Střih a návod na dětský rolák ROLL up (velikosti 80–164)

Péťa  ·  24.2.2023  ·  1 minut čtení

V tomto článku vám přináším zbrusu nový střih na dětský rolák, který je ve své podstatě mini verzí dámského roláku ROLL UP. Oproti dámské verzi je dětský univerzální střih rovné volné siluety, proto je vhodný jak pro děvčata tak i pro chlapce.

Střih na dětský rolák zakoupíte v PDF nebo tištěné podobě tady:

Doporučený materiál:

Návod a střih na dětský rolák

Střih je určený pro slabší pleteniny (pružné materiály) s vysokým podílem pružných vláken (Elastan, Lycra, Spandex…), jako je např.:

 • bavlněný nebo viskózový úplet
 • úplet typu french terry

Doporučená gramáž je cca do 230g/m2.

Konkrétně např. tady:

 • viskózový úplet uni (mnoho barev)
  • velmi tenký, hodí se na podzimní nebo přechodový roláček, případně rolák z viskózy kombinujte s košilkou. Díky vysoké elasticitě můžete v tomto případě volit menší velikost, pokud jste tělesnými rozměry mezi dvěma velikostmi a váháte, kterou velikost střihu zvolit.
 • french terry uni (mnoho barev)
  • silnější materiál, s dostatečným obsahem elastanu, vhodný na teplejší zimní rolák. Elasticita je těsně na hranici, proto pokud váháte mezi velikostí střihu, zvolte v takovém případě velikost větší.
 • modalový úplet uni (mnoho barev)
  • modalový úplet je splývavý jako viskózový úplet, ale je trochu silnější, takže pokud nemáte rádi tenoučké materiály (které také hodně vykraslují každý záhyb nebo faldík), je por vás modalový úplet určitě mnohem lepší variantou než viskózový úplet. Důležité je ověřit testem elasticitu materiálu (podrobnosti dále v
   textu).
 • merino nebo bambsový úplet, finerib (žebrovaný úplet) – každý výrobce operuje s jinými parametry materiálu, proto je důležit vhodnst mteriálu ověřit testem elasticity (více informací obdržíte spolu se střihem).

Spotřeba materiálu (při šíři 140 cm)

 • pro velikosti 80–104: 0,8 m
 • pro velikosti 110–128: 1 m
 • pro velikosti 134–164: 1,2 m

Doporučení k šití

Rolák jsem šila na overlocku, ale zvládnete jej i s obyčejným šicím strojem za použití pružného stehu (tříkrokového rovnostehu), aby byly švy pružné a nepraskaly.

Pokud overlock nemáte, můžete se řídit pravidly pro šití pružných látek na běžném šicím stroji:

Můj tip: Konkrétně u tohoto střihu doporučuji prověřit elasticitu materiálu. Jak a proč se na pružnost látky zaměřit zjistíte v tomto článku:

Střih na dámský rolák

Střih na dámský rolák ve velikostech 32 - 60 můžete pořídit tady: Střih - dámský rolák

Návod na šití roláku krok za krokem najdete v článku s dámskou verzí. Postup šití je totožný:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii