Jak ušít sportovní legíny (dětské) + střih YOGA

Péťa  ·  6.9.2022  ·  2 minut čtení

Sportovní legíny YOGA jsou na ušití velmi jednoduché a proto jsou vhodné pro mírně mírně pokročilé nebo odvážné začátečníky.

Střih na dětské sportovní legíny se sedlem YOGA + návod na šití

Legíny mají v pase tvarované sedlo. Nohavice je možné zakončit klasickým podehnutím nebo lemy. Varianta s lemy je vhodná pro prodloužení legín na delší možnost nošení nebo pro velmi vysoké a štíhlé slečny.

Střih na dětské sportovní legíny nebo dámské legíny pořídíte tady:

Doporučený materiál na dětské sportovní legíny

Výběru látek na sportovní legíny věnujte prosím větší pozornost. Látka na legíny by měla mít vysokou gramáž a zároveň by měla být velmi pružná. Tyto dvě vlastnosti jsou důležité proto, aby byly legíny pohodlné a zároveň aby absolutně neprosvítaly. Pokud budete šít skutečně sportovní legíny na cvičení, vybírejte takovou látku, která je pružná v obou směrech, aby byly legíny na cvičení plně funkční a vydržely zátěž při cvičení.

Jak ušít dětské sportovní legíny se sedlem - Doporučený materiál na dětské sportovní legíny

Doporučuji používat např. sportovní úplet nebo prémiový funkční úplet.

Doporučení k šití

Sportovní legíny doporučuji šít na overlocku, aby byly švy skutečně pružné a nepraskaly. Pokud overlock nemáte, můžete se řídit pravidly pro šití pružných látek na běžném šicím stroji, ale v tomto případě výsledek a životnost sportovních legín bohužel nebude zcela perfektní. Legíny pro běžné nošení můžete bez problému šít na obyčejném šicím stroji:


Návod jak ušít sportovní legíny

Pro pobavení jsme taky natočila krátkou sekvenci toho jak "se šijí" dětské legíny YOGA:

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

Jak ušít dětské sportovní legíny se sedlem - střihová příprava
  • 2x celkový díl
  • 2x sedlo na přeložku (přehyb látky)
  • v případě potřeby 2x lem nohavic. Rozměry jsou:
    • výška =16 cm (pro lem vysoký 7 cm)
    • délka = přesně délka spodního kraje nohavice

Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm. Koncové záložky jsou u celkového dílu 3 cm, pokud nebudeme nohavice zakončovat lemy. Jestliže budou nohavice do lemů, pak je švový přídavek i tady jen 1 cm.

Jak ušít dětské sportovní legíny se sedlem - střihová příprava
Jak ušít dětské sportovní legíny se sedlem - střihová příprava

2. Krokové švy

Celkové dílce přeložíme lícem dovnitř tak, abychom je mohli sešpendlit v krokových švech. Současně můžeme na polovinu lícem dovnitř přehnout také lemy, pokud jimi budeme nohavice zakončovat.

Krokové švy i lemy nohavic sešijeme.

Jak ušít dětské sportovní legíny se sedlem - sešití krokových švů
Jak ušít dětské sportovní legíny se sedlem - sešití krokových švů

3. Sedové švy

Jednu z nohavic otočíme na líc, druhou ponecháme naruby. Nohavice do sebe vložíme tak, že jsou k sobě lícem k líci. Sešpendlíme a v návaznosti sešijeme sedové švy.

4. Sedlo

Sedla si složíme lícem dovnitř a sešijeme zadní středový okraj.

Jedno ze sedel otočíme na líc a vložíme jej do druhého sedla (ponechaného naruby).

Sešpendlíme po celém obvodu horního kraje sedla. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme delší konec řetízku a ten zatáhneme pod smyčky.

Celkové (dvojité) sedlo otočíme na líc a vešpendlíme jej do legín. Zadní středový šev sedla náleží k zadnímu sedovému švu (to je ten delší).

Sedlo plynule našpendlíme a následně všijeme do legín. Pokud šijeme na overlocku, opět ponecháme delší konec řetízku a ten zatáhneme pod smyčky.

Jak ušít dětské sportovní legíny se sedlem - šití sedla
Jak ušít dětské sportovní legíny se sedlem - šití sedla

5. Lemy nohavic

Jestliže budeme nohavic zakončovat klasickým podehnutím, pak jednoduše začistíme střižní okraj a ten podehneme za 3 cm do rubu. Prošijeme velmi pružným stehem (např. tříkroký cickcak apod.)

Tříkroký cik-cak (tříkrokový klikatý steh) - pružný šev
Tříkroký cik-cak (tříkrokový klikatý steh) - pružný šev

Jestliže budeme nohavice zakončovat lemy (vhodné pro štíhlé, vysoké a nohaté slečny :) ), pak lemy podélně přehneme na polovinu, lícem ven. Lemy nasuneme na lícovou stranu nohavic a po celém obvodu sešijeme. Pokud šijeme na overlocku, opět ponecháme delší konce řetízků, které poté zatáhneme pod smyčky.

Pro připomenutí, střih na dětské sportovní legíny můžete pořídit tady:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii