Jak ušít zimní legíny s vysokým pasem TRIO (dětské nebo dámské)

Péťa  ·  1.12.2021  ·  3 minut čtení

Střih a návod jak ušít legíny s vysokým pasem TRIO. Šití je vhodné pro mírně pokročilé. V tomto článku si společně projdeme jednoduchý návod na šití legín krok za krokem.

Jak ušít legíny s vysokým pasem (návod a střih)

V návodu je použit střih na dětské legíny TRIO.

Střih také můžete pořídit v dámské verzi:

Doporučený materiál na legíny TRIO

Střih na legíny TRIO je konstruovaný pro středně silné pleteniny. Vhodná je například slabší nepočesaná teplákovina s elastanem, úplet French Terry nebo úplet Punto di Roma apod.

Doporučení k šití

Legíny můžete ušít na běžném šicím stroji nebo na overlocku. Švy by však v obou případech měly být pružné, aby během oblékání nebo nošení nepopraskaly. Při šití na běžném domácím šicím stroji se řiďte následujícími doporučeními:


Návod jak ušít legíny TRIO

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerie. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na fotku klikněte.

1. Střihová příprava

Střih na legíny TRIO - střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

  • 2x sedlo
  • 2x horní díl
  • 2x středový díl
  • 2x dolní díl

Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm. U dolních dílů je koncová záložka 3 cm. U sedla je v horním okraji koncová záložka 4 cm pro vytvoření tunýlku.

Doporučení: Papírové střihové dílce doporučuji nechat přišpendlené co nejdéle, tedy vždy až do doby, kdy budeme s daným dílem pracovat. Jinak by se nám jednotlivé díly mohly pomíchat.

Pomůcka: Na střihu je zaneseno hned několik značek, které nám pomohou při sešívání příslušných dílů k sobě. Značky jsou popsány velkými písmeny a to v pořadí, jak se jednotlivé švy sešívají k sobě. Toto by mělo být velmi nápomocné, abychom omylem nesešili díly k sobě špatně.

Jak ušít mikinové šaty (mikinu) - střihová příprava
Střihová příprava - značky ke správnému sesazení jednotlivých švů, obrázek je použitý ze střihu na mikinu, princip je však stejný

2. Kompletace členěných dílů

Jak ušít legíny s vysokým pasem (střih a návod na šití)

Jako první si zkompletujeme členěné díly nohavic. Dle značek na papírovém střihu k sobě sešpendlíme a následně sešijeme všechny příslušné díly obou nohavic.

3. Lemy nohavic

Nyní, trochu nestandardně, začistíme střižní okraje obou nohavic. Okraje podehneme 3 cm do rubu, našpendlíme a prošijeme pružným stehem. Tím vzniknou spodní lemy nohavic.

Jak ušít dětské nebo dámské legíny s vysokým pasem (návod na šití + střih)

4. Krokové švy

Obě nohavice přehneme sešpendlíme v krokových švech. Oba krokové švy sešijeme pružným stehem a dostaneme tak kompletní nohavice.

Jak ušít dětské nebo dámské legíny s vysokým pasem (návod na šití + střih)

5. Sedové švy

Jednu nohavici otočíme lícem ven. Vložíme ji do druhé nohavice (ponechané naruby). Sešpendlíme a následně sešijeme pružným stehem přední i zadní sedový šev.

6. Tunýlek v pase

Začistíme střižní okraj pasového okraje. Okraj podehneme 4 cm do rubu, prošpendlíme a následně prošijeme po lícové straně pružným stehem tak, aby nám u zadního sedového švu zůstal malý nedošitý otvor (cca 3 cm široký). Otvorem následně provlékneme širokou gumu. Tu doporučuji odměřit přímo na těle, protože každá pruženka je jinak pevná a elastická.

Jak ušít dětské nebo dámské legíny s vysokým pasem (návod na šití + střih)

A tím jsou legíny hotové. Pro připomenutí, střih na legíny s vysokým pasem TRIO můžete pořídit zde:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii