Jak ušít čelenku / korunku + střih ZDARMA (pro obvody hlavy 46–62 cm)

Péťa  ·  13.10.2023  ·  2 minut čtení

Připravila jsem pro vás návod a střih zdarma na jednoduchou čelenku / korunku. Střih je v několika velikostech pro obvody hlavy 46–62 cm.

Střih na čelenku / korunku zdarma

Střih si zdarma můžete stáhnout zde:

Tento střih jsem připravila ke stažení zdarma pro čtenáře a návštěvníky mých stránek. Pokud chcete kamarádce sdílet střih zdarma, neposílejte jí prosím pouze samotný soubor, ale pošlete jí odkaz na tento článek, aby si zde střih stáhla. Šíření samostatného střihu nebo jeho částí je zakázáno. Pokud chcete podpořit chod mých stránek a tvorbu kvalitního obsahu, sdílejte prosím povědomí o tomto webu. Děkuji, že respektujete autorská práva.

Doporučený materiál na čelenku:

Střih je koncipovaný pro středně silné pleteniny. Vhodná je například nepočesaná teplákovina s elastanem. Aby špičky korunky dobře držely, je vhodné použít i silnější materiál jako je např. počesaná teplákovina s elastanem nebo fleecová svetrovina. Pro tyto silnější materiály prosím použijte o 1 číslo větší střih, kvůli nižší elasticitě materiálu.

Střihy na šití zdarma

Prozkoumejte i další střihy zdarma:

Návod jak ušít čelenku korunku

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

Doporučení:

Čelenku můžete šít na overlocku ale i na běžném šicím stroji. Pokud budete šít na domácím šicím stroji, doporučuji šít pružným stehem (úzkým cikcakem, tříkrokým rovnostehem apod.), aby se vám netrhaly švy. Také doporučuji snížit přítlak patky a lehce povolit napětí spodní nitě, pokud to váš šicí stroj při šití umožňuje.

Ještě než se vrhnete do šití, přečtěte si tento článek:

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme dvakrát dílec na přehybu látky. Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm.

Dílce k sobě složíme lícem k líci. Špičky korunky i jejich dolní hrany doporučuji našpendlit, aby se během šití po sobě vrstvy látek neposunuly. Odšijeme špičky korunky z 1 cm švový přídavek. Šijeme na klasickém stroji, zde není potřeba používat pružný steh.

Špičky švových přídavků sestřihneme a spodní hrany naopak nastřihneme těsně ke švu.

Vrchní vrstvu odhrneme, viz. obrázky 1 a 2 níže. Následně dílec přeložíme na polovinu tak, abychom mohli sešít kratší stranu (obrázek 3 a 4 níže).

Kratší stranu sešpendlíme, líc je uvnitř. Nejprve odšijeme jednu polovinu strany až ke špičkám. Špičky odhrneme na druhou stranu, abychom je neprošili, a došijeme i spodní stranu. Zde již použijeme pružný steh.

Nyní následují lehce záludnější část a tou je sešití spodní strany čelenky. Aby nám nevznikla "roura" :), ale korunka, je potřeba postupovat trochu jinak, než by se intuitivně mohlo zdát. K tomu dobře poslouží následující video, ve kterém popisuji, jak ušít nákrčník. Video si klidně přetočte až na 45. vteřinu. Zde je hezky vidět, jak se spodní obvod čelenky sešijeme. Zjednodušeně popsáno, dílce ponecháme naruby, ale sesadíme si ohrnutím střižní okraj k sobě lícem k líci.

Nejde to celé sešpendlit najednou, ale postupně během šití budete čelenku popotahovat, až došijete téměř celý obvod. Malý kousek si ponechte nedošitý, tudy čelenku otočíte na líc.

Nakonec v ruce nebo na stroji došijte ponechaný otvor a je hotovo.

Střih na čelenku / korunku zdarma

Pro připomenutí, střih na čelenku korunku zdarma si můžete stáhnout zde:

Střihy na šití zdarma

Prozkoumejte i další střihy zdarma:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii