Materiály

Textilní materiály
Textilní materiály

To, jaký materiál pro svůj výrobek zvolíte, je zásadní věc. Intuitivně samozřejmě víme, že na pytel na zeleninu nepoužijeme hedvábí apod. Někdy ale tápeme a nejsme si rozdíly mezi různými látkami jistí. Proto jsem s rozhodla sepsat několik z mnoha materiálů a k nim krátké definice, které vám, ale i mě, pomohou při výběru látek.

► Bavlna
► Len
► Konopí
► Bambus
► Viskóza
► Vlna
► Mohér
► Merino
► Kašmír
► Alpaka
► Hedvábí

Bavlna

Bavlněná látka
Bavlněná látka

Bavlna je přírodní materiál, její vlákna pocházejí z bavlníkovníku.

Bavlník
Bavlník

Bavlna je poměrně odolná a proto je její údržba snadná. Při prvním praní musíme počítat s tím, že se látka z bavlny srazí. Bavlna je prodyšná a savá, díky tomu je ideální na oblečení, nesmíme ale zapomenout na to, že bavlna sama o sobě není pružná. Pokud potřebujeme látku, která bude elastická a zároveň z bavlny, musíme vybírat z bavlněných směsí (např. bavlna a elastan). Bavlna je vhodná pro dětské oblečení.

Zpět na všechny materiály

Len

Lněná látka
Lněná látka

Lněná vlákna se získávájí z rostlin zvané len setý.

Len
Len

Lněné látky jsou pevnější než ty bavlněné, nejsou pružné a díky chladivému omaku se hodí na letní oblečení. Lněné látky se bohužel hodně mačkají.

Zpět na všechny materiály

Konopí

Konopná látka
Konopná látka

Konopná vlákna se získávají z rostliny zvané konopí seté

Konopí seté
Konopí seté

Konopné látky jsou ještě pevnější než lněné. Většinou jsou konopná vlákna zpracována do směsi s bavlnou nebo lnem a používají se na technické výrobky.

Zpět na všechny materiály

Bambus

Bambusové rucníky
Bambusové ručníky

Bambusová vlákna se získávají z bambusu.

Bambus
Bambus

Bambusová vlákna jsou na omak příjemnější než ta bavlněná. S bambusovými látkami se můžeme setkat například u ručníků, osušek, povlečení, ale také například u ponožek. Bambusová vlákna jsou totiž savější než ta bavlněná a taky odolnější vůči množení bakterií.

Zpět na všechny materiály

Viskóza

Viskóza
Viskóza

Velmi zjednodušeně můžeme říct, že viskózová vlákna se vyrábějí z celulózy a celulóza k tomu určená je obsažena v některých dřevinách jako je buk nebo dub. Viskózová vlákna se v mnohém podobají vláknům bavlněným. Viskóza je také prodyšná a dokonce o trochu savější než bavlna. Srážlivost viskózových vláken je vyšší než u bavlny a s tím je nutné počítat při prvním praní viskózových materiálů. Vlákna viskózy jsou oproti těm bavlněným jemnější a proto jsou viskózové látky velmi lehké a příjemné na dotek, ale nemají takovou odolnost. Látky z viskózy jsou již na první pohled lesklejší a hezky splívavé. Hodí se tak hlavně na dámské oblečení jako jsou sukně nebo halenky.

Zpět na všechny materiály

Vlna

Vlna je přírodní materiál, její vlákna vznikají spřádáním ze srsti některých zvířat (typicky ovcí, koz, lam apod.). O vlněné výrobky bychom se měli pečlivě starat a striktně dodržovat doporučenou údržbu od výrobce, aby si výrobek uchoval svůj vzhled a tvar.

Zpět na všechny materiály

Mohér

Mohér
Mohér

Mohér je vlna z angorské kozy.

Angorská koza
Angorská koza

Vlna má dlouhá vlákna, která mohou někoho citlivějšího kousat. Mohérová vlna je pevnější a lesklejší než ta ovčí. Pokud si chcete pořídit mohérovou vlnu, pak doporučuji ve směsi s ovčí vlnou zpracovanou do jemné česané příze.

Zpět na všechny materiály

Merino vlna

Merino vlna
Merino vlna

Merino vlna se získává od ovcí speciálně šlechtěných a chovaných ve vlhkých a chladných oblastech, jako je Austrálie nebo Nový Zéland.

Merino plemeno ovce
Merino plemeno ovce
Detail na strukturovanou srst ovce merino
Detail na strukturovanou srst ovce merino

Získaná merino vlna je velmi výhřevná a zároveň umí pojmout velké množství vlhkosti, proto se merino vlákna hojně používají na sportovní oblečení a také na výrobky pro děti, které se snadno při hře zpotí a mohli by prochladnout. Já na dětské doplňky ráda používám přízi Maxi Color od Vlnapu, která je ze 100% merino vlny a má úpravu superwash, takže výrobky mohu prát v pračce a sušit v sušičce. Případně jednobarevné varianty 100% merina v pastelových barvách nebo jednobarevné příze ze směsi merina a modakrylu.

Zpět na všechny materiály

Kašmír

Kašmír
Kašmír

Kašmírská vlna se získává ze srsti kašmírské kozy.

Kašmírská koza
Kašmírská koza

Vlákna jsou kratší, velmi výhřevná a příjemná na dotek. O produkty z kašmírské vlny se musíme starat velmi pečlivě, protože kašmírská vlna má tendenci žmolkovatět.

Zpět na všechny materiály

Alpaka

Alpaka
Alpaka

Vlna alpaka se získává ze srsti lamy alpaky.

Lama alpaka
Lama alpaka

Vlna alpaka je velmi výhřevná, hebká a lehce lesklá. Výrobky z této vlny se nemačkají a mají dlouhou životnost. Některé citlivé osoby bohužel může výrobek s vysokým podílem vlny alpaky kousat.

Zpět na všechny materiály

Hedvábí

Hedvábí
Hedvábí

Hedvábná vlákna jsou získávána z kokonů bource morušového, jsou velmi dlouhá, občas se můžeme setkat s výrazem nekonečná.

Kokony bource morušového
Kokony bource morušového
Bourec morušový
Bourec morušový

Několik vláken z kokonů bource se spřádá dohromady a tak vzniká hedvábné vlákno. Hedvábné látky jsou velmi lesklé a lehké. Hedvábí má příjemnou izolační vlastnost, v létě vás hedvábný šátek bude jemně chladit, v zimě naopak lehce hřát. Stejně jako u vlny musíme dbát na doporučení týkající se údržby od výrobce.

Zpět na všechny materiály

9 komentářů

 1. Profilový obrázek

  Dobrý den, můžete mi prosím napsat, jakou značku šicího stroje máte a používáte k šití pružných materiálů? Já mám Zetinu a tam možnost vašich stehů pro šití látek k sobě nemám, třeba to jak jste šila tunikovou halenku pro holčičky. Kdykoliv něco spravuji nebo zakracuji koupeného v obchodě, tak se mi nitě následně na látce trhají.Děkuji moc za odpověď. Chovancová

  • Peta

   Dobrý den paní Chovancová,

   já používám stroj Bernina 740, ten mi bez problému šije pružné materiály i rovnostehem, také díky tomu, že používám speciální patku i pro horní podávání. Pravdou ale je, že běžně dostupné domácí šicí stroje si s pružnými materiály moc poradit neumí, je to proto, že mají pouze spodní podávání a i kdy použijete speciální duální nebo kráčející patku, pak většinou stroj pružnou látku spíše žvýká než šije. Proto se u běžných domácích strojů pružné látky šijí takto: klasické švy, jako například ramenní nebo boční – tam kde dvě látky k sobě prostě spojujete – se šijí úzkým cik-cak stehem, látka tak zůstane pružná a stroj si s jejím podáváním většinou umí poradit. Tam, kde chcete začistit lem, můžete buď látku zahnout do rubu a opět prošít cik-cak stehem nebo jiným pružným stehem, nebo použít dvojjehlu, kterou na šití pružných materiálů vřele doporučuji. Šije se v líci, napětí spodní nitě je třeba trochu povolit, v líci se na látce vytvoří dva paralelní “rovné stehy” a v rubu je v prošití vidět “klikatý steh” – díky tomu je látka hezky začištěná a ponechá si svoji pružnost. Jednoduché pravidlo zní, na pružné látky nikdy nepoužívat klasický rovnosteh, ale steh pružný (cik-cak, tříkrokový cik-cak, tříkrokový rovnosteh apod.).

   Snad jsem alespoň trochu poradila, mějte se hezky, Peťa

 2. Profilový obrázek
  Jelínková

  Dobrý den, v poslední době je nabízeno hodně bavlněných pláten. Mohla byste mi prosím říci o této látce něco víc? Na co se dá použít a jak je to s její srážlivostí. moc děkuji Jelínková

  • Peťa

   Dobrý den,

   bavlněné plátno je nejzákladnější textilií, je to taknina.
   Bavlněné plátno je ze své podstaty nepružné (pokud se nejedná o plátno s příměsi elastanu), v podélném směru však může mít lehce vůli (nechci napsat, že by přímo pružilo, to ne). Podle toho, jakou zvolíte gramáž, vyberete sílu látku – čím vyšší gramáž, tím pevnější látka, která drží tvar. Čím nižší gramáž, tím je látky lehčí a jemnější a také splívavější. Více o bavlně jako textilním materiálu si můžete přečíst např. zde: Bavlna.
   Co se týká použití, tak to je velmi široké, můžete z něho ušít oděvy pro děti a dospělé (šortky, jednoduché šaty, propínací halenky apod.), ale i doplňky do domácnosti (povlaky na polštáře, ubrusy, povlečení…).
   Srážlivost se mírně liší podle výrobce a gramáže, každé plátno se Vám srazí trošku jinak, obvykle se srážlivost pohyuje kolem 5%. Před šitím tedy doporučuji látku vysrážet (namočit do velmi teplé vody, cca 50°C, a pak hned do studené vody, nechat volně vykapat a uschnout a ještě vlhké propařit žehličkou), pokud nebudete šít něco, kde se nějaký ten milimetr srazí, bude stačit když látku propaříte žehličkou a necháte volně schladnout.
   Snad jsem alespoň trochu pomohla.
   Mějte se hezky, Peťa

 3. Profilový obrázek
  Petra Konečná

  Dobrý deň,
  chcela by som sa Vás opýtať, aký steh by ste použila na viskózu. Našla som pomerne jednoduchý strih na halenku, ale doteraz som šila len z bavlny, plátna. Ďakujem.

  • Peťa

   Dobrý den paní konečná. Ste závisí na tom, o jaký druh látky jde. Tedy jestli jde o viskózovou pleteninu nebo viskózovou tkaninu – více o látkách zde: https://www.prosikulky.cz/druhy-latek/

   Také záleží na tom, jestli budete šít na overlocku nebo na klasickém stroji.

   Hezký den, Peťa

 4. Profilový obrázek
  Tatiana

  dobry vecer, potrebovala by som strih na tento kostymcek. Neviem ako to funguje, ci mate hotove strihy, alebo ich vy robite?
  chcela som prilepit fotku, ale nejde mi to tu, jedine ak by som na mail mohla poslat.

  dakujem za odpoved

 5. Pingback: Rodzaje tkanin – dzianiny & tkaniny – Picolly.pl

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*