Jak ušít kuklu (návod na šití + střih v dětský, dámských i pánských velikostech)

Péťa  ·  24.1.2021  ·  3 minut čtení

Zima je v plném proudu a vám by se tak mohl hodit jednoduchý střih a návod na kuklu. Kukla je na šití jednoduchá a proto je střih vhodný pro mírně pokročilé a odvážné začátečníky. Střih na kuklu je v dětských, dámských i pánských velikostech a můžete si jej po zaplacení objednávky ihned stáhnout a vrhnout se do šití. Kukla je ve všech velikostech ve dvou typech - otevřená (volnočasová) a uzavřená kukla (lyžařská).

Střih na kuklu (dětské, dámské i pánské velikosti). 2 verze kukly - uzavřená (lyžařská), otevřená (volnočasová)
Střih na kuklu (dětské, dámské i pánské velikosti). 2 verze kukly - uzavřená (lyžařská), otevřená (volnočasová)

Střih na kuklu

Střih na kuklu (dětské, dámské i pánské velikosti). 2 verze kukly - uzavřená (lyžařská), otevřená (volnočasová)

Střih na kuklu (dětské, dámské i pánské velikosti):


Doporučený materiál na šití kukly

Střih na kuklu je konstruovaný pro středně silné až silné pleteniny. Vhodná je například teplákovina, svetrovina, warmkeeper apod.

Doporučení k šití

Kuklu můžete šít na overlocku i na obyčejném šicím stroji. Švy však v obou případech musí být pružné, aby nepopraskaly. Při šití na běžném šicím stroji se řiďte následujícím doporučením:


Návod jak ušít kuklu krok za krokem

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerie. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na fotku klikněte.

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

  • 1x přední díl (díl 1a nebo 1b)
  • 2x boční díl (díl 2a nebo 2b)
  • 1x zadní díl (díl 3)

Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm.

Návod na šití kukly - příprava látky

2. Přední členící švy

Položíme si přední díl na boční, lícem k líci. Sešpendlíme přední členící šev a za 1 cm oba díly k sobě sešijeme pružným stehem. Použila jsem rovný tříkroký rovnostech. Kromě něj můžete použít i úzký cik-cak nebo rovnou šít na overlocku.

Přední díl rozložíme jako na obrázku a přes něj položíme druhý boční díl, lícem k líci. Sešijeme druhý přední členící šev.

3. Zadní členící šev

Nyní si před boční díl položíme zadní díl, lícem k líci. Celý zadní členící šev sešpendlíme a následně sešijeme.

4. Štepování

Všechny tři švy můžeme začistit (pokud jsme rovnou nešili na overlocku), nebo je rozevřít a proštepovat, jako je to na obrázcíh níže. (Štepování znamená zjednodušeně řečeno ozdobné prošití.)

5. Lem otvoru na obličej

Abychom mohli otvor na obličej nebo průzor olemovat, změříme si délku celého otvoru. Doporučuji mít při měření krejčovský metr postavený na hranu. Celkovou délku vynásobíme číslem 0,8 a výsledná hodnota pro nás bude délka proužku nápletu.

Podle výpočtu si v dané délce ustřihneme kousek nápletu, široký 3,5 - 4 cm. 3,5 cm široký proužek bude po našití vytvářet decentní lem, ale lemování s tak úzkým proužkem může být pro začátečníky těžší. Šířka 4 cm proužku pro lemování je na práci lepší, výsledný širší lem může u menších velikostí vypadat příliš robustně.

Proužek přehneme na půl a najdeme jeho polovinu, tu si označíme (pomocí špendlíku, svorky, nástřihu nebo kreslené značky). Stejně tak si najdeme polovinu celkového obvodu otvoru kukly. Střed proužku položíme do naměřeného středu obvodu otvoru.

Poté proužkem nápletu celý otvor olemujeme. Při šití je nutné proužek natahovat, aby byl do otvoru kukly všitý rovnoměrně.

Můj tip: Pokud máte overlock, doporučuji tento krok odšít právě na něm a to i v případě, že zbytek kukly šijete na obyčejném šicím stroji. Lem bude mnohem lépe usazený do otvoru kukly.

6. Štepování lemu otvoru

Pokud jste všechny předešlé švy štepovali, bylo by vhodné proštepovat kuklu i podél lemu otvoru.

7. Druhý zadní členící šev

V tuto chvíli si sešijeme druhý zadní členící šev. Obrňte se trpělivostí, aby se vám povedlo lem v zadním i bočním švu přesně navázat, jinak vám vznikne ve švu schod, který jako chyba bude přitahovat nechtěnou pozornost. Na druhé fotce je vidět, jak je patrná i drobná nepřesnost. V mém případě ke stoprocentní návaznosti štepování schází pouhých 0,5 mm (ano, opravdu polovina milimetru, nikoliv centimetru).

Myslím, že při běžném nošení si této nedokonalosti opravdu nikdo nevšimne. Ale znáte to. I když o sebemenší chybě víte na celém světě jen vy, stále tam tam chyba pro vás je.

8. Zapravení koncového lemu

Spodní lem doporučuji jednoduše olemovat na overlocku nebo širokým entlovacím stehem na obyčejném šicím stroji. Kuklu můžete samozřejmě zapravit i olemováním proužkem nápletu, nebo podehnutím, ale v tom případě si dejte při šití opravdu dobrý pozor na to, aby nedošlo k nechtěnému zdeformování lemu. Kukla by byla na nošení nepohodlná.

V případě šití na overlocku ponecháme delší konec řetízku, ten zauzlujeme a zatáhneme pod smyčky.

Kukla - jednoduché šití pro začátečníky. Návod + střih
Kukla (návod na šití a střih ve více velikostech)

A tím máme kuklu hotovou. Pro připomenutí, střih v devíti velikostech (dětské, dámské i pánské) můžete pořídit zde: Střih na kuklu SKI, nebo také ve výhodně sadě střihů zimních doplňků tady: Sada střihů - zimní doplňky

V případě, že se vám střihy nechtějí lepit, můžete nově pořídit také tištěné střihy. Aktuálně je v nabídce Sada tištěných střihů (zimní doplňky). Pokud máte zájem o jiný tištěný střih, který máme zatím jen v elektronické podobě, napište nám na mail dotazy@prosikulky.cz, pokusíme se vám vyhovět.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii