Jak ušít ozdobný lem (nohavic, ale i sukně apod.)

Péťa  ·  28.3.2023  ·  1 minut čtení

Dnešní článek je věnovaný jednouchému návodu na šití ozdobného lemu nohavic. Tuto techniku ale můžete využít např. i při lemování spodního kraje sukně apod. Ozdobné lemy používám velmi ráda, obzvlášť, pokud se mi do rukou dostane látka se zajímavým pevným okrajem. Často tomu bývá u rifloviny nebo třeba manšestru či kabátových látek. Neotřelý pevný okraj látky využiji k zajímavému lemování jako tomu bylo například i v tomto případě, kdy jsem si šila laclové kalhoty ADVENTURE. Hezký pevný okraj látky jsem kromě oživení nohavic použila i na ozdobný lem kapes.

Jak ušít ozdobný lem kapsy nebo nohavic kalhot

Návod na šití nakládané kapsy s ozdobným lemem

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

Připravíme si pruh látky s okrasným krajem, který je široký cca 5 cm. Dlouhý je jako spodní délka nohavice. Délka nohavic je střižena současně se širokou spodní záložkou (obvykle 3-5 cm).

Nohavice si před sebe položíme rozpracované do stavu, kdy máme přední a zadní díl sešitý v bočním švu. Krokový šev je nesešitý. Nohavici si před sebe připravíme lícovou stranou nahoru. Přes ni položíme připravený ozdobný pruh, rubovou stranou nahoru (lícem k líci). Ozdobný kraj pruhu směřuje nahoru. Ve spodní straně ozdobný pruh našijeme do nohavice a střižní okraj začistíme.

Ozdobný pruh podehneme spolu s částí nohavice do rubu tak, že nám vznikne spodní část nohavice tvořená třemi vrstvami látky (1x ozdobný pruh a 2x nohavice). Takto třívrstvý lem prošpendlíme v samotném spodním kraji i v konci záložky (přibližně 4 cm od spodního kraje). Doporučuji si ve vzdálenosti 4 cm od spodního kraje křídou nebo mýdlem naznačit linii, po které budeme šít.

Z rubové strany vypadá práce takto:

Nyní lem nohavice prošijeme a to hned dvakrát. V samotném spodním kraji, cca 0,5 cm od ohybu a ve vyznačené linii.

Jak ušít ozdobný lem kapsy nebo nohavic kalhot

Teď už postupujeme dál v šití nohavic, tzn. že si nohavici složíme lícem dovnitř, sešpendlíme krokový šev a sešijeme jej.

Jak ušít ozdobný lem kapsy nebo nohavic kalhot

Po sešití krokového švu si odšijeme "uzávěrku" v lemu, abychom stabilizovali švový přídavek (aby netrčel a nohavice měla hezký hladký vzhled. A tím je ozdobný lem nohavice hotový. Snadné, že ano?

Jak ušít ozdobný lem kapsy nebo nohavic kalhot

Mohly by se vám líbit následující články věnované kreativnímu lemování i dalšímu originálnímu šití:

Tipy na zajímavé šití kapes najdete např. v těchto článcích:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii