Tipy a triky: Jak ušít tričko

Jak ušít tričko
Jak ušít tričko

Trička jsou po tepláčcích nebo legínách asi nejčastějším oděvem, který hobby švadlenky šijí. Proto jsem pro vás napsala tento článek, ve kterém najdete ucelené informace o tom, jak ušít tričko.

 

Jak ušít tričko
Jak ušít tričko

Jakou látku na tričko…

Na jednoduchá trička se hodí úplety – doporučuji používat úplety s příměsí elastanu a z přírodních vláken, takže např. bavlněné nebo na léto viskózové úplety. Obyčejnější úplety bez elastanu (např. levnější Wendy úplety apod.) jsou vhodné spíše na pyžama, tyto úplety mají tendenci se především v namáhaných místech vytahovat – u triček jsou to většinou vytahané lokty, u tepláků jsou to zase vytahaná kolena. Bez příměsi elastanu ale také koupíte i poměrně drahé designové BIO bavlněné látky, např. od Birch fabrics (trojúhelníková látka níže) nebo od české pletárny Moraviatex.cz (proužkovaný úplet níže) apod. Je to právě proto, že jde o přírodní materiál a elastan tam tedy logicky být nemůže – takže látka je sice kvalitní a BIO (což je dnes v módě), ale barvy většinou poměrně rychle vyblednou a oděv se vytahá…

Jak ušít tričko: Dětské pruhované triko z českého BIO bavlněného oboulícního úpletu
Jak ušít tričko: Dětské pruhované triko z českého BIO bavlněného oboulícního úpletu

Z BIO bavlněného úpletu například šiju trička tak, že trup je právě z BIO bavlny a rukávy jsou z jiného úpletu s příměsí elastanu – trup není nijak namáhaný, takže se většinou nevytahá a rukávy se díky úpletu s elastanem také nevytahávají. Podívejte se také na návod, jak ušít tričko s raglánovými rukávy.

Jak ušít tričko (nebo šaty) s raglánovým rukávem
Jak ušít tričko (nebo šaty) s raglánovým rukávem

Na poslední tričko pro Tomíka jsem použila klasický bavlněný úplet s elastanem, který jsem koupila na Unuodesign.cz. V nabídce už vidím jen formule na šedé, ale i tahle kombinace barev je moc hezká.

Jak ušít tričko
Jak ušít tričko
Jak ušít tričko
Jak ušít tričko. Zdroj obrázku Unuodesign.cz

 

Látky – na co si dát pozor

Při kombinování barev si také musíme dát pozor na to, aby nám do sebe jednotlivé látky nezapouštěly barvy. Všechny látky, ze kterých šiju doma předem vysrážím, úplety vyperu. Postupuji tak, že jakmile mám nové látky doma, tak barevný úplet, jeden po druhém, namočím do umyvadla do teplé vody a lehce promnu – tím poznáme, jestli nám některá z látek bude nebo nebude pouštět barvu. Když mám takto namočené a opět vyždímané všechny látky, dám je do pračky (podobně barvy k sobě, rozdílné barvy zvlášť 🙂 ) a vyperu tak, jak budu v budoucnu prát i hotový oděv. Takže úplety většinou na 40 stupňů. Do pračky dám jen malé množství pracího prášku nebo gelu a žádnou aviváž. Takto látky vyperu a to ze čtyř hlavních důvodů:

 • Látky během své výroby projdou nespočetným množstvím chemických úprav – barvení vláken, ustalování barev, impregnace látek, aby se během přepravy nezašpinily a nepomačkaly apod. Těch procesů, kdy jsou látky vystaveny všem těm chemikáliím je opravdu moc a já nechci celé dny pracovat s látkami, které jsou těmito chemikáliemi napuštěné. Tím, že látku vyperu, ji částečně chemikálií zbavím, zároveň také přijdu o impregnaci a konce úpletů se potom při stříhání trochu kroutí, což je trochu nevýhoda, ale život je plný těžkých rozhodnutí a člověk si musí rozmyslet, co je pro něj v danou chvíli důležité a co ne. 🙂
 • Pokud také látky před samotným šitím vyperete, zjistíte, které látky případně pouští barvu a už budete vědět, že je například nemůžete kombinovat se světlými látkami apod.
 • Vypráním také ustálíte výslednou “velikost” materiálu, takže když z takové látky potom ušité tričko vyperete, tak se vám nestane, že se srazí a vaše práce tak přijde vniveč.
 • Ve své dílně tak skladuji jen “čisté” vyprané materiály, takže se zbytečně nevystavuji špíně z továrny ani chemikáliím. Navíc mám vyprané látky díky tomu rovnou připravené k šití a když se rozhodnu něco nového ušít, můžu se do toho rovnou pustit a nemusím se zdržovat praním, sušením a žehlením. Když potom z předeprané látky ušiju výrobek, je rovnou připravený k používání (nošení) a nedávám tak sobě ani dětem do skříně oblečení ze “špinavých” látek z továrny ani z látek zbytečně nacpaných chemikáliemi – oblečení prostě rovnou můžeme obléct.
Střih na jednoduché dámské tričko s krátkým rukávem
Střih na jednoduché dámské tričko s krátkým rukávem

Je samozřejmě je jasné, že ve výrobnách, kde se šije “na množství” – což jsou klasické fabriky, které produkují oděvy do obchodních řetězců – se látky neperou, nejde strčit celou roli látky do pračky a také by to bylo neskutečné “zdržování” a proto se také kupovaná trička po vyprání deformují, kroutí, jiná pouští barvu apod… (Víc o tom, proč se trička kroutí najdete tady: Proč se kupovaná trička kroutí)

Stáhněte si zdarma střih na BASIC dámské tričko: Střih na dámské tričko zdarma

Jak ušít tričko: Střih na dámské BASIC tričko ZDARMA
Jak ušít tričko: Střih na dámské BASIC tričko ZDARMA

Samozřejmě ale můžeme šít i ze staršího oblečení, které máme doma a už ho nenosíme. Klasikou jsou trička nebo legíny z pánských triček apod.

Recyklace oblečení - šití ze starého trička nové
Recyklace oblečení – šití ze starého trička nové

Střih na tričko

Když máme tedy připravený a předepraný vhodný materiál (předpokládáme, že je i vyžehlený, protože než se do látky střihne, měla by být hezky vyžehlená) můžeme použít libovolný střih:

Střih na dámské tričko + návod
Střih na dámské tričko + návod

Jak nastříhat látku

Střih na základní tričko většinou klademe tak, že si látku přehneme napůl, pevnými okraji na sebe, lícem dovnitř. Na přehyb látky si položíme přední i zadní díl a střih na rukáv si umístíme vedle. Vystřihneme takto 1x přední díl na přehybu látky, 1x zadní díl na přehybu látky a 2x rukáv. Všechny podrobnosti o tom, jak pokládat střih na látku a kolik kterých dílů vystřihnout, byste měli vždy najít u konkrétního střihu.

Jak přenést střih na látku zjistíte v tomto článku: Jak překreslit střih na látku.

Jak ušít tričko
Jak ušít tričko

Když máte všechny díly z látky vystřižené, můžeme se vrhnout na šití.

Jak ušít tričko: Dětské tričko z biobavlny
Jak ušít tričko: Dětské tričko z biobavlny

Overlock nebo klasický stroj?

Trička šijeme na overlocku nebo na klasickém šicím stroji a to tak, že si snížíme napětí spodní nitě, snížíme přítlak patky a použijeme pružný steh – úzký cikcak, tříkroký rovnosteh apod. Pokud máme kráčející patku, použijeme ji. Také používáme speciální jehly pro šitý pružných materiálů – jersey, ball point apod. – Více o typech jehel najdete tady: Druhy jehel do domácích šicích strojů. Podívejte se také na nový článek: Šití úpletů na běžném stroji – 4 kroky k dosažení skvělých výsledků

Jak ušít tričko: Střih na dětské tričko s dlouhým rukávem
Jak ušít tričko: Střih na dětské tričko s dlouhým rukávem

U klasických triček s hlavicovými rukávy (nikoliv raglánovými) můžeme postupovat základními dvěma způsoby. (Těch variací je samozřejmě mnohem více a každá švadlenka si postupem času najde svůj postup, který jí osobně vyhovuje nejvíce.) U obou však začínáme sešitím zadního a předního dílu v náramenicích (ramenních švech):

První způsob šití – “halenkový” – používám raději (rukáv všíváme)

 • Když máme přední díly k sobě sešité v náramenicích, sešijeme i boční švy.
 • U rukávů si sešijeme rukávové švy.
 • Trup trička máme otočený lícem dovnitř, rukávy otočíme lícem ven.
 • Rukávy našpendlíme do průramků – začínáme tak, aby se boční šev potkal s rukávovým švem poté našpendlíme vrchol rukávové hlavice k ramennímu švu. Poté došpendlíme zbytek rukávové hlavice do průramku. Rukáv všijeme.
 • Nyní si začistíme průkrčník – můžeme jej olemovat úpletovým proužkem, proužkem nápletu nebo jen začistit na overlocku a 1 cm podehnout do rubu a prošít pružným stehem.
 • Poté si začistíme lemy rukávů a spodní lem. Buď proužkem nápletu, nebo úpletovým proužkem nebo střižní okraje rukávů i spodní lem sjedem na overlocku nebo cikcakem nebo entlovacím stehem apod. a takto začistěný okraj podehnem cca 2 – 3 cm do rubu a prošijeme pružným stehem nebo dvojjehlou.
  • Pokud budete začišťovat nápletem, doporučuji stříhat 0,75x délku spodního lemu a 0,75 délku obvodu rukávu a 0,7x obvod průkrčníku.
  • Pokud budete začišťovat proužkem úpletu, pak doporučuji stříhat 0,85x délku spodního lemu a 0,85 délku obvodu rukávu a 0,8x obvod průkrčníku.
  • VŽDY ALE ZÁLEŽÍ NA KONKRÉTNÍM MATERIÁLŮ, NENÍ ÚPLET JAKO ÚPLET A KAŽDÝ SE MŮŽE NATAHOVAT TROCHU JINAK!
Jak ušít tričko
Jak ušít tričko

Celý tento postup jsem pro vás natočila a najdete ho v tomto videu:

 Druhý způsob šití – “košilový” – používám méně častěji, spíše jen na mikiny (rukáv našíváme)

 • Když máme přední díly k sobě sešité v náramenicích, našpendlíme si rozložený rukáv do průramku, lícem k líci. Začneme tak, že spojíme jeden okraj rukávového švu s okrajem bočního švu, sešpendlíme. Poté si sešpendlíme vrchol rukávové hlavice s ramenním švem a poté sešpendlíme druhý konce rukávového švu k druhému konci bočního švu.
 • Rukáv našijeme do průramku.
 • Poté si sešpendlíme rukávový šev a boční šev a v jednom sledu sešijeme.
 • Poté postupujeme již stejně jako v přechodím případě – začistíme průkrčník, spodní lem i lemy rukávů.
Jak ušít tričko: Střih na dětské tričko s krátkým rukávem
Jak ušít tričko: Střih na dětské tričko s krátkým rukávem

Pokud chcete mít šev průkrčníku v zadním díle krytí, můžete použít např. tuto techniku: Jak začistit lem průkčníku.

Jak ušít tričko - jak začistit lem průkrčníku
Jak ušít tričko – jak začistit lem průkrčníku

Hlavně hravě

Pokud již hravě zvládáte ušít klasické tričko ať už s dlouhým nebo krátkým rukávem, můžete si zkusit ušít originální tričko, které vychází ze základního střihu. To je vhodné, pokud chcete například upotřebit menší zbytky látek, nebo kousky dražších materiálů, které je vám líto vyhodit. Já jsem takhle například zpracovala zbytky prémiového funkčního úpletu, který je právě trochu dražší… Jak na to najdete tady: Jak si ušít originální tričko ze základního střihu.

Jak ušít originální tričko
Jak ušít originální tričko

Šití sportovních triček je obdobné, jako šití základního trička. Před sešitím náramenic bude jen krok navíc a to je sešití předních dílů k sobě a zadních dílů k sobě. Střih na dětské sportovní tričko, střih na dámské sportovní tričko.

Střih na dětské sportovní tričko
Střih na dětské sportovní tričko
Střih na dámské sportovní tričko
Střih na dámské sportovní tričko

Střih zdarma

Jednoduchou obměnou rukávů také snadno získáte “nový” kousek. Střih na dětský tulipánový rukáv zdarma, který je vhodný na mé dětské střihy, a návod najdete tady: Střih na dětský tulipánový rukáv.

Jak ušít tulipánový rukáv (návod + střih)
Jak ušít tulipánový rukáv (návod + střih)

Všechny střihy na různá trička najdete u mě v e-shopu:

Jak ušít tričko: Dětské námořnické bavlněné tričko s lodičkami
Jak ušít tričko: Dětské námořnické bavlněné tričko s lodičkami

Také se podívejte na další články, které se týkají právě šití triček: Jak ušít tričko.

Jak ušít tričko
Jak ušít tričko

Mějte se krásně, Peťa


Chcete podpořit blog Prošikulky?

Chci podpořit Prošikulky.cz Líbí se vám blog Prošikulky? Na webu najdete spoustu nápadů na tvoření, detailní návody na šití, pletení a háčkování. To vše bez reklam, aby se vám blog dobře četl a nic vás nerušilo. Pokud chcete provoz blogu Prošikulky podpořit, můžete si zakoupit libovolný střih. Pokud nešijete, ale přesto vás blog baví a je pro vás užitečný, můžete přispět zakoupením vystřihovánky zde.


Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

4 komentáře

 1. Pingback: Ve znamení recyklace - ze starého trička nové - Prošikulky.cz

 2. Pingback: Jak obrobić dekolt – najłatwiejszy sposób – Picolly.pl

 3. Pingback: Sewing elastic fabrics on regular sewing machine - 4 steps to success (sewing knits) - Picolly.com

 4. Pingback: Jak uszyć koszulkę w ciągu kilku minut – Picolly.pl

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*