Jak ušít jednoduché šortky s kapsami, do nápletu a zavazováním v pase CHILL (+ střih ve vel. 32–60)

Péťa  ·  26.7.2022  ·  3 minut čtení

V tomto návodu se společně podíváme jak to, jak ušít jednoduché dámské šortky s kapsami a vysokým pasem na stažení šňůrkou.

Střih na dámské šortky můžete pořídit už nyní v e-shopu v tištěné i PDF verzi:

Doporučený materiál na dámské kraťasy

Pleteniny: Střih na dámské kraťasy je vhodný pro středně silné pleteniny, např. elastická nepočesaná teplákovina, úplet typu French Terry apod.

Spotřeba materiálu (při šíři 140 cm):

 • pro velikosti 32–46: 0,7 m
 • pro velikosti 48–60: 1 m

Dále budeme potřebovat:

 • Tvarovací zažehlovací vlizelínový proužek do švu (v galanterii obvykle dostupný, někdy jej najdete pod názvem "krajinka" nebo "proužek se šikmou osnovou" apod. Postačí kousek, pouze k vyztužení kapsových průhmatů
 • Dvě průchodky
 • Šňůrka do pasu, případně koncovky

Návod jak ušít dámské šortky CHILL

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

Doporučení k šití

Šortky můžete ušít na běžném šicím stroji nebo na overlocku. Švy by však v obou případech měly být pružné, aby během oblékání nebo nošení nepopraskaly. Při šití na běžném domácím šicím stroji se řiďte následujícími doporučeními:

1. Střihová příprava

Jak ušít jednoduché dámské kraťasy - střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

 • 2x přední díl
 • 2x zadní díl
 • 2 kapsa celá
 • 2x kapsa s průhmatem
 • 1x pásek na přeložku (přehyb látky)
Jak ušít jednoduché dámské kraťasy - střihová příprava
 • Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm.
 • Koncové záložky v předním a zadním dílu pro založení spodního lemu jsou 3 cm.

2. Kapsy

Jako první si podžehlíme kapsové průhmaty v předních dílech. Použijeme tvarovací vlizelínový proužek, jednostranně nažehlovací.

Jak ušít jednoduché dámské kraťasy (šortky) - návod na šití krok za krokem + střih: Příprava kapes

Přední díly si před sebe položíme lícem nahoru. Přes ně položíme kapsové dílce s průhmatem, lícem dolů. Kapsové dílce leží na předních dílech lícem k líci.

Sešpendlíme si díly v průhmatu a zde následně sešijeme.

Kapsové dílce otočíme do rubu předních dílů a podél kapsových průhmatů díly prošpendlíme tak, aby se nám vrstvy kapsových a předních dílců po sobě nepohybovaly.

Podél kapsových průhmatů přední díly i s kapsovými dílci proštepujeme (prošijeme) pružným stehem cca 1,2 cm od kraje. Použila jsem tříkroký rovnosteh.

Přední díly s našitými kapsovými dílci si před sebe položíme rubovou stranou nahoru - našité kapsové dílce před námi leží lícem nahoru. Přes Kapsové dílce s průhmatem položíme celkové kapsové dílce a podél celého okraje k sobě kapsové dílce sešpendlíme do kapsového váčku.

Kapsové dílce sešijeme a zkompletujeme tak kapsové váčky. Pokud šijeme na běžném šicím stroji (nikolv overlocku), pak střižní okraje začistíme například klikatým stehem (cik-cak) nebo jiným entlovacím stehem.

Z lícové strany šortek vypadá nyní práce takto:

V samém okraji přišijeme kapsové váčky k přednímu dílu v bočním švu i pasovém okraji. To proto, aby se nám následně s předními díly dobře pracovalo a kapsové váčky zůstaly přesně na svém místě.

3. Boční a krokové švy

Položíme si před sebe zadní díly, lícem nahoru. Přes ně položíme přední díly, lícem dolů. Nejprve sešpendlíme a sešijeme boční švy. Švové přídavky začistíme.

Jakmile máme boční švy sešité, můžeme si rovnou začistit střižní okraj spodního lemu šortek, aby se nám později snáze pracovalo.

Jak ušít jednoduché dámské kraťasy (šortky) - návod na šití krok za krokem + střih

Nyní si sešpendlíme a sešijeme krokové švy. U krokových švů je symetricky přinechaný výsek koncové záložky. Snažíme se krokový šev včetně koncové záložky sešít podle tvaru střižního okraje, aby se nám později dobře lem podehýbal do rubu šortek.

Jestliže šijeme na klasickém šicím stroji, opět oentlujeme střižní okraje. Pokud šijeme na overlocku pak volné konce řetízků ponecháme delší a zatáhneme je pod smyčky.

4. Sedové švy

Teď budeme sešívat přední i zadní sedový šev. Nejprve si otočíme jednu nohavici na líc, druhou ponecháme na ruby. Nohavice do sebe vsuneme tak, že jsou k sobě lícem k líci. Sešpendlíme přední i zadní krokový šev.

Celý krokový šev v návaznosti sešijeme (případně opět následně začistíme).

5. Spodní lem nohavic

Šortky otočíme na líc a v závislosti na koncové záložce podehneme spodní kraje nohavic do rubu (ve střihu použity koncové záložky v šířce 3 cm). Spodní lem obou nohavic našpendlíme a následně prošijeme pružným stehem. Doporučuji použít tříkroký rovnosteh nebo tříkroký klikatý steh.

6. Průchodky v pásku

Teď je správná chvíle na umístění průchodek do pásku. V pásku nalezneme jeho podélnou polovinu, tj. přední střed. Od předního středu si naměříme 1,5 cm vlevo i vpravo. To bude naše šířka mezi průchodkami (celkem 3 cm). Zároveň si od podélného střižního kraje naměříme 4 cm.

Jak ušít jednoduché dámské šortky s kapsami a vysokým pasem na stažení šňůrkou
Pozn. Toto umístění je vhodné pro průchdky o průměru 10–15 mm. U větších průchodek zvažte jejich větší rozestup.

V těchto místech si pomocí šídla uděláme do pásku malé dírky a natlučeme průchodky.

Pokud s patentky nebo druky nemáte žádnou zkušenost, můžete se podívat do toho článku s návodem, jak na to:

Jak připevnit plastové patentky/druky/cvočky, případně i průchodky (aby se nevytrhávaly u látky)

Jak ušít jednoduché dámské kraťasy (šortky) - návod na šití krok za krokem + střih: Pásek se stahováním na šňůrku - průchodky

7. Všití pásku

Pásek si přehneme na polovinu, lícem dovnitř a v kratších okrajích sešijeme.

Nyní sešitý pásek podélně přehneme na polovinu, tentokrát lícem ven. Do vzniklého tunýlku provlékneme šňůrku tak, aby její konce procházely průchodkami.

Takto připravený pásek i se šňůrkou našpendlíme rovnoměrně do pasového kraje šortek a všijeme. Pokud šijeme na overlocku, pak volný konec řetízku ponecháme delší a vtáhneme jej pod smyčky.

Pokud jste použili šňůrku ze syntetických vláken, pak její konce proti třepení můžeme zatavit pomocí zapalovače a zauzlíkovat. Jestliže máte bavlněnou šňůrku, pak můžete použít koncovky a zauzlíkování.

Tak a šortky jsou hotové. Teď už je jen nosit s úsměvem. :)


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii