Prát nebo neprat látky před šitím? (moje tipy k praní, resp. vysrážení látky)

Péťa  ·  26.5.2020  ·  13 minut čtení

Prát nebo neprat látky před šitím? Toť otázka. Pokud už nějakou dobu šijete, určitě jste na toto téma narazili. A pak také určitě víte, že tahle otázka dělí šicí komunitu na dva válečné tábory, přičemž jsou členové jednotlivých táborů ochotní pomalu položit život za tu "svou pravdu".

Na začátek bych ráda uvedla, že níže popsané postupy jsou pouhými doporučeními. To jak, se při šití zachováte vy, jaké máte preference, jaké máte osvědčené postupy apod., je čistě vaše věc. Na následujících řádcích tak najdete poznatky, které vyplývají z mé několikaleté dennodenní zkušenosti z práce s látkami. Vaše zkušenosti ale mohou být odlišné a je to v pořádku. :)

Prát nebo neprat látky před šitím?

Určitě zažíváte stejně jako já velké nadšení, když si domů přinesete novou látku, nebo vám ji pan pošťák zrovna doveze. Nejraději byste rovnou sedli za šicí stroj a šili a šili... No jo, ale ono to není jen tak. Před samotným šitím ba i stříhám látky byste měli nejprve některé látky vyprat (případně i usušit v sušičce) a pořádně vyžehlit. Asi si říkáte proč? Ze dvou zásadních důvodů:

- látka musí být ČISTÁ a vysrážená
- látka nesmí mít před stříhám žádné záhyby ani sklady

Možná vás napadlo, že látka je přeci nová, tak je čistá, ale opak je pravdou. Masová výroba textilu a levných a nekvalitních oděvů má negativní dopad na naše životní prostředí.

"Škodlivý odpad z chemikálií potřebných při výrobě textilií zamořuje okolní řeky a moře, neničíme tak jen životy (většinou špatně placených) zaměstnanců, ale ničíme i naši planetu. Módní průmysl je jedním z nejvíce znečišťujících průmyslových odvětví na světě. Dopad na životní prostředí začíná už v první fázi výroby, kterou je produkce materiálů a pokračuje dále přes barvení materiálů, až po následné problémy s likvidací. V současné době jsou nejužívanějšími materiály bavlna a polyester. Ač se může zdát, že pěstování bavlny s sebou nenese žádné problémy, opak je pravdou. Během pěstování se používá mnoho pesticidů a herbicidů, rostlina dále spotřebovává velké množství vody a většina produkce pochází z obřích plantáží v Číně, USA, Indii či Pákistánu, kde se často o sklizeň starají děti.

Přečtěte si také: Jak se naučit šít na šicím stroji (rovně i do obloučků)

Výroba polyesteru a dalších syntetických materiálů zatěžuje životní prostředí hned z několika důvodů. Tyto materiály se vyrábí z ropy a dalších neobnovitelných zdrojů, s čímž souvisí i další problém, a tím je složitý a dlouhý rozklad. Právě využívání polyesteru je důvod, proč je oděvní průmysl jedním z nejvíce znečišťujících průmyslových odvětví na světě. Při výrobě se používají různá bělidla, barviva, ustalovače a další chemické látky, které ohrožují nejen naši planetu, ale také lidské zdraví. Tento chemický koktejl znečišťuje vzduch, vodu i půdu." (Zdroj Atelier.cz)

"Protiplísňové látky, chemická barviva, ustalovače, rezistory proti skvrnám a zpomalovače hoření – tento jedovatý koktejl látek se nachází nejen v oblečení, ale i v samotných látkách, které si kupujeme. Umělé přísady do textilu jsou toxické nejen pro nás, ale i pro životní prostředí. Na štítcích výrobců nenajdete velmi mnoho informací, které by spotřebitele před nebezpečím vystavení se účinkům chemických látek varovaly. Jakmile se bavlna sklidí z pole, odchází do textilní továrny, kde se může anebo nemusí míchat s umělými vlákny, nylonem nebo polyesterem. V průběhu výroby se bavlna často ošetřuje různými chemikáliemi, díky kterým jsou pro zákazníka lákavější. Jde např. o protizápachové látky nebo ošetření proti mačkavosti. Zboží pak vypadá na věšáku hezky a snáze přiláká pozornost koupěchtivých davů. Syntetické plastifikační přísady vám z šatů udělají atraktivní zboží, které je měkčí na dotek a nemačká se. Tyto uměle vyráběné chemikálie však na naše zdraví mohou mít neblahé účinky, o kterých ani netušíme... V textilním průmyslu se často používá formaldehyd, aby se zabránilo sražení tkaniny a pouštění barev." (Zdroj The Epoch Times)

Masová výroba textilu a levných a nekvalitních oděvů má negativní dopad na naše životní prostředí.

"Formaldehyd je vysoce toxický pro všechny živočichy. Jedná se o mutagenní a karcinogenní látku (1. kategorie IARC). Člověk může být formaldehydu vystaven vdechnutím, pozřením a kožním kontaktem... Je možnou příčinou atopických ekzémů a různých alergických stavů." (Zdroj Atrnika)

Pokud se více zajímáte o ekologii a zdraví, určitě doporučuji sledovat Facebook Fashion Revolution nebo třeba občas nakouknout na blog Kamily Boudové - Moymi.com.

Když se ale odpoutáme od ekologických a zdravotních hledisek... Stalo se vám, že jste na zbrusu novou látku chtěli aplikovat nažehlovačku a přesto, že jste postupovali přesně podle návodu, se vám při prvním vyprání nažehlovačka odloupla? Malovali nebo tiskly jste na látku a i když jste své dílo zafixovali žehličkou, tak vám během vyprání zmizelo? Je to právě proto, že jste malbu, tisk, nažehlovačku apod. nanášeli na onu voskovou vrstvu, která se vyprala a tak už na látce aplikace neměla jak držet.

Dalším důležitým důvodem, proč látku vyprat, je také srážlivost materiálů. Každý výrobce uvádí u látky procento její srážlivosti a s tím byste před koupením látky měli počítat. Látku tedy vyperte na tolik stupňů, jak celý výrobek hodláte v budoucnu prát. Takže když jste si koupili krásný úplet na tričko, vyperte ho podle doporučení výrobce (většinou to bývá do 40°C) přesně na tolik stupňů, na kolik pak chcete hotové tričko prát. V případě, že triko chcete i sušit v sušičce, látku po vyprání stejně tak usušte v sušičce. Díky tomu se látka vysráží dostatečně a pak se vám nestane, že by se hotové tričko srazilo nebo zdeformovalo.

Jinak je to ale například u kostýmových látek nebo kabátovek. Nicméně princip je stejný, jak se chci starat o hotový oděv, tak se postarám o látku před šitím. Je jasné, že buklé na chanelovský kabátek nestrčím do pračky a neproženu sušičkou. To bych nikdy neudělala ani s hotovým oděvem, tak to neudělám ani s látkou...

"Protiplísňové látky, chemická barviva, ustalovače, rezistory proti skvrnám a zpomalovače hoření – tento jedovatý koktejl látek se nachází nejen v oblečení, ale i v samotných látkách, které si kupujeme..."

U tkanin je potřeba střižní okraje látky před vypráním v pračce ošetřit - začistit. Já je většinou sjedu na overlocku. Jinak hrozí, že mi střižní okraje v pračce budou párat, nitě se zacuchají a látka se v pračce nenávratně pomačká, polámou se jí vlákna a zničí se.

U pletenin se střižní okraje nezajišťují, je ale potřeba počítat s tím, že se po vyprání okraje (obzvlášť u jednolícních slabších úpletů) hodně kroutí. Což ztěžuje další práci s látkou. Inspiraci jak na zkrocení kroutících se okrajů najdete v tomto článku: Tričko z úpletu.

A po vyprání a usušení je samozřejmě nutné látku ještě přežehlit, pokud byste na ni chtěli nažehlovat, pak by každý sklad mohl způsobit, že by nažehlovačka špatně držela. Případně by vám pak kvůli nesežehleným místům vznikly při šití nehezké sklady. Celkově by se vám s pomačkanou látkou pracovalo špatně.

Něco jiného je to ale v případě designerského nebo oděvního studia. Nedovedu si představit, že by nějaká oděvní značka při výrobě oděvů látky prala, že by odmotávali metry a kilometry látek z rolí a celé to někam rvali do praček, sušili a žehlili... V takovém případě to prostě možné není. A určitě už se vám někdy stalo, že se vám kupované oblečení po prvním vyprání zdeformovalo, srazilo, ztratilo barvy apod. ...

Dalším důležitým kritériem je materiálové složení látky. Pokud pomineme to, že se někomu (třeba mě :) ) nechce pracovat s látkami, které obsahují spoustu chemikálií, a zaměříme se pouze na vlastnosti látky jako je srážlivost, stálost barev apod. dovede nás to ještě k jedné věci. Umělé materiály (polyestery, acetáty, polyamidy...) jsou stálé. Jinými slovy, látky, které jsou pouze z umělých vláken se nesrážejí a většinou jsou stálobarevné (takže neztrácení barvu). Tedy, látky jako umělé podšívky, polyesterové teplákoviny, fleece, minky, softshell a další se vám určitě nikdy nesrazí, jediné, co by mohlo dělat neplechu je barva, ale ta většinou na umělých vláknech drží, takže látky většinou nepouštějí. Pokud tedy máte rádi umělé materiály a nevadí vám práce s impregnovanou a jinak chemicky ošetřenou látkou, pak ji prát nemusíte - nemusíte se totiž bát, že by se vám srazila nebo jinak ztratila tvar. Otázkou je, jestli se chceme zahrnovat umělými materiály (to je ale vyprávění na jiné téma).

Shrnutím, které je pro vás ale pouhým doporučením, je, že látky většinou peru. Některé rovnou v pračce a pak v sušičce, jiné jen v ruce. Záleží na materiálu a na tom, jak se chci chovat k hotovému výrobku z dané látky. Pokud mám látku, kterou chci použít na dětské tepláky, pak  počítám s tím, že tepláky budu určitě prát v pračce na 40 stupňů a budu je i sušit v sušičce. Protože děti se zašpiní každou chvíli, počítám s tím. A tak, jak se budu chovat k hotovým teplákům, se zachovám i v momentě, kdy mi látka dorazí. Látku prostě vyperu v pračce na 40. S malým množstvím prášku a bez aviváže. A látku také rovnou vysuším v sušičce. Pak mám totiž 100% jistotu, že se mi po ušití tepláky nesrazí ani nijak nezdeformují. Po prvním vyprání a vysušení mám také hned představu o tom, jak se látka chová, jestli má tendenci žmolkovatět, jestli blednou barvy apod. Může se také stát, že po prvním vyprání látku odložíte, protože zjistíte, že na daný projekt není tak kvalitní, jak byste chtěli. A to je dobré zjistit ještě před tím, než si dáte tu práci a z látky něco ušijete. Protože ušít nějaký složitější kousek a po prvním vyprání zjistit, že se látka vytahala, je samý žmolek a navíc pouští barvu, je prostě k zbláznění.

Shrnutím, které je pro vás ale pouhým doporučením, je, že látky většinou peru. Některé rovnou v pračce a pak v sušičce, jiné jen v ruce. Záleží na materiálu a na tom, jak se chci chovat k hotovému výrobku z dané látky...

Pokud opustíme teplákoviny, tričkoviny a podobné materiály, které máme určené na takové to domácí nošení nebo pro děti do školy a stočíme pozornost na oděvní látky klasické, ve smyslu formální, jako jsou různé halenkoviny, kabátovky, kostýmové látky apod., tak takové látky neperu v pračce, ale vysrážím je v ruce. Napustím do umyvadla teplou vodu (30 až 40 stupňů - záleží na dané látce) s malým množstvím pracího prášku a látku do ní ponořím. Rovnou vidím, jestli látka pouští barvu nebo ne. V ruce několikrát přemáchnu, nechám třeba 20 minut látku pořádně nasáknout a pak s látkou šup pod studenou vodu.

Jestliže tedy nebudeme brát v potaz textilní chemikálie a zaměříme se pouze na srážlivost materiálu, pak se dostáváme od tématu praní látek ke srážení látek. A to je rozdíl. Látky pereme, abychom z nich dostali chemikálie a zároveň je srazili. Látky srážíme pouze proto, abychom je srazili. Textliní vlákna se totiž srážejí dvěma způsoby - "vysokou teplotou" nebo teplotním šokem. Tím pádem můžete látku vysrážet třemi způsoby:

  1. Látku vyžehlíte horkou párou - tento postup je vhodný pro tkaniny
  2. Látku vysrážíte v teplé a následně studené lázni.
  3. Látku vyperete (bez aviváže)

Přetažený směr nitě - směr nitě vs. motiv

Update 25.3.2019: Doplněn také vzkaz od Majky, která problém s praním / nepraním také řeší. Tento problém se vás možná také týká, proto ho sem i s mojí odpovědí vkládám:

Dobrý den, Peťo, četla jsem si Váš krásně napsaný článek o praní látek. U úpletů mám ale zkušenosti kolikrát takové, že když ho předem vyperu (šiju i trička na prodej), tak se někdy úplet vytáhne jinak, že už nejsem schopna pak srovnat vzor, takže pak srovnávám vzor svisle, ale vodorovně už to ne a ne srovnat. Kdybych srovnala vodorovně, už pak nemám po linii pletení srovnáno krásně shora dolů a tričko by se kroutilo. Takže ze začátku jsem z tohoto důvodu neprala. Pak jsem občas koupila úplet, který se srážel třeba i o 5 cm, což už bylo dost (na délku trička), takže jsem zase začala předem prát, ale s tím vzorem je to pak kolikrát velká potíž. Mějte se krásně, Majka

Dobrý den Majko, to co píšete, je u pletenin strašný problém. Problém není ale v tom, jestli prát nebo neprat, ale v tom, že byl motiv natištěn trochu nakřivo. Není to tím, že by role látky nebo tiskárna jela křivě, jde ale o to, že jsou látky namotané na rolích. Pleteniny jsou pružné, proto je prakticky nemožné, aby byla na roli látka namotána přesně po niti. Prakticky vždycky je tzv. "přetažená". Takto přetažená (nerovně namotaná na roli) jde do tisku a ten tisk tím pádem jde na přetaženou látku. Takže pokud látku předem nevyperete, protože to je jediná možnost, jak díly na látku střihnout, aby motiv navazoval nebo aby nějakým způsobem seděl. Pak ale to tričko, nebo jiný oděv, po vyprání prostě překroutí švy. Protože si střih napasujete na motiv, ale už ne na směr nitě. A po vyprání se oděv právě jakoby narovná po směru nitě. A není to Vaše chyba. Najít hezký a ještě dobře natištěný vzor na pletenině je hotové umění a sama se s tímto problém také potýkám. Přes internet to člověk rozhodně nepozná a i při vybírání v obchodě je to oříšek, pokud tam člověk nechce chodit s úhelníkem. Proto raději takové motivy jako jsou pruhy, kostky apod. prostě na pleteninách nekupuju. Pleteniny kupuji už jen s takovými motivy, kde se mohu skutečně řídit směrem niti a nejsem motivem vázaná. Pokud chcete, aby motiv 100% seděl a zároveň, aby i seděl oděv jako takový, pak je za mě jediné možné řešení právě vyhnout se nákupu levných látek s motivy, které vyžadují perfektní sesazení. Jinou možností je kupovat tzv. žakárové úplety (kde vzor není na látce natištěný, ale je v ní vytkán), kromě toho, že u nich vzor z logiky věci sedí na směr nitě, tak se také vzory nikdy neseperou (protože jsou v látce vytkané). Mějte se hezky, Peťa

Můj tip: Když odběhnu od tématu (ne)praní látek, u úpletů vždy doporučuji látku před šitím vyklepat (ano, jednoduše s ní zaklepete, vytřesete jí) a nechat např. 1 den před plánovaným šitím volně rozloženou na zemi (na stole), aby se látka srovnala, pokud byla na roli přetažená...

Suma sumárum, před jakoukoli prací s látkou ji prvně vyperte (nebo alespoň vysrážejte - záleží na materiálu, technice šití i na vašich preferencích) a vyžehlete. Obecná rada, pokud se rozhodnete látky prát, zní: Tak jak se chci starat o hotový výrobek, tak se musím o látku postarat ještě před samotným šitím.

Jestliže chcete jen takový výcuc, pak mrkněte na infografiku níže. Popsala jsem v ní plusy a mínusy, které jsou s praním (nebo nepraním) látek spojené.

(Klikni na obrázek a on se zobrazí ve větší velikosti!)

Další užitečné informace k šití a také k tomu, než vůbec začnete šít, najdete třeba tady: Šití - Tipy a triky.

A jak to máte vy? Perete nebo neperete? Na vaše názory se budu těšit dole pod článkem v komentářích...

Mějte se krásně, Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

Peťa z Prošikulky.cz 21. 5. 2020

Dobrý den Barboro, pokud se Vám vlákna po vyprání zkřivila, znamená to, že jde o špatně nebo nekvalitně utkanou látku. Pokud byste do takové látky střihla ještě před vypráním, kdy vše vypadalo rovně, pak byste měla po vyprání z povlečení kosodélník namísto obdélníku. Tím, že jste látku dopředu vyprala tak víte, s čím pracovat. Pokud byla látka levná a nevyplatí se ji do obchodu vrátit, nebo to prostě řešit nechcete, pak se řiďte směrem osnovních nití a budete muset být smířená s tím, že kolmá strana povlečení nepůjde po útkové niti. U jednobarevné látky nebo látky s nějakým květinovým vzorem apod to vadit nebude. Pokud máte ale třeba kostkovanou látku, tak tam bude naopak problém velký a v takovém případě bych se obrátila na prodejce nebo výrobce látky... Hezký den, Peťa

barborarouskova 19. 5. 2020

Dobrý den, po vysrážení a vysušení látky ze 100% bavlny např. na povlečení nebo závěsy je látka hodně křivá a nevím, čím se pak řídit při stříhání. Poradíte, čím to je, a jak si pomoci? Máte nějaký trik, jak např. rovně ustřihnout dlouhý kus látky? Díky. B.

stavikova.H 26. 12. 2020

Peru stejně jak jste popsala, ale většinou v ruce nepustím hodně teplou vodu s trochou pracího prášku, nechám nemocné cca 20 minut a pak věším, sušičku mám teprve nedávno koupenou.

Další články v kategorii