete si střih dodatečně vystupňovat. Ve videu to sice několikrát opakuji, ale radši to napíšu i tady.

Tímto způsobem zmenšujeme nebo zvětšujeme střih o 1, max. o 2 velikosti. Bohužel neplatí, že bychom mohli z dětského střihu takto vyrobit dámský střih nebo naopak z dámského vyrobit střih dětský. Je to kvůli tomu, že pro různé velikosti platí různá stupňovací a konstrukční pravidla a střih se pak v různých velikostech chová jinak. Video návod na snadné stupňování střihu najdete zde:

3. Jak upravit střih v šířce a zkombinovat více velikostí

Celý postup úprav ale také teorii k výběru správné velikosti střihu jsem podrobně popsala a názorně ukázala ve videu:

4. Jak upravit střih v délce, typy pro různé výšky postav

Střihy jsou zpravidla konstruovány pro průměrnou tělesnou výšku (u žen 168 cm, u mužů 180 cm). Pro nejjednodušší a základní úpravu střihu v délce se postavte rovně k zrcadlu a přiložte si k sobě papírový střih. Tak nejsnadněji uvidíte, kde je střih potřeba zkrátit nebo prodloužit. Toto místo si označte linií, která je kolmá na referenční linii (velká šipka na střihu určující jeho polohování). 

4.1. Zkrácení střihu - úpravy pro menší postavu

Při zkrácení oděvu nakreslete pod i nad tuto linii nové linie, které od sebe budou vzdáleny o tolik cm, o kolik chcete střih v této partii zkrátit. Střihový díl přes sebe složte tak, aby se obě linie dotýkaly a takto složený (zkrácený) střih v přehybu slepte. Stejným způsobem je potřeba zkrátit i navazující díl, tzn. zadní díl (pokud jste zkracovali přední díl a naopak). Jestliže střih zkracujete v horní oblasti hrudi v průramku a oděv má také rukávy, bude potřeba v této partii zkrátit i rukáv, aby bylo možné jej do průramku všít. Výšku rukávové hlavice zkraťte o stejnou vzdálenost, o jakou jste zkrátili přední a zadní díl. V tomto kroku však dojde také ke zkrácení celkové délky rukávu. Jestliže chcete, aby měl rukáv původní délku, pak je potřeba jej přibližně v oblasti lokte prodloužit o onu zkrácenou délku. Nezapomeňte narýsovat nový boční šev do plynulé křivky. Případně i nové rukávové švy.

Jak upravit střih - zkrácení (pro menší postavu)
Jak upravit střih - zkrácení (pro menší postavu)

4.2. Prodloužení střihu - úpravy pro vyšší postavu

Při prodloužení střihu postupujte obdobně. Přiložte papírový střih k postavě a určete místa, kde bude střih potřeba prodloužit. V těchto místech narýsujte linii kolmou k referenční linii. Po této narýsované linii střih rozstřihněte a jednotlivé jeho části od sebe oddalte o požadovanou (prodlužující) vzdálenost. Je důležité prodloužit přední i zadní díly o stejnou vzdálenost ve stejných místech, aby bylo možné díly v navazujících švech sešít. Pod rozstřižený střih vložte pruh papíru, ke kterému ve zvolené vzdálenosti části střihu přilepte. Stejně jako u zkracování střihu je i v případě potřeby nutné upravit také střih rukávu, tedy jej v rukávové hlavici prodloužit, pokud jste prodlužovali přední a zadní díl v oblasti průramku a došlo tak k jeho zvětšení.
V případě potřeby zkraťte celkovou délku rukávu v oblasti lokte. Nezapomeňte narýsovat nový boční šev do plynulé křivky. Případně i nové rukávové švy.

Jak upravit střih - prodloužení (pro vyšší postavu)
Jak upravit střih - prodloužení (pro vyšší postavu)

Pokud Vás zajímá, jak postupovat při zkracování nebo prodlužování délky nohavic nebo rukávů (třeba i s manžetami), můžete se podívat na kratičké video, možná vám pomůže:

Všechna videa najdete na mém YouTube kanálu. Pokud můj kanál ještě neodebíráte, pak na YouTube přímo pod videem klikněte na tlačítko ODEBÍRAT, aby vám žádné nové video neuteklo.

Další informace týkající se obecně střihů, velikostí a konstrukční teorie najdete v tomto článku: Teorie konstrukce střihů: Co je to oděvní střih


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

Zuzana 25. 11. 2017

Výborná práca,poucne,veľmi dobre vysvetlene. Len by ma zaujimalo,ako to je s volnostnimi pridavkami aj u iných materiáloch a odevoch.

Peťa z Prošikulky.cz 27. 11. 2017

Děkuji za milý komentář, jsem ráda, že je video užitečné. Co se volnostních přídavků týká, bude na ně v brzké době celý jeden článek, protože videu je už takhle dlouhé, takže kdybych se rozpovídala ještě o volnostních přídavcích, tak by bylo video na půl dne :) Hezký den, Peťa

petraxmajerova 25. 11. 2017

Dobry den Peto,
Dekuji za krasne provedene video. Jsem sice zacatecnik, ale mereni mi prislo naprosto srozumitelne a logicke. Jedina informace, ktera mi chybela je, jak pocitat ty pridavky na rozmery hotoveho odevu ( ve vasem pripade -4cm). Mate nejake doporuceni? Chtela bych podle tohoto strihu usit tricko, ale i tenkou mikinu z nepocesane teplakoviny. Jake v tomhle pripade zvolit volnostni pridavky? Pripadne jakym zpusobem nad tim sama pouvazovat potebuju nejaky podobne povedeny navod;-)

Moc dekuji za radu a hodne podobnych videii a strihu.

Petra

Peťa z Prošikulky.cz 27. 11. 2017

Dobrý den Peti, děkuji za hezký komentář a jsem moc ráda, že je i pro vás video užitečné. Co se volnostních přídavků týká, bude na ně v brzké době celý jeden článek, protože videu je už takhle dlouhé, takže kdybych se rozpovídala ještě o volnostních přídavcích, tak by bylo video na půl dne :) Mějte se hezky, Peťa

Petra 29. 11. 2017

Dobrý den, díky za super video, osvětlilo se mi spoustu věcí :-) A křečovité to nebylo ani náhodou, naopak máte velmi příjemné a sympatické vystupování ;-)

Peťa z Prošikulky.cz 29. 11. 2017

Jé, děkuju, jste milá :) Jsem moc ráda, že se Vám video líbilo! Hezký den, Peťa

michaela.pospichalova 4. 12. 2017

Peti, jsem moc ráda, že jste . Moc ráda sleduji vaši práci, máte moc příjemné vystupování, vaše střihy a návody jsou skvělé a srozumitelné. Tohle video mi konečně pomohlo pochopit víc věcí najednou . Mockrát děkuji a jen tak dál ❤️.

Peťa z Prošikulky.cz 4. 12. 2017

Zdravím Míšo, děkuji za úžasný komentář! Jste moc hodná, úplně jste mi tímto komentářem rozjasnila den! Bez Vás a ostatních čtenářek by nic z toho, co na blogu je, nevzniklo. Takže to naopak já moc děkuji Vám, že tu jste, čtete, tvoříte, dáváte mi zpětnou vazbu a tím i pocit, že to, co dělám, má smysl... :) Mějte se krásně, Peťa

Líba 8. 12. 2017

Hezký den , mám doma již rok šicí stroj , ale ještě jsem se neodvážila ušít něco na sebe. Po tomhle báječném videu už to ale opravdu zkusím a střih si objednám také u Vás. Jste skvělá. Ještě by mne ale zajímalo , jak je to s úpravou střihu na kalhoty.Kde je pevný bod? Šířka přes boky? Moc děkuji za video a odpověď. Přeji mnoho spokojených zákazníků.
Líba

Peťa z Prošikulky.cz 8. 12. 2017

Hezký den Líbo, u kalhot je stěžejní obvod sedu. Obvod pasu jednoduše upravíte záševky, délku i šířku kalhot také jednoduše upravíte podle Vašich představ Mějte se hezky, Peťa

eliskalhotakova 10. 12. 2017

Milá Peťo,
mockrát děkuji za úžasné video, které mi mnohé osvětlilo.
Za nás vyšší bych se ještě přimlouvala, o dotočení videa, jak se přesně tričko prodlužuje. Kde přesně se má střih přestřihnout a dolepit. I když v tomto videu jste to zlehka zmínila.
Na střihu na šaty od Vás jsem se s tím pěkně zapotila, pak jsem to "nějak" udělala. Vyšlo mi to ale předním díle v jiné výšce než na zadním. Což nechápu, ale po přiložení předního a zadního dílu na sebe to sedí. Zatím ale ještě nejsou ušité. Ještě řeším ty rukávy :-) No a pak ještě ušít :-)
Děkuji
Hezký den :-)

anna.javorkova 28. 5. 2018

Děkuji za moc hezké video, které mi otevřelo oči ve světě oděvní tvorby zase o něco více :-)

Peťa z Prošikulky.cz 28. 5. 2018

Rádo se stalo, Aničko! :) Hezký den, Peťa

aledost 13. 8. 2018

Díky za super video, vše je jasně vysvětleno. Moc mi to pomohlo. Určitě si objednám ještě další střihy, moc se mi líbí šaty Silueta.

Peťa z Prošikulky.cz 13. 8. 2018

Rádo se stalo a jsem moc ráda, že Vám video pomohlo při úpravách střihu. Mějte se krásně, Peťa PS: Šaty Silueta jsou moje oblíbené! ♥

Irena 23. 8. 2018

Dobrý den, skvělé video, díky! Jen se ještě zeptám, co u střihů, kde ji jiný přední a zadní díl? Coz je myslím u většiny. Díky.

Peťa z Prošikulky.cz 24. 8. 2018

Dobrý den Ireno, děkuji. :) Vždy záleží na konkrétním střihu, pokud je nějak členěn apod. Vždy se aly vychází ze stejných "propočtů" a upravují se jednotlivé díly stejným poměrem. Bohužel nedokážu obecně poradit, protože vždy záleží na konkrétním střihu a na konkrétní postavě. Většina střihů na pleteniny má však přední a zadní díly obdobné. Střihy na tkaninu se pak většinou liší pouze v prsním, případně pasovém záševku. Nicméně úpravy se většinou týkájí stále jen bočních švů a jsou tak stejné jako ve videu. Hezký den, Peťa

jpanackova@seznam.cz 23. 9. 2018

Dobrý den
Děkuji za Vaše vysvětlení podle čeho vybrat šicí stroj. Už jsem o tom dost načetla. Chtěla bych aby stroj zvládl ušít pružný materiál jako je plavkovina a dokázal našít aplikace. Ale zase nechci zaplatit za stroj moc peněz. Našla jsem stroje Janome v přijatelné cenové relaci jen některý má automatické nastavení přítlaku patky a některý manuální co je v tomto případě lepší ? děkuji

Peťa z Prošikulky.cz 24. 9. 2018

Dobrý den Jano, děkuji za Váš komentář. Co se přítlaku patky týká, není nic lepšího ani horšího. u automatického přítlaku si s tím nebudete muset lámat hlavu, může se ale stát, že za Vás stroj zvolí přítlak, který Vám třeba nevyhovuje. U manuálního nastavování si budete muset na konkrétním stroji "osahat", jak stroj šije a v jakých látkách. Pokud se chystáte šít i plavkovinu, v nějakém větším množství, tak tam s pouhým šicím strojem nevystačíte, ale budete v každém případě potřebovat overlock. Konkrétní značky ani konkrétní typy strojů Vám však nedoporučím ani nevyvrátím. Nemám o strojích takový přehled, abych mohla jen podle jejich popisu od výrobce rozhodnout, jestli je stroj na Vaše šití vhodný nebo ne. Hezký den, Peťa

jpanackova@seznam.cz 24. 9. 2018

Děkuji, právě tomu overlocku se chci vyhnout. Ráda bych občas ušila dceři šaty na mažoretky . Proto hledám stroj , který by toto zvládl. Dívala jsem se na několik porovnávacích recenzí, a právě hledám něco vyhovujícího, ale zase né profesionálního. děkuji Jana

mizerakova.kristina 14. 1. 2019

Pekný deň, Petra, tiež chválim video, veľmi mi pomohlo. Ako prosím upraviť strih, ktorý nieje "stvrtinovy"? Mám strih na šaty (Burda 1/2018, sú na titulke, model 101), ktoré majú vpredu riasenie. Ako potom budem deliť hrudnú a pásovu šírku? Ďakujem za radu :)

Peťa z Prošikulky.cz 15. 1. 2019

Dobrý den Kristino, to se bohužel špatně popisuje. Rozhodně doporučuji rozložit střihové dílce před sebe a tak trochu na to jít selským rozumem. :) Bude pravděpodobně potřeba upravit všechny střihové dílce, aby řasení bylo přirozené a aby se nikde nedělaly boule z přebytku látky. Bohužel není v mých časovým možnostech zkoumat všechny střihy, které od čtenářek k posouzení dostávám a popisovat úpravy na míru. Zkuste se do toho nějak vrhnout a jak budete mít konkrétní oděv nastehovaný a ozkoušený, můžete mi poslat fotku, abych Vám oděv případně zkonzultovala. Děkuji za pochopení, mějte se hezky, Peťa

Peťa z Prošikulky.cz 23. 4. 2019

Dobrý den Věrko, úpravy kalhot jsou poměrně složité, protože je tam potřeba zohlednit individuální tvary předního a zadní sedu. Pokud ale jen chcete upravit poměr sedu a pasu, jako je to ve videa u trička, pak vycházíte z obvodu sedu a následně zužujete nebo rozšiřujete stejným poměrem zadní i přední díly v pase. Hezký den, Peťa

ivana.dereninova 20. 1. 2019

Video je sice delší, ale plné informací, takže je těžké se od něho odtrhnout ☺️ Jsem úplný začátečník, ale ve videu krásně vysvětleno a ukázáno, jasně, přehledně, super děkuji

Peťa z Prošikulky.cz 21. 1. 2019

Dobrý den, ano video je hodně dlouhé, ale je to nutné a to právě z důvodu, aby celá operace byla jasná a srozumitelná i úplným začátečníkům. :) Hezký den, Peťa

VěraM 22. 4. 2019

Dobrý den Peti, i já moc děkuji za video, hodně mi dalo. Jen jsem se snažila úpravu střihu použit na kalhoty (sed) a to se mi nějak nedaří, nevím, jak přesně si rozdělit obvod přes zadek na přední a zadní díl. Poradila byste prosím.
Pěkný den
Věrka

Gabča 17. 11. 2019

Dobrý den Peťo,
mám doma už dlouho šicí stroj, ale ještě jsem se neodvážila ušít na něm něco na sebe. Konečně jsem se rozhoupala a mám nastřižené díly ze starých triček(na zkoušku). Sice pozdě, ale přece ..jsem narazila na toto video. Musím MOC a MOC POCHVÁLIT! Video je naprosto srozumitelne. Vše je vysvětleno perfektně! Kéž bych na něj narazila před střihem do látky . Pusobite moc příjemne, jen tak dal! Těším se na Vaše další videa.

Peťa z Prošikulky.cz 18. 11. 2019

Dobrý den Gabčo, moc děkuji za krásný komentář. Jsem ráda, že je Vám můj video návod užitečný. :) Děkuji za podporu, mějte se hezky, Peťa

vjanakova 7. 9. 2020

Šmankote, proč jsem na toto video narazila až teď?! Jsem si mohla ušetřit spoustu párání a šití ve stylu, proč mi to plandá nebo v horším případě proč se do toho nevlezu:D
Děkuji za srozumitelné video, mám pocit, že jsem právě objevila Ameriku:) Celkově děkuji za milý přístup, kdy radíte a doporučujete, ale nevnucujete a netvrdíte, že když to nedělám přesně takhle, tak jsem nána pitomá a dělám všechno špatně. Pokračujte prosím dál v tom, co děláte a jak to děláte.

Peťa z Prošikulky.cz 7. 9. 2020

Vlasto, moc děkuji za skvělý komentář, opravdu mě potěšil! :) Držím palce, ať jde šití hezky podle Vašich představ! Hezký den, Peťa

Vilma 16. 11. 2020

Velmi děkuji za pěkné a přehledné vysvětlení střihů

Peťa z Prošikulky.cz 19. 11. 2020

Rádo se stalo, a já moc děkuji za milý komentář. :) Mějte se hezky, Peťa

Lucka 2. 2. 2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ve videu úprava střihu (7.40) kde jste si zapsala tělesné rozměry odecitate 4 cm. Proč přesně 4 cm? Jak zjistím kolik odečíst nebo neodeciat u sebe?
Podle videa jsem upravila pro manžela střih na pánské triko, má rozpětí 5 velikostí a je hubený, ale široký přes hruď, musela jsem střih vystupnovat o dve velikosti níž. Nicméně na těle se to nosit dá, ale rukáv je i po vystupňovani hluboký. Jak mám tomuto předejít?Omlouvám se, pokud jste to někde popsala a já si nevšimla nebo možná i zapomněla, jsem na mateřské, siju jednou za týden večer, unavená a tato úprava je má první zkusenost...
Děkuji, Lucka

Peťa z Prošikulky.cz 4. 2. 2021

Dobrý den Lucie,

uvedené 4 cm ve videu jsou orientační a týkají se dámských oděvů pro slabší pleteniny typu bavlněný úplet s elastanem. Abyste dokázala lépe odhadnout, kolik cm přidat nebo ubrat v rámci volnostních přídavků, doporučuji pročíst kratší článek o elasticitě materiálů (Jak určit pružnost látek).

Pokud jsem to pochopila správně, velikost pánské trička jste zvolila větší, abyste zohlednila širokou hruď a následně bylo potřeba upravit tričko v těle, aby nebylo kolem pasu příliš volné. Pro postavu větší velikost střihu sedí přes hruď, ale velikost průramků je příliš hluboká. Je to tak?

Jestli tomu rozumím dobře, jedinou další úpravou, kterou potřebujete ve střihu provést je snížení výšky průramku a snížení výšky rukávové hlavice. Při této úpravě je důležité, aby výsledný obvod upraveného průramku odpovídal upravené délce rukávové hlavice.

Úpravu jsem Vám stručně načrtla do následujícího nákresu:

Jak upravit rukáv - příliš hluboký průramek
Jak upravit rukáv - příliš hluboký průramek

Snad Vám to alespoň trochu pomůže.

Hezký den, Peťa

Lucka 4. 2. 2021

Pochopila jste to naprosto správně,moc Vám děkuji :)

Vlaďka 7. 2. 2021

Dobrý den,
ráda bych požádala o pomoc s úpravou střihu. Na video jsem se pozorně podívala. Normálně nosím velikost 38, 40. Mám větší prsa, proto někdy potřebuji velikost 40. Obvod hrudníku jsem si naměřila na 96 cm, po odečtení velikostních přídavků 4 cm jsem se dostala na 92 ​​cm. Podle tabulky velikostí odpovídá obvod hrudníku 96 cm velikosti "42". Podle návodu bych měla proto vycházet ze střihu 42 jako z výchozího střihu (mám vytištěn a slepený střih s velikostmi 32-46 cm). Jako první jsem si šla naměřit oblast hrudníku - vzala jsem si 92cm / 4 = 23 cm. Při naměření této velikosti v oblasti hrudníku jsem se však dostala na čáru šití, která ale vyznačuje velikost 44. Jsem zmatená z jaké velikosti mám tedy vycházet, zda ze 42 nebo 44. A taky zda mi střih nebude veliký v oblastí rukou a rukávů když normálně nosím max 40 .
Snad je můj popis pochopitelný. Děkuji za radu.
Vlaďka

Peťa z Prošikulky.cz 8. 2. 2021

Dobrý den Vlaďko,

při výběru vhodné velikosti střihu od tělesných rozměrů neodečítáte ani nepřičítáte žádné volnostní přídavky. Svou velikost si vyberete podle své skutečné míry v obvodu hrudníku a podle tabulky velikostí. Pokud máte OH 96, pak Vám vychází velikost 42. Neohlížejte se na to, jakou velikost střihu máte u jiných tvůrců střihů, nebo nedejbože jakou velikost máte u kupovaného oblečení. Každý konstruktér střihů vychází ze svých vlastních tabulek velikostí, proto můžete mít u jiných střihů jiného výrobce odlišnou velikost než u mých střihů. U kupovaného oblečení jde dokonce o naprosto odlišné věci. Pro víc info o velikostech se můžete prolouskat tímto obsáhlým článkem: Co je oděvní střih.

Ve videu o úpravách střihů hovořím o odečítání přibližně 4 cm (záleží na typu materiálu i na dané velikosti střihu) pouze jako o orientační hodnotě, která vypovídá o tom, jak je daný oděv upnutý. Vy si při výběru vhodné velikosti nic neodečítáte. Až pouze v momentě, kdy chcete zjistit, jak moc Vám bude tričko v dané velikosti obepnuté či nikoliv.

Nejsem si jistá, který střih máte vytištěný. Je to ten střih na tričko zdarma? Pokud ano, pak u něho je ve velikosti 42 celková hrudní šíře 88 cm. Volnostní přídavky jsou ve Vaší velikosti -8 cm, zatímco například u velikosti 32 jsou to -4 cm. Ačkoliv jsou jednotkové velikosti volnostních přídavků u velikosti 32 i 42 velmi odlišné, pokud se podíváme na procentuální napětí materiálu, dostáváme se k odlišným hodnotám:

  • vel. 42: hrudní šíře trička vs. obvod hrudi = 88/96 = 92 %
  • vel 32: hrudní šíře vs. obvod hrudi = 72/76 = 95 %

Výpočet nám říká, že u velikosti 42 se látka musí na obvodu dokonce natáhnout více (o 8 %) než u velikosti 32 (pouze o 5 %), ačkoliv základní výpočet nám ukazuje, že volnostní přídavek v jednotkách je u velikosti 42 větší než u velikosti 32.

Abych to shrnula... :)

Myslím, že jako základ je vhodné vycházet z Vaší velikosti 42, ušít zkušební model (další důvody proč najdete v již zmíněném článku "Co je oděvní střih") z obyčejném látky a podle něj se rozhodnout, zda-li a jaké úpravy budete ve střihu potřebovat.

Předchozí výpočty jsou totiž pouze matematické vzorce, ale je potřeba vzít v úvahu, že každá látka se chová jinak - některá je sice pružnější, ale méně poddajná a naopak.

Snad je to alespoň trošku srozumitelné. :) Mějte se hezky, Peťa

znigrinova 16. 4. 2022

Dobrý den,
Vaše video jsem pečlivě shlédla a všemu skvěle rozumím, ale jedna věc mi není jasná. Mám tělové rozměry oh95 (-4cm), op85(-0cm), os100(-4cm). Tudíž bych si vykopírovala velikost 40, avšak jak bude vypadat střih od průramku k pasu, kde se dostávám do velikosti 46 a následně se vracím v sedu na velikost 40?
Byla by jste tak hodná a dokázala mi vložit jednoduchý náčrtek? Nějak si tu "hrušku" nedokážu představit :-). Moc Vám děkuji, jste moc hodná a za vše i skvělé návody!!

Peťa z Prošikulky.cz 19. 4. 2022

Dobrý den Zdeňko, podle tělesných rozměrů byste vycházela z OH 42, OP 46, OS 42. Odečítání platí pro případ, kdy již přeměřujete hotový střih a porovnáváte jej s Vaší konkrétní látkou.

Ve Vašem případě bych však zvážila jednoduché vytvoření spojnice průramku se sedovou linií, aby se eliminovalo projmutí v pase (obrázek vpravo). Troufám si říct, že nebude potřeba konstruovat takový extrém, jako je na prvním (levém) obrázku, který však odpovídá teorii. V praxi je občas nutné spíš improvizovat, abychom dosáhli reálných výsledků.

Vkládám jednoduchý náčrtek, hezký den, Peťa

znigrinova 14. 5. 2022

Moc Vám děkuji, zkusím se tím řídit.

Další články v kategorii