Jak ušít dětskou mikinu z wellsoftu RANGER (jednoduché šití + střih)

Péťa  ·  4.2.2020  ·  4 minut čtení

V tomto článku najdete detailní postup na jednoduché šití - návod jak ušít dětskou mikinu. Šití je velmi snadné a proto ho doporučuji i pro mírně pokročilé. Střih 3v1 na dětskou mikinu, vestu nebo kabátek najdete v e-shopu: Střih na jednoduchou dětskou mikinu (vestu nebo kabátek)

Návod jak ušít dětskou mikinu

Střih je konstruovaný pro nepružné materiály, např. wellsoft, minky, nepružný fleece, jarní softshell, kabátové materiály, manšestr, flauš apod. Nicméně můžete použít i lehce pružné materiály, jako je silnější teplákovina.

Dnes se společně podíváme jak podle tohoto střihu ušít jednoduchou mikinu, ta pro našeho Tomíka je z wellsoftu s motivem bagrů, který mám z Unuodesign.cz. Wellsoft je nepružný materiál který má v lícové i rubové straně chloupek, jde o 100% polyester, gramáž bývá od 300 g/m2 do 350 g/m2. Wellsoft je hodně teplou a příjemnou alternativou na zimní oblečení. Pokud máte poct, že vás fleece moc nezahřeje, zkuste právě wellsoft (více o materiálech se dozvíte tady: Druhy látek)

Update 4.2.2020: Podle tohoto střihu jsem ušila také mikinu Terulce k narozeninám. Šila jsem oboustrannou verzi, proto jsem ji šila jednoduchou, bez kapes. Více fotek najdete v tomto článku: Dětská mikina z wellsoftu - pro Terulku k narozeninám

Střih - dětská mikina

Návod jak ušít dětskou mikinu

Střihová příprava:

Podle střihové přílohy si vystřihneme z látky:

  • 2x přední díl
  • 1x zadní díl na přeložku (přehybu látky)
  • 2x rukáv
  • 2x kaspový díl s průhmatem
  • 2x kapsový díl celý

Všechny díly stříháme s jednotnými švovými přídavky 1 cm (i na spodní lem a lemy rukávů), protože budeme celý oděv lemovat pruženkou nebo šikmým proužkem.

Doporučení

Mikinu šijeme na klasickém stroji a všechny švy začišťujeme. K tomu můžeme použít některý z entlovacích stehů na obyčejném šicím stroji (cikcak apod.) nebo můžeme šít na overlocku. Pokud šijeme na overlocku, pak v místech, která už následně nejdou do žádného švu, ponecháme delší konec řetízku a ten zatáhneme pod smyčky.

Postup šití

Nejprve si odšijeme kapsy na předních dílech. Podrobný návod jsem pro vás natočila v tomto videu:

Návod na mikinu - příprava kapsy

Na lícovou stranu předního dílu položíme kapsový díl lícem k líci.

Návod a střih na dětskou mikinu - šití kapsy

Našpendlíme si otvor a odstřihneme přebytečnou část kapsového dílu.

Jak ušít mikinu - kulatá kapsa
Jak ušít dětskou mikinu - šití kulaté kapsy

Průhmat sešijeme.

Návod jak ušít kapsu v mikině
Návod na šití mikiny

Kapsový díl otočíme do rubu předního dílu. Druhý kapsový díl přes něj položíme.

Šití mikiny - kapsa v bočním švu
Návod na šití mikiny

Kapsový váček sešijeme. Podél bočního švu si v kraji (cca 3 mm od střižního okraje) přišijeme kapsu k přednímu dílu.

Návod jak ušít kapsu do bočního švu u mikiny
Jak ušít mikinu s kapsami

Položíme si zadní díl lícem nahoru a na něj položíme oba přední díly lícem k líci. Našpendlíme si ramenní švy a boční švy.

Šití kapsy u mikiny

Sešijeme náramenice i boční švy.

Návod jak ušít mikinu

Připravíme si lemovací pruženku nebo šikmý bavlněný proužek (pro začátečníky doporučuji použít šikmý proužek, protože se s ním snadněji pracuje než s lemovací pruženkou). Změříme si celý obvod mikiny, začneme u jednoho ramenního švu, měříme okraj celého předního dílu, celý spodní lem, pokračujeme podél druhého předního dílu k druhému ramennímu švu, přes průkrčník zadního dílu. U velikosti 104 mi tato délka vyšla cca 181 cm. Takže s nějakou rezervou budeme potřebovat cca 185 cm dlouhou lemovací pruženku. Tu si našpendlíme po celém obvodu podél předních středových dílů, pruženku vůbec nenatahujeme, lehce natahovat můžeme pouze ve spodním lemu.

Jak ušít mikinu

Našpendlenou pruženku našijeme.

Jak ušít mikinu - lemování pruženkou

Změříme si délku spodního lemu rukávu a ustřihneme si z lemovací pruženky kousek, který bude přibližně o 2 cm kratší než délka spodního lemu rukávu.

Jak ušít mikinu - lemování rukávu

Pruženku si našpendlíme, začneme s pruženkou přesahující asi 1 cm, na druhém konci pruženka také přesahuje přibližně 1 cm. Při šití pruženku rovnoměrně natahujeme.

Jak lemovat rukáv půlenou pruženkou

Nyní si sešijeme rukávový šev.

Návod na šití mikiny - příprava rukávu

Švový přídavek u lemu rukávu si zahneme k jedné straně a v kraji přišijeme.

Jak ušít mikinu
Návod na dětskou mikinu

Rukáv si vešpendlíme do průramku a všijeme.

Návod na šití dětské mikiny - všití rukávů
Návod na jednoduchou dětskou mikinu

Nakonec si připravíme našívací stiskací knoflíky, které přišijeme do předních dílů. Začneme v horním obloučku předního lemu a pak směrem dolů v pravidelných rozestupech. Na velikost 104 mi stačily 4 velké patentky. Počet druků a jejich rozestup záleží na jejich velikosti - čím menší druky použijeme, tím víc jich bude potřeba a tím menší rozestup mezi sebou jednotlivé druky budou mít.

Šití mikiny - stiskací patentky
Návod na šití dětské mikiny

A takto je mikina ušitá. V dalších článcích se můžete podívat, jak jsem podle stejného střihu ušila vestu nebo kabátek: Návod jak ušít dětskou vestu nebo tady: Návod jak ušít dětský kabátek

Střih můžete pořídit v e-shopu s mými autorskými střihy zde: Střih RANGER 3v1 - dětská mikina, vesta nebo kabátek.

Mějte se krásně, Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii