Po strašně dlouhé době mám pro vás nový střih. Práce na knize o šití mi zabrala dlouhé měsíce a tak jsem vůbec neměla čas na jakékoliv jiné šití a nové střihy pro blog. Ale kniha už je hotová, takže se teď mohu zase vrhnout do dalších střihů. :) Dnes je to tedy konkrétně střih na kšiltovku, který jsem připravila ve dvou verzích, protože jsem se při testování nemohla rozhodnout, který střih je lepší. Proto jsem se rozhodla nabídnout vám obě verze v rámci jednoho střihu, abyste se mohli rozhodnout sami... Střih je v celkem 9 velikostech pro obvody hlavy 46-62 cm.
Střih na kšiltovku
Střih je ve dvou variantách
- hladká kšiltovka
- čepice s "dýňovým" vrškem - bekovka
Obě tyto varianty ve střihu obdržíte a je jen na vás, který typ čepice si ušijete.
Střih na kšiltovku v 9 velikostech můžete už teď pořídit v e-shopu:
Střih na kšiltovku v 9 velikostech můžete už teď pořídit v e-shopu:
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Doporučený materiál a jeho spotřeba
Na tento střih na čepici - kšiltovku jsou vhodné všechny silnější tkaniny, ideální je například softshell, manšestr nebo třeba džínovina. Na svou světlejší čapku jsem použila slabší kabátovou tkaninu s přídavkem elastanu. Díky tomu je čapka extrémně pohodlná. Nicméně přídavek elastanu není pro tento střih potřeba.
Můj tip: Abyste si to při šití usnadnili, doporučuji používat látky, u kterých se netřepí střižní okraje a tím pádem je není potřeba nijak během šití začišťovat. To na funkci čepice jako takové vliv nemá, jen je nutné mít na paměti, že se v opačném případě musí každý švový přídavek po sešití švu začistit.
Spotřeba je pro všechny velikosti stejná, cca 40 cm látky. Obě čapky jsem šila ze zbytků látek, které mi doma zůstaly po jiných šicích projektech. Tento střih na čepici je tedy vhodný i na zpracování malých kousků látek, zbytků či odstřižků.
Dále budeme potřebovat
Pro zdárné vyhotovení kšiltovky budeme dále potřebovat středně silnou až silnou jednostranně nažehlovací výztuhu. Vhodný je např.:
- Ronofix, který je před nažehlením několik milimetrů vysoký, po nažehlení se však zploští. Vyztužuje středně silně a zároveň si ponechává jistou měkkost.
- Nažehlovací plátno vyšší gramáže, se kterým se velmi dobře pracuje
- Novopast, který vyztužuje dle gramáže spíše méně, vyztužená část si však ponechává měkkost a poddajnost.
- Ronar fix, který je silně tužící, proto je vhodný do rovnějších kšiltů a pro silné vyztužení.
Míra vyztužení a následná tuhost části oděvu je přímo úměrná síle výztuhy - čím má výztuha ve své kategorii vyšší gramáž, tím silnější bude vyztužení.
Dále budeme potřebovat lemovací (půlenou) pruženku. Její vhodnou délku ověříte obtočením pruženky kolem hlavy. Obtočení by mělo být těsné, nikoliv však nepříjemně svíravé. Máme na paměti, že je pruženka po prošití více vláčná (prošitím dostane dost zabrat a lehce se vytáhne). Záleží na síle a poddajnosti každé gumy, ta se může kus od kusu lišit. Osobně mám doma poměrně jemné lemovací pruženky a pro můj obvod hlavy 54 cm jsem použila pruženku o délce 45 cm. Lem čepice jde přes čelo, pod ušima k zátylku, což je o kousek menší obvod, než je samotný obvod hlavy. Proto se může zdát rozdíl pruženky a obvodu hlavy na první pohled velký.
Čepice je celá šitá na obyčejném domácím šicím stroji rovným stehem. Není potřeba overlock ani žádný speciální šev.
Jak vybrat vhodnou velikost střihu
Střih na kšiltovku v 9 velikostech
Vhodnou velikost střihu vybíráme podle obvodu hlavy. Ten změříme krejčovským metrem tak, že bude obtáčet hlavu v těchto místech - čelo (přibližně 2,5 cm nad obočím), na obou stranách nad ušima. O pomoc můžeme požádat někoho blízkého, aby ze všech stran zkontroloval, že obvod měříme v nejširší části hlavy.
Návod jak ušít kšiltovku krok za krokem
Střihová příprava
1. Polohování střihu, příprava dílců
Ve střihu je celkem 7 střihových dílců:
- Dílec č.1 je kšilt a je společný pro oba typy čepice.
- Dílce č. 2 a 3 jsou přední díly, přičemž první z nich je pro verzi bekovky a druhý z nich je pro hladkou verzi kšiltovky.
- Dílce č. 4 a 5 jsou boční díly. Opět platí, že první z nich je pro bekovku a druhý z nich pro hladkou čepici.
- Dílce č. 6 a 7 jsou zadní díly, dělení platí jako u předchozích.
Podle střihu si tedy připravíme...
pro bekovku:
- 2x dílec č. 1 - kšilt
- 1x dílec č. 2 - přední díl
- 2x dílec č. 4 - boční díly
- 2x dílec č. 6 - zadní díly
pro hladkou kšiltovku:
- 2x dílec č. 1 - kšilt
- 1x dílec č. 3 - přední díl
- 2x dílec č. 5 - boční díly
- 2x dílec č. 7 - zadní díly
Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm po celém obvodu všech dílců.
Na střihu je vyznačeno mnoho značek, doporučuji si malými cviky (nástřihy) všechny značky ze střihu převést na dílce z látky. Tyto značky nám totiž pomohou správně sesadit všechny díly dohromady.
Kšilt
2. Vyztužení kšiltu
Jako první si vyztužíme jeden díl kšiltu. Pokud máme k dispozici pouze slabou výztuhu, můžeme jí podžehlit oba díly kšiltu. Jestliže máme naopak výztuhu silnou, je potřeba si od ní odstřihnout švový přídavek podél oblouku, aby ve švu nebylo příliš mnoho materiálu. Následně takto upravenou výztuhu nažehlíme do rubu jednoho dílce kšiltu.
3. Ušití kšiltu
Vyztužený dílec kšiltu položíme lícem k líci druhého dílce kšiltu. Po vnějším oblouku ve vzdálenosti 1 cm od střižního okraje oba dílce k sobě sešijeme.
Aby se nám podařilo kšilt otočit lícovou stranou ven a zaoblená hrana byla hezky ostrá a nezdeformovaná, je potřeba švový přídavek u jednoho dílce sestřihnout přibližně za 2 mm ke švu. Pokud se nám i přesto nedaří mít u obráceného kšiltu ostrou hranu, můžeme opatrně sestřihnout v daných místech švový přídavek i druhého dílce kšiltu. Musíme však dávat pozor, aby se nám šev nezačal rozjíždět a dílce u sebe stále hezky držely pohromadě.
Následně otočíme kšilt na lícovou stranu a řádně jej přežehlíme.
4. Proštepování kšiltu pro stabilizaci i zajímavý vzhled
Aby byl tvar kšiltu stabilizovaný, vyštepujeme (prošijeme) oblouk přibližně ve vzdálenosti 1 cm od švu.
Pokud chcete můžete popustit uzdu kreativitě a proštepovat celý kšilt nebo jen jeho část...
Přední část čepice
5. Přední členící švy
Nyní budeme sešívat přední členící švy čepice. Připravíme si před sebe přední díl a kolem něj příslušné dva boční díly. Na obrázku níže je vidět, jak bude spodní lem nad čelem hezky navazovat. Díky této křivce víme, který boční díl patří kterou stranou k přednímu dílu. Se správnou kompletací pomohou také značky v jednotlivých okrajích, které na sebe přesně pasují.
Přední díl položíme lícem k líci na jeden z vedlejších bočních dílů. Oba díly si k sobě po jedné straně přišpendlíme.
Důležité je, abychom následně šili pouze k vrcholu čepice a nikoliv dále. U varianty hladké čepice je vrchol jasně patrný ze samotného tvaru dílce, u bekovky je však každý díl ve vrcholu zaoblený a proto je potřeba mít zanesené značky na dílech pro vrchol čepice, které se nacházejí na papíroém střihu.
V příslušné části si oba díly k sobě sešijeme od vrcholu ke spodnímu lemu.
Nyní sešpendlíme s předním dílem také druhý boční díl.
Následně sešijeme i tento boční díl k přednímu dílu a to až přesně k vrcholu, kde je již našitý předchozí boční díl. (Pro přiblížení fotografií v galerii na fotku klikněte.)
6. Štepování předních členících švů
Aby se nám dále dobře s díly pracovalo, sestřihneme si z předního dílu špičku švového přídavku až přibližně 2 mm ke švu. Tím pádem půjdou švové přídavky ve švu snadno rozložit do stran.
Teď si oba švy po obou stranách z lícové strany proštepujeme, a to přibližně 0,5-0,75 cm od švu. Tím z rubové strany švové přídavky, které máme rozložené, přichytíme a stabilizujeme.
Vrchol čepice by po proštepování měl vypadat nějak takto:
Kompletace zadních dílů
7. Sešití zadního středový švu
Položíme si před sebe oba zadní díly. Tady je potřeba dávat skutečně dobrý pozor na to, jak si je vedle sebe položíme.
Na střihu je zadní středový šev vyznačený třemi značkami. Druhá strana zadního dílu, pouze se dvěma značkami, náleží k bočním dílům. Ostatně to si můžeme ověřit právě sesazením značek na zadním a bočním dílu.
Oba zadní díly si na sebe složíme lícem k líci a sešpendlíme si právě tu stranu, kde jsou tři značky - zadní středový šev.
V zadním středovém švu si k sobě oba díly sešijeme a opět šijeme pouze od vrcholu směrem dolů, ke spodnímu lemu.
8. Štepování zadního středového švu
Po sešití zadního středového švu si po obou stranách opět vše proštepujeme.
Boční švy
9. Sešití bočních švů
V tuto chvíli máme zkompletovanou přední i zadní část čepice a budeme obě tyto části sešívat k sobě.
Přes přední a boční díly si položíme zadní díly, lícem k líci. Ve vrcholu čepice se musí sbíhat všechny švy. Protože máme u sešitých švů švové přídavky rozžehlené a proštepované, mělo by jít sesazení vrcholu velmi dobře.
Sešpendlíme si oba boční švy.
10. Kontrola vrcholu kšiltovky a návaznosti všech švů
Následně oba boční sešijeme. Po sešití (a ještě než se vrhneme na štepování) otočíme čepici na líc a zkontrolujeme, zda-li se nám povedlo vést šev přímo vrcholem. Pokud je ve vrcholu malá dírka, znamená to, že jsme šili ve švovém přídavku daleko od vrcholu. Jestliže je ve vrcholu nějaký sklad, naopak to znamená, že jsme při šití zabrali moc látky a tím omylem i nějakou část dílce. Já jsem na první pokus šila příliš daleko od vrcholu (šev na obrázku vpravo) a proto jsem musela šití opravit a šev vést blíže k vrcholu kšiltovky (šev na obrázku vlevo).
Z lícové strany ještě jednou zkontrolujeme vrchol čepice, zda-li všechny švy směřují do jediného bodu...
Pokud je již vše v pořádku, vypářeme v rubu chybný šev a ponecháme pouze ten opravený, abychom byli schopní všechny švové přídavky rozevřít a z lícové strany kšiltovky proštepovat.
11. Vyštepování bočních švů
Z lícové strany vyštepujeme oba boční švy po obou stranách a takto vypadá kompletní vrchová část kšiltovky.
U bekovky je vrchol čepice znatelně strukturovanější.
Kompletace kšiltovky
12. Sešití kšiltu s vrchovou částí kšiltovky
Položíme si před sebe připravenou vrchovou část kšiltovky i kšilt.
Pokud jsme kšilt vyztužovali pouze v jedné straně, pak tato strana pro nás bude spodní a vrchní strana kšiltu bude ta nevyztužená.
V předním dílu čepice si najdeme značku, která označuje střed dílu ve spodním lemu.
Stejně tak máme značku také na kšiltu v samotném středu dílce.
Kšilt položíme na k líci kšiltovky jeho vrchovou (nepodžehlenou stranou) tak, aby obě značky ležely přesně na sobě.
V bočních dílech máme ve spodním lemu také značky. Ty říkají, kde končí okraje kšiltu. To proto, abychom kšilt všili do čepice symetricky a nebyl omylem nakřivo.
K této značce v bočním švu sesadíme okraj kšiltu.
Kšilt k čepici přišijeme za přibližně 0,5 cm ve švovém přídavku - pouze ho přichytíme k vrchové části kšiltovky.
Zapravení spodního lemu pruženkou
13. Odměření potřebné délky pruženky a její příprava pro všití do kšiltovky
Na hlavě si odměříme onu potřebnou délku pruženky, viz. část "Doporučený materiál". Pruženka by neměla škrtit, ale měla by být relativně silně natažená.
Připravenou pruženku si položíme na stůl.
Přehneme ji na polovinu a pomocí špendlíku si označíme půlku její celkové délky.
14. Našití pruženky po celém obvodu spodního lemu čepice
V tomto místě pruženku našpendlíme ke kšiltovce do středu předního dílu přes dílec kšiltu, lícovou stranou pruženky směrem ke kšiltu.
Našpendlíme si pruženku také v místech, kde končí kšilt a to tak, že je pruženka jen mírně natažená (viz obrázek níže).
Následně si našpendlíme i oba konce pruženky k zadnímu středovému švu čepice. Oba konce pruženky se lehce (cca za 1 cm) překrývají.
Pruženku v celém obvodu čepice našijeme těsně vedle půlící linie, přibližně 0,5-0,75 cm od okraje. Při šití je potřeba pruženku poměrně hodně natahovat, aby se nám plynule všila po celém obvodu kšiltovky a zároveň je potřeba ohlídat, aby v oblasti kšiltu byla pruženka při šití natažená méně a aby došlo k jejímu největšímu natažení v bocích a v zadní části bekovky.
Pak pruženku otočíme na líc a tím podehneme lem čepice do rubu. Bodově podehnutou pruženku na několika místech našpendlíme.
Pruženku přišijeme po jejím líci (v rubové straně čepice) rovným stehem v celém obvodu kšiltovky. Při šití je opět potřeba lem s pruženkou natahovat, aby celý obvod zůstal po našití lehce pružný.
Takto nějak by měla vypadat kšiltovka po olemování pruženkou. V boční části je lem více pružný a v oblasti kšiltu méně, proto nedochází k deformaci samotného kšiltu.
Tím máme kšiltovku zdárně hotovou. Šlo to dobře, že ano?
Střih na kšiltovku
Pro připomenutí a rychlou navigaci, střih ve dvou variantách a současně v 9 velikostech můžete už teď pořídit v e-shopu:
Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi:
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.