Jak poznám svou šicí úroveň?

Střihy Prošikulky.cz jsou rozdělené do několika úrovní podle obtížnosti vypracování oděvu. Abyste věděli, do jaké šicí úrovně se můžete zařadit, sepsala jsem pro vás malý přehled.

U všech kategorií se předpokládá znalost práce se svým šicím strojem (umíte nastavit různé druhy stehů, změnit napětí spodní nitě apod.), a také je nezbytná základní znalost textilních materiálů (dokážete poznat tkaniny od pletenin a umíte je v jednoduchosti charakterizovat). Pokud potřebujete své znalosti v oblasti materiálů oprášit nebo rozšířit, přečtěte si prosím text, který jsem základní charakteristice látek věnovala: Druhy látek.

Proč je nezbytné, aby i začátečník tyto věci znal? Protože bez toho se nikam nepohneme. Pokud chcete poprvé vyjet do provozu, také si nejprve projdete autoškolou a to jak teoretickou, tak praktickou částí. Nechcete přece zranit sebe ani okolí. :) Takže, než se vrhnete do šití, přečtěte si prosím článek o materiálech a zkuste si také stáhnout některý z mých střihů zdarma a zkusit si šití na něm.

Nezapomeňte prosím, že nezáleží, jak dlouho šijete, ale kolik jste ušili různých typů výrobků.

V této sekci najdete střihy a návody, které jsou určené i pro pružné materiály. I u začátečníků se předpokládá znalost svého šicího stroje a znalost práce s pružnými materiály. Pokud šijete úplety na klasickém stroji, před zakoupením střihu vřele doporučuji přečíst tento článek: Šití úpletů na běžném šicím stroji – 4 kroky k dosažení skvělých výsledků


Střihy pro začátečníky

Střihy a návody v této kategorii jsou vhodné pro začátečníky. Střihy jsou konstruované pro tkaniny – nepružné materiály, případně jde o naprosto jednoduché střihy pro pleteniny (úplet, teplákovina apod.), proto šití půjde i opravdovým začátečníkům. Součástí všech střihů jsou podrobné foto návody, podle kterých můžete šít krok za krokem.


Střihy pro mírně pokročilé

Střihy v této kategorii jsou vhodné pro začátečníky, kteří ale již umí šít nejen na pevných (nepružných) látkách – tkaninách, ale také na pleteninách (úplety, teplákovina apod.). Předpokládá se, že začátečník zvládne ušít základní tričko, legíny nebo např. jednoduché tepláky. Součástí všech střihů jsou také podrobné foto návody, jak ušít dětské, pánské nebo dámské oblečení krok za krokem.


Střihy pro pokročilé

V této sekci jsou střihy a návody, které jsou vhodné pro mírně pokročilé. Součástí všeh střihů jsou podrobné foto návody, přes to je potřeba již určitá znalost šití a praxe. Již se předpokládá znalost práce s různými materiály i polohováním střihu na látku. Také se předpokládá, že švadlenka dokonale souzní se svým šicím strojem, umí opravdu správně změřit tělesné rozměry a s nimi pracovat. Švadlenka umí vhodně zvolit velikost střihu a je schopná do střihu zanést případné úpravy, aby oděv dokonale seděl na konkrétní postavu.


Střihy pro zkušené

Střihy a návody v této kategorii již vyžadují hlubší šicí praxi a znalosti v šití oděvů. Všechny postupy jsou detailně popsané a nafocené, přesto doporučuji tuto kategorii pro pokročilé. Předpokládá se, že švadlenka ovládá znalosti ohledně materiálů, polohování střihu na látku, práci i manipulaci se střihy. Také se počítá s tím, že hobby švadlenka umí opravdu správně změřit tělesné rozměry a s nimi pracovat. Švadlenka je schopná úprav střihu, aby střih hezky seděl konkrétní postavě. Švadlenka dokonale souzní se svým šicím strojem a umí ho opravdu ovládat.


Střihy pro borce

Střihy a návody v této kategorii jsou vhodné pro zkušené hobby švadlenky. Předpokládá se perfektní znalost a sehranost s vlastním šicím strojem. Dále se očekává znalost materiálů a jejich vlastností, umění správného polohování střihu na látku, schopnost správně změřit tělesné rozměry a s nimi následně pracovat. Také se počítá s tím, že je švadlenka schopná úprav střihu, aby střih hezky seděl konkrétní postavě. Dále se předpokládá, že švadlenka umí pracovat s různými druhy materiálů, s výztuhami, zipy apod. U zkušených hobby švadlenek je také znát tzv. myšlení v krejčovině, což znamená, že švadlenka při šití vždy myslí několik kroků dopředu a dokáže tak odhadnout, co bude následovat a tomu i uzpůsobit aktuální šicí proces.


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu