Jak ušít tričko, šaty s raglánovými rukávy (různé způsoby šití) / JACKIE / JACKELINE

Péťa  ·  17.8.2020  ·  13 minut čtení

V tomto článku najdete návod jak ušít tričko nebo šaty s raglánovými rukávy a podsádkou. Postup šití je stejný pro tričko a šaty, proto jsem celý návod shrnula do tohoto jediného článku. V článku vám také ukáži jak postupovat krok za krokem v případě, kdy výstřih nechcete zakončovat podsádkou ale jen jednoduchým proužkem úpletu. Lemování proužkem úpletu může být pro někoho snazší, proto doporučuji na zkušebním modelu vyzkoušet, která šicí technika vám půjde lépe zpracovat, bude vám lépe sedět a bude se vám třeba i více líbit. Na samém konci článku najdete také galerii mnoha výrobků (šaty, mikiny, trička), která jsem šila podle střihů použitých v tomto návodu a také za pomoci všech šicích technik, které v článku zmiňuji. Rozhodně doporučuji dojet až na konec a galerii si prohlédnout...

Tento návod využijete konkrétně například u těchto dámských střihů:


Co je to raglán?

Raglánové (nebo také klínové) rukávy jsou rukávy, které v oděvu zastupují i místo náramenice. Raglánové rukávy tedy nenavazují na ramenní šev (jako je to u klasických hlavicových nebo kimonových rukávů), ale vycházejí už rovnou z průkrčníku a to v předním i zadním dílu. Můžeme se samozřejmě setkat s různými variacemi a to jak s tvarem (tedy sklonem) raglánového švu. Nebo můžeme například mít raglánový rukáv, který v předním díle vychází z průkrčníku a v zadním díle se v oblasti lopatek stáčí směrem do středu zadního dílu a zároveň tak vytváří sedlo v zadním dílu. V každém případě základní varianta raglánového rukávu vychází v předním i zadním díle z průkrčníku a raglánový šev směřuje do podpaží. Tvar je pouze otázkou designu. Pokud je raglánový šev správně zkonstruovaný, nemá na funkci modelace oděvu žádný vliv.

Raglánové rukávy vycházejí přímo z průkrčníku, v předním i zadním dílu...

Jak ušít tričko (nebo šaty) s raglánovým rukávem

Co je to podsádka?

Podsádka je část oděvu, která začišťuje nějaký okraj. Podsádku můžeme mít např. u kabátu na zip - v rubu předního dílu je pruh látky, který kopíruje tvar předního dílu. Podsádka může také začišťovat průramek, což můžete vidět např. u společenských šatů - průramek není lemován proužkem (šikmým nebo proužkem úpletu), ani není podehnutý do rubu a prošitý, ale v rubu najdeme pruh látky, který kopíruje svým tvarem tvar průramku. Stejně tak se můžeme setkat s podsádkou průkrčníku, kterou si dnes ukážeme - výstřih opět není lemovaný proužkem, ani podehnutý, ale je začištěný právě podsádkou.

Střih - dámské raglánové šaty s dlouhým rukávem JACKELINE

Proč a jak pracovat s podsádkou

Pokud začišťujeme nějaký oděv, který má působit čistě a elegantně, tak budeme ve většině případů volit právě podsádku. Z lícové strany totiž není patrné žádné začištění, není tu žádný proužek, ani patrné prošití. Doporučuji se s podsádkami naučit pracovat a nebát se jich, protože pak i obyčejné tričko může najednou dostat úplně jiný nádech. S podsádkami se také často setkáte u společenských oděvů a to právě proto, že tento způsob začištění je velmi elegantní.

Podívejte se také na obsáhlý článek s obecnými ucelenými radami, jak ušít tričko - na co si dát pozor a co naopak nepodcenit:

Jak ušít tričko


Jak ušít tričko nebo šaty s raglánovými rukávy

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

  • 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
  • 1x zadní díl na přeložku
  • 2x rukáv
  • 1x podsádka na přeložku

Podle papírového střihu si také na látce drobnými nástřihy nebo třeba křídou zaneseme všechny značky. Tyto značky nám při šití pomohou správně a přesně sesadit jednotlivé díly k sobě.

Návod jak ušít raglánové triko nebo šaty s podsádkou

Podsádku je potřeba celou z rubové strany podžehlit slabším jednostranně nažehlovacím vlizelínem.

Návod jak ušít raglánové triko nebo šaty s podsádkou - podžehlení podsádky

2. Raglánové švy

Na přední díl si položíme rukáv tak, abychom mohli sešpendlit raglánový šev. Díly k sobě pokládáme lícem k líci. Pro správné usazení rukávu ve švu nám poslouží značka na střihu - ta je umístěna v předním dílu i v rukávu v raglánovém švu náležícím do předního dílu.

(Pokud šijeme podle původního střihu na tričko JACKIE nebo šaty JACKELINE, kde je do raglánového švu zanesený i prsní a ramenní záševek, je potřeba rukáv při šití mírně natahovat, protože je délka raglánového švu o kousek kratší než délka v předním a zadním švu.)

Jak ušít raglánové triko nebo šaty s podsádkou - sešití raglánových předních švů

Stejně tak si na přední díl našpendlíme do druhého raglánového švu také druhý rukáv.

Jak ušít raglánové triko nebo šaty s podsádkou - sešití raglánových předních švů

Kdy máme do předního dílu našité oba rukávy, švy pečlivě přežehlíme. Švové přídavky směřují směrem do rukávů.

Jak ušít raglánové triko nebo šaty s podsádkou - sešití raglánových předních švů

Na jeden z rukávů si položíme zadní díl, lícem k líci. Sešpendlíme tento zadní raglánový šev.

Šití raglánového trika nebo šatů - sešití raglánových zadních švů

Následně sešpendlíme zadní díl i v druhém zadním raglánovém švu s druhým rukávem. Oba zadní raglánové švy sešijeme. Švové přídavky sežehlíme směrem do rukávů.

Šití raglánového trika nebo šatů - sešití raglánových zadních švů
Šití raglánového trika nebo šatů - sešité všechny raglánové švy

3. Výstřih

3.1 Výstřih zakončený podsádkou

Nyní si připravíme podsádku. Podsádku jsme podle papírového střihu stříhali na přehybu látky, sešijeme si tedy celou podsádku kratší stranou (střed zadního dílu) k sobě. Takto sešitou "elipsu" začistíme po vnějším obvodu, volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.

Návod na šití raglánového trika nebo šatů - postup šití podsádky
Návod na šití raglánového trika nebo šatů - postup šití podsádky
Návod na šití raglánového trika nebo šatů - postup šití podsádky

(Některé fotky níže jsem převzala z původního návodu, který jsem připravila, protože jsem pár kroků zapomněla při vytváření nového návodu na šití vyfotit. :) Děkuji za pochopení.)

Podsádku si složíme na polovinu a najdeme tak střed předního dílu, kde si uděláme nástřih, nebo si tu nakreslíme značku křídou, nebo si místo označíme špendlíkem. Stejně tak si v průkrčníku uděláme cvik (nástřih) na středu předního dílu.

Cvik (nástřih) se dělá tak, že si požadovaný díl složíme (skládám přední díl na polovinu, raglánové švy leží na sobě), najdeme požadované místo označení (v mém případě je to polovina předního dílu). A nůžkami si odstřihneme v místě malý kousek do hloubky. Cvik by neměl být hlubší než je polovina šířky švového přídavku. Pokud je tedy švový přídavek široký 1 cm, pak nástřih je do hloubky max. 0,5 cm, ideálně však jen např. 3 mm.

A tak nám vznikne malý cvik - výhodou je, že se nám neztratí, špendlík může z látky sklouznout, křída se může smazat, ale nástřih zůstane na svém místě hezky vidět.

Když si tímto způsobem připravíme cvik na středu předního dílu i na středu podsádky, můžeme tyto díly k sobě přesně složit. Lícem k líci.

Stejným způsobem si uděláme cvik i na středu zadního dílu, na který složíme šev podsádky. Nástřih v zadním dílu složíme ke švu podsádky. Na podsádce máme dále podle papírového střihu také další značky a ty nám naznačují návaznost na raglánové švy. Díky všem těm značkám můžeme podsádku do výstřihu všít velmi přesně a díky tomu bude výsledek perfektní.

Návod na šití raglánového trika nebo šatů - postup šití podsádky
Návod na šití raglánového trika nebo šatů - postup šití podsádky

V rukávech je přišpendlení podsádky nejtěžší, protože je křivka lodičkového výstřihu právě v rukávech nejostřejší. Na první pohled to může vypadat, že je rukáv ve výstřihu delší než podsádka, ale není tomu tak. Toto klamné zdání vyplývá z toho, že jsou v rukávu křivky i po diagonálním směru a proto se v tomto místě díl velmi vytahuje. Naproti tomu podžehlená podsádka může působit menším dojmem. Chce to jen trochu trpělivosti a pečlivého špendlení a jistě se vám to povede.

Návod na šití raglánového trika nebo šatů - postup šití podsádky výstřihu

Podsádku přišijeme po celém obvodu výstřihu, volný konec řetízku zatáhneme pod smyčky.

Šití raglánového trika nebo šatů - všití podsádky do výstřihu

Pro perfektní efekt podsádky: Aby podsádka při nošení nevylézala z výstřihu nebo nevykukovala, je dobré ji proštepovat a to následovně. Švový přídavek ve výstřihu sežehlíme po celém obvodu směrem do podsádky.

Šití raglánového trika nebo šatů - všití podsádky do výstřihu

Na obrázku je směr sežehlených švových přídavků do podsádky naznačený přichycením špendlíkem.

Šití raglánového trika nebo šatů - všití podsádky do výstřihu

Podsádku po celém obvodu prošijeme tak, abychom při šití prošili i sežehlené švové přídavky.

Šití raglánového trika nebo šatů - všití podsádky do výstřihu
Šití raglánového trika nebo šatů - všití podsádky do výstřihu

Díky tomu nám podsádka bude držet na správném místě a bude mít menší tendenci se vyrolovat z výstřihu ven. Podsádku také vřele doporučuji bodově přichytit drobným ručním stehem ve všech čtyřech raglánových švech. Díky tomu bude podsádka vždy na svém místě.

Šití raglánového trika nebo šatů - všití podsádky do výstřihu

Nezapomeňte na žehlení: Podsádku i celý výstřih nezapomeňte pečlivě přežehlit. U to je jedna z věcí, která pomůže krásnému tvaru výstřihu a podsádku usadí.

3.2 Výstřih zakončený proužkem úpletu

Výstřih lze také lemovat úzkým proužkem úpletu. Proužek by měl být široký 2 - 3,5 cm. Přeložíme jej podélně na půl a do výstřihu všijeme na overlocku nebo na obyčejném stroji pružným stehem

Střih na dámské triko s lodičkovým výstřihem a raglánovými rukávy

3.3 Výstřih jednoduše podehnutý

Výstřih můžete také velmi jednoduše podehnout do rubu. Jak na šití jsem popsala a nafotila v tomto článku...

Jak olemovat průkrčník - výstřih - nejjednodušší způsob nejen pro začátečníky

Jak nejjednodušeji zakončit výstřih:

Snadné začištění průkrčníku


4. Začištění rukávů

4.1 Zakončení rukávů - klasický způsob (podehnutí)

Střižní okraj rukávu si začistíme. Dále pokračujeme společně se zakončením spodního lemu (viz. o kousek níže)

Protože jsou rukávy úzké, je možné rovnou také délku rukávu podehnout do rubu za 3 cm a rukáv prošít pružným stehem na stroji. Tím zakončíme celou délku rukávu a nebudeme muset následně u stroje složitě manipulovat s velmi malým průměrem konce rukávu.

Jak ušít raglánové triko nebo šaty - zakončení délky rukávů

4.2 Zakončení rukávů - manžety

Abychom mohli do rukávu všít manžety, je potřeba střih nejprve malinko upravit. Ve střihu je na rukávu zanesena koncová záložka. Manžetu na rukávu budeme mít 5 cm širokou, proto je potřeba délku rukávu na střihu zkrátit o 5 cm (musíme měřit od okraje rukávu, nikoliv od švové záložky). Tímto způsobem jsem si vyznačíme zkrácení rukávu po celé spodní délce střihového dílce. V tomto místě spodní část papírového střihu rukávu ohneme. Papírový střih si napolohujeme na látku. Pokud máme střih se švovými přídavky, stříháme podél papírového střihu v rukávových švech a ve spodní části přidáme 1 cm švový přídavek na dolní kraj, kde budeme našívat manžetu. Jestliže máme střih bez švových přídavků, přidáme klasicky švové přídavky kolem celého papírového střihu. Dále si připravíme 2 manžety. Z úpletu si vystřihneme dva obdélníky (nezapomeneme, že musí pružit po délce). Šířka manžety bude cca o 2,5 cm kratší než šířka spodního okraje rukávu. Výška manžety bude 2 x 5 cm (požadovaná šířka manžety) + 2 cm na švové přídavky, tedy celkem 12 cm.

Manžety si přeložíme na polovinu a sešijeme. Malými cviky (nástřihy) si označíme polovinu šířky manžety. Doporučuji si cviky udělat na obou stranách. Cviky si uděláme i na spodních okrajích rukávů. Manžety si složíme na polovinu do tvaru “tunelu”, lícem ven. Cviky leží na sobě. Členící šev manžety také leží složený na sobě. Manžetu vložíme do rukávu, který je otočený naruby. Manžeta tedy leží lícem k líci rukávu. Členící švy složíme k sobě a sešpendlíme. Záložka rukávového švu směřuje na druhou stranu, než směřují švové záložky manžety. Také na sebe složíme značky, tedy cviky, a našpendlíme.

Manžetu všijeme do rukávu, doporučuji šít takto uvnitř rukávu, aby se vám s látkami co nejsnáze manipulovalo. Manžetu v rukávu zlehka a plynule natahujeme, aby se rovnoměrně všila do rukávu. Když se dostaneme na začátek šití, odšijeme ještě cca 1 – 2 cm přes původní šev, poté zastavíme. Zvedneme patku a látku otočíme pryč od směru šití. Patku zase položíme a odšijeme kousek, aby nám vznikl řetízek. Díky tomuto způsobu zakončování budou švy uvnitř rukávu hezké a nevzniknou nám tak nevzhledné dlouhé výjezdy overlocku z látky. Volný konec řetízku zatáhneme velkou tupou jehlou nebo malým háčkem pod smyčky.


5. Boční a rukávový šev

Tričko (nebo šaty) otočíme na ruby a sešijeme v jednom kroku rukávový i boční šev. Stejně tak postupujeme i na druhé straně oděvu.

Jak ušít raglánové triko nebo šaty - boční a rukávový šev

6. Zakončení délek

Začistíme také spodní okraj trička nebo šatů. Volné konce řetízků zatáhneme pod smyčky.

Jak ušít raglánové triko nebo šaty - boční a rukávový šev

Nakonec podehneme délky (u rukávu i spodní délku oděvu) 3 cm do rubu a po celém obvodu našpendlíme.

Jak ušít raglánové triko nebo šaty - boční a rukávový šev
Jak ušít raglánové triko nebo šaty - boční a rukávový šev

Lem rukávu i spodní lem prošijeme cca 2,5 cm od od kraje pružným stehem (např. tříkrokým rovnostehem, dvojjehlou, tříkrokým cikcakem apod.). Šijeme z lícově strany.


Zvládli jsme to

A teď už máme tričko nebo šaty hotové! Šlo to rychle, že ano?!

Níže je ještě foto galerie triček a šatů, které jsem šila podle zmíněných dvou střihů a na které jsem použila všechny techniky z tohoto návodu.

Pokud se vám dnešní návod nebo mé výrobky líbí, dejte mi o tom prosím vědět dole pod článkem v komentáři. Budu ráda za každou zprávu. Mějte se krásně, Peťa

Jak ušít raglánové triko nebo šaty

Šaty JACKELINE:


Tričko JACKIE:

Střih na dámské raglánové triko s dlouhým rukávem (JACKIE)

Abych docílila naváznosti pruhů na rukávech a předních a zadních dílech, musela jsem trochu čarovat se střihem, ale nakonec se povedlo a myslím, že tričko vypadá daleko lépe, než by vypadalo, kdyby pruhy na sebe nenavazovaly.

Lodičkový výstřih jsem lemovala úzkým proužkem střiženým ze stejného úpletu, Proužek jsem schválně střihla pouze 2 cm široký, přeložila jsem jej podélně na půl a do výstřihu všila na overlocku za šíři 0,5 cm, takže výsledná (viditelná) šířka lemu je pouze půl centimetru. Chtěla jsem tím docílit co nejjemnějšího zakončení lemu a zároveň jsem nechtěla používat podsádku, protože je tento úplet opravdu hodně jemný, tak aby se při všívání podsádky výstřih nikde nezvlnil a také aby se podsádka kolem výstřihu neproznačovala.

Střih na dámské tričko s raglánovými rukávy

Toto tričko je ušité z bavlněného úpletu s elastanem. Na rukávy jsem použila klasický černý úplet – také bavlna a elastan. Pokud budete kombinovat dvě látky tak jako já, měli byste dodržovat pravidlo o jednotnosti materiálu – aby obě látky měly stejné složení, tím pádem se při nošení i praní chovaly stejně.

Střih na dámské tričko Jackie

Toto tričko jsem ušila s malou obměnou, oproti původní verzi, ve které je tričko začištěné podsádkou, jsem výstřih zakončila tím nejjednodušším způsobem - podehnutím. Návod jak postupovat najdete tady:

Jak olemovat průkrčník
– nejjednodušší způsob

Rukávy jsem zakončila manžetami (širšími pruhy úpletu).

Jednoduchým zvolením o 1 velikost většího střihu jsem podle stejných střihů ušila také polopřiléhavé mikiny, domácí mikinošaty apod. Nezapomeňte, fantazii se meze nekladou a šít je potřeba především s láskou! ♡


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

eliskalhotakova 10. 12. 2017

Dobrý den,
jak poznám, která část rukávu patří k přednímu dílu? Odhaduji, že ta vykrojenější, čili ta, která má menší špičku. Toto je vlastně třeba brát v potaz už při stříhání, abychom si střih dobře položili na látku a nestřihli dva levé, nebo pravé rukávy, že?
Děkuji za odpověď

Peťa z Prošikulky.cz 10. 12. 2017

Dobrý den, u rukávu máte vždy na střihu vyznačeno, která strana rukávu patří k přednímu dílu a která k zadnímu dílu. U raglánového rukávu nejde často dost dobře jen od pohledu určit, jak patří a to proto, že tvar se odvíjí od sklonu raglánového švu i od tvaru průkčníku, do kterého směřuje. Proto je potřeba se vždy řídit označením podle střihu. Mějte se hezky, Peťa

eliskalhotakova 10. 12. 2017

Dobrý den,
přiznám se, že jsem nějaká bezradná. Na střihu na rukávu na šaty od Vás to nevidím. Nebo jsou to na listu č.24 ty velikosti? Ještě na listu číslo 21 jsou čísla a tam jsou i střihové značky, ale ty patří patrně k něčemu jinému.
Moc se omlouvám za hloupé dotazy, ale jsem začátečník.
Děkuji :-)

Peťa z Prošikulky.cz 11. 12. 2017

Dobrý den Eliško, nic se neděje. K přednímu dílu patří strana rukávu ze strany č. 24 :) Za chvilku budu všem rozesílat aktualizovanou verzi střihu, tam bude již vše jednoznačně označeno... Mějte se hezky, Peťa

Pavlína 24. 1. 2018

Dobrý den, Peťo,

můžete mi prosím poradit jak upravit střih, aby výstřih nebyl tak veliký? Střih sedí pěkně, ale z výstřihu mi kouká ven rameno, což mne znervózňuje.
Omlouvám se za začátečnický dotaz a předem velice dekuji za Vaši radu
Mejte se pěkně, Pavlína

Peťa z Prošikulky.cz 24. 1. 2018

Dobrý den Pavli, pokud je výstřih přes ramena příliš široký, doporučuji buď v ramenou - tedy v rukávech odšít menší záševky. Pokud je výstřih stále příliš široký, mohlo by být řešením namísto použití podsádky olemovat výstřih širším proužkem úpletu nebo teplákoviny (podle toho, z jakého materiálu jste šaty šila) a tím celý výstřih zmenšit. Mějte se hezky, Peťa

Romana 26. 1. 2018

Dobrý den, koupila jsem si střih na šaty s raglánovým rukávem a podsádkou, šilo se mi krásně, ale vel34, kterou běžně nosím, je mi velká. Kontrolní čtvereček byl v pořádku. Rukávy a tělo jsem hodně zmenšovala, ale s výstřihem toho asi moc neudělám. Nevím, jestli by řešení s nápletem pomohlo a jak by to vypadalo...Chtěla jsem střih využívat častěji, ale nevím, jak jej upravit, abych vyřešila problém s velikostí. Děkuji

Peťa z Prošikulky.cz 26. 1. 2018

Dobrý den Romano, doporučuji shlédnout video, ve kterém jsem popsala jak správně vybrat velikost střihu a jak střih případně upravit tak, aby seděl konkrétní postavě: https://www.prosikulky.cz/jak-upravit-strih/ Mějte se hezky, Peťa

vladka.po 20. 3. 2018

Dobrý den, koupila jsem si střih na tričko s raglánovým rukávem. A z nějakého důvodu je raglán na PD i ZD o 3,5cm delší než na rukávu (velikost 44). 10x jsem si zkontrolovala, že jsem střih dobře obkreslila a nespletla velikosti, i kontrolní čtverec je správně. To tak má být a látku na rukávu mám o tolik natáhnout? Tady v návodu to právě vypadá, že by raglánový šev je stejně dlouhý jak na PD tak na rukávu. děkuji

Peťa z Prošikulky.cz 20. 3. 2018

Dobrý den Vlaďko, ano, je to opravdu tak, látku natáhněte při šití rovnoměrně a celý šev důkladně propařte a sežehlete. Je to tak schválně, je tam přenesený prsní záševek i ramenní záševek. :) Mějte se hezky, Peťa

renatahola1977 19. 4. 2018

Dobrý den,Petro,chci se zaptat jak dlouhá podsádka,přesně podle výstrihu nebo menší.děkuji Renata

Peťa z Prošikulky.cz 19. 4. 2018

Dobrý den Renato, podsádka je stejně dlouhá. Přesný tvar podsádky máte vždy ve střihu. Mějte se hezky, Peťa

zdenka.linkova 28. 12. 2019

Dobrý den, Peťo,

dnes jsem šila šaty Jackeline podle tohoto návodu. Jsem začátečnice a bohužel jsem si nepřečetla komentáře pod článkem před šitím, takže jsem si nevšimla oné nutnosti natáhnout šev rukávu. Nebylo by možné dát takovouto informaci přímo do střihu? Myslím, že by to ušetřilo nervy nejedné švadlence. :-)

Pak jsem se chtěla zeptat na rukávy - šiju na normálním stroji a začistit je až po sešití švu pro mě bylo nereálné, protože stroj je příliš velký. Nebo máte nějakou fintu?

Moc děkuji za odpověď i za návody a přeji hezký den.

Peťa z Prošikulky.cz 30. 12. 2019

Dobrý den Zdeňko, děkuji za komentář a dobrý podnět, informaci doplním rovnou do návodu. Co se sešití rukávu týká, šije se tak, že rukáv otočíte naruby a pak šijete jakoby uvnitř rukávu po lícové straně (takže ten nepřetahujete přes volné rameno stroje). Hezký den, Peťa

Peťa z Prošikulky.cz 7. 11. 2019

Dobrý den Pavlíno, prsní a ramenní záševky jsou přeneseny namanipulovány právě do raglánového švu, proto nikde nejsou, jejich funkci nyní přebírá právě raglánový šev. Proto jsou přední a zadní díly o kousek větší (v závislosti na velikosti střihu) a při šití je potřeba je natahovat, aby si do rukávu sedly a tím došlo k natvarování dílů. Co se podsádky týká, polohujete ji na přeložku látka podle úhlu, takže ano, po diagonále. Hezký den, Peťa

pavlina.trpkosova 6. 11. 2019

Dobrý den Petro,

děkuji za střih.

Mám prosbu. Nevidím ve střihu prsní a rukávové záševky. PD i ZD jsou v raglánu delší než rukáv. Vytiskla jsem si všechny velikosti najednou barevně. Je možné, že mi to nékde vypadlo?
Pokud by to bylo možné, máte prosím fotku polohování podsádky na přeložku se správným směrem vlákna. Nějak s tím bojuju. Vychází mi tam sklad pod úhlem 45st.

Děkuji a přeji hezký den.

Pavlína Trpkošová

Anna Kovalová 5. 1. 2021

Dobrý den ,
ještě jsem nešila z úpletu a nemohu se rozhodnout, mám si koupit nepočesanou teplákovinu nebo úplet French Terry . Mám obyčejný šicí stroj Singer 3323. Nebude se mi úplet vlnit? Kráčející patku jsem si koupila, ale ještě nepoužila.

Děkuji Kovalová Anna

Peťa z Prošikulky.cz 6. 1. 2021

Dobrý den paní Kovalová,

na šaty doporučuji úplet s elastanem nebo slabší nepočesanou teplákovinu s elastanem nebo úplet French Terry. Všechny tyto materiály jsou pleteniny, takže se jejich okraje lehce stáčejí, ale netřepí. S těmito třemi materiály se Vám bude pracovat velmi podobně, je tedy na Vás, který z nich si na šití vyberete. K šití pružných látek na obyčejném šicím stroji doporučuji tento článek, pokud jste jej už nečetla:

Mějte se krásně, Peťa

hanoy 13. 6. 2021

Dobry den, po usiti mi triko vubec nesedelo v oblasti prsou-musela jsem tam udelat klasicke prsni zasevky, aby mi to hezky sedlo.
Je to obvykle? Nebo jak bych mela upravit strih?
Jinak se mi strih moc libi.
Děkuji za odpověď

Peťa z Prošikulky.cz 21. 6. 2021

Dobrý den, obvyklé to pravděpodobně není. Bohužel jen takto z popisu nedokážu odvodit, kde by mohl být problém. Může to být specifickým materiálem, nevhodně vybranou velikostí střihu i typem postavy. Ne každému raglánové střihy sedí a lichotí.

Pokud potřebujete více poradit, můžete mi poslat fotky trička na postavě do mailu dotazy@prosikulky.cz . Pokusím se Vám říci více.

Hezký den, Peťa

Jana S. 30. 8. 2021

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám použít podsádku i v případě, že používám elastický úplet s lurexem( proužky) mě se zdá ta látka už moc hutná.
Moc děkuji za odpověď a srdečně Vás zdravím Jana S.

Peťa z Prošikulky.cz 1. 9. 2021

Dobrý den Jano,

záleží na Vás, jestli se Vám líbí ten minimalistický styl zakončení pomocí podsádky. Pokud ano, můžete na podsádku jednoduše použít podobně elastickou tenkou látku v neutrální barvě. Např. jednolícní bavlněný úplet.

Hezký den, Peťa

Barbora H. 18. 12. 2021

Dobrý den, mám rozešité šaty Jackeline a chtěla bych dát jednu kapsu do švu - kulatou. Myslíte, že to půjde? Nebude to vypadat moc blbě? Já prostě potřebuji mít na šatech alespoň jednu kapsu 😁.
Děkuji za odpověď.

Peťa z Prošikulky.cz 20. 12. 2021

Dobrý den,

ano, určitě to půjde. :)

Jednu kulatou kapsu jsem zrovna nedávno také šila, jen ne do šatů, ale do sukně a myslím, že to vypadá hezky: Dámská sukně PLAYFUL (je to v galerii ta červená sukně).

Pěkný den, Peťa

zuzanahejralova 29. 12. 2021

Dobrý den,
Jelikož měřím jen 160 snažila jsem se upravit podle návodu délku šatů, tj. Posunula jsem pas o 2 cm výš a mezi pasema sedem taky o 2 cm zkrátila. Výsledek vypadá zepředu ok ale na zádech se mi šaty v pase dost krabati, jak prosím toto upravit. Moc děkuji.

Další články v kategorii