Jak ušít dámskou nebo dětskou crop mikinu s protizáhybem, rozparky a rolákem MOUNTAINS (+ dětský a dámský střih)

Péťa  ·  13.9.2023  ·  2 minut čtení

Jednoduchý střih na crop mikinu s protizáhybem v předním dílu, rozparky v bočních švech a rolákem je vyhotovený v dámských velikostech 32–60 a dětských velikostech 80–164. Střih je určený pro středně silné pleteniny a už nyní je dostupný v PDF i papírové verzi:

Doporučený materiál na dámskou mikinu a jeho spotřeba:

Střih a návod na dámskou crop mikinu s protizáhybem v předním dílu, rozparky v bočních švech a rolákem - doporučený materiál

Střih na dámskou crop mikinu MOUNTAINS je vhodný pro středně silné pleteniny, jako je např. úplet typu french terry, elastická nepočená teplákovina, velmi pružná svetrovina apod.

Spotřeba materiálu (při šíři látky 140 cm):

  • pro velikosti 32–38: 1,2 m
  • pro velikosti 40–46: 1,5 m
  • pro velikosti 48–60: 1,8 m
  • pro velikosti 80–98: 0,8 m
  • pro velikosti 104–134: 1,2 m
  • pro velikosti 140–164: 1,5 m

Návod jak ušít dámskou/dětskou crop mikinu MOUNTAINS

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

Doporučení:

Crop mikinu můžete šít na overlocku ale i na běžném šicím stroji. Pokud budete šít na domácím šicím stroji, doporučuji šít pružným stehem (úzkým cikcakem, tříkrokým rovnostehem apod.), aby se vám netrhaly švy. Také doporučuji snížit přítlak patky a lehce povolit napětí spodní nitě, pokud to váš šicí stroj při šití umožňuje.

Ještě než se vrhnete do šití, přečtěte si tento článek:

1. Střihová příprava

Střih a návod na dámskou crop mikinu s protizáhybem v předním dílu, rozparky v bočních švech a rolákem - střihová příprava (polohování střihu)

Podle papírového střihu si připravíme:

  • 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
  • 1x zadní díl na přeložku
  • 2x rukáv
  • 1x límec na přeložku

Švové přídavky jsou 1 cm.

Koncová záložka pro založení rozparku, spodního lemu rukávů i spodního lemu v předním i zadním je 4 cm.

Střih a návod na dámskou crop mikinu s protizáhybem v předním dílu, rozparky v bočních švech a rolákem - střihová příprava

2. Přední díl

Jako první si připravíme přední díl. Ve jeho průkrčníku vytvoříme protizáhyb, se kterým nám pomohou značky na papírovém střihu. V průkrčníku díl pečlivě našpendlíme nebo vystehujeme. Připravený protizáhyb v kraji sešijeme rovným stehem.

3. Ramenní švy

Připravíme si před sebe zadní díl, lícem nahoru. Přes něj položíme přední díl lícem dolů a sešpendlíme oba ramenní švy. Ty si následně sešijeme a začistíme.

4. Rolák

Dílec roláku / límce si složíme na polovinu, lícem dovnitř, a v jeho kratší straně sešijeme. Takto sešitý límec podélně přehneme na polovinu, lícem ven (obr. 2). Najdeme si jeho polovinu v obvodu od švu. To bude naše místo, které bude ležet ve středu protizáhybu v předním dílu mikiny. Šev roláku náleží ke středu zadního dílu v průkrčníku. Připravený límec vešpendlíme do lícové strany průkrčníku a všijeme. Dbáme na to, aby byl šev skutečně pružný (velmi důležité obzvlášť pokud šijete na běžném šicím stroji, nikoliv overlocku).

5. Rukávy

Celou práci si před sebe rozložíme lícem nahoru. Do obou stran otevřených průramků si připravíme příslušné rukávy. Rukávy do průrámků našpendlíme, lícem k líci. Následně oba rukávy našijeme.

6. Rukávové a boční švy

Nyní si celou práci otočíme naruby tak, abychom mohli sešpendlit oba boční i rukávové švy. V místě pro rozparky si od kraje "zubu" naměříme 2 cm, ke kterým boční šev povedeme. Zbytek rozparku ponecháme nesešitý. Oba rukávové i boční švy sešijeme.

7. Rozparky

Nyní si začistíme střižní okraj rozparků i spodního lemu v předním i zadním dílu.

Následně rozparky rozevřeme tak, abychom se dostali k rohům navazujícím na spodní lem mikiny. Rohy můžeme odšít tak, že je složíme do "trojúhelníku" a kolmo od přehybu prošijeme. Přebytečnou část odstřihneme a otočíme vše na líc. Tím vznikne diagonální šev plynule spojující rozparek a spodní lem mikiny.

Pokud je to příliš komplikované, pak postupujeme podle následujících dvou fotek níže. Tedy jednoduše složíme záložku rozparku a přes ni přehneme záložku spodního lemu.

8. Spodní lem

Nyní si plynule našpendlíme záložku spodního lemu v předním i zadním dílu. Po lícové straně celý spodní lem prošijeme. Šijeme klasickým rovným stehem (zde není potřeba používat žádný pružný steh).

9. Lemy rukávů

Jako poslední si začistíme střižní okraje obou rukávů. Ty podehneme za šíři koncové záložky a po lícové straně rukávu prošijeme. Ani zde není potřeba používat pružný steh.

Juch, mikina je hotová! Pro připomenutí, střih na dámskou nebo dětskou crop mikinu pořídíte v e-shopech v PDF nebo papírové verzi:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii