Jak ušít jednoduché tepláky - dámské, dětské, pánské (šití pro začátečníky, foto + VIDEO návod)

Péťa  ·  3.9.2020  ·  6 minut čtení

Dnes bych vám ráda ukázala střih na jednoduché dámské tepláky BASIC, který je vhodný i pro úplné začátečníky. Střih je co nejjednodušší, tzn. bez kapes, bez sedel apod. Tím pádem jsou tepláky také velmi pohodlné a jsou tak vhodné nejen na doma, ale také na cvičení nebo na spaní.

Střih na jednoduché pánské, dámské nebo dětské tepláky - šití pro začátečníky
Střih - Střih - jednoduché tepláky (dětské, dámské, pánské) + návod na šití

Tento střih můžete v nabídce najít kromě dámských velikostí také v dětských velikostech 80-164 zde: Střih na dětské tepláky BASIC a nově také v panských velikostech 44-66: Střih - jednoduché pánské tepláky BASIC. Ke střihu na jednoduché tepláky jsem také doplnila foto a VIDEO návod jak ušít tepláky krok za krokem. Oba návody najdete právě v tomto článku.

Střih na jednoduché dámské tepláky BASIC

Střih na dámské BASIC tepláky v e-shopu:

Střih - jednoduché pánské tepláky

Střih na základní pánské tepláky BASIC (44-66):


Můj tip:

Tepláky je možné šít na overlocku i obyčejném šicím stroji. Informace k nastavení běžného domácího stroje pro šití pružných látek najdete v tomto článku: Jak šít pružné látky na běžném šicím stroji – 4 kroky ke skvělým výsledkům

Tento základní střih je střihově velmi jednoduchý, proto se hodí pro doplnění základních kousků do šatníku a také na zpracování zbytků látek. Podle střihu jsem také ušila dvoubarevné tepláky ze zbytků látek a z menších odstřižků jsem podle střihu ušila i šortky. Jednoduše jsem délku nohavic zkrátila podle potřeby.


Doporučený materiál:

Na jednoduché základní tepláky jsou vhodné úplety s příměsí elastanu, také slabší nepočeasné teplákoviny (také s příměsí elastanu), sportovní úplety, prémiový funkční úplet apod. Dále budeme potřebovat pruženku do pasu, která bude široká cca 2 - 2,5 cm

Jak ušít dětské tepláky - jednoduché šití pro začátečníky (střih + video návod)

Video návod jak ušít tepláky krok za krokem

Tepláky ve videu jsem šila v dětské velikosti, ale postup šití je úplně stejný i pro dámské nebo pánské základní tepláky BASIC.


Postup šití - jak ušít tepláky krok za krokem (foto návod)

Střihová příprava

Střihová příprava je v našem případě úplně jednoduchá, připravíme si 2x zadní díl a 2x přední díl. Pro jistotu je připomenu, že je důležité střih polohovat přesně po niti, aby se nám nohavice po sešití nepřetáčely.

Jednoduché šití tepláků

Postup šití:

Zadní díly si před sebe položíme lícovou stranou nahoru, přes ně položíme přední díly, lícovou stranou dolů tak, abychom si mohli sešpendlit krokové švy.

Jak ušít tepláky snadno

Na střihu máme v oblasti stehen u bočního i krokového švu značky. Ty slouží k sesazení předního a zadní dílu k sobě. Od značky směrem dolů k lemům nohavic na sobě díly přesně leží. Od značek nahoru, směrem do pasu, je potřeba přední díly lehce natáhnout, aby si boční i krokové švy hezky sedly. Rozdíl v délkách je nepatrný, v řádu několika milimetrů, ale je tam. A je tam z důvodu, aby tepláky perfektně seděly.

Dámské tepláky - návod a střih

Krokové švy máme sešpendlené a nyní si je sešijeme.

Střih a návod na dámské tepláky

Šijeme vždy směrem od sedového švu dolů. Obě nohavice.

Šití pro začátečníky - návod a střih na tepláky

Takto máme sešité krokové švy obou nohavic.

Jednoduché šití - tepláky

Nyní si našpendlíme boční švy, k správnému sesazení dílů nám opět poslouží značky, které jsou na střihu zanesené.

Jak ušít tepláky

Tady je v detailu vidět, rozdíl délek předního a zadního dílu v bočním švu.

Jak ušít dámské tepláky

A tady je vidět, že od značek směrem dolů na sobě díly přesně leží, jinak by se nám nohavice přetáčely.

Návod jak ušít tepláky
Návod na dámské tepláky

Boční švy sešijeme a obě nohavice opět šijeme směrem od pasu dolů. Jednu hotovou nohavici si otočíme lícem ven.

Šití tepláků - sešité boční a krokové švy

A tu nohavici vložíme do druhé nohavice, takže jsou vnořené v sobě, lícem k líci. Sešpendlíme si sedový šev - přední i zadní.

Jak ušít dámské tepláky - sešití sedového švu

Sedové švy sešijeme, u krokových švů si zkontrolujeme, že máme švové přídavky hezky rozložené a švy leží přesně na sobě.

Jak ušít tepláky - rozložení švových přídavků

Nyní si začistíme střižní okraj nohavic i pasu. Ponechané volné konce řetízků zatáhneme pod smyčky (pokud šijeme na overlocku)

Návod na šití tepláků - šijeme na overlocku
Jak ušít tepláky na overlocku

Lem pásku si podehneme za cca 4 cm směrem do rubu kalhot a našpendlíme.

Jednoduché dámské tepláky s gumou v pase - šití

U sedového švu v zadním díle si ponecháme přibližně 4 cm široký otvor, který nebudeme zašívat.

Šití tepláků - vložení gumy do tunýlku

Pokud chcete, můžete místo začištění overlockem pásek takovýmto způsobem podehnout do rubu, tak, aby vám vznikl přibližně 3 cm široký tunýlek.

Střih na jednoduché dámské tepláky + návod jak ušít tepláky krok za krokem

Zároveň si podehneme do rubu okraje nohavic za švovou záložku 3 cm.

Jak ušít tepláky - zakončení nohavic

Z lícové strany prošijeme nohavice i pas (ponecháme otvor na vložení pruženky) pružým stehem.

Návod na šití tepláků

Otvorem vložíme pruženku. Vhodnou délku pruženku zjistíme tak, že si sešité tepláky ozkoušíme a v místě, kde máme na těle pásek tepláku si kolem sebe omotáme pruženku tak, aby nebyla volná a zároveň příliš netlačila.

Jak ušít tepláky - guma v pase
Jak ušít jednoduché dámské tepláky - provléknutí gumy

Pruženku po navlečení naplocho sešijeme (nedělejte prosím uzlíky, ani jiné krkolomné spojení pruženky), aby byla hezky plochá a nikde netlačila.

Střih na jednoduché dámské tepláky

Nakonec ponechaný otvor po navlečení pruženky zašijeme.


Úpravy střihu pro konkrétní postavu

Pokud potřebujete tepláky upravit, pak vám pomůže toto video, které jsem k úpravám střihů natočila:

Jestliže potřebujete tepláky zkrátit nebo prodloužit, úpravy provádějte v kolenní šířce, kterou jsem do střihu zanesla (tečkovaná linie nebo značky v krokovém a bočním švu). V tomto místě jednoduše díly rozstřihněte a buď je od sebe oddalte - pro prodloužení střihu - nebo je přes sebe přeložte - pro zkrácení střihu. Postup úpravy jsem popsala v jedné odpovědi v Poradně šití zde: Jak upravit střih na tepláky. Pokud chcete o úpravách střihů vědět více, doporučuji k přečtení souhrnný článek: Jak upravit střih pro každou postavu

Střih na jednoduché dámské tepláky + návod jak ušít tepláky krok za krokem
Střih na jednoduché dámské tepláky + návod jak ušít tepláky krok za krokem

A to je k jednoduchým teplákům vše. Níže najdete galerii fotek tepláků, které byly ušity s výše zmíněnými střihy a v souladu s tímto návodem na šití. Mějte se hezky, Peťa





Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

Iva 11. 5. 2020

Dobrý den, předně bych Vám chtěla moc poděkovat za Vaše úžasné, srozumitelné návody - ať už nafocené nebo videonávody na youtube, které nám laikům moc pomáhají. Chtěla bych Vás poprosit o radu a sice - protože jsem alergik a nedělají mi dobře úplety s elastanem, tak jsem si zkusila ušít tepláky na doma ze 100 % bavlněné teplákoviny. Bohužel už první den při jejich nošení jsem zklamaně zjistila - že se mi hlavně vzadu v sedové části ve švu a v bezprostřední blízkosti švu trhají. Jehlu jsem použila novou, ostrou, tím to nebude. Myslíte - že 100 % bavlněnou teplákovinu - která není tak pružná jako ta s elastanem je nutné nějak v sedu zpevnit a vyztužit a v tom případě čím nebo jak? Nebo jakou jsem udělala chybu? Pokud byste měla čas nebo prostě chuť mi odpovědět, moc by mi to pomohlo, nechtěla bych ztratit chuť k šití, ale když vložím do práce energii a ono je to pak na nic, tak to mrzí. Jinak Vám přeji - ať se Vám vše daří podle Vašich představ a spoustu dalších bezva nápadů. :-) Zdraví Iva

Iva 11. 5. 2020

Ještě dodatek k mojí předchozí prosbě o radu - jehlu jsem použila speciální - stretch na úplety...

Iva 11. 5. 2020

Omlouvám se za tolik dodatků - ještě jsem zapomněla uvést, že steh jsem samozřejmě použila také pružný.

Peťa z Prošikulky.cz 12. 5. 2020

Dobrý den Ivo, moc děkuji za komentář a zrovna jste se trefila do mého aktuálního problému, který mám také. Stejně jako vy jsem na jeden z mých střihů na tepláky zkusila použít nepočesanou 100% bavlněnou teplákovinu. Z rubu má poměrně velká a dobře znatelná očka. Ale už předem jsem tušila, že to bude problém, proto jsem střih upravila na celkově volnější, ale ani to nepomohlo. Stejně jako Vám se hned po pár nošeních začali v zadním sedovém švu kolem šití dělat malé trhlinky i přes to, že jsem také použila správnou jehlu i steh. Jde o to, že tento materiál zkrátka a dobře není na tepláky vhodný, protože ten sedový šev dostává zabrat i když použijeme volnější střih. Na zadní sedový šev je příliš velký nápor, aby to takovýto typ látky vydržel. Záleží samozřejmě na dané látce, protože každá může být vyrobena trochu jinou technologií nebo vazbou, takže některé takové látky mohou vydržet, jiné však ne a na první pohled nebo na omak se to bohužel nedá zjistit. Takovéto látky bych raději ponechala na mikiny nebo volné šaty, ale teplákům bych se vyhnula. I když totiž látku kolem švu vyztužíte (například podžehlíte proužkem vlizelínu, pak šev vydrží sice déle, ale ne tak dlouho, jak bychom si představovali (prostě ono rozjíždění látky kolem švu se dostaví o pár nošení později, ale dostaví). Řešením by pro Vás mohlo být použití flanelu nebo jiné 100% bavlněné tkaniny a použít k tomu i příslušný střih, např. tento: https://www.prosikulky.cz/produkt/strih-pyzamove-kalhoty/ Případně místo té 100% teplákoviny zkuste například 100% bavlněný silný oboulícní úplet, tam jsou jednotlivá očka vzájemně propleten v daleko složitější vazbě a tak je i samotná látka v tomto ohledu stabilnější. 100% bavlněná nepočesaná teplákovina je velmi řídká pletenina a není vhodná na druhy oděvů, kde je některý ze švů výrazně namáhaný... Mějte se hezky, Peťa

Ivana 12. 5. 2020

Moc děkuji za bleskovou odpověď, detailní vysvětlení a cenné rady - moc jste mi pomohla. On problém je v tom, že my alergici, atopici apod. prostě potřebujeme 100 % přírodní materiály, je to nezbytné a ty úplety jsou prostě tak komfortní a pohodlné, s tkanými materiály se mi zdá víc práce při šití a taky nejsou až tak pohodlné, ale ta rada použít jiný typ úpletu, třeba silný oboulíc mi připadá bezva, mne to vůbec nenapadlo - a taky nejsem odborník jako Vy - že ta teplákovina z bavlny je velmi řídce tkaná, to je vlastně fakt. Navíc ty tepláky byly užšího typu, ne volné - ty jsem plánovala zkusit jako řešení, tak jsem ráda - že jste mi ušetřila další zklamání. :-) Moc děkuji a přeji Vám krásné tvoření a vše nejlepší. :-) zdraví Iva

Peťa z Prošikulky.cz 12. 5. 2020

Rádo se stalo Ivo, hezký den, Peťa

Ivana 18. 5. 2020

Dobrý den, nedalo mi to a ještě jsem si jednou pročetla Vaše rady a ještě mi vyvstala na mysli jedna otázka - která mne před tím nenapadla a sice - myslíte - že pokud bych použila tu 100% bavlněnou teplákovinu POČESANOU - tak ta už by vydržela?
A ještě bych Vás chtěla poprosit o radu ohledně jedné věci - se kterou si lámu už dlouho hlavu - chtěla bych použít na vyztužení švů - teď myslím nejen u kalhot, ale třeba u ramenních švů trička - takové ty vlizelínové proužky prošité podélně tím zpevňovacím rovným švem, které se dají koupit v galanterii - je třeba je přižehlit tak, aby to prošití - ty stehy ležely přesně v místě - kde je budu prošívat i já na stroji - nebo kousek (případně jak daleko od švu - směrem dovnitř do trička nebo směrem ven k přídavku na šev? Snad jsem to vysvětlila srozumitelně, s tímhle si už dlouho nevím rady. Iva

Peťa z Prošikulky.cz 19. 5. 2020

Dobrý den Ivo, máte pravdu, že počesaná teplákovina je mnohem stabilnější, než ta nepočesaná, nicméně je potřeba dávat pozor na to, že nepočesaná teplákovina i bez přídavku elastanu (tedy 100% bavlněná) lehce pruží, ne moc, ale trochu ano a je to dáno typem vazby, kterou jsou u pletenin jednotlivá očka provázána (propletena). U počesané teplákoviny dojde k tomu, že se ona propletená očka "počešou", čímž se ale naruší struktura pleteniny a ta následně ztrácí svou přirozenou pružnost. Takže počesané tepláokoviny nejsou bez přídavku elasatnu pružné vůbec a tím pádem se látka ve finále chová v podstatě téměř jako tkanina. Švy by Vám sice vydržely, ale taková látka není vhodná na přiléhavé střihy, protože byste si v teplácích pak nesedla. A kdyby ano, tak by mohly ty švy prasknout. Alchymie, že ano?! :( Co se podžehlování vlizelínovým proužkem s osnovou týká, je to tak, že se podžehluje švový přídavek tak, aby zasahoval cca 2 mm do oděvu a to proto, abyste za ony cca 2 mm mohla šít. Pokud byste proužek nažehlila jen do švového přídavku, ale ten by nezasahoval do švu, pak byste jen vyztužila švový přídavek, ale samotný šev by to nevyztužilo. Pokud byste proužek nažehlila výrazně hodně do oděvu, pak by se mohly z lícové strany oděvu kolem švu dělat lehké vrásky, protože by tam došlo k výrazné změně z nepodžehlené a podžehlené části. Tak a teď nevím, jestli je to srozumitelné? :D No každopádně kdyby cokoliv, zase se ozvěte! Mějte se hezky, Peťa

Ivana 19. 5. 2020

Děkuji moc za odpověď a rady :-) - radši se ještě zeptám - ty dva milimetry za pomyslným prošitím na stroji budou směrem do oděvu ležet ty stehy co jsou už v tom proužku nebo pouze 2 mm široký "přesahující" okraj toho proužku samotného ?
Na tom proužku co mám doma je vlastně našitý takový 3 mm úzký proužek nějaké tkaniny, přičmž ten rovný šev je z jedné strany 5 mm od okraje celého vlizelínového proužku a z druhé strany 8 mm od okraje, celý proužek má šířku
1,3 cm - vypadá skoro stejně jako tento: https://www.prima-obchod.cz/produkt/13360/zazehlovaci-prouzek-do-svu-s-tkanici
Takže pokud bych směrem do oděvu nechala 2 mm přesahovat až za tím prošitím, tak by celkový přesah do oděvu za švem byl 0, 7 mm a nebo je správně pouze 2 mm přesah celkově a v tom případě by vlastně celá ta úzká tkanina s prošitím ležela až za švem - směrem do přídavku - ale to by vlastně neměla už význam, tak to asi ne?
Děkuji za trpělivost a upřímnou snahu pomoci, vážím si toho. :-)

Peťa z Prošikulky.cz 21. 5. 2020

Dobrý den Ivano, pokud máte proužek s tkanicí, pak ho musíte položit na dílec tak, aby právě ta tkanice ležela přesně ve švu a po té tkanici abyste šila. Hezký den, Peťa

Ivana 21. 5. 2020

Děkuji moc za odpověď, moc jste mi pomohla, přeji Vám spoustu radostné tvorby a krásné dny :-), Iva

Peťa z Prošikulky.cz 24. 5. 2020

Rádo se stalo, mějte se hezky, Peťa

Další články v kategorii