Šití úpletů – 4 kroky k dosažení skvělých výsledků

Šití úpletů bez overlocku

Šití úpletů bez overlocku, na běžném šicím stroji, může být trochu záludné, ale nemusí to být nutně strašák hobby švadlenek. Stačí se držet 4 důležitých kroků + 1 bonusového kroku, pokud je v našich možnostech. Pojďme se spolu podívat na to, jaké jsou ty kroky.

Šití úpletu
Šití úpletu

1. krok: správná jehla

Druhů jehel do domácích šicích strojů je nespočet. Liší se vždy svým použitím na různé materiály. Detailní popis druhů jehel najdete v tomto článku: Jehly do šicího stroje – kdy a jaké použít.

Na šití úpletů budeme vždy používat jehlu určenou na šití pružných materiálů. V obchodech ji většinou najdete pod názvem “jersey” nebo “ball point“. V našich podmínkáhc je více méně jedno, kterou z těchto dvou zvolíte.

 

Proč používat specální jehly? Úplety patří mezi pleteniny, svým specifickým způsobem provázání jednotlivých vláken mezi sebou umožňují látce, aby byla pružná i bez příměsi elastanu a podobných materiálů. (Více informací o materiálech najdete tady: Tkaniny a pleteniny). Abychom si vlákna pleteniny (úpletu) neporušili a tím i zachovali pružnost látky, je potřeba používat speciální “kulaté” jehly (právě jersey nebo ball point), které svou kulatou špičkou nenaruší vlákna. Častým případem, kdy byla na šití použita klasická ostrá jehla, je, že se po několika vyprání a nošení začnou švy od sebe “roztahovat”, vznikají nepěkné dírky kolem švů apod. Je to způsobeno právě tím, že byla narušena vlákna úpletu.

Shrnuto a podtrženo, na úplety použáváme jehlu jersey nebo ball point.

Jehly do šicího stroje
Jehly do šicího stroje

2. krok: pružný steh

Pokud šijeme pružné materiály, potřebujeme, aby i steh (obzvlášť v obvodech – jako je spodní lem, lem rukávu, průkrčník apod.) byl také pružný a netrhal se. Každý stroj je jiný a stejně tak je i každá látka jiná, není úplet jako úplet. Proto neexistuje univerzální doporučení na konkrétní nastavení stroje, to je potřeba vždy odzkoušet. V každém případě by před šitím úpletů měl být tento krok, ve kterém si na svém stroji nastavíte nějaký libovolný pružný steh.

Může to být obyčejný cikcak (doporučuji spíše užší neš široký, ale záleží na vkusu), může to být nějaký entlovací steh nebo např. tříkroký rovnosteh.

Tříkroký (nebo také tříkrokový) rovnosteh je steh, při kterém stroj šije dva rovné stehy dopředu a třetí steh ušije zpátky dozadu a takhle pořád dokola – dva stehy dopředu a jeden dozadu. Je to trochu jako když si představíte ruční zadní steh, který díky tomu, že nit nevede jen rovně dopředu, může lehce pružit.

Obdobně je to právě i u strojového tříkrokého rovnostehu. Podobně můžete použít i např. tříkroký cickak, který funguje zase tak, že ušije 3 stehy jedným směrem (např. doleva dopředu) a pak zase 3 stehy na druhou stranu (doprava dopředu). Na první pohled může vypadat jako klasický cikcak, ale každý ten “cik” a “cak” je složený ze 3 drobných stehů. 🙂

Na obrázku dole je vyfocený můj starý šicí stroj s několika málo stehy. Nastavený je nejužší cikcak a úplně vlevo je růžovou barvou označen tříkroký cikcak.

Šití úpletů
Šití úpletů

3. krok: regulace napětí spodní nitě

Protože už víme, že musíme šít pružným stehem, musíme tomu uzpůsobit i napětí nití. Většinou stačí povolit napětí spodní nitě, někdy může být potřeba lehce povolit i napětí horní nitě. Vždy záleží na konkrétním stroji a na konkrétním materiálu.

Šití úpletu
Šití úpletu

Proč povolit napětí spodní nitě? Pokud zvolíme nějaký z výše uvedených stehů, stroj tomu uzpůsobí vrchní nit, sám si ji bere tak, jak potřebuje. Ale už nebere v úvahu to, co šijeme – že šijeme pružné materiály a chceme, aby steh byl také pružný – a proto napětí spodní nitě neupravuje. My musíme ale napětí spodní nitě povolit, aby i ona (spodní nit) nám dala “vůli” v té pružnosti. Samotný pružný steh s prudce napnutou spodní nití nebude pružný, spodní nit se bude trhat. A to my nechceme, proto povolíme napětí spodní nitě, aby steh mohl podle potřeby pružit.

 

4. krok: snížení přítlaku patky

Protože stroje mají většinou pouze spodní podávání, což znamená, že zoubky pod stehovou deskou podávají materiál pod patkou, ale z vrchní strany se materiál nijak nepodává, tak patka některé materiály “hrne” před sebou namísto toho, aby je pouštěla za sebe.

U tkanin se dá toto jednoduše ovlivnit tak, že chytnete obě vrstvy látky jednou rukou před patkou a druhou rukou za patkou, mírně látku natáhnete a plynule popotahujete látku směrem za patku a pomáháte tak stroji, aby obě vrstvy látky ležely hezky na sobě a nijak se nehrnuly. U úpletů toto není možné, protože byste si látku vytahali a ta by pak byla nepěkně zvlněná. Takže při šití úpletů nikdy látku nenatahujeme!

Proto je dobré, pokud to náš stroj dovolí, snížit přítlak patka. Co to znamená? Přítlak patky je “tíha” toho, jak moc patka tlačí na látku. Žádoucí je, aby nám látka pod patkou nikam neutíkala, ale u šití úpletů se často stává, že je tlak patky na látku příliš velký a tak dochází k vytahání, zvlnění materiálu. Abychom tomu předešli, snížíme tedy přítlak patky.

(Pozn.: Bohužel některé levnější nebo starší stroje nemají funkci regulace přítlaku patky. Doporučuji podrobně prostudovat, jestli váš konkrétní stroj tuto funkci má a jak se nastavuje. Pokud na svém stroji nemůžete regulovat přítlak patky, pak doporučuji nepodcenit následující krok…)

5. krok (nepovinný): kráčející patka

K většině domácích šicích strojů lze dokoupit tzv. kráčející patku.

Aby se obě vrstvy látky posouvaly pod patkou rovnoměrně, používá se tzv. kráčející patka, která posouvá vrchní látku. Spodní podavač tedy posouvá spodní látku, snížený přítlak patky nám zajistí, aby se látka před patkou nehrnula a kráčející patka podává vrchní látku a látka se zbytečně nevytahuje a nekrabatí a steh je mnohem hezčí. Kráčející patka je tedy takový šikovný pomocník, který celou naší páci posune zase o kousek dál…

Shrnutí

Pomocí těchto 4 (případně 5) kroků jste schopni dosáhnout nebývalých výsledků. Pravdpodobně se vám napoprvé, a dost možná ani napodruhé, nepovede šít podle vašich představ, ale zkoušejte to dál. Vždy byste všechna nastavení stroje měli nejprve vyzkoušet na odstřižku látky, ze které se chystáte šít, abyste si ověřili, jak se právě toto nastavení stroje bude chovat na vašem konkrétním materiálu.

Nezapomínejte, žádný učený z nebe nespadl. Šití úpletů (a nejen těch) je o praxi a chce si to všechno vyzkoušet víckrát a dostat do ruky.

A hlavně nezapomeňte na nejdůležitější věc: šít se musí s láskou. On to ten stroj na vás pozná… 🙂

Dnešní článek by se vám mohl hodit např. při šití tohoto trička Ballerina: Střih na dámské tričko Ballerina

Střih na dámské tričko + návod
Střih na dámské tričko + návod

Podívejte se i na další zajímavé tipy, které vám pomohou zlepšit vaše šicí dovednosti:

A pokud s úplety tak trochu bojujete, mohlo by se vám hodit video, jak zkrotit neposedný úplet:

Mějte se krásně, Peťa

 Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

38 komentářů

 1. Pingback: Jak ušít legíny v 5 krocích (+ střih - dámské a dětské) - Prošikulky.cz

 2. Pingback: Jak uszyć koszulkę (lub sukienkę) z raglanowym rękawem i podszewką

 3. Pingback: Jak poprawić krój aby leżał idealnie (wideo instrukcja) - Picolly.pl

 4. Pingback: Stupňování střihů: Jak zvětšit, zmenšit (jednoduše a rychle) Prošikulky.cz

 5. Pingback: Jednoduchý střih na dětské šaty (2 varianty) 80 - 164 - Prošikulky.cz

 6. Pingback: Střih na šaty Silueta + návod jak ušít šaty (zjednodušená verze) + A0 - Prošikulky.cz

 7. Pingback: Střih na dívčí mikinu WILD CAT + návod - Prošikulky.cz

 8. Pingback: Střih na dámské tričko s vodou + návod (velikosti 32 - 62)

 9. Pingback: Návod + střih na dětské šaty (velikost 80 - 164) - Prošikulky.cz

 10. Pingback: Jak ušít mikinu s originálním zadním dílem - Prošikulky.cz

 11. Pingback: Střih na dámskou sukni zdarma (velikosti 32 - 46) - Prošikulky.cz

 12. Pingback: 2v1 - střih na dětské šortky a bermudy (+ návod na šití) - Prošikulky.cz

 13. Pingback: Jak olemovat průkrčník - výstřih (nejjednodušší způsob) - Prošikulky.cz

 14. Pingback: Jednoduchý střih na dětské tričko EASY s přinechanými rukávy (vhodné i pro úplné začátečníky) - Prošikulky.cz

 15. Pingback: (Super jednoduchý) střih na dámský cardigan RAW EDGE - Prošikulky.cz

 16. Pingback: Jak vybrat šicí stroj - 5 tipů ke spokojenosti - Prošikulky.cz

 17. Pingback: Střih na čepici 0-99 let (dětská, dámská i pánská) + video - Prošikulky.cz

 18. Pingback: Návod jak ušít dámskou tuniku (+ střih ve velikostech 32-62) - Prošikulky.cz

 19. Pingback: Střih + návod jak ušít oboustrannou čepici (vel. 0 - 99 let) - Prošikulky.cz

 20. Pingback: Jednoduchý střih na dámské šaty (vhodné pro začátečníky) - Prošikulky.cz

 21. Pingback: Střih na čepici přes uši (dětské a dámské velikosti) - Prošikulky.cz

 22. Pingback: Střih na dámské sportovní tričko (nejen sportovní) + návod - Prošikulky.cz

 23. Pingback: Střih na dámské zimní mikinošaty, šaty s podšívkou + návod - Prošikulky.cz

 24. Pingback: Střih na dámské podzimní šaty + návod (velikost 32 - 46) - Prošikulky.cz

 25. Pingback: Návod jak ušít dámskou sukni (+ střih ve vel. 32 - 46) - Prošikulky.cz

 26. Pingback: Jednoduché dětské šaty (střih a návod): šití pro začátečníky - Prošikulky.cz

 27. Pingback: Návod a střih na dětské tepláky (vhodné i pro začátečníky)

 28. Pingback: Návod a střih na dětské tepláky se sedlem - Prošikulky.cz

 29. Pingback: Návod na jednoduchou čepici (šití pro začátečníky) - Prošikulky.cz

 30. Pingback: Střih na dámský cardigan - oboustranný (velikosti 32 - 60) - Prošikulky.cz

 31. Pingback: (KREATIVNÍ ŠITÍ) Střih na dámský krátký utíkáček - Prošikulky.cz

 32. Pingback: Návod jak ušít dětskou mikinu na zip (FOREST) - Prošikulky.cz

 33. Pingback: Střih 3v1 - dámské tílko, midi, maxi šaty (foto a video návod) Prošikulky.cz

 34. Pingback: Střih na dámské šortky / kraťásky / trenýrky (foto návod šití) - Prošikulky.cz

 35. Pingback: Střih na dámské široké tepláky PALAZZO (+ návod na šití) - Prošikulky.cz

 36. Pingback: VIDEO / Krój 3in1 na damską koszulkę oraz midi lub maxi sukienkę (+ video instrukcja) – Picolly.pl

 37. Pingback: (Bardzo łatwy) krój na damski kardigan RAW EDGE – Picolly.pl

 38. Pingback: 2in1 – krój na dziecięce szortki i bermudy (+ instrukcja jak szyć) – Picolly.pl

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*