Jak lemovat krajkou průkrčník/výstřih (i další části oděvu)

Péťa  ·  23.9.2018  ·  4 minut čtení

Zpracovala jsem pro vás jednoduchý střih na tričko do dámské přiléhavé varianty s moderně ultrakrátkými rukávy. Střih je vhodný pro ty, které rády nosí přiléhavé vršky, ale také pro sportovkyně. Střih se totiž výborně hodí i na elastické sportovní materiály. Takže, jde někdo na jógu? :)

Střih na tričko - dámské, přiléhavé - do města nebo na sport

Jaký je rozdíl mezi dámskými tričky BASIC a FIT?

Podívejte se na jednoduchou a přehlednou tabulku základních parametrů triček:

Střih na tričko - dámské, přiléhavé - do města nebo na sport

Doporučený materiál na šití trička:

Ideálními materiály jsou velmi elastické látky. Použít můžete slabý viskózový úplet, který je hodně pružný nebo např. slabší bavlněný úplet s příměsí elastanu nebo lycry alespoň 5%. Na střih na tričko jsou také velmi vhodné elastické funkční materiály jako např. prémiový funkční úplet, microfresh úplet, plavkovina apod. Materiály by měly obsahovat minimálně 5% elastických vláken (elastan nebo lycra apod.), ideálně však 8 - 12%, na sportovní oděvy kolem 20%.


Návod jak ušít tričko:

Podrobný návod, jak ušít tričko krok za krokem jsem pro vás již sepsala a nafotila v těchto článcích:

Jak pracovat s pruhovanou látkou:

Střih na tričko + návod jak ušít triko

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak sesazovat pruhy nebo jak vlastně vůbec s pruhovanou látkou pracovat, mrkněte na tento článek:

Jak polohovat střih na pruhovanou látku

Pomoci vám může i toto video:

Pokud budete tričko lemovat proužkem úpletu, doporučuji výstřih v předním i zadním dílu o 1 cm podstřihnout (rozuměj, průkrčník v zadním i předním dílu stříhej bez švového přídavku).

Jestliže budete výstřih (a třeba i rukávy) lemovat např. ozdobnou krajkou, tady je pár tipů...

Jak lemovat krajkou

Jak lemovat krajkou - střih na tričko + návod jak ušít triko

Vždy požívejte elastickou krajku. Krajka by neměla být ani příliš široká, ani příliš úzká. Široká krajka Vám bude nepěkně odstávat, úzká krajka se špatně zapracovává a pokud vám to ujede, nemusí být ve výstřihu ani vidět. Ideální šířku krajky si musíte určit sami, každému se lépe pracuje s něčím jiným. Krajka by však v žádném případě neměla být širší než 3 cm. Pro mě je ideální krajka, která je široká přibližně 2 cm.

V uzavřeném nebo neuzavřeném průkrčníku (záleží na způsobu šití, který jste si zvolili) si naměřte délku celého průkrčníku. Měříme krejčovským metrem, který je postavený na hraně.

Naměřenou hodnotu vynásobte přibližně číslem 0,9 (opět, záleží na to, jakou krajku použijete, pokud se Vám zdá, že pruží hodně a možná se i vytahá, můžete násobit např. 0,8 nebo 0,85). Výsledná hodnota je délka krajky, kterou budete potřebovat. Krajku si ustřihněte.

Pokud máte průkrčník uzavřený, sešijte si krajku do kruhu. Stroj Vám taký malý kousek látky možná nebude chtít šít, tak si krajku sešijte v ruce drobným stehem.

Jak lemovat krajkou - střih na tričko + návod jak ušít triko

Krajku si pečlivě našpendlete do průkrčníku a všijte pružným stehem. Já jsem šila rovnou na overlocku. Vy ale můžete použít i klasický stroj s nějakým pružným stehem.

Jak lemovat krajkou - střih na tričko + návod jak ušít triko

Aby se krajka nevtáčela do rubu trička, doporučuji celý průkrčník proštepovat pružným stehem. Nejprve si celý průkrčník i s krajkou opatrně přežehlíme. Švová záložka směřuje směrem do trička, nikoliv do krajky. Poté přibližně 3 mm od švu štepujeme pružným stehem (například tříkrokým rovnostehem).

Jak lemovat krajkou - střih na tričko + návod jak ušít triko

U lemování rukávu krajkou postupujeme stejně. Rukáv si v dolní části střihneme s pouze 1 cm švovým přídavkem. Na začátku nemusíme obvod rukávu násobit nějaký desetinným číslem, ale krajku střihneme stejně dlouhou, jako je obvod dolního okraje rukávu. Pak už šijeme jako u průkrčníku.

Jak lemovat krajkou - střih na tričko + návod jak ušít triko

A už jsme zase na konci dnešního článku. Pokud máte zájem o střih na tričko v přiléhavé variantě, pak střih můžete pořídit tady: Střih na dámské tričko FIT

A jestliže vás zajímají další způsoby lemování výstřihů triček, plynule pokračujte ve čtení...

Další způsoby lemování výstřihu (průkrčníku)

Jak olemovat průkrčník u trička

Jak začistit výstřih i z rubové strany trička:

Začištění průkrčníku - lemování

Jak zakončit výstřih podsádkou

Jak zakončit výstřih podsádkou:

Jak ušít šaty s podsádkou výstřihu

Jak olemovat průkrčník - výstřih - nejjednodušší způsob nejen pro začátečníky

Jak nejjednodušeji zakončit výstřih:

Snadně začištění průkrčníku

Mějte se krásně, Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

renatahola1977 15. 10. 2018

Dobrý den,Péťo,
Pořád jsem nenašla střih na tričko,aby mi skvěle seděl.Koupila jsem si střih na toto tričko fit.Těl.těl rozměry mám oh 92,op 68,ob 92.Dle tabulky mám vel.40.tričko bych chtěla,aby sedělo hodně na tělo,musím udělat velkou úpravu ve střihu?Nebo si mám radši vytisknout vel.38,ale aby mi to zase nebylo malé v ramenou.Materíl mám bavlněný úplet s 5% elastanem.Děkuji moc za odpověď.Renata

Peťa z Prošikulky.cz 15. 10. 2018

Dobrý den Renato, ve Vašem případě bych volila velikost 40 a v pase můžete střih v případě potřeby lehce zúžit. Video návod jak na úpravu střihu najdete tady: https://www.prosikulky.cz/jak-upravit-strih/ Mějte se hezky, Peťa

Další články v kategorii