Jak určit pružnost látky (test elasticity materiálu)

Péťa  ·  6.12.2016  ·  9 minut čtení

V tomto článku bych vám ráda ukázala jednoduchý test, díky kterému budete schopni lépe určit, jaký materiál se hodí pro daný střih, který je určený pro pleteniny. Jinými slovy, podíváme se na to, jak určit pružnost látky.

Jak určit pružnost látky (elasticita materiálu)

Elastan, spandex, Lycra

Kdysi dávno, když začaly vznikat látky, byly všechny látky tkané. Představte si jednoduchý tkalcovský stávek, ve kterém máme natažené osnovní nitě a mezi nimi prohazujeme člunek a vedeme jednu útkovou nit za druhou a tím vzniká látka. Podle toho, jakým vzorem jsou útkové nitě mezi osnovními nitěmi propletné, vznikají různé typy vazeb tkanin (atlasová, keprová, plátnová apod.).

Textilní vlákna byla přírodního původu - rostlinného (len, konopí, bavlna) nebo živočišného (ovčí vlna, vlna z lamy alpaky apod.).

Už ve středověku ale začaly vznikat první "stroje", jejichž mechanismus napodoboval ručí pletení a tak začaly postupně vznikat první pleteniny. A tím tak započala cesta pletenin. Tak, jak je v oděvnictví známe dnes, jsou však poměrně novinkou. Látky, které pruží samy o sobě právě díky tomu, že vznikají na pletacím stroji a tak jsou pružné díky pletené vazbě, jsou ale výdobytkem 20. století a rozšiřovat se začaly až v jeho druhé polovině. Vzpomeňte, naše prababičky ještě úplety neznaly, zatímco my je dnes oblékáme dnes a denně.

V první polovině 20. století se objevila také syntetická (rozuměj umělá) textilní vlákna. A to byl obrovský průlom.

Protože právě díky průmyslovým vláknům máme dnes také věci, jako je spandex, Lycra apod., tedy elastická vlákna.

A jaký je tedy rozdíl mezi Lycrou, spandexem nebo elastanem?

Pojďme na to odtud: elastan je obecný název pro vlákno, které je pružné. Lycra, je jeden z druhů pružných vláken, tedy jeden z druhů elastanů. Spandex je to stejné, jako elastan. Název elastan používáme v Evropě, v severní Americe je však používanější název spandex. Spandex je mimochodem slovní přesmyčka která pochází ze slova expands (česky "rozšířit", "zvětšit", "rozrůst",...). Zdroj: Wikipedie.com - Spandex

Tkaniny vs. pleteniny není to stejné jako pružné a nepružné látky

Pojďme se na to podívat ještě takto. Máme dva základní druhy látek - tkaniny a pleteniny. Jejich rozdíl jsem popsala tady: Tkaniny a pleteniny, zjednodušeně řečeno látky, které jsou ze své podstaty nepružné, a látky, které jsou ze své podstaty pružné.

Tkaniny, jak už jsem psala, vznikají tak, že se provazují osnovní a útkové nitě. Ve své základní podobě jsou tkaniny nepružné. Představte si to jako suchou (tvrdou) špagetu. Když si ji před sebe položíte, tak rovnou vidíte její délku. Délka zůstává neměnná, můžete špagetu natahovat jak chcete, ale její délka se nezmění, maximálně se špageta zlomí.

Mechanická pružnost
Mechanickou pružností označujeme schopnost tkaniny lehce pružit i bez přidaných elastických vláken. Mechanická pružnost nemůže být brána jako běžně udávaná pružnost látky, je to jen jakási vůle materiálu, která je dána jeho vazbou. Mechanická pružnost materiálu je také určitá schopnost natáhnout se v případě tkanin v diagonálním směru. Například keprová vazba má větší mechanickou pružnost než plátnová vazba. Nicméně nelze říct, že by byla keprová tkanina pružná. O pružnosti jako takové můžeme hovořit pouze v případě pletenin nebo tkanin, které jsou ve směsi s elastanem.

Pleteniny mají ale vlákna, která jsou zasmyčkovaná jedno za druhé. A teď si představte uvařenou špagetu. nebo rovnou celý talíř uvařených špaget. Jsou do sebe různě propletená. Když najdete oba konce jedné špagety a budete za ně tahat, tak se vám špageta narovná a tím se její délka (oproti původní zamotané pozici) "natáhne". A tím dostáváme pružnost ve své základné podobě.

Určitě si snadno dovedete představit pletený svetr. Když se člověk podívá zblízka, jsou vidět jednotlivá vlákna, která jsou propletená do smyček. Když svetr natáhneme, vlákna se narovnají, a tím vidíme, že je svetr sám o sobě pružný, ačkoliv když vytáhneme kousek příze z klubka, tak to vlákno pružné není. Ona pružnost vznikla pletením.

Takže teď už víme, že látky, které vznikají na pletacích strojích (nikoliv tkalcovských) jsou ze své podstaty vždy pružné. Stejně jako máme u tkanin typy vazeb, je tomu tak i u pletenin.

Různými jednoduchými a složitými vzorci jak jsou u pletenin vlákna propletená vznikají různé druhy pletenin. Máme tu např. jednolícní úplet (jeho okraje se kroutí), oboulícní úplet (jeho okraje se nekroutí), teplákovinu (v rubu typické smyčky) apod. Díky různým způsobům, jak jsou vlákna v pletenině provázaná, mají dané látky také charakteristické vlastnosti.

Pokud jste v ruce někdy držely 100% bavlněný jednolícní úplet, 100% bavlněný oboulícní úplet a 100% bavlněnou teplákovinu, tak už asi víte, co mám na mysli. Ačkoliv v žádné ze tří zmíněných látek není žádné elastické vlákno (elastan), jsou samy o sobě pružné. Jednolícní úplet je nejjednodušším typem pletenin a protože i samotné propletení vláken je nejjednodušší, je tato látka ve své základní podobě nejpružnější. Oboulícní úplet je už pružný méně a teplákovina bez elastanu už je pružná jen velmi málo.

Teď si znovu představte špagetu. Nejdřív tu tvrdou, neuvařenou. Leží vám n stole a nic s ní není. A teď si místo téhle špagety představte ve stejné délce kulatou gumu (kloboukovou pruženku). Je jasné, že když zatáhneme za oba konce suché špagety, nic se nestane. Když ale zatáheme za oba konce pruženky... Kouzlo, že ano? Pruženka se natáhne a máme tu najednou pružnost.

A teď když už máme elastan (pružné vlákno), otevírají se nám najednou úplně nové světy. Když totiž elastická vlákna přidáte do tkaniny, máte najednou tkaninu, která je také pružná (méně než pletenina, ale pružná je). Tak třeba upnuté rifle, úzká pouzdrová sukně, přiléhavé večerní šaty. Tak to jsou přesně ty kousky oblečení, na které se hodí tkaniny (protože jsou pevné a drží tvar) s příměsí elastanu (to abychom se v upnutém oblečení mohli pohnout, aniž by na nás prasklo).

A teď si představte ty divy, co udělá elastan s pleteninami! Když budeme svetr pořád dokola a dokola natahovat, tak se nám, světe div se, vytahá. Po nějaké době a po častém praní, z něj bude beztvaré vytahané cosi. Takže, abychom docílili toho, že je látka pružná a dlouho si uchová touho po tom, aby se vrátila po natažení do původního tvaru, zavoláme na pomoc nějaký ten elastan. Ten, díky své pružnosti, chrání ostatní vlákna, aby se nemusela tolik natahovat a prodlužuje jim životnost, a zároveň jim i v onom natažení látky pomáhá, takže se ostatní vlákna nemusí tolik namáhat.

Proč si vybírat pleteniny s elastanem?

Elastan dodává látce více pružnosti a zároveň druhotně zpomaluje opotřebování ostatních vláken. Takže legíny hned po prvním nošení nebudou mít vytahaná kolena a u triček nebudou vytahané lokty.

Míra elasticity - pružnost látky

Především v dámském šatníku se najdou kousky, které potřebují velkou míru pružnosti. Tak třeba plavky, kalhotky, legíny, nebo třeba rolák, který musíme přetáhnout přes hlavu.

Střih - dámský rolák
Střih - dámský rolák

Když se podíváme na náš rolák. Potřebujeme, aby byl hezky u krku, takže aby jeho délka byla o něco málo delší, než je obvod krku. Zároveň je potřeba ho převléknout přes hlavu, takže se látka musí natáhnout na obvod naší hlavy.

Pro náš ukázkový příklad budeme mít obvod krku 36 cm a obvod hlavy 54 cm.

36 cm je 100% naší délky látky pro rolák, takže 3,6 cm je 10 % z této hodnoty.

Látka se musí při oblékání natáhnout o 18 cm (54 - 36).

A teď máme jednoduchou trojčlenku. Když 3,6 cm je 10 %, pak 18 cm je 50 %
(18 / 3,6 = 5 --> 5x 10% = 50%)

To znamená, abychom rolák přes hlavu pohodlně přetáhly, měla by mít látka 50% elasticitu. Což neznamená, že má mít 50 % elastanu, ale že se má při natažení natáhnout o 50 %. Kdyby měla mít 100% elasticitu, tak by to znamenalo, že při natažení musí délku zdvojnásobit, v našem příkladě to znamená, že se musí natáhnout o polovinu své délky.

Už to raději nebudu dál vysvětlovat, protože se bojím, že bych vám to ještě víc zkomplikovala. :)

Jak určit pružnost látky?

Připravila jsem pro vás velmi jednoduchou pomůcku, s níž bude určení míry pružnosti jakékoliv látky hračka.

Míra elasticity - jak určit pružnost látky

Tuto šablonku si jednoduše stáhněte tady:

Jak se šablonou pracovat

Šablonu si vytiskněte, ideálně ve 100% měřítku, ale i když do jde ke zkreslení (zmenšení nebo zvětšení), tak to nevadí, jelikož se budou rozměry měnit proporcionálně.

Připravte si kousek látky, u které chcete zjistit její elasticitu.

Jak určit pružnost látky (elasticita materiálu)

Přiložte její okraj k první z linií, u které je napsáno "míra elasticity".

Jak určit pružnost látky (elasticita materiálu)
Jak určit pružnost látky (elasticita materiálu)
Jak určit pružnost látky

Jednou rukou, resp. celým jedním prstem přidržte pevně látku na linii obdélníku úplně vlevo - na jeho začátku. Látku nedržte pouze špičkou prstu, ale zkuste prst skutečně položit celý, abyste látku držely za větší část než jen za jeden bod.

JAK ZJISTIT ELASTICITU MATERIÁLU

Druhou rukou uchopte okraj látky u linie s nápisem "míra elasticity" a natáhněte látku. Podle toho, kam se vám látka natáhne, ke které z linií, můžete jednoduše vyčíst míru elasticity. Tedy o kolik procent se látka natáhne.

JAK URČIT PRUŽNOST LÁTKY (NATAŽENÍ LÁTKY)

K čemu je dobré znát míru elasticity?

Kromě zmíněného příkladu s rolákem si třeba vezměte kalhotky. Máte doma střih na kalhotky, podle tabulky velikostí jste si vybraly vhodnou velikost střihu a máte také látku. Je ta látka na střih vhodná? Změřte si na střihu obvod sedové linie (tedy nejširší část kalhotek). A změřte si na těle obvod kousek nad sedovou linií (tedy tam, kde by kalhotky měly v nejširší části kolem kyčli mít). A obě naměřené hodnoty porovnejte, jako jsem v příkladu porovnávala obvod krku a obvod hlavy. Zjistíte tak, jak moc se musí látka pro tento střih v této velikosti natáhnout, aby kalhotky seděly. Vypočítanou míru elasticity porovnejte se skutečnou mírou elasticity pomocí šablonky.

A co když je elasticita výrazně vyšší nebo výrazně nižší, než by podle vašeho výpočtu měla být? Můžete zvážit možnost, že si vyberete jinou velikost střihu. Například pokud máte střih na přiléhavé tričko a látku, která má nízkou míru elasticity, pak je tu velké riziko toho, že vás bude tričko obepínat až příliš. V takovém případě pak už dopředu můžete zvolit střih o 1 velikost větší, než jste měli původně v plánu a vyhnete se tak nepříjemnému překvapení, kdybyste tričko ušili bez přeměření a to by pak bylo malé...

Doufám, že byl i dnešní článek přínosný a pokud se vám líbil, budu moc ráda, když mi o tom dáte vědět dole pod článkem v komentářích. A pokud máte k tématu jakékoliv otázky, neváhejte mi je napsat také rovnou komentáře, budu se jim moc ráda věnovat.

Mějte se hezky, Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii