Druhy látek – pleteniny & tkaniny

Člověk vymyslel i zpracoval mnoho textilních materiálů. Jaké jsou druhy látek a jak je bezpečně poznáte se dozvíte v následujích řádcích. Na začátku bych se měla zmínit o základním dělení látek a to na tkaniny a pleteniny.

Tkanina 

Tkanina
Tkanina (zdroj obr. Wikipedie.cz)

se vyrábí natažením osnových nití na osnovu (1) a tkaním útku mezi osnovními nitěmi (2), viz. obr. Podle typu tkaní ( plátnové vazby) dělíme tkaniny do mnoha skupin: brokát, popelín, kepr… Tkaniny vzhledem k vazbě nejsou elastické.

 

 

Pletenina

Pletenina (zdroj obr. Wikipedie.cz)
Pletenina (zdroj obr. Wikipedie.cz)

se vyrábí jako jednotlivá vlákna jako očka, která jsou do sobe propletena. Podle vazby mezi jednotlivými očky opět poznáme různé druhy pletenin: jednolícní nebo oboulícní úplet, teplákovina… Pleteniny jsou elastické v jednom nebo obou směrech právě díky tomu, že jsou vlákna pleteniny v očkách a nikoli natažená jako je tomu u tkaniny.

Samostatnou kategorií jsou kůže a koženky (akokůže), které si můžete představit jako jednolitý útvar bez jakýchkoliv vazeb, proto například nezáleží v jakém směru na kůži nebo koženku položíme střih. To platí ale jen v případě, že kůže ani koženka není podložena tkaninou. V případě vypodložení kůže nebo koženky netkanou textilií opět nezáleží na poloze střihu.

Tkaniny

Pleteniny

→ PopelínJednolícní úplet
KeprOboulícní úplet
BrokátVýplněk, teplákovina úplet
Flanel
Damašek
Satén
Džínovina, blue denim
Manšestr
Gabardén
Froté
Wellsoft
Žakár

 

Tkaniny

Popelín

Popelín (ang. poplin) je tkanina, může být z přírodních i syntetických materiálů, případně směsový. Popelín se vyznačuje svou jemností a splívavostí, proto je vhodný například na sukně neno košile. Tyto vlastnosti má popelín díky tomu, že poměr počtu osnovních nítí (modré) a útku (bílý) není stejný, ale osnovních nití je více, např. v poměru 2.1 nebo někdy i 3:1.

Popelín
Popelín (zdroj obr. http://harringtonandthomas.com/about-our-shirts/the-weaves/)

Zpět na všechny druhy látek

Kepr

Kepr (angl. twill) je opět tkanina. Útek je podle přesného vzoru (obr.) proplétán mezi každými dvěma osnovními nitěmi a vzniká tak typická keprová vazba, snadno rozpoznatelná na první pohled. Kepr bývá těžsí než popelín, častoho používáme jako svrchní materiál kabátů.

Kepr
Kepr (zdroj obr. http://harringtonandthomas.com/about-our-shirts/the-weaves/)

Zpět na všechny druhy látek

Brokát

Brokát (angl. brocad) je tkanina, ve které je vzor (typicky květinový, orientální apod.) vytkáván, nikoli tištěny. Vytkávaný vzor bývá zpravidla silnější nití, proto je velmi zřetelný na omak. Vzor je vidět na líci i na rubu (barvy vzoru jsou opačně). Brokát může být samozřejmě i jedobarevný, vzor je však stále patrný na obou stranách tkaniny. Používáme jej například opět jako svrchní materiál kabátů, sak ale i jako dekorační látku.

Brokát
Brokát (zdroj obr. http://www.marlamallett.com/ef-broca.htm)

Zpět na všechny druhy látek

Flanel

Flanel (z angl. flannel) je tkanina v klasické plátnové vazbě upravena z lícové strany česáním. Tím vzniká typický chlup, podle něhož flanel poznáme. Flanel býval dříve často používán k šití košil, pyžam ale například i povlečení.

Zpět na všechny druhy látek

Damašek

Damašek (angl. damascus) je většinou jednobarevná žakárová tkanina. Damašek bývá používaný na luxusní povlečení a ubrusy.

Zpět na všechny druhy látek

Satén

Saténem (angl. satin) označujeme všechny tkaniny atlasové vazby s vysokým leskem z lícové strany. Většinou jsou utkány z nekonečných vláken (tedy syntetických nebo z přírodního hedvábí). Satén se používá například při šití slavnostních oděvů nebo interiérových doplňků.

Zpět na všechny druhy látek

Džínovina (blue denim)

Džínovina (angl. denim blue) je tkanina v keprové vazbě, kde jsou osnovní nitě obarvené modrým barvivem indigem a útek je bílý.

Zpět na všechny druhy látek

Manšestr

Manšestr (andl. corduroy) je tkanina klasicky z osnovy a útku, do níž je při tkaní ještě vetkáván vlasový útek, který tvoří obloučky nad tkaninou. Po utkání je tkanina sestříhána kotoučovými noži a tím tak vzniká známé chloupkové žebrování.

Zpět na všechny druhy látek

Gabardén

Gabardén (angl. gabardine) je tkanina keprové vazby s poměrem osnovních nití a útku 2:1. Oproti klasickému kepru je tedy splívavější a lehčí. Gabardén bývá používán na pláště a kostýmky.

Zpět na všechny druhy látek

Froté

Froté je smyčková tkanina, která je trojrozměrná. Narozdíl od běžné tkaniny, kterou si představíme, např. plátno, má froté materiál i třetí rozměr. Kromě své délky a šířky (základní míry každé látky) má i svou výšku – tou se myslí výška smyčky (kličky) osnovní nitě, která může být nad nebo pod (případně nad i pod – oboustranné froté) plochou základní tkaniny. Díky své stavbě je froté výborně savé. Pokud bychom si mokré ruce chtěli utřít utěrkou, pak plátne saje vodu na svých vláknech, v plátnové vazbě si to dobře dovedeme představit jako mřížku z nití, na které se zachycují kapičky vody. Pokud se chceme utřít ručníkem z froté, pak se kapičky budou zachycovat nejen d základní vazby tkaniny ale také na ony smyčky a ručník (froté) tak pojme mnohem více vody než utěrka (tkanina s plátnovou vazbou). Froté se většinou vyrábí z přírodních materiálů – bavlny nebo bambusu, případně ze směsových materiálů.

Jak se šije froté, župan nejen do lázní
Jak se šije froté, župan nejen do lázní

Bambus má o něco lepší savé schopnosti než bavlna, proto pokud budeme mít vedle sebe dva ručníky – jeden z bambusového froté a jeden z balvněného froté (přičemž, obě froté budou mít stejnou hustotu a vyšku smyček), pak bambusové froté bude ještě trochu lépe sát vodu než to bavlněné.

Zajímá vás, jak se s froté šije? Pak se podívejte na můj článek, který jsem věnovala právě šití froté.

Zpět na všechny druhy látek

Wellsoft

Druhy látek: Wellsoft
Druhy látek: Wellsoft

Wellsoft je nepružný materiál který má v lícové i rubové straně chloupek, jde o 100% polyester, gramáž bývá od 300 g/m2 do 350 g/m2. Wellsoft je hodně teplou a příjemnou alternativou na zimní oblečení. Pokud máte poct, že vás fleece moc nezahřeje, zkuste právě wellsoft. Z wellsoftu jsem ušila například tuto dětskou mikinu.

Zpět na všechny druhy látek

Žakár

Žakár je druh textilie – velkoplošně vazebně vzorovaná či jednoduchá tkanina, která je utkaná žakárovou technikou. Žakárové vzorování textilií je způsob výroby plošných textilií s pomocí zařízení, kterým se dá ovládat každá jednotlivá osnovní nit, resp. pletací jehla nezávisle na ostatních a tak se dají vytvářet plastické vzory v nadměrné velikosti. Žakárové vzorování je tkací tedy technika pro velkoplošné vazebné vzory, při které má každá osnovní nit své vlastní ovládání umožňující střídání různých vazeb. Více o žakárovém vzorování textilií se dozvíte zde: Wikipedie – Žakárové vzorování textilií.

Zpět na všechny druhy látek

 

Pleteniny

Jednolícní úplet

Z lícové strany jsou očka zatažená, z rubové strany jsou očka patrná. Velmi elastická pletenina.

Jednolicní úplet líc a rub
Jednolicní úplet (zdroj obr. Wikipedie.cz)

Zpět na všechny druhy látek

Oboulícní úplet

Z lícové i rubové strany jsou očka zatažená, nedá se na první pohled poznat rub a líc. Slnější a méně elastičtější pletenina než jednolíc.

Oboulicní úplet
Oboulicní úplet (zdroj obr. Wikipedie.cz)

Zpět na všechny druhy látek

Výplněk, teplákovina

Výplněk je jednolícní pletenina s podloženými kličkami na rubu, kterou mohou být nečesané nebo počesané.

Počesaná a nepočesaná teplákovina
Počesaná a nepočesaná teplákovina (zdroj obr. Moraviatex.cz)

Zpět na všechny druhy látek

Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:


 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.


Nelze přidávat komentáře.