Jak vypočítat spotřebu materiálu (spotřeba látky na mikinu, bundu, kalhoty apod.)

Péťa  ·  26.1.2016  ·  5 minut čtení
Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Často se ptáte, kolik budete potřebovat látky na tu a tu danou věc. A protože to není nic těžkého, rozhodla jsem se, že vám tu v dnešním článku napíšu takovou pomůcku, abyste věděli, jak vypočítat spotřebu látky.

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Pro správný výpočet spotřeby materiálu potřebujeme znát přesnou délku jednotlivých částí oděvu (např. délku rukávu, dukně nebo šatů). Také potřebujeme znát šíři látky (obvykle to bývá 140 cm, ale některé látky najdete i v šíři 90 cm nebo 110 cm, některé dokonce pouze 70 cm, těm se říká tzv. jednoduchá šíře).

Doporučená spotřeba látky je pouze orientační a platí pro jednoduché oděvy, na členitější střihy je potřeba logicky promyslet rozmístění jednotlivých dílů na látku a podle toho dopočítat spotřebu.

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Dále je potřeba vzít v potaz vzor látky, jako jsou například kostky, pruhy, ale také výrazné vzroy. Měli bychom střihové díly pokládat na látku tak, aby byl vzor na hotovém oděvu hezky sesazený.

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Také byste měli vzít v potaz materiálové složení. Některé materiály se hodně srážejí (jako např. vlna, bavlna, len, bambus...) a proto doporučuji k hodnotám z tabulky připočíst ještě 10 %. Syntetické materiály se nesrážejí, pokud máte směsovou látku, srazí se jen trochu, tam by nemělo být potřeba přidávat již nic více oproti tabulce. Více o složení látek si přečtěte v tomto článku: Textilní materiály.

Jak vypočítat spotřebu látky
Jak vypočítat spotřebu látky

Pokud budete šít z úpletů není potřeba počítat s velkými přídavky na volnost a většinou ani s přídavky na zapínání apod., proto může být spotřeba ještě o malinko menší (ale opravdu jen o málo). U všech mých střihů najdete přesnou doporučenou spotřebu v úvodních informacích, které obdržíte spolu se střihem.

Jinou spotřebu materiálu můžete také najít u tvarově odlišných oděvů, jako je např. tričko nebo šaty s raglánovým rukávem. Raglánový rukáv díky své konstrukci supluje totiž i náramanici z předního a zadního dílu, tím pádem je raglánový rukáv delší než klasický a proto je i celková spotřeba materiálu na šaty (nebo tričko) s raglánovým rukávem větší než na klasické šaty (nebo triko)...

A tady už je tabulka s jednotlivými údaji jak vypočítat spotřebu látky:

Oděv Klasická šíře (140 cm) Jednoduchá šíře (např. 90 cm)
Jednoduchá sukně (do délky 70 cm)1x délka sukně + 20 cm2x délka sukně + 30 cm
Kolová sukně (do délky 70 cm)2x délka sukně + 20 cm4x délka sukně + 40 cm
Půlkolová sukně (do délky 70 cm)1x délka sukně + 20 cm2x délka sukně + 40 cm
Skládaná sukně (do délky 70 cm)2x délka sukně + 20 cm4x délka sukně + 40 cm
Jednoduché šaty1x délka šatů + 1x délka rukávu + 20 cm2x (délka sukně šatů + délka rukávu) + 40 cm
Společenské šaty2x délka sukně + 1x délka živůtku + 1x délka rukávu + 30 cm2x (délka sukně + délka živůtku a délka rukávu) + 50 cm
Jednoduché tričko1x délka trička + 1x délka rukávu + 30 cm2x délka trička + 2x délka rukávu + 40 cm
Halenka1x délka halenky + 1x délka rukávu + 30 cm2x délka halenky + 2x délka rukávu 50 cm
Kalhoty (pro vel. do 40)1x délka kalhot + 50 cm2x délka kalhot + 20 cm
Kostýmek1x délka sukně + 1x délka kabátku + 1x délka rukávu + 30 cm2x délka sukně + 2x délka kabátku + 2x délka rukávu a 40 cm
Plášť, jednoduchý blejzr2x délka pláště (blejzru) + 30 cm4x délka pláště (blejzru) + 50 cm
Sako1x délka saka + 1x délka rukávu + 30 cm2x délka saka + 2x délka rukávu + 50 cm
Kabát2x délka kabátu + 1x délka rukávu + 30 cm2x délka kabátu + 2x délka rukávu + 50 cm

Na závěr si dovolím zkopírovat jeden z dotazů, které mi do mailu chodí skutečně často. Dotazy ohledně spotřeby materiálu jsou prakticky totožné. Vždy píšete, co chcete šít, jak to má přibližně vypadat a ptáte se, kolik látky bude potřeba. A já Vám všem odpovídám prakticky totéž. Je sice v mé moci si sednout, vše podle vašich představ rozvrhnout a pak vám jednoduše napsat výsledek. Ono by to bylo jednoduché řešení pro vás, kteří se dotazujete, nikoliv však pro mě. Z časových důvodů nejsem schopná hledat ideálí řešení pro každého z vás, ale jsem schopná vám dát vodítko, abyste si k výsledku mohli doít sami a uměli tak postupu aplikovat i na vaše další a další šicí projekty...

Mějte se krásně, Peťa

Dobry den,

Rada bych si koupila jednu skutecne drazsi latku na kabat – zvazuji smes vlna/kasmir/hedvabi. Kolik myslite, ze bych potrebovala latky pri siri 150cm, delka kabatku cca 110cm. Velikost kabatku c.48...takze pres boky cca 126cm.

Je to opravdu velmi draha latka, tak kazdy centimetr je pri koupi dulezity.

Moc dekuji, Pavlina

Dobrý den Pavlíno,

u každého dobrého střihu byste měla mít i doporučenou spotřebu látky. Pokud to u střihu uvedené není, může Vám pomoci má tabulka, která je ale velmi univerzální a je proto potřeba vzít v potaz všechny detaily i členist střihu.
https://www.prosikulky.cz/spotreba-latky/

Pokud se i tak nedoberete kýženého výsledku, můžete si papírový střih jednoduše poskládat po zemi, abyste si udělala představu, jak bude na látce napolohovaný a kolik tak té látky bude potřeba.

Pokud jde o velmi drahou látku, skutečně se vyplatí si všechny (i párové) dílce připravit z papíru a rozmístit po podlaze.

Jestliže jde o velmi drahou látku, je také naprostou nezbytností, abyste si ušila zkušební kousek. Při něm nejen že budete moct doladit perfektní padnutí střihu, ale ověříte si také, jakou spotřebu látky budete skutečně potřebovat.

Mějte se hezky, Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii