Jak olemovat průkrčník - výstřih (nejjednodušší způsob)

Péťa  ·  25.1.2018  ·  4 minut čtení

Dnešní článek o šití je věnovaný nejen začátečníkům. Podíváme se na nejjednodušší způsob jak olemovat průkrčník (výstřih) u trička nebo šatů. Jediné, co budeme potřebovat, je šicí stroj, tričko se sešitými ramenními švy (náramenicemi). Pro lepší komfort můžete použít overlock a dvojjehlu, ale není to nutné.

Jak olemovat průkrčník - výstřih - nejjednodušší způsob nejen pro začátečníky

A pokud se ptáte, odkud mám tuhle úžasnou látku, pak je opět z Unuodesign a ještě tam pár metrů mají: Úplet - jablíčka na mentolové. :)

Tipy a triky:

Ještě než se vrhnete do šití, přečtěte si článek:

Šití úpletů bez overlocku - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků

Postup šití - jak olemovat průkrčník:

Nejprve si podle papírového střihu připravíme všechny díly z látky. Střihy na trička s dlouhým nebo krátkým rukávem ale i sportovní najdete tady: Střihy na dětské tričko nebo Střihy na dámské tričko.

Když máme díly připravené, sešijeme si ramenní švy (náramenice), tím uzavřeme průkrčník. Ten si nyní začistíme buď na overlocku nebo např. cikcakem nebo jiným entlovacím stehem, který máme na našem šicím stroji.

Jak olemovat průkrčník - výstřih - nejjednodušší způsob nejen pro začátečníky

Pokud jsme začišťovali na overlocku, pak volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.

Jak olemovat průkrčník - výstřih - nejjednodušší způsob nejen pro začátečníky

Okraj průkrčníku podehneme cca 0,75 - 1 cm směrem do rubu. Našpendlíme.

Jak olemovat průkrčník - výstřih - nejjednodušší způsob nejen pro začátečníky

Našpendlený průkrčník jednoduše prošijeme pružným stehem. Doporučuji použít dvojjehlu (je potřeba snížit napětí spodní nitě, snížit přítlak patky a pokud máme tu možnost, použijeme kráčející patku). Na kousku látky šití dvojjehlou vyzkoušejte ještě před tím, než se vrhnete na průkrčník trička nebo šatů. Stejně tak můžete prošívat jakýmkoliv pružným stehem (např. tříkrokým rovnostehem, úzkým cikcakem apod.), vždy ale doporučuji nejprve na odstřižku látky vyzkoušet nastavení vašeho stroje.

Jak olemovat průkrčník - výstřih - nejjednodušší způsob nejen pro začátečníky

A je to. Zvládli jsme to během chvilky a výsledek je parádní. Tento způsob je rychlý, jednoduchý a vhodný i pro úplné začátečníky.

Doporučuji také dva články o šití trička, které jsou vhodné i pro začátečníky a stojí za přečtení:

Další způsoby zakončení výstřihu (průkrčníku)

Podívejte se také na další způsoby, jak je možné výstřih (průkrčník) nejen u triček ušít:

Jak olemovat průkrčník u trička

Jak začistit výstřih i z rubové strany trička:

Začištění průkrčníku - lemování

Jak zakončit výstřih podsádkou

Jak zakončit výstřih podsádkou:

Jak ušít šaty s podsádkou výstřihu

Jak lemovat krajkou - střih na tričko + návod jak ušít triko

Dalším možným způsobem olemování výstřihu je také za použití jemné krajky:

Jak lemovat průkrčník krajkou

Jestli jste látku před šitím vyprali a trápí vás okraje, které se kroutí, zkuste jednoduchý trik:

  • Doporučuji látku narovnat a špendlíky usměrnit do správného tvaru (pozor, látku zbytečně nenatahujte, měla by být v přirozeném rozložení, pouze s narovnanými kraji). Takto našpendlené okraje (pozor, vždy používejte špendlíky se skleněnou hlavičkou, ty s plastovými hlavičkami by se vám přiškvařily k žehličce!) Silně napaříme žehličkou a vyžehlíme do sucha. Našpendlené necháme vychladnout na žehlícím prkně. Po vychladnutí můžeme špendlíky vyndat a látka bude mít hezky rovné okraje. (Úžasný úplet s krásným klučičím motivem - ty jsou bohužel u nás nedostatkovým zbožím - je z Unuodesign.cz, najdete ho tady: Klučičí úplet - roboti a technici.
Jak ušít tričko a jak olemovat průkrčník - zrychlená metoda (aby se úplet nekroutil)
Jak ušít tričko a jak olemovat průkrčník - zrychlená metoda (aby se úplet nekroutil)

A kraťoučké video:

Dole na obrázku je již látka po sundání špendlíků.

Jak ušít tričko a jak olemovat průkrčník - zrychlená metoda (aby se úplet nekroutil)

Mějte se krásně, Peťa

PS: Pokud máte minutku a chuť, nechte mi dole pod článkem komentář, jak se vám dnešní návod líbil a co byste rádi viděli na blogu třeba někdy příště... :)

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

Lenka 15. 11. 2018

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Když lemuji tímto způsobem, tak ten výstřih nemám tak krásně rovný jako máte Vy. Dělají se mi tam tzv. bouličky, vypadá to jako by tam toho materiálu bylo málo a ten vršek se tím pádem kroutí.

Peťa z Prošikulky.cz 15. 11. 2018

Dobrý den Lenko, lem je potřeba podehnout za cca 7 mm ( tedy max. za smyčky overlocku. Pokud se okraj zahne víc, pak se střižní okraj skutečně nedokáže dostatečně natáhnout a látka tam chybí. Střižní okraj tedy podehýbáme za 0,5 - 0,7 cm. Mám vyzkoušeno, že na dámských oděvech to funguje i za 1 cm, u dětského průkrčníku, který je hodně zakulacený to už ale nejde. Zároveň je opravdu hodně důležité pošívat lem pružným stehem. Mějte se hezky, Peťa

Nikola 12. 5. 2019

Dobry vecer :-) chcela by som sa opytat, je potrebne pri takomto postupe pridat ku strihu v oblasti priekrcnika napr.1cm alebo tych 0,7cm? aby potom nebl prilis velky vystrih... Doteraz som lemovala len pruzkom napletu. Dakuje. A dakujem za precizne postupy a videa :-) Nikola

Peťa z Prošikulky.cz 14. 5. 2019

Dobrý den Nikolo, u tohoto způsobu je určitě potřeba švový přídavek. Doporučuji šířku 1 cm. Bez přídavku by byl průkrčník hodně vykrojený. Hezký den, Peťa

Lucie 29. 6. 2020

Dobrý den, nechápu jak to děláte, že to máte tak pěkné. Mě se to zahnutí otáčí jakoby zpět ven a musela jsem to zafixovat par stehy, nevíte v čem je chyba? Myslela jsem, že musím zahnout více, ale ted čtu, že max 0,7mm.

Peťa z Prošikulky.cz 29. 6. 2020

Dobrý den, kouzlo je právě v tom malém zahnutí. Čím více budete látky podehýbat, tím více Vám bude lem odstávat. Těch 75 mm je zcela dostačujících. A pak tedy za lem při šití hlavně netahat a šít s citem a správně nastaveným strojem. :) Hezký den, Peťa

Další články v kategorii