Šití: Jak vypočítat spotřebu materiálu

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Často se ptáte, kolik budete potřebovat látky na tu a tu danou věc. A protože to není nic těžkého, rozhodla jsem se, že vám tu v dnešním článku napíšu takovou pomůcku, abyste věděli, jak vypočítat spotřebu látky.

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Pro správný výpočet spotřeby materiálu potřebujeme znát přesnou délku jednotlivých částí oděvu (např. délku rukávu, dukně nebo šatů). Také potřebujeme znát šíři látky (obvykle to bývá 140 cm, ale některé látky najdete i v šíři 90 cm nebo 110 cm, některé dokonce pouze 70 cm, těm se říká tzv. jednoduchá šíře).

 

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Doporučená spotřeba látky je pouze orientační a platí pro jednoduché oděvy, na členitější střihy je potřeba logicky promyslet rozmístění jednotlivých dílů na látku a podle toho dopočítat spotřebu.

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Dále je potřeba vzít v potaz vzor látky, jako jsou například kostky, pruhy, ale také výrazné vzroy. Měli bychom střihové díly pokládat na látku tak, aby byl vzor na hotovém oděvu hezky sesazený.

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Také byste měli vzít v potaz materiálové složení. Některé materiály se hodně srážejí (jako např. vlna, bavlna, len, bambus…) a proto doporučuji k hodnotám z tabulky připočíst ještě 10 %. Syntetické materiály se nesrážejí, pokud máte směsovou látku, srazí se jen trochu, tam by nemělo být potřeba přidávat již nic více oproti tabulce. Více o složení látek si přečtěte v tomto článku: Textilní materiály.

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Pokud budete šít z úpletů není potřeba počítat s velkými přídavky na volnost a většinou ani s přídavky na zapínání apod., proto může být spotřeba ještě o malinko menší (ale opravdu jen o málo). U všech mých střihů najdete přesnou doporučenou spotřebu v úvodních informacích, které obdržíte spolu se střihem.

Jinou spotřebu materiálu můžete také najít u tvarově odlišných oděvů, jako je např. tričko nebo šaty s raglánovým rukávem. Raglánový rukáv díky své konstrukci supluje totiž i náramanici z předního a zadního dílu, tím pádem je raglánový rukáv delší než klasický a proto je i celková spotřeba materiálu na šaty (nebo tričko) s raglánovým rukávem větší než na klasické šaty (nebo triko)…

 

A tady už je tabulka s jednotlivými údaji jak vypočítat spotřebu látky:

Oděv

Klasická šíře (140 cm)

Jednoduchá šíře (např. 90 cm)

Jednoduchá sukně (do délky 70 cm) 1x délka sukně + 20 cm 2x délka sukně + 30 cm
Kolová sukně (do délky 70 cm) 2x délka sukně + 20 cm 4x délka sukně + 40 cm
Půlkolová sukně (do délky 70 cm) 1x délka sukně + 20 cm 2x délka sukně + 40 cm
Skládaná sukně (do délky 70 cm) 2x délka sukně + 20 cm 4x délka sukně + 40 cm
Jednoduché šaty 1x délka šatů + 1x délka rukávu + 20 cm 2x (délka sukně šatů + délka rukávu) + 40 cm
Společenské šaty 2x délka sukně + 1x délka živůtku + 1x délka rukávu + 30 cm 2x (délka sukně + délka živůtku a délka rukávu) + 50 cm
Jednoduché tričko 1x délka trička + 1x délka rukávu + 30 cm 2x délka trička + 2x délka rukávu + 40 cm
Halenka 1x délka halenky + 1x délka rukávu + 30 cm 2x délka halenky + 2x délka rukávu 50 cm
Kalhoty 1x délka kalhot + 15 cm 2x délka kalhot + 20 cm
Kostýmek 1x délka sukně + 1x délka kabátku + 1x délka rukávu + 30 cm 2x délka sukně + 2x délka kabátku + 2x délka rukávu a 40 cm
Plášť, jednoduchý blejzr 2x délka pláště (blejzru) + 30 cm 4x délka pláště (blejzru) + 50 cm
Sako 1x délka saka + 1x délka rukávu + 30 cm 2x délka saka + 2x délka rukávu + 50 cm
Kabát 2x délka kabátu + 1x délka rukávu + 30 cm 2x délka kabátu + 2x délka rukávu + 50 cm

Mějte se krásně, Peťa

Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít tipy a triky při šití.

Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

Jeden komentář

  1. Pingback: Jak se šijí jemné látky (šifon, hedvábí, podšívka...) - Prošikulky.cz

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*