Jak ušít dámské překřížené tričko TENDER (+ střih ve vel. 32–60)

Péťa  ·  20.6.2023  ·  2 minut čtení

Jednoduchý střih na dámské tričko s překřížením v předním dílu, širokým spodním lemem a krátkými rukávy je vyvedený ve velikostech 32–60.

Doporučený materiál na vrstvenou sukni:

Slabší pleteniny jako je tenký bavlněný úplet s elastanem, viskózový úplet nebo např. bambusový úplet apod.

Spotřeba materiálu (při šíři látky 140 cm):

  • pro velikosti 32–46: 1,2 m při šíři látky 140 cm
  • pro velikosti 48–60: 1,5 m při šíři látky 140 cm

Doporučení:

Dámské tričko můžete šít na overlocku ale i na běžném šicím stroji. Pokud budete šít na domácím šicím stroji, doporučuji šít pružným stehem (úzkým cikcakem, tříkrokým rovnostehem apod.), aby se vám netrhaly švy. Také doporučuji snížit přítlak patky a lehce povolit napětí spodní nitě, pokud to váš šicí stroj při šití umožňuje.

Ještě než se vrhnete do šití, přečtěte si tento článek:

Návod jak ušít dámské tričko TENDER

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Podle papírového střihu si postupně připravíme:

  • 1x přední díl
  • 1x zadní díl na přeložku
  • 2x rukáv
  • 1x přední dílek - ramenní

2. Ramenní dílek

Jako první si olemujeme část výstřihu na ramenním dílku. Výstřih jsem chtěla mít uzavřenější, proto jsem si střihla poměrně široký proužek (8 cm). Doporučená šíře je 4,5–8 cm (počítejte s 1 cm širokým švovým přídavkem na každé straně a s tím, že je proužek přeložený na polovinu. U 4,5 cm proužku je tedy výsledná šířka lemu cca 1,25 cm. U 8 cm proužku je výsledná šířka lemu 3 cm. Proužek během šití lehce natahujeme. Poté pečlivě přežehlíme.

3. Přední díl

Stejným způsobem si olemujeme výstřih předního dílu. V tuto chvíli jen jeho zaoblenou část. Poté do rubové strany přes proužek položíme ramenní dílek, lícem dolů. a došijeme zbylou část.

Tím máme kompletní přední díl. Vše opět pečlivě vyžehlíme.

4. Zadní díl

Stejně tak si olemujeme výstřih zadního dílu.

Střih a návod na jednoduché dámské tričko s překřížením - zadní díl

5. Ramenní švy

Zadní díl položíme lícem nahoru a přes něj pokládáme přední díl. Sešpendlíme a následně sešijeme oba ramenní švy. U průkrčníku ponecháme delší konce řetízků (pokud šijeme na overlocku) a ty zatáhneme pod smyčky.

6. Rukávy

Do otevřených průramků našpendlíme oba rukávy a našijeme. Spodní lemy rukávů si olemujeme proužkem úpletu. Tentokrát jsem jeho šíři zvolila 4,5 cm (výsledná šířka lemu je 1,25 cm). Rukávy opět vyžehlíme.

7. Boční a rukávové švy

Tričko otočíme celé naruby a v návaznosti sešpendlíme a následně sešijeme rukávový i boční šev. Na obou stranách. U rukávů opět ponecháme delší konce řetízků, které zatáhneme pod smyčky.

8. Spodní lem

Spodní lem jsem střihla široký (18 cm). jeho výsledná šířka po ušití je 8 cm. Délka přesně odpovídá spodnímu obvodu trička. Po našití lemu ponecháme opět delší konec řetízku. Zatáhneme jej.

Tričko otočíme na líc a vše pečlivě přežehlíme. A tadá, tričko je hotové. :)

Střih a návod na jednoduché dámské tričko s překřížením

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii