Šití – tipy a triky

Péťa  ·  4.11.2020  ·  12 minut čtení

Přečtěte si tipy a triky, které vám usnadní práci při šití a při přípravě před samotným šitím. Veškeré informace berte jako doporučení. Nezapomínejte na to, že šití je kreativní záležitost, která by měla být provozována s láskou a vášní. Šití není raketová věda, proto se nebojte hledat své cesty, dělat chyby a učit se z nich! ♥

Šití - tipy a triky
Šití - tipy a triky

Na co nezapomenout než začneme šít

Prát látky před šitím nebo neprat?

Na začátek bych ráda uvedla, že níže popsané postupy jsou pouhými doporučeními. To jak, se při šití zachováte vy, jaké máte preference, jaké máte osvědčené postupy apod., je čistě vaše věc. Na následujících řádcích tak najdete poznatky, které vyplývají z mé několikaleté dennodenní zkušenosti z práce s látkami. Vaše zkušenosti ale mohou být odlišné a je to v pořádku. :)

Určitě zažíváte stejně jako já velké nadšení, když si domů přinesete novou látku, nebo vám ji pan pošťák zrovna doveze. Nejraději byste rovnou sedli za šicí stroj a šili a šili... No jo, ale ono to není jen tak. Před samotným šitím ba i stříhám látky byste měli nejprve některé látky vyprat (případně i usušit v sušičce) a pořádně vyžehlit. Asi si říkáte proč? Ze dvou zásadních důvodů:

- látka musí být ČISTÁ a vysrážená
- látka nesmí mít před stříhám žádné záhyby ani sklady

Možná vás napadlo, že látka je přeci nová, tak je čistá, ale opak je pravdou. Masová výroba textilu a levných a nekvalitních oděvů má negativní dopad na naše životní prostředí. Více podrobností na téma praní látek najdete v tomto detailně vypracovaném článku: Prát látky před šitím?

Jestliže chcete jen takový výcuc, pak mrkněte na plusy a mínusy, které jsou s praním (nebo nepraním) látek spojené.

Klikni na obrázek a on se zobrazí ve větší velikosti.


Proč se některá kupovaná trička kroutí?

Koupili jste si parádní tričko. Už se těšíte, jak si ho zítra vezmete na sebe a tak ho přeperete a chcete ho vyžehlit. Najednou ale koukáte, co se vám s tričkem stalo? Ještě jste ho ani nestihli onosit a už je podivně pokroucené a zdeformované, jeden boční šev vám směřuje k pupíku, druhý na záda a rukávy vypadají jako vývrtky. :

Tkanina

Tohle není bohužel případ jen těch nejlevějších triček (a nejen triček, ale i šatů apod.). Pro zjednodušení, představte si před sebou kus TKANÉ látky. Je to jako velmi drobná síť. Vlákna jdou vertikálně (1) i horizontálně (2)

Tkanina, křivě střiženo

A my po tričku chceme, aby hezky splývalo od ramen dolů k pasu a to znamená, že vlákna jdoucí vertikálně musí jít opravdu vertikálně. Kvůli úspoře času a materiálu a témeř nulové pečlivosti je občas látka pro zboží do řetězců vystřižena lehce šikmo.

Takže dokud se materiál nevypere, na první pohled vypadá vše v pořádku. Po vyprání ale vidíme, že když se tričko snažíme narovnat, tak svislá vlákna vůbec nejdou svisle a stejně tak ta vodorovná vlákna nejdou vodorovně. Na prvním obrázku vidíme, že přední díl trička je na látku položen šikmo. Na druhém obrázku vlákna na rovně položeném tričku nesměřují vůbec tak, jak by měla.

Tkanina, tričko se kroutí
Tkanina, tričko se kroutí

Tak až půjdete příště do obchodu, podívejte se na spodní lem trička, jestli vlákna, která mají jít vodorovně jdou opravdu rovnoběžně s lemem trička nebo někam utíkají...


Jakou vybrat látku a kolik jí koupit?

Jakou vybrat látku

Rozhodli jste se, že si ušijete nějaký pěkný kousek do šatníku. Koupili jste si střih a chystáte se do obchodu s látkami. Ještě před tím, než začnete koukat po všech těch krásných látkách, podívejte se prvně na střih, na obálce byste totiž mimo jiné měli najít, pro jaký tip materiálu je ten střih určený a kolik látky pro vaši velikost potřebujete.

Věřte mi, že byste tyto informace neměli podceňovat. Střih je přesně navržen pro dané materiály. Pokud tedy máte střih na tričko a na obálce je doporučení pro úpletové, stretchové materiály, pak rozhodně nepoužívejte látky, které nepruží. V lepším případě vám tričko nebude vůbec sedět, v tom horším případě jej ani přes ramena nepřevléknete, protože se jedná o model s přiléhavou siluetou. Stejně tak na kabátový střih nepoužijete úplet, protože by na vás kabát visel, nepěkně splíval a nedržel tvar.

Teď už víme, jaký materiál máme vybírat. Například bavlněný úplet. Na obálce máme napsáno, že pro naši velikost tílka potřebujeme 1,2 m látky. Najednou nám padne do oka nádherný úplet s výrazným vzorem. V tomto případě musíme ale zbystřit. Vzor by nám měl totiž ve švech navazovat. Čím větší vzor je (například velké květy, vzor je opakuje po několika desítkách centimetrů), tím více pozornosti musíme vrozování dát. V případě velkých vzorů musíme počítat s větší spotřebou materiálu, protože musíme respektovat opakování vzoru a jednotlivé díly tílka nemůžeme jen tak vyskládat na látku vedle sebe. V krajních případech třeba ani látku nebudeme moct použít (týká se drobných výtvorů, kde by návaznost velkého vzoru nebyla ani možná).


Jak vypočítat spotřebu látky

O tom, jak správně vypočítat spotřebu látky pro jednotlivé druhy oděvů jsem napsala podrobný článek, přečtěte si jej tady: Jak vypočítat spotřebu látky.


Na co si dát pozor při výběru látky?

Na co si dát pozor při výběru látky

Při výběru látky bychom měli respektovat to, co chceme šít. Na nákupní tašku určitě nepoužijeme hedvábí, ačkoliv by se nám zrovna vzor na téhle látce moc hodil apod. Víme tedy, jaký typ materiálu zvolit, zdali pružný či nikoliv.

Pro příklad budeme šít dětské tričko a budeme hledat bavlněný úplet. Ale není úplet jako úplet. Velmi důležitou vlastností, podle které budeme vybírat je gramáž. Gramáž je značená v jednotkách g/m². Jednotka nám říká, kolik váží čtverec látky velký 1 x 1 m. Hmotnost se odvíjí od hustoty tkaniny a od tloušťky jednotlivých vláken. Pokud tedy chceme ušít tričko na zimu, budeme hledat úplety s větší gramáží, určitě nad 200 g/m². Naopak pro letní triko bude vhodný úplet už kolem 150 g/m².

Na některých obálkách střihů bývají po straně šipky a ty nám ukazují, jak pružný materiál bychom měli mít. Kromě gramáže tak musíme věnovat pozornost i složení takového úpletu. Z pravidla to bývá 95% bavlna a 5% elastan. Čím větší podíl elastanu, tím více bude látka pružit. Volíme podle toho, co od výsledného produktu očekáváme, jestli to, že bude spíš pevnější s lehkou vůlí, nebo bude velmi pružný (v případě velmi přiléhavého oblečení).

Jako poslední musíme vzít v úvahu vzor. U vzorovaných látek totiž musíme dát velký pozor na to, aby byl vroz natištěn na látce opravdu správně. Na hotovém tričku totiž nechceme, aby nám vzor ujížděl k jedné straně, ale naopak aby byl opravdu rovně. V takovém případě pokládáme střihový díl právě tak, jak chceme vzor mít. Může se ale stát, že vzor je na látce natištěn nakřivo. Tím pádem sice na hotovém tričku budeme mít vzor tak jak chceme, ale vlákna tkaniny budou křivě, svislá i vodorovná vlákna budou ujíždět a boční švy u takto ušitého trička se nám budou kroutit a nebudou nám hezky sedět na bocích.

Když vybíráme vzorovanou látku, podíváme se na její pevný kraj a zkontrolujeme, že vzor se v této linii přesně opakuje a neujíždí nám ani nahoru ani dolů.


Jak skladovat látky?

Jak skladovat látky - moje šicí pracovna

Zajímají vás tipy, jak skladovat látky, aby si zachovaly svou krásu a aby se nám v nich dobře orientovalo? Pak se podívejte na článek, který jsem k tomuto tématu připravila: Jak skladovat látky.


Jak si připravit střih

Jak správně rozložit střih na látku

Taky bojujete s papírovými střihy? Tak tomu je od teď konec. Papírový střih toho většinou moc nevydrží, použijete ho párkrát a jeho okraje jsou pomačkané a nerovné, často i potrhané, a těch skladů na střihu...

Aby vám papírový střih vydržel déle, podlepte jej celý tvrdým balícím papírem, tzv. šedákem nebo baličákem. Ještě než to ale uděláte, je potřeba se zbavit všech těch skladů a to velmi jednoduše. Papírový střih přežehlete na tvrdé podložce, vůbec se nebojte, žehličku nastavte na střední stupeň a papírový střih je během minutky zase jako nový. Věřte mi, zabere vám to chviličku, ale ušetří vám to spousty práce a váš papírový střih budete moct používat ještě dlouhá léta.


Jak slepit papírový střih?

Máte pocit, že vás slepování jednotlivých A4 přivede k šílenství a že slepování střihu je pro vás noční můra? nemusí to tak být! podívejte se na jednoduchý způsob, jak slepit papírový střih.


Co je to oděvní střih a jak s ním pracovat?

Možná se vám tahle otázka zdá trochu podivná, ale ruku na srdce, víte opravdu co je to oděvní střih a jak s ním pracovat, abyste byli s výsledkem spokojení? Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si následující článek:

Co je oděvní střih, jak s ním pracovat a proč střih bez úprav málokomu sedí?


Jak upravit střih, aby oděv dobře seděl?

Pokud šijete oblečení, pak se menším či větším úpravám střihu nevyhnete. Obzvlášť v případě, že máte hodně nekonfekční postavu. O tom, jak střih ipravit, aby výsledný oděv dobře seděl, jsem natočila celé video, na které se můžete podívat tady: Jak upravit střih.


Jak překreslit střih na látku?

Máte připravený střih a váháte, jak co nejpřesněji a nejrychleji překreslit střih na látku? Pak se podívejte na podrobný článek, který jsem tomuto tématu věnovala: Jak překreslit střih na látku.


Jak a proč šít zkušební model?

Zkušební model slouží k tomu, abychom zjistili, jak daný střih sedí na naši konkrétní postavu a na konkrétně zvolený materiál. Detailní informace najdete v tomto článku:

Jak a proč šít zkušební model


Co je to stehování, proč a jak správně stehovat látku?

Stehování je jednou ze základních technik při šití a to nejen při šití oděvů. Stehování má svá pravidla, určité náležitosti a hraje podstatnou roli při šití. Tedy pokud chcete, aby výsledný produkt vypadal dobře a profesionálně zpracovaný. Detailní informace o stehování najdete v tomto článku:

Stehování látky - proč a jak správně stehovat


Co je to kličkování a proč tuto techniku používat?

Kličkování je klasická krejčovská technika, kterou bohužel dnes můžete vidět zřídkakdy. Pokud ale šijete klasické oděvy nejen z tkanin, ale i úpletové šaty apod., měli byste promyslet, jestli přeci jen s kličkováním nezačít. Kličkování je metoda, díky které můžete na milimetry přesně vyznačit potřebně značky a linie na dílech. Chcete mít kapsy na riflích na zadečku na milimetr stejně velké a přesně umístěné? Pak se podívejte na podrobný článek s video návodem, co je to kličkování.


Jak vybrat šicí stroj?

O tom, jak vybrat šicí stroj, na co si dát pozor, co je a co není důležité jsem sepsala podrobný článek a najdete ho tady:

Jak vybrat šicí stroj


Jakou vybrat jehlu do šicího stroje?

Jakou jehlu vybrat do domácího šicího stroje

Druhů jehel do domácích šicích strojů je trhu mnoho. Jak se tedy v tom množtví zorientovat a vybrat tu správnou? Stručné rozdělení druhů jehel a jejich použití najdete v článku, který je věnovaný právě tomuto tématu: Jak vybrat jehlu do domácího šicího stroje.


Jak šít pružné látky?

Šití pružných látek (např. úpletů) bez overlocku není nemožné, naopak může to být celkem hračka. Stačí se držet 4 jednoduchých kroků a dosáhnete nebývalých výsledků. Podrobný článek o šití úpletů najdete tady: 4 kroky pro šití úpletů.


Jak správně přišít knoflík?

Jak správně přišít knoflík

Banalita, říkáte si, že? Ale pozor, knoflík přeci musí něco vydržet a ne se hned utrhnout a taky musí vypadat k světu. Druhů knoflíků je strašná spousta, základní dělení je na knoflíky nýtovací a našívací.

Podle názvu je jasné, že se zaměříme na našívací knoflíky. Ty ještě můžeme rozdělit dál podle různých parametrů, jako je materiál (dřevěné, plastové, kovové...), typ uchycení (ouškem, tunelem, dírkami) apod. Podrobný popis jak na správné přišití knoflíku najdete v tomto článku.


Jak ušít tričko - vše, co jste o šití trička chtěli vědět

Ušít tričko může s trochou praxe zabrat pár minut. Způsobů, jak ušít tričko, je mnoho a každá švadlenka si časem osvojí postup,který bude vyhovovat přesní jí a jejím potřebám. Je ale potřeba trochu cviku a několik praktických rad a doporučení. Vše, co jste o šití trička chtěli vědět, najdete v tomto článku: Jak ušít tričko.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii