Jak ušít dětské body s obálkovým výstřihem BEAR (bodýčko s překrytím na ramenou)

Péťa  ·  12.12.2019  ·  9 minut čtení

V tomto článku se společně podíváme na návod jak ušít dětské body s překrytím na ramenou. Abych řekla pravdu, ačkoliv je bodýčko kousek pro miminka, jeho ušití je od většiny miminkovského oblečené trochu těžší. Samotné zpracování není nikterak složité, ale problém může nastat při lemování. Vzhledem k tomu, že je body hodně lemované a to především v křivkách (rozuměj obloucích), které jsou chvíli vnější, chvíli naopak vnitřní, a také vzhledem k tomu, že jsou oblouky relativně maličké, protože oblečení ve velikostech 50 - 86 je prostě maličké, tak je ono obkroužení obloučků těžké na precizní vypracování. Proto hned na začátku upozorňuji, že bodýčko může být na ušití těžší, než se možná na první pohled může zdát. Pokud se toho ale nebojíte nebo to prostě a jednoduše chcete "prubnout", tak pojďme na to!

Návod jak ušít dětské body s překřížením na ramenou

Střih na dětské body s překrytím na ramennou můžete pořídit tady: Střih na dětské body BEAR (velikosti 50 - 86) - verze pro JEDNORÁZOVÉ plenky nebo tady: Střih na dětské body BEAR (velikosti 50 - 86) - verze pro LÁTKOVÉ plenky


Doporučený materiál:

Bodýčko doporučuji žít z bavlněného úpletu s elastanem. Velký výběr kvalitních bavlněných úpletů najdete např. v obchodě Dumlatek.cz, odkud mám materiál pro bodýčko i já:

Bavlněný úplet Pine Lullaby se stromečky - modré

Návod jak ušít dětské body s obálkovým výstřihem

V nabídce najdete i další kvalitní americké bavlněné úplety Art Gallery Fabrics.

Návod jak ušít dětské body - doporučený materiál

Vzhledem k tomu, že je oblečení pro miminka a batolata opravdu malé, vystačíte si např. ve velikosti 86 s 60 cm látky, u menších velikostí dokonce ještě méně. Takže můžete zpracovat například i zbytky látek z jiných šicích projektů.


Jak ušít dětské body s obálkovým výstřihem:

Při šití bodýčka se především lemuje proužkem úpletu. Samotného šití je vcelku pomálu a proto si hravě vystačíte i bez overlocku. Pokud budete šít pouze na obyčejném šicím stroji, doporučuji si přečíst tento článek: Šití úpletů (a jiných pružných látek) na obyčejném šicím stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků

Střihová příprava:

Podle papírového střihu si připravíme:

  • 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
  • 1x zadní díl na přeložku
  • 2x rukáv
Jak ušít dětské body - příprava před šitím

V průramku předního dílu jsou dvě značky - ta blíže k bočnímu švu (níže) - na obrázku bílý špendlík je sesazovací značka, která pomáhá ke správnému umístění rukávu. Značka položená výše (na obrázku červený špendlík) je označení pro sesazení rukávu ve vrcholu rukávové hlavice.

Na zadním dílu je pouze jedna značka, která také označuje sesazení s vrcholem rukávové hlavice. Značky (červený špendlík) na předním a zadním dílu budou později ležet přesně na sobě. Doporučuji tato místa na předním i zadním dílu označit malým nástřihem.

Návod jak ušít dětské body - střihová příprava

V rukávu máme také dvě značky - červeným špendlíkem mám označený vrchol rukávové hlavice a bílým špendlíkem je označeno místo pro správné sesazení s průramkem.

Návod jak ušít dětské body - střihová příprava

Dětské body s obálkovým výstřihem - postup šití:

Jako první si olemujeme průkrčník v předním i zadním dílu. Lemuje proužkem úpletu, který je široký cca 3 - 4 cm. U modré varianty bodýčka s černým lemováním jsem použila proužek úpletu složený na polovinu a v bílé variantě bodýčka jsem použila proužek úpletu složený na třetiny.

Jak už jsem na začátku návodu psala, s lemováním je to trochu složitější a bylo by dobré, abyste měli s lemováním již zkušenosti a také jistý cit v ruce. Proužek úpletu doporučuji kolem ramen nenatahovat a nechat ho spíš naopak úplně rovně. Avšak v místě vnitřního oblouku, tedy ve středu předního a zadního dílu, kde je průkrčník hlubší, můžete proužek úpletu natahovat, aby se lem do průkrčníku hezky položil a netrčel.

Po olemování přední i zadní díl pečlivě přežehlete.

Pokud vám lem odstává, jako na fotce níže, pak to znamená, že jste proužek úpletu v tom místě málo natahovaly - jinými slovy, látky (lemu) tam přebývá.

Jak ušít dětské body s obálkovým výstřihem

Když máme přední i zadní díl v průkrčníku olemovaný, tak si položíme zadní díl přes přední díl.

Návod jak ušít dětské body s obálkovým průkrčníkem pro jednoduché oblékání

Značky pro vrchol rukávové hlavice leží přesně na sobě.

Jak ušít dětské body s obálkovým výstřihem pro snadné oblékání
Jak ušít dětské body

Díly si k sobě sešpendlíme jako na následující fotce.

Jak ušít dětské body - sesazení v místě pomyslného rukávového švu

A v kraji díly na obou ramenech sešijeme (šijeme cca 0,5 cm od střižního okraje, tedy uvnitř švového přídavku).

Jak ušít dětské body - příprava průramku pro rukáv

Nyní si přes otevřený průkrčník položíme rukáv, lícem k líci. Jako první usadíme vrchol rukávové hlavice (k oněm značkám v předním a zadním díle). Pak sešpendlíme také v místě kde je na rukávu i předním dílu další značka.

Jak ušít dětské body - postup všití rukávu

Následně sešpendlíme i zbytek rukávu. U některých velikostí je potřeba přední a zadní díl při šití lehce natahovat, aby se rukáv do průramku rovnoměrně všil (navolnil).

Jak ušít dětské body - našpendlení rukávu

Rukáv našijeme.

Jak ušít dětské body - všitý rukáv

Průkrčník máme hotový a z lícové strany vypadá i s překrytím na ramenou takto:

Jak ušít dětské body - obálkový výstřih pro snadné oblékání

Teď si zakončíme rukávy. Použila jsem proužek úpletu široký 4 cm, který je cca o 2 cm kratší, než je střižní okraj rukávu.

Jak ušít dětské body - lemování rukávu

Proužek složíme podélně na polovinu, lícem ven a položíme na lícovou stranu rukávu. Našijeme tak, že rukáv při šití mírně natahujeme, aby se přeložený proužek k rukávu všil rovnoměrně.

Jak ušít dětské body - olemovaný rukáv proužkem úpletu

Díky tomu bude rukáv "lehce uzavřený", bude obepínat zápěstí a nebude se vyhrnovat. Stejně tak si olemujeme i druhý rukáv.

Jak ušít dětské body - lemování rukávu proužkem úpletu

Teď si bodýčko otočíme naruby a sešpendlíme ho v rukávovém a bočním švu pouze na jedné straně.

Ještě než se vrhnete na další část šití, projděte si prosím postup až dokonce a pak se rozhodněte, jak na věc půjdete...

Další postup - možnost 1

V první možnosti (kterou shledávám ve finále jako těžší na vypracování) si nejprve sešijeme jeden boční a rukávový šev. Pak olemujeme spodní část bodýčka (v předním a zadním dílu najednou) a pak teprve sešíváme druhý boční a rukávový šev. Při tomto postupu je hodně těžké vypracovat lem kolem právě sešitého bočního švu, jelikož je v tomto místě hluboká vnitřní křivka a proužek pletu je tu potřeba natahovat skutečně hodně.

Takže postupně. Jako první si tedy sešpendlíme a následně sešijeme rukávový a boční šev. V návaznosti, v jednom kroku najednou.

Jak ušít dětské body - sešpendlený rukávový a boční šev
Jak ušít dětské body - sešpendlení bočního a rukávového švu

Pokud šijeme na overlocku, pak je potřeba u rukávu ponechat delší konec řetízku a ten zatáhnout pod smyčky.

Jak ušít dětské body - boční a rukávový šev

Z lícové strany u rukávu odšijeme zámeček, abychom šev zploštili a švové přídavky u zápěstí netrčely a netlačily. Švové přídavky směřují směrem do zadního dílu.

Návod jak ušít dětské body - uzávěrka švu na rukávu

A teď přichází ta nejlepší část! :D

Budeme lemovat spodní část dětského body.

Protože je dětské body ve spodní části hodně tvarované, bude potřeba lemovat opravdu pečlivě. Stejně jako u lemování průkrčníku můžeme lemovat proužkem složeným na polovinu nebo proužkem na třetiny. Černě lemované bodýčko je lemované proužkem složeným na polovinu, proužek je široký 4 cm. Bíle lemované body je lemované proužkem na třetiny, který je široký 3,5 cm.

Když se vám to zdárně povede, pořádně celý lem vyžehlete, ať se lem hezky usadí.

Teď je chvíle na sešití druhého bočního a rukávového švu. Ve spodní části bodýčka, u lemování, je potřeba dát dobrý pozor na to, aby na sebe přední a zadní díl hezky navazoval. Tzn., že se budou švové přídavky lehce překrývat a sejdou se v místě švu. Tím dosáhneme toho, že nebude u lemu "schod".

Návod jak ušít dětské body - sešpendlení bočního a rukávového švu
Návod jak ušít dětské body - navázání lemu

Pokud šijeme na overlocku, pak oba volné konce řetízku zatáhneme pod smyčky.

Návod jak ušít dětské body - šití bočního a rukávového švu

Nakonec odšijeme zámečky - u spodního lemu i u druhého rukávu. Švové přídavky v obou případech směřují do zadního dílu.

Návod jak ušít dětské body - uzávěrka švu

Další postup - možnost 2

V druhé možnosti pouze prohodíme dva kroky. Namísto toho, abychom jako první sešili jeden boční šev, olemujeme zvlášť spodní část bodýčka v předním díle a zvlášť v zadním díle. Tím se vyhneme tomu děsivému zákrutu u sešitého bočního švu z předchozí varianty. Po olemování předního a zadního dílu ve spodní části si sešijeme oba boční a rukávové švy.

Návod jak ušít dětské body - lemování proužkem na třetiny

Ať už zvolíte jednu nebo druhou variantu, mělo by být lemování hezky úhledné. V žádném případě by lem neměl odstávat nebo dokonce trčet, jako je to např. na obrázku níže.

Návod jak ušít dětské body - špatně lemované - odstává

Druky:

Jako poslední nám zbývají druky. Pokud jste si prošli lemováním, pak už druky budou hračkou.

Návod jak ušít dětské body - vsazení patentků

Já jsem vložila 3 druky do předního i zadního dílu. Prostřední druky jsou vždy umístěné na středu předního a zadního dílu. Umístění dvou postranních druků je individuální. Osobně bych druky dávala ve vzdálenosti 2,5 - 3,5 cm od středového druku. Záleží na velikosti bodýčka a také na tom, jestli dítě nosí jednorázové nebo látkové plenky. Nejlepším způsobem je v nějakou vhodnou dobu, kdy je miminko nebo dítko dobře naladěné, body obléknout, zapnout na prostřední druk a přímo na těle rozhodnout, kam patentky umístit. Je potřeba vybalancovat , aby druky nebyly příliš u sebe a bodýčko dobře drželo plenku a nebo aby naopak druky nebyly od sebe daleko a tím se nezmenšily otvory pro nohy, to by pak nohavičky mohly škrtit. Ale protože může být obtížné, odchytit naladěné miminko a cpát na něj bodýčko, abyste mu ho za minutu zase sundávaly, můžete zkusit poměřit s nějakým jiným bodýčkem, které doma máte.

Návod jak ušít dětské body - vsazení druků

Druk umísťujeme do lemu, cca 2 mm od švu (abychom si nepoškodily šev). Protože je tu více vrstev látky, není potřeba druk podkládat nějakým kouskem látky.

Stejně tak je tomu i v případ , kdy máme spodní okraj body lemovaný proužkem na polovinu.

Návod jak ušít dětské body

A tím už máme dětské body konečně hotové. :) Fuška nebo to šlo hladce?

Návod jak ušít dětské body

Ještě pro připomenutí, střih na dětské body můžete koupit v e-shopu s autorskými střihy zde: Střih na dětské body BEAR (velikosti 50 - 86) - verze pro JEDNORÁZOVÉ plenky nebo tady: Střih na dětské body BEAR (velikosti 50 - 86) - verze pro LÁTKOVÉ plenky

A takhle se bodýčka povedla šikovným testerkám a testerům, kteří mi při vzniku tohoto střihu pomáhaly. A kterým ještě jednou moc děkuji za pomoc. A omlouvám se těm, jejichž fotky jsem sem nezařadila, je vás hodně a tak jsem musela vybrat jen několik fotek... :


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii