Tipy a triky

Přečtěte si tipy a triky, které vám usnadní práci při šití a při přípravě před samotným šitím. Veškeré informace berte jako doporučení. Nezapomínejte na to, že šití je kreativní záležitost, která by měla být provozována s láskou a vášní. Šití není raketová věda, proto se nebojte hledat své cesty! ♥


Na co nezapomenout než začneme šít. Prát látky nebo neprat?
Proč se některá kupovaná trička kroutí?
Jak vypočítat spotřebu látky?
Jakou vybrat látku a kolik jí koupit?
Jak skladovat látky?
Na co si dát pozor před tím, než si koupíme látku
Jak si připravit střih?
Jak slepit papírový střih?
Co je to oděvní střih a jak s ním správně pracovat?
Jak upravit střih, aby oděv dobře seděl?
Jak a proč šít zkušební model?
Co je to stehování látky, proč a jak správně látku stehovat?
Jak překreslit střih na látku?
Co je to kličkování a proč tuto techniku používat?
Jak vybrat šicí stroj?
Jakou vybrat jehlu do šicího stroje?
Jak šít pružné látky?
Jak správně přišít knoflík
Jak ušít tričko – vše, co jste o šití trička chtěli vědět!

Na co nezapomenout než začneme šít

Prát látky před šitím nebo neprat?

Než začneme šít
Než začneme šít

Na začátek bych ráda uvedla, že níže popsané postupy jsou pouhými doporučeními. To jak, se při šití zachováte vy, jaké máte preference, jaké máte osvědčené postupy apod., je čistě vaše věc. Na následujících řádcích tak najdete poznatky, které vyplývají z mé několikaleté dennodenní zkušenosti z práce s látkami. Vaše zkušenosti ale mohou být odlišné a je to v pořádku. 🙂

Určitě zažíváte stejně jako já velké nadšení, když si domů přinesete novou látku, nebo vám ji pan pošťák zrovna doveze. Nejraději byste rovnou sedli za šicí stroj a šili a šili… No jo, ale ono to není jen tak. Před samotným šitím ba i stříhám látky byste měli nejprve některé látky vyprat (případně i usušit v sušičce) a pořádně vyžehlit. Asi si říkáte proč? Ze dvou zásadních důvodů:

– látka musí být ČISTÁ a vysrážená
– látka nesmí mít před stříhám žádné záhyby ani sklady

Možná vás napadlo, že látka je přeci nová, tak je čistá, ale opak je pravdou. Masová výroba textilu a levných a nekvalitních oděvů má negativní dopad na naše životní prostředí. Více podrobností na téma praní látek najdete v tomto detailně vypracovaném článku: Prát látky před šitím?

Jestliže chcete jen takový výcuc, pak mrkněte na plusy a mínusy, které jsou s praním (nebo nepraním) látek spojené.

Klikni na obrázek a on se zobrazí ve větší velikosti!

Prát nebo neprat látky před šitím?
Prát nebo neprat látky před šitím?

Zpět na všechny tipy

 

Proč se některá kupovaná trička kroutí?

Koupili jste si parádní tričko. Už se těšíte, jak si ho zítra vezmete na sebe a tak ho přeperete a chcete ho vyžehlit. Najednou ale koukáte, co se vám s tričkem stalo? Ještě jste ho ani nestihli onosit a už je podivně pokroucené a zdeformované, jeden boční šev vám směřuje k pupíku, druhý na záda a rukávy vypadají jako vývrtky. Tohle není bohužel případ jen těch nejlevějších triček (a nejen triček, ale i šatů apod.). Představte si před sebou kus TKANÉ látky. Je to jako velmi drobná síť. Vlákna jdou vertikálně (1) i horizontálně (2):

Tkanina
Tkanina

A my po tričku chceme, aby hezky splývalo od ramen dolů k pasu a to znamená, že vlákna jdoucí vertikálně musí jít opravdu vertikálně. Kvůli úspoře času a materiálu a témeř nulové pečlivosti je občas látka pro zboží do řetězců vystřižena lehce šikmo.

Tkanina, křivě střiženo
Tkanina, křivě střiženo

Takže dokud se materiál nevypere, na první pohled vypadá vše v pořádku. Po vyprání ale vidíme, že když se tričko snažíme narovnat, tak svislá vlákna vůbec nejdou svisle a stejně tak ta vodorovná vlákna nejdou vodorovně. Na prvním obrázku vidíme, že přední díl trička je na látku položen šikmo. Na druhém obrázku vlákna na rovně položeném tričku nesměřují vůbec tak, jak by měla.

Tkanina, tričko se kroutí
Tkanina, tričko se kroutí

Tak až půjdete příště do obchodu, podívejte se na spodní lem trička, jestli vlákna, která mají jít vodorovně jdou opravdu rovnoběžně s lemem trička nebo někam utíkají…

Zpět na všechny tipy

Jakou vybrat látku a kolik jí koupit?

Jakou vybrat látku
Jakou vybrat látku

Rozhodli jste se, že si ušijete nějaký pěkný kousek do šatníku. Koupili jste si střih a chystáte se do obchodu s látkami. Ještě před tím, než začnete koukat po všech těch krásných látkách, podívejte se prvně na střih, na obálce byste totiž mimo jiné měli najít, pro jaký tip materiálu je ten střih určený a kolik látky pro vaši velikost potřebujete. Věřte mi, že byste tyto informace neměli podceňovat. Střih je přesně navržen pro dané materiály. Pokud tedy máte střih na tričko a na obálce je doporučení pro úpletové, stretchové materiály, pak rozhodně nepoužívejte látky, které nepruží. V lepším případě vám tričko nebude vůbec sedět, v tom horším případě jej ani přes ramena nepřevléknete, protože se jedná o model s přiléhavou siluetou. Stejně tak na kabátový střih nepoužijete úplet, protože by na vás kabát visel, nepěkně splíval a nedržel tvar.

Teď už víme, jaký materiál máme vybírat. Například bavlněný úplet. Na obálce máme napsáno, že pro naši velikost tílka potřebujeme 1,2 m látky. Najednou nám padne do oka nádherný úplet s výrazným vzorem. V tomto případě musíme ale zbystřit. Vzor by nám měl totiž ve švech navazovat. Čím větší vzor je (například velké květy, vzor je opakuje po několika desítkách centimetrů), tím více pozornosti musíme vrozování dát. V případě velkých vzorů musíme počítat s větší spotřebou materiálu, protože musíme respektovat opakování vzoru a jednotlivé díly tílka nemůžeme jen tak vyskládat na látku vedle sebe. V krajních případech třeba ani látku nebudeme moct použít (týká se drobných výtvorů, kde by návaznost velkého vzoru nebyla ani možná).
Zpět na všechny tipy

 

Jak vypočítat spotřebu látky

O tom, jak správně vypočítat spotřebu látky pro jednotlivé druhy oděvů jsem napsala podrobný článek, přečtěte si jej tady: Jak vypočítat spotřebu látky.

Zpět na všechny tipy

Na co si dát pozor při výběru látky?

Na co si dát pozor při výběru látky
Na co si dát pozor při výběru látky

Při výběru látky bychom měli respektovat to, co chceme šít. Na nákupní tašku určitě nepoužijeme hedvábí, ačkoliv by se nám zrovna vzor na téhle látce moc hodil apod. Víme tedy, jaký typ materiálu zvolit, zdali pružný či nikoliv. Pro příklad budeme šít dětské tričko a budeme hledat bavlněný úplet. Ale není úplet jako úplet. Velmi důležitou vlastností, podle které budeme vybírat je gramáž. Gramáž je značená v jednotkách g/m². Jednotka nám říká, kolik váží čtverec látky velký 1 x 1 m. Hmotnost se odvíjí od hustoty tkaniny a od tloušťky jednotlivých vláken. Pokud tedy chceme ušít tričko na zimu, budeme hledat úplety s větší gramáží, určitě nad 200 g/m². Naopak pro letní triko bude vhodný úplet už kolem 150 g/m².

Na některých obálkách střihů bývají po straně šipky a ty nám ukazují, jak pružný materiál bychom měli mít. Kromě gramáže tak musíme věnovat pozornost i složení takového úpletu. Z pravidla to bývá 95% bavlna a 5% elastan. Čím větší podíl elastanu, tím více bude látka pružit. Volíme podle toho, co od výsledného produktu očekáváme, jestli to, že bude spíš pevnější s lehkou vůlí, nebo bude velmi pružný (v případě velmi přiléhavého oblečení).

Jako poslední musíme vzít v úvahu vzor. U vzorovaných látek totiž musíme dát velký pozor na to, aby byl vroz natištěn na látce opravdu správně. Na hotovém tričku totiž nechceme, aby nám vzor ujížděl k jedné straně, ale naopak aby byl opravdu rovně. V takovém případě pokládáme střihový díl právě tak, jak chceme vzor mít. Může se ale stát, že vzor je na látce natištěn nakřivo. Tím pádem sice na hotovém tričku budeme mít vzor tak jak chceme, ale vlákna tkaniny budou křivě, svislá i vodorovná vlákna budou ujíždět a boční švy u takto ušitého trička se nám budou kroutit a nebudou nám hezky sedět na bocích.

Když vybíráme vzorovanou látku, podíváme se na její pevný kraj a zkontrolujeme, že vzor se v této linii přesně opakuje a neujíždí nám ani nahoru ai dolů.

Zpět na všechny tipy

Jak skladovat látky?

Jak skladovat látky - moje šicí pracovna
Jak skladovat látky – moje šicí pracovna

Zajímají vás tipy, jak skladovat látky, aby si zachovaly svou krásu a aby se nám v nich dobře orientovalo? Pak se podívejte na článek, který jsem k tomuto tématu připravila: Jak skladovat látky.

Zpět na všechny tipy

Jak si připravit střih

Jak správně rozložit střih na látku
Jak správně rozložit střih na látku

Taky bojujete s papírovými střihy? Tak tomu je od teď konec. Papírový střih toho většinou moc nevydrží, použijete ho párkrát a jeho okraje jsou pomačkané a nerovné, často i potrhané, a těch skladů na střihu… Aby vám papírový střih vydržel déle, podlepte jej celý tvrdým balícím papírem, tzv. šedákem nebo baličákem. Ještě než to ale uděláte, je potřeba se zbavit všech těch skladů a to velmi jednoduše. Papírový střih přežehlete na tvrdé podložce, vůbec se nebojte, žehličku nastavte na střední stupeň a papírový střih je během minutky zase jako nový. Věřte mi, zabere vám to chviličku, ale ušetří vám to spousty práce a váš papírový střih budete moct používat ještě dlouhá léta.

Zpět na všechny tipy

Jak slepit papírový střih?

Máte pocit, že vás slepování jednotlivých A4 přivede k šílenství a že slepování střihu je pro vás noční můra? nemusí to tak být! podívejte se na jednoduchý způsob, jak slepit papírový střih.

Zpět na všechny tipy

 

Co je to oděvní střih a jak s ním pracovat?

Možná se vám tahle otázka zdá trochu podivná, ale ruku na srdce, víte opravdu co je to oděvní střih a jak s ním pracovat, abyste byli s výsledkem spokojení? Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si následující článek:

Co je oděvní střih, jak s ním pracovat a proč střih bez úprav málokomu sedí?

Zpět na všechny tipy

Jak upravit střih, aby oděv dobře seděl?

Jak upravit střih
Jak upravit střih

Pokud šijete oblečení, pak se menším či větším úpravám střihu nevyhnete. Obzvlášť v případě, že máte hodně nekonfekční postavu. O tom, jak střih ipravit, aby výsledný oděv dobře seděl, jsem natočila celé video, na které se můžete podívat tady: Jak upravit střih.

Zpět na všechny tipy

Jak překreslit střih na látku?

Máte připravený střih a váháte, jak co nejpřesněji a nejrychleji překreslit střih na látku? Pak se podívejte na podrobný článek, který jsem tomuto tématu věnovala: Jak překreslit střih na látku.

Zpět na všechny tipy

Jak a proč šít zkušební model?

Zkušební model slouží k tomu, abychom zjistili, jak daný střih sedí na naši konkrétní postavu a na konkrétně zvolený materiál. Detailní informace najdete v tomto článku:

Jak a proč šít zkušební model

Zpět na všechny tipy

Co je to stehování, proč a jak správně stehovat látku?

Stehování je jednou ze základních technik při šití a to nejen při šití oděvů. Stehování má svá pravidla, určité náležitosti a hraje podstatnou roli při šití. Tedy pokud chcete, aby výsledný produkt vypadal dobře a profesionálně zpracovaný. Detailní informace o stehování najdete v tomto článku:

Stehování látky – proč a jak správně stehovat

Zpět na všechny tipy

Co je to kličkování a proč tuto techniku používat?

Co je to kličkování? Návod jak kličkovat
Co je to kličkování? Návod jak kličkovat

Kličkování je klasická krejčovská technika, kterou bohužel dnes můžete vidět zřídkakdy. Pokud ale šijete klasické oděvy nejen z tkanin, ale i úpletové šaty apod., měli byste promyslet, jestli přeci jen s kličkováním nezačít. Kličkování je metoda, díky které můžete na milimetry přesně vyznačit potřebně značky a linie na dílech. Chcete mít kapsy na riflích na zadečku na milimetr stejně velké a přesně umístěné? Pak se podívejte na podrobný článek s video návodem, co je to kličkování.

Zpět na všechny tipy

Jak vybrat šicí stroj?

O tom, jak vybrat šicí stroj, na co si dát pozor, co je a co není důležité jsem sepsala podrobný článek a najdete ho tady:

Zpět na všechny tipy

 

Jakou vybrat jehlu do šicího stroje?

Jakou jehlu vybrat do domácího šicího stroje
Jakou jehlu vybrat do domácího šicího stroje

Druhů jehel do domácích šicích strojů je trhu mnoho. Jak se tedy v tom množtví zorientovat a vybrat tu správnou? Stručné rozdělení druhů jehel a jejich použití najdete v článku, který je věnovaný právě tomuto tématu: Jak vybrat jehlu do domácího šicího stroje.

Zpět na všechny tipy

Jak šít pružné látky?

Šití pružných látek (např. úpletů) bez overlocku není nemožné, naopak může to být celkem hračka. Stačí se držet 4 jednoduchých kroků a dosáhnete nebývalých výsledků. Podrobný článek o šití úpletů najdete tady: 4 kroky pro šití úpletů.

Zpět na všechny tipy

Jak správně přišít knoflík?

Jak správně přišít knoflík
Jak správně přišít knoflík

Banalita, říkáte si, že? Ale pozor, knoflík přeci musí něco vydržet a ne se hned utrhnout a taky musí vypadat k světu. Druhů knoflíků je strašná spousta, základní dělení je na knoflíky nýtovací a našívací. Podle názvu je jasné, že se zaměříme na našívací knoflíky. Ty ještě můžeme rozdělit dál podle různých parametrů, jako je materiál (dřevěné, plastové, kovové…), typ uchycení (ouškem, tunelem, dírkami) apod. Podrobný popis jak na správné přišití knoflíku najdete v tomto článku.

Zpět na všechny tipy

Jak ušít tričko – vše, co jste o šití trička chtěli vědět

Ušít tričko může s trochou praxe zabrat pár minut. Způsobů, jak ušít tričko, je mnoho a každá švadlenka si časem osvojí postup,který bude vyhovovat přesní jí a jejím potřebám. Je ale potřeba trochu cviku a několik praktických rad a doporučení. Vše, co jste o šití trička chtěli vědět, najdete v tomto článku: Jak ušít tričko.

Zpět na všechny tipy

19 komentářů

 1. Profilový obrázek
  Lentilka

  Dobrý den Petro,
  hezké stránky, jen ohledně článku proč se kroutí trička se stala asi někde chyba. proč mluvíte o tkanině, když trička jsou z pleteniny?
  děkuji za odpověd

  • Peťa

   Dobrý den, ano, máte pravdu, většina triček je z pleteniny, ale pro názornost v úvodu říkám, abychom si představili tkaninu, protože na ní, se snadněji vysvětluje směr vlákna (resp. na osnově a útku) a je to pro laiky lépe pochopitelné. 😉

 2. Profilový obrázek
  blažena

  ráda bych odebírala novinky děkuji

 3. Profilový obrázek

  Dobrý den, dnes jsem objevila vaše stránky a jsem nadšená. Mám ráda ruční práce a každá rada dobrá. Napadlo mě, mám problém se šitím elastických látek, kroutí se mi švy a už se mi i stalo, že jsem zužovala tričko a bylo to tak zkroucené, že nakonec skončilo v koši. Nemáte nějakou radu. Moc děkuji. Inka

  • Peťa

   Dobrý den,

   děkuji za milý komentář. 🙂 Co se šití pružných materiálů na klasickém stroji týká, obecná doporučení jsou: snížit napětí spodní nitě, snížit přítlak patky, používat pružný steh (např. úzký cikcak, tříkroký rovnosteh apod.) a pokud máte možnost, doporučuji také použít kráčející patku.

   Mějte se hezky, krásné svátky, Peťa

 4. Profilový obrázek
  martina.capkova

  Dobrý den.
  Vnučka si přeje tričko s volánkem a holýmy rameny.Stačí dát gumu jen do volánku?Děkuji za radu Martina

  • Peťa

   Dobrý den Martino,

   gumu budete všívat do obou vrstev najednou, jak do předního / zadního dílu, tak i do volánu. Položíte si přední / zadní díl, přes něj volán a na střižní okraj všijete gumu do obou vrstev.

   Hezký den, Peťa

 5. Profilový obrázek
  Tibora

  Dobrý den, dostala jsem koženou bundu ale je mi bohužel malá. Je možné ji rozšířit? Tak abych ji zapla?

  • Peťa

   Dobrý den, obávám se, že s koženou bundou nic moc nenaděláte, co se týká zvětšení. Pravděbodobně by bylo nutné rozhodit boční s rukávové švy a do nich našít nějaké vsadky, ale pravděpodobně bude nutné udělat i nějaké úpravy kolem přůkrčníku a průramků. Já osobně bych se do toho asi nepouštěla.

   Hezký den, Peťa

 6. Profilový obrázek

  Dobrý den, potřebuji ušít ze spirálového zipu takový jako pytlík, který se nahoře uzavře a je jen ze zipu. Vím jen, že potřebuji spirálový zip, š. 5 mm, délka 1 m, ale nevím zda dělitelný nebo nedělitelný, zda s 1 nebo 2 jezdci. Poradíte jak ušít nebo kde najdu návod na ušití ?

  • Peťa

   Dobrý den Dano, úplně přesně nerozumím tomu, jak má pytlík vypadat. Dělitelný zip se dává do míst, ke je potřeba zip rozepnout a tím od sebe obě části výrobků úplně oddělit – tedy například do bund.Nedovedu si představit pytlík, ve kterém by bylo potřeba použít dělitelný zip. Dva jezdce se opět používají tam, kde je potřeba výrobek rozepínat z obou stran. Což většinou potřeba není nikde, jde tedy spíš o módní záležitost a to opět do bund, vest apod.

   Hezký den, Peťa

 7. Profilový obrázek
  Ilona Horáková

  Dobry den jsem nadsena z vasich stranek a strihu jste skvela a chci se zeptat jestli uvazujete o strihu na vesty sportovniho typu nebo jestli by jste my nedala radu kdyz bych to udelala ze strihu na mikinu a nenasila rukavy je to ono nebo je to jinak dekuji za pripadnou odpoved Ilona Horáková

  • Peťa

   Dobrý den paní Horáková,

   střih na vestu zatím v plánu není, nebo alespoň doposavad nebyl. 🙂 Co se týká střihu na mikinu, záleží na tom, jestli budete na vestu používat hodně pružný materiál a bude potřeba upravit také průramky.

   Hezký den, Peťa

 8. Profilový obrázek
  Věra Šmidová

  Dobrỷ den, šiji šaty s velkým výstřihem na zádech (do pasu) a okraje mi odstávají, i když jsem to mírně “nařasila” do lemování. Mohla byste mi poradit, co s tím? Děkuji Věra

  • Peťa

   Dobrý den Věro, takovéto střihy je vždy potřeby vypracovat s podsádkou, žádné lemování Vám tak velký výstřih neudrží.

   Hezký den, Peťa

 9. Profilový obrázek

  Dobrý den, přečetla jsem si rady, zda prát či neprat. Já látku před šitím namáčím do horké vody s práškem a octem. Pak několikrát vymáchám, skoro neždímám. Ale nevím, čím ustálit jednobarevné látky. I po několika máchání látka vodu trošku obarví. Dočetla jsem se o nějakém ustalovači, ale konkrétní název nebo značku ne. Prosím o radu, co konkrétně a kde koupit a přidávat do vody. Děkuji za jakoukoliv radu a přeji hezký den. Anna

 10. Profilový obrázek
  Markéta Neumannová

  Dobrý den Peťo 🙂 ,
  nejdříve bych chtěla poděkovat za Vaši odpověď k seřízení napětí horní a spodní niti – určitě si s tím pohraju (nedaří se mi najít ten původní příspěvek, a chtěla jsem Vám poděkovat 🙂 ).

  Chtěla bych se však ještě zeptat k úpravám střihu – jakým způsobem by se měla upravit náramenice, pokud mám ramena jakoby “skleslá” a “vytočená” trochu dopředu? (tj. kdybych se postavila zády ke stěně a na náramenici si položila tyčku, tak ta tyčka nebude rovnoběžná se stěnou, ale u krku se bude jeden konec tyčky “dotýkat” stěny, a ten druhý konec tyčky bude třeba (když to přeženu) 5 cm od stěny – snad je to trochu srozumitelné 🙂 ) .

  A druhá otázka – jakým způsobem se dá u hotového střihu upravit hrudní část, pokud mám široký trup (tj. např. obvod hrudi mám 120 cm, což vypadá hodně, ale obvod pod prsy mám 110 cm – takže vlastně mám v poměru k hrudi docela malá prsa 🙂 ) – běžným zvětšením střihu se zvětší i velikost košíčků, které pak nemám čím vyplnit.

  Moc děkuju za případné odpovědi a přeji Vám krásné letní dny 🙂
  (a moc moc moc děkuju za Vaše skvělé stránky 🙂 )
  Markéta N.

  • Peťa

   Dobrý den Markét, vybrala jste si zrovna dva poměrně záludné dotazy. Co se náramenic a vtočených ramen týká, je potřeba průramek předního dílu malinko zmenšit a průramek zadního dílu naopak trochu zvětšit. Tím se Vám posune vrchol rukávové hlavice více směrem do předního dílu. Zároveň je potřeba obdobnou úpravu udělat i v rukávu – vrchol rukávové hlavice vychýlit více k přednímu dílu, aby se prodloužila zadí část rukávu a přední část byla kratší. Tím dojde k celkovému změnšení poměru v předním dílu rukávu a zvětšení poměru v zadní části.

   Co se úprav pro menší hrudník týká, tak tady máme dva postupy, podle toho, jestli jde o střih s prsními záševky (zpravidla střihy pro tkaniny) nebo jde o střih bez prsních záševků (zpravidla jde o střihy pro pleteniny). Pokud jde o střih bez prsních záševků, pak doporučuji úpravu viz toto video:

   https://www.prosikulky.cz/jak-upravit-strih/

   Pokud jde o střih s prsními záševky pak je to podstatně složitější… 🙂

   Snad jsem alespoň trošku pomohla. Mějte se hezky, Peťa

   PS: Pokud budete mít ještě nějaké dotazy, neváhejte je prosím směřovat přímo do poradny:

   https://www.prosikulky.cz/poradna/

   aby byly dotazy přehledně uložené případně i pro další čtenáře a čtenářky, abych nemusela opakovaně odpovídat na stejné dotazy. 🙂

   Děkuji, hezký den, Peťa

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*