Druhy látek, přehled textilních materiálů (tkaniny vs. pleteniny, přírodní vs. umělé látky...)

Péťa  ·  1.1.2017  ·  13 minut čtení

Druhy látek - tkaniny vs. pleteniny

Člověk vymyslel i zpracoval mnoho textilních materiálů. Jaké jsou druhy látek a jak je poznáte se dozvíte na následujících řádcích. Na začátku bych se ráda zmínila o základním dělení látek a to na tkaniny a pleteniny.

Druhy látek - které se k čemu hodí (šití obleční)
Druhy látek - které se k čemu hodí (šití obleční)

Tkaniny

Tkanina se vyrábí v tkalcovnách na tkacích strojích natažením osnových nití (1) na tkací rám a provázáním útku (útkové nitě) mezi osnovními nitěmi (2).

Asi si dovedete představit jednoduchý rámový tkalcovský stav, na kterém jsou natažené osnovní nitě a mezi nimi se provléká útková nit a tím vzniká plošná textilie, tkanina. V průmyslových tkalcovnách jsou samozřejmě tkací stroje mnohem složitější i celý proces zpracování je daleko komplikovanější, pro představu je ale jednoduchý stav poměrně názorný. Pomocí počtu, velikosti a rozmístění osnovních a útkových nití v tkalcovském stavu je možné upravovat vazbu tkaniny, tedy způsob, jakým je útková nit mezi osnovními nitěmi provázána. Tomu říkáme typy vazeb (brokát, popelín, kepr...). Tkaniny ve své základní podobě jsou ze své podstaty nepružné. Tkanina se může stát do jisté míry pružnou pouze v případě, že jsou při tkaní nebo spřádání jednotlivých vláken do přízí použitá elastická vlákna - elastany. Více informací o tom, co je to elastan a elasticita materiálu, jsem popsala v tomto článku: Jak určit pružnost látky

Mechanická pružnost
Mechanickou pružností označujeme schopnost tkaniny lehce pružit i bez přidaných elastických vláken. Mechanická pružnost nemůže být brána jako běžně udávaná pružnost látky, je to jen jakási vůle materiálu, která je dána jeho vazbou. Mechanická pružnost materiálu je také určitá schopnost natáhnout se v případě tkanin v diagonálním směru. Například keprová vazba má větší mechanickou pružnost než plátnová vazba. Nicméně nelze říct, že by byla keprová tkanina pružná. O pružnosti jako takové můžeme hovořit pouze v případě pletenin nebo tkanin, které jsou ve směsi s elastanem.

Pleteniny

Pleteniny jsou textilní materiály, které vznikají v pletárnách na pletacích strojích. Pleteninu je možné si představit jako plochu vzájemně propletených oček. I pleteniny mají různé vazby a tím jsou definovány různé typy pletenin (jednolícní úplet, oboulícní úplet, teplákovina...).

Ze své podstaty jsou pleteniny pružné, a to buď v jednom nebo obou směrech. Zpravidla bývají pleteniny více pružné po šířce než po délce. Díky tomu, že je pletenina vytvořena z oček, mohou se při natažení látky tato očka natáhnout, a to způsobí onu primární pružnost látky. Pokud navíc pletenina obsahuje elastická vlákna (elastan), je ještě pružnější (sekundární pružnost). Elastan zároveň zvyšuje životnost pleteniny. Když je pletenina bez elastanu často natahována, časem očka ztratí schopnost stáhnout se do původního tvaru a pletenina se „vytahá“. Proto na oděvy, které jsou hodně namáhány (legíny, upnutá trička), používejte pouze pleteniny s elastanem, jinak budete mít vytahaná kolena nebo lokty.

Kůže a ekokůže

Samostatnou kategorií jsou kůže a koženky (ekokůže), které si můžete představit jako jednolitý útvar bez jakýchkoliv vazeb, proto například nezáleží v jakém směru na kůži nebo koženku položíme střih. To platí ale jen v případě, kdy kůže ani koženka není podložena tkaninou. V takovém případě se polohování střihu řídí směrem látky, kterou je (eko) kůže vypodložena. V případě vypodložení kůže nebo koženky netkanou textilií opět nezáleží na poloze střihu.

Stručný přehled nejznámějších tkanin a pletenin:

Tkaniny Pleteniny
BrokátFrench Terry úplet
DamašekPlavkovina
Džínovina, blue denimPonteso (punto di roma, punto di prada)
FlanelNáplet
FleeceNicky velur
FrotéSportovní úplet
GabardénSvetrovina
KeprTeplákovina (výplněk)
ManšestrÚplet (jednolícní, oboulícní...)
Piké
Popelín
Plátno
Satén
Softshell
Tyl
Wellsoft, minky
Žakár

Druhy tkanin

Popelín

Popelín

Popelín (ang. poplin) je tkanina, může být z přírodních i syntetických materiálů, případně směsový. Popelín se vyznačuje svou jemností a splývavostí, proto je vhodný například na sukně nebo košile. Tyto vlastnosti má popelín díky tomu, že poměr počtu osnovních nítí (modré) a útku (bílý) není stejný, ale osnovních nití je více, např. v poměru 2.1 nebo někdy i 3:1.

(Popelín - zdroj obr. harringtonandthomas.com/about-our-shirts/the-weaves)


Kepr

Kepr

Kepr (angl. twill) je opět tkanina. Útek je podle přesného vzoru (obr.) proplétán mezi každými dvěma osnovními nitěmi a vzniká tak typická keprová vazba, snadno rozpoznatelná na první pohled. Kepr bývá těžsí než popelín, častoho používáme jako svrchní materiál kabátů.

(Kepr - zdroj obr. harringtonandthomas.com/about-our-shirts/the-weaves)


Brokát

Brokát

Brokát (angl. brocad) je tkanina, ve které je vzor (typicky květinový, orientální apod.) vytkáván, nikoli tištěny. Vytkávaný vzor bývá zpravidla silnější nití, proto je velmi zřetelný na omak. Vzor je vidět na líci i na rubu (barvy vzoru jsou opačně). Brokát může být samozřejmě i jednobarevný, vzor je však stále patrný na obou stranách tkaniny. Používáme jej například opět jako svrchní materiál kabátů, sak ale i jako dekorační látku.

(Brokát - zdroj obr.
marlamallett.com/ef-broca.htm)


Flanel

Flanel (z angl. flannel) je tkanina v klasické plátnové vazbě upravena z lícové strany česáním. Tím vzniká typický chlup, podle něhož flanel poznáme. Flanel býval dříve často používán k šití košil, pyžam ale například i povlečení.


Damašek

Damašek (angl. damascus) je většinou jednobarevná žakárová tkanina. Damašek bývá používaný na luxusní povlečení a ubrusy.


Satén

Saténem (angl. satin) označujeme všechny tkaniny atlasové vazby s vysokým leskem z lícové strany. Většinou jsou utkány z nekonečných vláken (tedy syntetických nebo z přírodního hedvábí). Satén se používá například při šití slavnostních oděvů nebo interiérových doplňků.


Džínovina (blue denim)

Džínovina (angl. denim blue) je tkanina v keprové vazbě, kde jsou osnovní nitě obarvené modrým barvivem indigem a útek je bílý.


Manšestr

Manšestr (andl. corduroy) je tkanina klasicky z osnovy a útku, do níž je při tkaní ještě vetkáván vlasový útek, který tvoří obloučky nad tkaninou. Po utkání je tkanina sestříhána kotoučovými noži a tím tak vzniká známé chloupkové žebrování.


Gabardén

Gabardén (angl. gabardine) je tkanina keprové vazby s poměrem osnovních nití a útku 2:1. Oproti klasickému kepru je tedy splývavější a lehčí. Gabardén bývá používán na pláště a kostýmky.


Froté

Froté je smyčková tkanina, která je trojrozměrná. Narozdíl od běžné tkaniny, kterou si představíme, např. plátno, má froté materiál i třetí rozměr. Kromě své délky a šířky (základní míry každé látky) má i svou výšku - tou se myslí výška smyčky (kličky) osnovní nitě, která může být nad nebo pod (případně nad i pod - oboustranné froté) plochou základní tkaniny. Díky své stavbě je froté výborně savé. Pokud bychom si mokré ruce chtěli utřít utěrkou, pak plátne saje vodu na svých vláknech, v plátnové vazbě si to dobře dovedeme představit jako mřížku z nití, na které se zachycují kapičky vody. Pokud se chceme utřít ručníkem z froté, pak se kapičky budou zachycovat nejen d základní vazby tkaniny ale také na ony smyčky a ručník (froté) tak pojme mnohem více vody než utěrka (tkanina s plátnovou vazbou). Froté se většinou vyrábí z přírodních materiálů - bavlny nebo bambusu, případně ze směsových materiálů.

Bambus má o něco lepší savé schopnosti než bavlna, proto pokud budeme mít vedle sebe dva ručníky - jeden z bambusového froté a jeden z balvněného froté (přičemž, obě froté budou mít stejnou hustotu a vyšku smyček), pak bambusové froté bude ještě trochu lépe sát vodu než to bavlněné.

Jak se šije froté, župan nejen do lázní

Zajímá vás, jak se s froté šije? Pak se podívejte na můj článek, který jsem věnovala právě šití froté.


Wellsoft

Wellsoft je nepružný materiál který má v lícové i rubové straně chloupek, jde o 100% polyester, gramáž bývá od 300 g/m2 do 350 g/m2. Wellsoft je hodně teplou a příjemnou alternativou na zimní oblečení.

Pokud máte poct, že vás fleece moc nezahřeje, zkuste právě wellsoft. Z wellsoftu jsem ušila například dětskou mikinu pro Tomíka nebo oboustrannou mikinu pro Terulku.


Žakár

Žakár je druh textilie - velkoplošně vazebně vzorovaná či jednoduchá tkanina, která je utkaná žakárovou technikou. Žakárové vzorování textilií je způsob výroby plošných textilií s pomocí zařízení, kterým se dá ovládat každá jednotlivá osnovní nit, resp. pletací jehla nezávisle na ostatních a tak se dají vytvářet plastické vzory v nadměrné velikosti. Žakárové vzorování je tkací tedy technika pro velkoplošné vazebné vzory, při které má každá osnovní nit své vlastní ovládání umožňující střídání různých vazeb. Více o žakárovém vzorování textilií se dozvíte zde: Wikipedie - Žakárové vzorování textilií.


Druhy pletenin

Jednolícní úplet

Jednolicní úplet líc a rub

Z lícové strany jsou očka zatažená, z rubové strany jsou očka patrná. Velmi elastická pletenina.

(Jednolicní úplet - zdroj obr. Wikipedie.cz)


Oboulícní úplet

Oboulicní úplet

Z lícové i rubové strany jsou očka zatažená, nedá se na první pohled poznat rub a líc. Slnější a méně elastičtější pletenina než jednolíc.

(Oboulicní úplet - zdroj obr. Wikipedie.cz)


Výplněk, teplákovina

Výplněk je jednolícní pletenina s podloženými kličkami na rubu, kterou mohou být nečesané nebo počesané.

Počesaná a nepočesaná teplákovina
Počesaná a nepočesaná teplákovina (zdroj obr. Moraviatex.cz)

Textilní materiály - přírodní a umělé látky

To, jaký materiál pro svůj výrobek zvolíte, je zásadní věc. Intuitivně samozřejmě víme, že na pytel na zeleninu nepoužijeme hedvábí apod. Někdy ale tápeme a nejsme si rozdíly mezi různými látkami jistí. Proto jsem s rozhodla sepsat několik z mnoha materiálů a k nim krátké definice, které vám, ale i mě, pomohou při výběru látek.


Bavlna

Bavlna je přírodní materiál, její vlákna pocházejí z bavlníkovníku.

Bavlna je poměrně odolná a proto je její údržba snadná. Při prvním praní musíme počítat s tím, že se látka z bavlny srazí. Bavlna je prodyšná a savá, díky tomu je ideální na oblečení, nesmíme ale zapomenout na to, že bavlna sama o sobě není pružná. Pokud potřebujeme látku, která bude elastická a zároveň z bavlny, musíme vybírat z bavlněných směsí (např. bavlna a elastan). Bavlna je vhodná pro dětské oblečení.


Len

Lněná vlákna se získávájí z rostlin zvané len setý.

Lněné látky jsou pevnější než ty bavlněné, nejsou pružné a díky chladivému omaku se hodí na letní oblečení. Lněné látky se bohužel hodně mačkají.


Konopí

Konopná vlákna se získávají z rostliny zvané konopí seté

Konopné látky jsou ještě pevnější než lněné. Většinou jsou konopná vlákna zpracována do směsi s bavlnou nebo lnem a používají se na technické výrobky.


Bambus

Bambusová vlákna se získávají z bambusu.

Bambusová vlákna jsou na omak příjemnější než ta bavlněná. S bambusovými látkami se můžeme setkat například u ručníků, osušek, povlečení, ale také například u ponožek. Bambusová vlákna jsou totiž savější než ta bavlněná a taky odolnější vůči množení bakterií.


Viskóza

Velmi zjednodušeně můžeme říct, že viskózová vlákna se vyrábějí z celulózy a celulóza k tomu určená je obsažena v některých dřevinách jako je buk nebo dub. Viskózová vlákna se v mnohém podobají vláknům bavlněným. Viskóza je také prodyšná a dokonce o trochu savější než bavlna. Srážlivost viskózových vláken je vyšší než u bavlny a s tím je nutné počítat při prvním praní viskózových materiálů. Vlákna viskózy jsou oproti těm bavlněným jemnější a proto jsou viskózové látky velmi lehké a příjemné na dotek, ale nemají takovou odolnost.

Viskóza

Látky z viskózy jsou již na první pohled lesklejší a hezky splývavé. Hodí se tak hlavně na dámské oblečení jako jsou sukně nebo halenky.


Vlna

Vlna je přírodní materiál, její vlákna vznikají spřádáním ze srsti některých zvířat (typicky ovcí, koz, lam apod.). O vlněné výrobky bychom se měli pečlivě starat a striktně dodržovat doporučenou údržbu od výrobce, aby si výrobek uchoval svůj vzhled a tvar.


Mohér

Mohér je vlna z angorské kozy.

Vlna má dlouhá vlákna, která mohou někoho citlivějšího kousat. Mohérová vlna je pevnější a lesklejší než ta ovčí. Pokud si chcete pořídit mohérovou vlnu, pak doporučuji ve směsi s ovčí vlnou zpracovanou do jemné česané příze.


Merino vlna

Merino vlna se získává od ovcí speciálně šlechtěných a chovaných ve vlhkých a chladných oblastech, jako je Austrálie nebo Nový Zéland.

Získaná merino vlna je velmi výhřevná a zároveň umí pojmout velké množství vlhkosti, proto se merino vlákna hojně používají na sportovní oblečení a také na výrobky pro děti, které se snadno při hře zpotí a mohli by prochladnout. Já na dětské doplňky ráda používám přízi Maxi Color od Vlnapu, která je ze 100% merino vlny a má úpravu superwash, takže výrobky mohu prát v pračce a sušit v sušičce. Případně jednobarevné varianty 100% merina v pastelových barvách nebo jednobarevné příze ze směsi merina a modakrylu.


Kašmír

Kašmírská vlna se získává ze srsti kašmírské kozy.

Vlákna jsou kratší, velmi výhřevná a příjemná na dotek. O produkty z kašmírské vlny se musíme starat velmi pečlivě, protože kašmírská vlna má tendenci žmolkovatět.


Alpaka

Vlna alpaka se získává ze srsti lamy alpaky.

Vlna alpaka je velmi výhřevná, hebká a lehce lesklá. Výrobky z této vlny se nemačkají a mají dlouhou životnost. Některé citlivé osoby bohužel může výrobek s vysokým podílem vlny alpaky kousat.


Hedvábí

Hedvábná vlákna jsou získávána z kokonů bource morušového, jsou velmi dlouhá, občas se můžeme setkat s výrazem nekonečná.

Několik vláken z kokonů bource se spřádá dohromady a tak vzniká hedvábné vlákno. Hedvábné látky jsou velmi lesklé a lehké. Hedvábí má příjemnou izolační vlastnost, v létě vás hedvábný šátek bude jemně chladit, v zimě naopak lehce hřát. Stejně jako u vlny musíme dbát na doporučení týkající se údržby od výrobce.


Zaujal vás článek o materiálech a druzích látek? Podrobnější přehled a více ucelených informací najdete v mé knize o šití:


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také STŘIHY ZDARMA?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

Jitka Kosteckova 7. 1. 2021

Dobry den. Vase stranky se mi moc libi a chtela bych se zeptat. Koupila jsem monoelasticke potahy na taburet a potrebovala bych je malinko upravit. Je mozne tuto latku kde jsou gumicky strihat? Mam obavy aby se to cele nerzjelo nebo jinak neposkodilo. Dekuji

Peťa z Prošikulky.cz 7. 1. 2021

Dobrý den Jitko, děkuji za pochvalu, jsem ráda, že se Vám mé stránky líbí. :) Abych řekla pravdu, tak si s Vaší látkou nevím vůbec rady, s takovými dekoračními materiály nemám vůbec zkušenost. :(

Zkuste se obrátit přímo na prodejce, kde jste látku zakoupila.

Mějte se hezky, Peťa

Katka K. 21. 4. 2021

Dobrý den chci se zeptat koupila jsem si zimní softshell pružný přijde mi slabí čím ho můžu pod šít .Mám ho na podzimní kabátek.děkji Katka

Peťa z Prošikulky.cz 23. 4. 2021

Dobrý den Katko,

na podšívání je ideální použít podšívkové látky. Pokud Vám jde však o zateplení, zkuste například fleece nebo bránek (sherpa). Nicméně, pokud máte zmní softshell, terý má v rubu fleece nebo wellsoft, budou po sobě vrstvy látke (vrchová látka a vnitřní teplá) drhnout. Zimní softshell doporučuji nejlépe používat samostatný, bez podšívky nebo zateplovací vrstvy a na zimní kabát se poohlédnout po teplejším materiálu, například softshellu s rubovou stranou z sherpy nebo wellsoftu. Případně můžete použít prošev.

Hezký den, Peťa

Další články v kategorii