Jak ušít tílko s úzkými ramínky SKIN (+ střih ve vel. 32–60)

Péťa  ·  9.1.2023  ·  2 minut čtení

Střih na dámské tílko s úzkými ramínky je jednoduché v pase mírně projmuté siluety. V bocích jsou vloženy kontrastní díly. Zadní díl je v hrudní čísti rovný, přední do obloučku a vytváří tak decentní kulatý výstřih. Šíře ramínek je volitelná a může být mnohem užší ale i mnohem širší.

Střih na jednoduché nadčasové dámské tílko s úzkými ramínky SKIN

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské tílko s úzkými ramínky

Střih na dámské tílko SKIN můžete pořídit v PDF nebo papírové podobě:

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské tílko s úzkými ramínky, doporučený materiál

Doporučený materiál a jeho spotřeba:

Střih je vhodný pro slabší pleteniny, ideální bude bavlněný úplet s elastanem, sportovní úplet apod. Na lemování a ramínka doporučuji použít hladký náplet nižší gramáže.

Spotřeba materiálu (při šíři látky 140 cm):

Hlavní látka:

  • pro velikosti 32–46: 0,7 m
  • pro velikosti 48–60: 1,2 m

Doplňková látka (boční dílky):

  • odstřižek látky široký cca 15 cm a dlouhý 0,5 m (pro všechny velikosti)

Náplet na lemování a ramínka:

  • 0,3 m pro všechny velikosti

Doporučení k šití

Většinu švů jsem šila na overlocku, ale tílko zvládnete i bez něj s obyčejným šicím strojem za použití pružného stehu (tříkrokového rovnostehu), aby byly švy pružné a nepraskaly.

Pokud overlock nemáte, můžete se řídit pravidly pro šití pružných látek na běžném šicím stroji:

Návod jak ušít dámské tílko SKIN

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské tílko s úzkými ramínky, střihová příprava

Z hlavní látky:

  • 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
  • 1x zadní díl na přeložku

Z doplňkové látky:

  • 2x boční dílek

2. Boční dílky

Položíme si před sebe přední díl, lícem nahoru. Do bočních krajů našpendlíme boční dílky, lícem k líci a našijeme.

Přes přední díl s bočními dílky položíme zadní díl, lícem dolů. Sešpendlíme boční kraje s bočními dílky a sešijeme.

3. Přední lem výstřihu

Pomocí na hranu postaveného krejčovského metru si změříme délku předního výstřihu. Připravíme si z nápletu proužek, který bude široký 6 cm a dlouhý jako 0,8x násobek délky předního výstřihu. Proužek si složíme podélně na polovinu. Najdeme a např. pomocí špendlíku si označíme jeho střed. Ten přišpendlíme ke středu předního výstřihu. Pak sešpendlíme konce proužku k cípům výstřihu. Výstřih olemujeme - během šití je nutné proužek natahovat, aby byl lem pravidelný. Přežehlíme.

4. Zbylé lemování horní části tílka

Od jednoho cípu předního výstřihu přes průramek, zadní díl, druhý průramek až k druhému přednímu cípu změříme obvod. Naměřený rozměr opět vynásobíme číslem 0,8 a výsledná hodnota je potřebná délka proužku pro olemování. Protože ale tento tem navazuje rovnou na obě ramínka, přičteme k naměřené hodnotě ještě 1 m (0,5 m pro každé ramínko).

Př. změřený obvod je 72,5 cm. Po vynásobení číslem 0,8 získáváme hodnotu 58. K tomu přičteme 100 cm a výsledek je 158 cm. Takto dlouhý proužek budeme potřebovat pro olemování i na obě ramínka. V případě potřeby je možné proužek střihnou ze dvou částí a sešít jej dohromady. Pruh doporučuji střihnout opět 6 cm široký.

Od obou okrajů si naměříme 50 cm a zde si umístíme špendlíky jako značky.

Jednu z těchto značek přiložíme k jednomu z cípů předního výstřihu. Pozor, pokládáme proužek lícem do rubové strany tílka (na fotkách níže mám proužek zatím položený v líci, což nedoporučuji, aby vás to nemátlo).

Středovou část proužku rozdělíme na polovinu a zde si také připevníme špendlík, jako značku.

Na obrázcích níže už mám proužek našpendlený správně, do rubové strany tílka. Značky ukazující 50 cm od okrajů proužků leží ve vrcholech cípů předního výstřihu. Střed pruhu leží na středu zadního dílu. Zbylou část proužku plynule našpendlíme lícovou stranou do rubu tílka podél průramků i v celém zadním dílu.

Proužek našijeme a jeho volný okraj zahneme 1 cm do rubu a sežehlíme. U volných částí (ramínek) sežehlíme obě volné (dlouhé) strany do rubu (dobře patrné na obr. 4 níže).

Ramínka si nyní můžeme pohodlně sešpendlit díky sežehlení. Plynule pokračujeme i podél průramků a v zadním dílu a vznikne nám tak lem.

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské tílko s úzkými ramínky, lem průramků, zadního dílu a ramínka
Střih a návod jak ušít jednoduché dámské tílko s úzkými ramínky, lem průramků, zadního dílu a ramínka

5. Dokončení lemování a příprava ramínek

Obě ramínka a v návaznosti i celý lem prošijeme. Šijeme pružným stehem. Doporučuji tříkroký rovnosteh nebo tříkroký klikatý steh (tříkroký cik-cak).

Tříkroký cik-cak (tříkrokový klikatý steh) - pružný šev
Tříkroký cik-cak (tříkrokový klikatý steh) - pružný šev

6. Dokončení ramínek

Pomocí papírového střihu nebo na těle odměříme vodné umístění ramínek v zadním dílu. Záleží na velikosti střihu i na osobních preferencích, stejně jako na tvaru a šířce zad. Jinými slovy, je zcela na Vás, kam ramínka nakonec umístíte. Dejte jen pozor na to, aby byla obě ramínka umístěna přesně zrcadlově a nedošlo k nějakým nepřesnostem. Na těle také rovnou doměřte vhodnou délku ramínek. Ideálně poproste nějakého parťáka nebo parťačku, aby vám ramínka na zádech natahoval a až budete spokojeni, do těch míst umístil špendlíky či jinak vhodnou délku označil. Než se vrhnete do našití ramínek, zkontrolujte nejen jejich přesné umístění, ale také aby byly obě stejně dlouhé.

V zadním dílu ramínka našijeme tříkrokým rovnostehem na dvou místech - v samotném kraji lemu a také ve švu lemu. Tím si zajistíme pevné ukotvení.

7. Spodní lem

Úplně nakonec si začistíme spodní okraj tílka. Podehneme jej 3 c do rubu a opět prošijeme pružným stehem, stejně jako jsme prošívali lem tílka.

Snadné a rychlé, že ano? A teď už hurá obléknout a nosit s úsměvem.

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské tílko s úzkými ramínky

Pro připomenutí: Střih na dámské tílko SKIN můžete pořídit v PDF nebo papírové podobě:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii