Návod jak začistit lem bez overlocku – na obyčejném šicím stroji (jednoduše a rychle)

V dnešním kraťounkém článku pro vás mám tip, jak začistit lem bez overlocku tak, aby to bylo jednoduché, rychlé a zároveň hezké. Tento článek je ale vhodný nejen pro ty, kdo nemají overlock. Já sama tento způsob v některých případech používám a mám ho vlastně moc ráda, i když jsem od něj před časem upustila a teď se k němu naopak znovu ráda vracím…

Návod jak začistit lem bez overlocku
Návod jak začistit lem bez overlocku

Tento způsob začišťování lemů je vhodný pro pleteniny (pružné látky) a já ho používám v místech, kde je část oděvu hodně namáhána (natahována). Takže jsem tento způsob zakončení použila například na dětské legíny a to jak v nohavicích, tak v pase. Legíny jsou hodně těsné a přitom se nohavice přes patu dají pohodlně obléknout a švy nepopraskají.

Střih na dětské legíny SLIM
Střih na dětské legíny SLIM

Střih na dětské legíny ve verzi SLIM můžete pořídit zde:

Střih na dětské legíny BASIC SLIM (velikosti 80 – 164)

koupit střihPokud chcete střih na legíny BASIC v klasické verzi pak můžete vybírat tady:

Střih na dětské legíny BASIC CLASSIC (velikosti 80 – 164)

Střih na dámské legíny BASIC (4 varianty) + foto návod (velikosti 32 – 50)

Jak začistit lem bez overlocku?

Takže jak na to? Úplně jednoduše! Stačí se držet pravidla pro velikost švových záložek, ta by měla být cca 3 – 4 cm. Pokud budete mít švovou záložku například jen 2 cm, pak se Vám bude lem kroutit směrem do líce, proto je potřeba mít švovou záložku minimálně 3 cm. Střižní okraj nijak nezačišťujeme. Pleteniny, jako jsou úplety, teplákoviny apod. se nepářou ani netřepí, takže zakončování střižního okraje není nezbytně nutné.

Krok 1

Velmi důležité je správné nastavení stroje. Nastavení je totožné, jako při jiném šití pružných látek na obyčejném šicím stroji. Důležité je tedy snížit přítlak patky, malinko povolit napětí spodní nitě a použití pružného stehu (obyčejný cikcak, tříkroký cikcak apod). Detailní informace o tom, jak šít úplety na klasickém stroji jsem detailně popsala v tomto článku:

Jak šít pružné látky na obyčejném šicím stroji

Jak šít pružné látky na obyčejném šicím stroji – 4 kroky k dosažení skvělých výsledků (šití úpletů)

Krok 2

Když máme stroj správně nastavený, můžeme se vrhnout do práce. Švovou záložku podehneme do rubu a našpendlíme. Budeme šít po lícové straně, pokud máte tedy část oděvu, která se dá navléknout na volné rameno stroje, pak máte před sebou výrobek lícem ven. Pokud šijete například dětské legíny a nohavice není tak široká, abyste ji navlékli na volné rameno stroje, pak si oděv otočte na ruby a lem budete šít jakoby “uvnitř kruhu” pro lícové straně.

Krok 3

Zvolíme si vhodný steh. na toto lemování doporučuji co nejširší cikcak nebo co nejširší tříkroký cikcak. Čím širší steh se Vám povede nastavit, tím pružnější steh bude. Zároveň je potřeba upravit i délku stehu, tu naopak můžeme malinko stáhnout. Standardní délka stehu bývá 2,5 mm, pro toto šití doporučuji délku stehu stáhnout např. na 2 mm. Délkou stehu určujeme to, jak bude steh “hustý”, tím pádem, platí totéž jako u šířky stehu – čím kratší délka stehu (čím hustější steh), tím pružnější šev bude. Nicméně nedoporučuji s hustotou (délkou stehu) klesnou pod ty 2 mm, protože se vám může stát, že se šev začne hodně krabatit…

Krok 4

Nyní jdeme na samotné šití. Pokud máme lem zahnutý za 3 cm, pak budeme šít 2,5 cm od okraje (od přehnutí), pokud máme švovou záložku širokou 4 cm, pak budeme šít 3,5 cm od přehnutí. Musíme totiž mít trochu prostor pro manipulaci a pro široký steh. Tímto způsobem prošijeme švovou záložku po celém obvodu.

Jak začistit lem bez overlocku
Jak začistit lem bez overlocku
Jak začistit lem bez overlocku
Jak začistit lem bez overlocku

Krok 5

Nyní si výrobek otočíme naruby (pokud už ho nemáme naruby) a odstřihneme přebytečnou část švové záložky podél švu. Stříháme opatrně, abychom si neprostřihli výrobek a zároveň se snažíme stříhat plynule, delším  střihnutím, aby okraj látky nebyl zubatý.

Návod jak začistit lem bez overlocku
Návod jak začistit lem bez overlocku

A to je celé. Není to nikterak složité, naopak je to až banálně jednoduché. Dnes jsme si tedy ukázali jak začistit lem bez overlocku na obyčejném šicím stroji extrémně snadnou a rychlou metodou. Pokud tento způsob neznáte, určitě ho na nějaké BASIC kousku zkuste. Možná budete sami bezvadným výsledkem překvapení…

Jak začistit lem bez overlocku
Jak začistit lem bez overlocku

Tak a teď už víte jak začistit lem na obyčejném šicím stroji. Co takhle si tedy rovnou stáhnout některý z mých střihů ZDARMA a šití si rovnou vyzkoušet v praxi? Střihy zdarma ke stažení najdete tady:

Střihy zdarma

Mějte se krásně, Peťa

Originální střihy – desítky dětských i dámských střihů najdete v mém e-shopu:

 


Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*