Jak šít úplet (a další pružné látky) na obyčejném šicím stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků

Péťa  ·  13.10.2023  ·  7 minut čtení

Jak šít pružné látky na obyčejném šicím stroji bez overlocku

Šití úpletů bez overlocku, na běžném šicím stroji, může být trochu záludné, ale nemusí to být nutně strašák hobby švadlenek. Stačí se držet 4 důležitých kroků + 1 bonusového kroku, pokud je v našich možnostech. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak šít pružné látky na obyčejném šicím stroji (bez overlocku) tak, abyste dosáhli co nejlepších výsledků

Šití úpletu

1. krok: správná jehla

Druhů jehel do domácích šicích strojů je nespočet. Liší se vždy svým použitím na různé materiály. Detailní popis druhů jehel najdete v tomto článku: Jehly do šicího stroje - kdy a jaké použít.

Na šití úpletů budeme vždy používat jehlu určenou na šití pružných materiálů. V obchodech ji většinou najdete pod názvem "jersey" nebo "ball point". V našich podmínkáhc je více méně jedno, kterou z těchto dvou zvolíte.

Proč používat specální jehly? Úplety patří mezi pleteniny, svým specifickým způsobem provázání jednotlivých vláken mezi sebou umožňují látce, aby byla pružná i bez příměsi elastanu a podobných materiálů. (Více informací o materiálech najdete tady: Tkaniny a pleteniny). Abychom si vlákna pleteniny (úpletu) neporušili a tím i zachovali pružnost látky, je potřeba používat speciální "kulaté" jehly (právě jersey nebo ball point), které svou kulatou špičkou nenaruší vlákna. Častým případem, kdy byla na šití použita klasická ostrá jehla, je, že se po několika vyprání a nošení začnou švy od sebe "roztahovat", vznikají nepěkné dírky kolem švů apod. Je to způsobeno právě tím, že byla narušena vlákna úpletu.

Shrnuto a podtrženo, na úplety použáváme jehlu jersey nebo ball point.

Přečtěte si také: Jak se naučit šít na šicím stroji

2. krok: pružný steh

Pokud šijeme pružné materiály, potřebujeme, aby i steh (obzvlášť v obvodech - jako je spodní lem, lem rukávu, průkrčník apod.) byl také pružný a netrhal se. Každý stroj je jiný a stejně tak je i každá látka jiná, není úplet jako úplet. Proto neexistuje univerzální doporučení na konkrétní nastavení stroje, to je potřeba vždy odzkoušet. V každém případě by před šitím úpletů měl být tento krok, ve kterém si na svém stroji nastavíte nějaký libovolný pružný steh.

Může to být obyčejný cikcak (doporučuji spíše užší než široký, ale záleží na vkusu), může to být nějaký entlovací steh nebo např. tříkroký rovnosteh.

Tříkroký (nebo také tříkrokový) rovnosteh je steh, při kterém stroj šije dva rovné stehy dopředu a třetí steh ušije zpátky dozadu a takhle pořád dokola - dva stehy dopředu a jeden dozadu. Je to trochu jako když si představíte ruční zadní steh, který díky tomu, že nit nevede jen rovně dopředu, může lehce pružit.

Obdobně je to právě i u strojového tříkrokého rovnostehu. Podobně můžete použít i např. tříkroký cickak, který funguje zase tak, že ušije 3 stehy jedným směrem (např. doleva dopředu) a pak zase 3 stehy na druhou stranu (doprava dopředu). Na první pohled může vypadat jako klasický cikcak, ale každý ten "cik" a "cak" je složený ze 3 drobných stehů. :)

Na obrázku dole je vyfocený můj starý šicí stroj s několika málo stehy. Nastavený je nejužší cikcak a úplně vlevo je růžovou barvou označen tříkroký cikcak.

Šití úpletů
Šití úpletů

3. krok: regulace napětí spodní nitě

Protože už víme, že musíme šít pružným stehem, musíme tomu uzpůsobit i napětí nití. Většinou stačí povolit napětí spodní nitě, někdy může být potřeba lehce povolit i napětí horní nitě. Vždy záleží na konkrétním stroji a na konkrétním materiálu.

Proč povolit napětí spodní nitě? Pokud zvolíme nějaký z výše uvedených stehů, stroj tomu uzpůsobí vrchní nit, sám si ji bere tak, jak potřebuje. Ale už nebere v úvahu to, co šijeme - že šijeme pružné materiály a chceme, aby steh byl také pružný - a proto napětí spodní nitě neupravuje. My musíme ale napětí spodní nitě povolit, aby i ona (spodní nit) nám dala "vůli" v té pružnosti. Samotný pružný steh s prudce napnutou spodní nití nebude pružný, spodní nit se bude trhat. A to my nechceme, proto povolíme napětí spodní nitě, aby steh mohl podle potřeby pružit.

4. krok: snížení přítlaku patky

Protože stroje mají většinou pouze spodní podávání, což znamená, že zoubky pod stehovou deskou podávají materiál pod patkou, ale z vrchní strany se materiál nijak nepodává, tak patka některé materiály "hrne" před sebou namísto toho, aby je pouštěla za sebe.

U tkanin se dá toto jednoduše ovlivnit tak, že chytnete obě vrstvy látky jednou rukou před patkou a druhou rukou za patkou, mírně látku natáhnete a plynule popotahujete látku směrem za patku a pomáháte tak stroji, aby obě vrstvy látky ležely hezky na sobě a nijak se nehrnuly. U úpletů toto není možné, protože byste si látku vytahali a ta by pak byla nepěkně zvlněná. Takže při šití úpletů nikdy látku nenatahujeme!

Proto je dobré, pokud to náš stroj dovolí, snížit přítlak patka. Co to znamená? Přítlak patky je "tíha" toho, jak moc patka tlačí na látku. Žádoucí je, aby nám látka pod patkou nikam neutíkala, ale u šití úpletů se často stává, že je tlak patky na látku příliš velký a tak dochází k vytahání, zvlnění materiálu. Abychom tomu předešli, snížíme tedy přítlak patky.

(Pozn.: Bohužel některé levnější nebo starší stroje nemají funkci regulace přítlaku patky. Doporučuji podrobně prostudovat, jestli váš konkrétní stroj tuto funkci má a jak se nastavuje. Pokud na svém stroji nemůžete regulovat přítlak patky, pak doporučuji nepodcenit následující krok...)

5. krok (bonusový): kráčející patka

K většině domácích šicích strojů lze dokoupit tzv. kráčející patku.

Aby se obě vrstvy látky posouvaly pod patkou rovnoměrně, používá se tzv. kráčející patka, která posouvá vrchní látku. Spodní podavač tedy posouvá spodní látku, snížený přítlak patky nám zajistí, aby se látka před patkou nehrnula a kráčející patka podává vrchní látku a látka se zbytečně nevytahuje a nekrabatí a steh je mnohem hezčí. Kráčející patka je tedy takový šikovný pomocník, který celou naší práci posune zase o kousek dál...


Jak šít pružné látky - shrnutí

Pomocí těchto 4 (případně 5) kroků jste schopni dosáhnout nebývalých výsledků. Pravděpodobně se vám napoprvé, a dost možná ani napodruhé, nepovede šít podle vašich představ, ale zkoušejte to dál. Vždy byste všechna nastavení stroje měli nejprve vyzkoušet na odstřižku látky, ze které se chystáte šít, abyste si ověřili, jak se právě toto nastavení stroje bude chovat na vašem konkrétním materiálu.

Nezapomínejte, žádný učený z nebe nespadl. Šití úpletů (a nejen těch) je o praxi a chce si to všechno vyzkoušet víckrát a dostat do ruky.

A hlavně nezapomeňte na nejdůležitější věc: šít se musí s láskou. On to ten stroj na vás pozná... :)

Dnešní článek by se vám mohl hodit např. při šití tohoto trička BALLERINA: Střih na dámské tričko BALLERINA

Střih na dámské tričko + návod

Podívejte se i na další zajímavé tipy, které vám pomohou zlepšit vaše šicí dovednosti:

A pokud s úplety tak trochu bojujete, mohlo by se vám hodit video, jak zkrotit neposedný úplet:


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

Peťa z Prošikulky.cz 2. 8. 2019

Dobrý den Markéto, pokud už máte napětí horní i spodní nitě "rozštelované", tak ho vraťte do původního nastavení z výroby (pokud si ho nepamatujete, měla byste ho najít v návodu k šicímu stroji). Zkuste ušít kousek na obyčejné bavlněné tkanině a podívejte se na lícovou i rubovou stranu. Nyní byste měla napětí spodní nebo horní nitě povolovat, takže se podívejte, jestli je lícová strana nebo rubová strana stažená a tu příslušnou niť malinko povolte. Co se jemných látek týká, ačkoliv to bude znít divně, pomáhá látku před jehlou i za jehlou malinko natahovat. Tím, že je látka tak jemná, tak ji stroj neudrží a nitěmi ji stahuje. Je důležité látku napínat oběma rukama (za jehlou i před jehlou), rovnoměrně a opatrně tak, abyste si nezlomila jehlu. Hezký den, Peťa

Markéta 30. 7. 2019

Dobrý den,
děkuji za skvělé články, a v souvislosti s tím dnešním mám otázku - je nějaký návod nebo "trik", jak správně seřídit napětí horní a spodní nitě? Vím, že při správném seřízení leží "křížení" nití uprostřed mezi spojovanými látkami, ale nikdy neumím odhadnout, jestli mám úpravu udělat na spodní nebo horní niti.
A předpokládám, že s tím napětím souvisí i "krabacení" látky při šití (hlavně u jemnějších látek) - co v takovém případě musím udělat, když mám pocit, že snížení napětí moc nepomohlo? Jak poznám, kdy je to spodní i horní napětí tak nějak "akorát"?
Moc děkuji za případnou odpověď a přeji Vám krásné a pohodové letní dny :-)
Markéta N.

Barbora 5. 4. 2020

Dobry den,

jake nite by jste pouzila pro siti spodniho pradla? Nejake pruzne nite?

Dekuji moc.
B.

Peťa z Prošikulky.cz 5. 4. 2020

Dobrý den, velmi záleží na tom, o jaké spodní prádlo jde. Speciální nitě se používají obvykle především na plavky, sportovní dresy a podobné oděvy. Běžné spodní prádlo v klasických střizích se šije obyčejnými polysterovámi nitěmi. Mějte se hezky, Peťa

Andrea 7. 4. 2020

Dobrý den, bojuji s problémem, když začnu šít, tak mi stroj "vcucne" začátek úpletu (plátno mi tento problém nedělá). Nemohu tedy pokračovat dál, ale musím kousek látky vydolovat ze stroje. Zkoušela jsem i kráčející patku, ale problém byl stejný. Látku to nevzalo-neposunulo dál, ale vcuclo do stroje a zašmodrchalo. Šila jsem pružným rovným trojitým stehem. Zkoušela jsem začít šít centimetr od horního okraje, to už je dobré, ale pak mi tam zůstane centimetr neprošité látky.
Moc děkuji za radu

Peťa z Prošikulky.cz 7. 4. 2020

Dobrý den, je to tím, že úplet je pružný a na začátku, tedy ve střižním okraji nemá žádnou oporu. Proto je velmi snadno zaražen jehlou pod stehovou desku a tím se znemožní další šití. V takovém případě se začíná cca 0,5 cm od střižního okraje. Tento malý nedošitý okraj při dalším šití nečiní žádný problém, protože jsou ve střizích standardně 1 cm široké švové přídavky, takže ten nedošitý kousek je pouze ve švovém přídavku a při následujícím šití se navazujícím dílem místo uzavře, takže se nemusíte bát, že by Vám v oděvu zůstala nějaká dírka. Hezký den, Peťa

katerina.studecka 24. 4. 2020

Dobry den, moc dekuji za skvele strihy, rady a cely tento blog!

Jsem uplny novacek a pri siti upletu (siji vesmes porad cikcakem, nebot jsem podedila starickou Veritasku po mamince, ktera overlockovy steh nema) mam stejny problem jako Andrea a zacit 0,5 cm od okraje nepomaha, je to stale moc blizko a stroj uplet natahne dovnitr, musim zacinat minimalne 1cm od okraje :-(

Dale se mi bohuzel porad stava, ze pri zacatku siti se mi nezacne latka posunovat. Udelam tak napr. tri stehy dopredu, zpet zaposiji a najednou latka stoji a at se snazim jakkoli, nejede dal. Musim pak mirne zvednout patku a zezadu za latku zatahat, posune se o kousek a sije se dal....coz vede minimalne k nekolikamilimetrovemu vynechani a je to opravdu nevzhledne...

Nemate prosim nejake rady? Rozhodne se prihlasim na kurz siti, az pominou koronavirova opatreni, ale nechce se mi cekat :-)

Moc diky!!

Peťa z Prošikulky.cz 24. 4. 2020

Dobrý den Katerino, jsem opravdu ráda, že se Vám mé stránky líbí! :) S šitím úpletů je to někdy trochu potíž. Obzvlášť u starších strojů, protože je potřeba si uvědomit, že se dříve úplety ani jiné pleteniny vůbec nešili a šicí stroje byly k šití tkanin (pevných materiálů). Dnes se naopak tkaniny v domácím šití bohužel dost upozadily a šije se hodně z pletenin, především úpletů, ale k tomu prostě ty starší stroje skutečně nejsou uzpůsobené. Starší stroje často nemají možnost regulace přítlaku patky a také spodní podavač je více posunutý směrem dopředu, což právě způsobí to, že potřebujete takový úplet dát třeba až ten 1 cm dozadu, aby si vůbec stroj takovou látku mohl podávat. Pokud pak při zapošívání jedete opět dozadu, tak vyjedete z toho spodního podavače a stroj si tu látku neumí opět posunout. Možností je například ponechání delších konců nití na začátku a ve chvíli, kdy si stroj látku neumí pod patkou posunout, za ty nitky lehce tahat a stroji tak s posuvem na začátku šití pomoci... Mějte se krásně, Peťa

Michaela R. 29. 1. 2022

Dobrý den Peťo, budu moc vděčná když si najdete čas mi poradit, jak overlockovým stehem začistit na šicím stroji zateplený softshell. Ušila jsem bez potíží kalhoty, ale potřebuji začistit okraje kapsiček - látka jednoduše a ať dělám, co dělám, jehla mi látku v průběhu šití nacpe do prostoru pod jehlou. Přitahování zezadu mi nepomohlo, zkoušela jsem různé přítlaky patky i různé jehly. Netušíte, kde dělám chybu? (Mám nový Pfaff.)

Peťa z Prošikulky.cz 21. 2. 2022

Dobrý den Míšo,

tak to je popravdě těžký dotaz. Pokud se látka dostává pod stehovou desku, pak to obvykle znamená, že síla nebo ostrost jehly není úměrná vybrané látce. Jinými slovy, jehla je tupá (příliš zaoblená) nebo příliš silná a tak nepronikne látkou a vtlačí ji pod stehovou desku. Problém je, že softshell je opravdu hodně "hutný" materiál a tak budete muset zkoušet a zkoušet různé typy jehel, než najdete ten správný. Příliš tenká jehla se Vám totiž bude naopak v poměru s tímto typem látky lámat.

Držím palce, ať brzy vhodnou jehlu najdete.

Hezký den, Peťa

Michaela R. 21. 2. 2022

Děkuju za odpověď!! Já jsem to nakonec vzdala po dvou zlomených jehlách a obšila to i s vymývatelným vliselínem, což se ukázalo jako 100% řešení. Snad to zde pomůže dalším! :-)

Další články v kategorii