Jak ušít jednoduché dámské maxišaty MILDNESS (+ střih ve velikostech 32–60)

Péťa  ·  28.6.2023  ·  2 minut čtení

Střih na dámské maxišaty je na světe. V tomto článku se podíváme na podrobný návod, jak si takové dámské letní dlouhé šaty ušít krok za krokem. Šití je kupodivu jednoduché a rychlé. Proto je vhodné i pro mírně pokročilé švadlenky.

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské maxišaty MILDNESS

Střih na dámské maxišaty MILDNESS pořídíte v PDF nebo papírové podobě zde:

Doporučený materiál a jeho spotřeba:

Střih je vypracovaný pro kombinované materiály - slabé a splývavé pleteniny a tkaniny. Slabší pleteninu, jako je např. tenký bavlněný úplet s elastanem, viskózový úplet nebo bambusový úplet využijete na živůtek a pas. Slabou splývavou tkaninu, jako je např. halenkovina či viskóza bude potřeba na sukni.

Spotřeba materiálu (při šíři látky 140 cm):

Pletenina na živůtek:

  • pro velikosti 32–46: 0,7 m
  • pro velikosti 48–60: 1 m

Tkanina na sukni:

  • pro velikosti 32–38: 1,2 m
  • pro velikosti 40–46: 1,5 m
  • pro velikosti 48–60: 2 m

Doporučení:

Dámské šaty můžete šít na overlocku ale i na běžném šicím stroji. Pokud budete šít na domácím šicím stroji, doporučuji šít pružným stehem (úzkým cikcakem, tříkrokým rovnostehem apod.), aby se vám netrhaly švy. Také doporučuji snížit přítlak patky a lehce povolit napětí spodní nitě, pokud to váš šicí stroj při šití umožňuje.

Ještě než se vrhnete do šití, přečtěte si tento článek:

Návod jak ušít dámské maxišaty MILDNESS

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Jak ušít dámské maxišaty

Podle papírového střihu si postupně připravíme:

Jak ušít dámské maxišaty - střihová příprava

Z pleteniny na živůtek:

  • 4x přední díl živůtku
  • 2x zadní díl živůtku na přeložku (přehyb látky)
  • 2x pásek na přeložku

Z tkaniny na sukni:

  • 1x přední díl sukně - levý
  • 1x přední díl sukně - pravý
  • 1x zadní díl sukně na přeložku
Jak ušít dámské maxišaty - střihová příprava

Dále budeme potřebovat dva cca 40 cm dlouhé proužky tkaniny na vytvoření špagetových ramínek. Šířka proužků je 3 cm.

2. Špagetová ramínka

Jako první si připravíme špagetová ramínka. K jejich ušití existuje jednoduchý trik. Budete potřebovat tenkou šňůrku, ideálně ze syntetického materiálu, který dobře klouže. Šňůrku vložíme do našeho proužku, který složíme podílně na polovinu lícem dovnitř. V kraji ji přišijeme a během šití ramínka máme šňůrku uvnitř.

Po došití jednoduše zatáhneme za šňůrku a tím ramínko snadno a rychle otočíme na líc.

Pomocnou šňůrku odstřihneme a máme ramínko hotové. Stejně tak si vypracujeme ještě jedno.

Jak ušít dámské maxišaty - špagetová ramínka

3. Živůtek - přední díly

Přední díl živůtku je dvoudílný, resp. čtyřdílný, protože každý díl (levý i pravý) je ze dvou vrstev.

Položíme si před sebe jeden z předních díl§ živůtku, lícem nahoru. Do jeho rohu vložíme konec ramínka. Přes přední díl položíme zrcadlový přední díl, lícem dolů (lícem k líci). Sešpendlíme a následně sešijeme oblouk pro průramek i oblouk pro výstřih. Stejným způsobem si vypracujeme druhý přední díl živůtku.

4. Zadní díl živůtku

Zadní díly si k sobě složíme lícem k líci. Sešpendlíme a následně sešijeme jejich horní kraj a to tak, že si ponecháme dvě malá místečka nedošitá, pro následné vsunutí ramínek. Otvory jsou cca 8 cm od bočních švů a jsou velké 2 cm.

5. Kompletace živůtku

Přední díly živůtku si položíme křížem na sebe a v bočních krajích je k sobě sešpendlíme nebo sestehujeme. Pokud špendlíme, dáme si špendlíme dále od střižních okrajů, abychom je omylem neprošili.

Zadní díl živůtku rozevřeme viz. následující fotografie. Do bočního kraje vešpendlíme boční kraj předního dílů živůtku a to tak, že máme lícem nahoru zadní díl, následují přední díly a nakonec zcela nahoře leží druhý zadní díl, lícem dolů. Takto si všechny vrstvy k sobě sešijeme. Stejně tak vypracujeme i druhý boční šev.

Boční šev zadního dílu je kratší a je nutné jej během šití lehce natahovat. Tím dojde k vytvarování předního dílu tak, že zde vznikne potřebný objem pro prsa.

Tím máme zkompletovaný živůtek a současně jsou všechny švy uzavřené uvnitř.

6. Pásek

Pásek máme střižený dvakrát. Každý z nich přehneme na polovinu, lícem k líci a v kratšímkraji sešijeme. Pomocí špendlíků, nástřihů nebo jiných značek si najdeme polovinu na obou dílech pásku.

Jeden z pásku vložíme dovnitř živůtku, druhý je vně. Oba díly pásku k sobě leží lícem k líci a mezi nimi je vešpendlený živůtek. Sešité švy pásku jsou v jednom z bočních dílů živůtku. V druhém bočním švu jsou naše značky.

Živůtek všijeme do pásku. Během šití je potřeba pásek natahovat tak, aby byl živůtek lehce nařasený a plynule vsazený uvnitř pásku. Pokud šijeme na overlocku, ponecháme delší konec řetízku, který zatáhneme pod smyčky.

Oby díly pásku odhrneme od živůtku a tím je kompletace dokončená.

7. Zkouška

V tuto chvíli doporučuji provést zkoušku a zjistit, zda-li živůtek má požadovaný tvar na naši hruď. Teď je ještě poslední šance na provedení případných úprav.

8. Sukně

Teď už stačí jen vypracovat sukni. Jako první si zpracujeme přední díly. Ty si v členícím švu ve střižním okraji začistíme. složíme je na sebe, lícem k líci a sešijeme kousek od pasu směrem dolů ke značce (na střihu), je to cca 35 cm. Šijeme ve vzdálenosti 3 cm od střižního okraje. Šev rozžehlíme a v návaznosti sežehlíme i kraje obou předních dílů do rozparku.

V tuto chvíli doporučuji celý rozparek po obou okrajích sešít. Tento krok jsem udělala o odstavec níže, kvůli výměně nitě. Vám ale doporučuji provést štepování nyní.

Zkompletovaný přední díl sukně položíme na zadní díl sukně, lícem k líci. Sešijeme a následně začistíme oba boční švy sukně. Současně si můžeme rovnou začistit také střižní okraj spodního lemu sukně. Pokud tak činíme na overlocku, ponecháme si na konci i na začátku delší konce řetízku, který zatáhneme pod smyčky.

V tuto chvíli jsem provedla štepování rozparku v předním dílu.

Také jsem rovnou podehnula a prošila spodní lem sukně. To můžete udělat rovnou nebo to ponechat až na úplný konec, pokud si chcete s délkou šatů pohrát a rozhodnout se podle toho, až si je vyzkoušíte.

9. Kompletace

Do pasové linie sukně vsadíme živůtek. Doporučuji si v pasové linii sukně i živůtku pomocí špendlíku nebo jiných značek označit čtvrtiny celkového obvodu. To vám pomůže všít sukni do živůtku plynule. Během šití je nutné pas živůtku natahovat, aby došlo k rovnoměrnému nařasení sukně. Pokud šijeme na overlocku, i zde si ponecháme delší konec řetízku, který nakonec zatáhneme pod smyčky.

10. Dokončení ramínek

V tuto chvíli je dobré šaty naposledy vyzkoušet, odměřit si požadovanou délku ramínek a také případně upravit délku sukně, pokud jsme ji již neolemovali.

Ramínka vsuneme do ponechaných otvorů a sešijeme s oběma vrstvami zadního dílu živůtku. V místě, kde je ramínko vsunuté, doporučuji projet šití dvakrát nebo třikrát, aby se ramínko nevytrhlo. A tím máme celé šaty hotové! :)

Střih a návod jak ušít jednoduché dámské maxišaty MILDNESS

Malé připomenutí nakonec - střih na dámské maxišaty MILDNESS pořídíte v PDF nebo papírové podobě zde:

Jak ušít dámské maxišaty (+ střih ve velikostech 32-60)

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

Miriam V. 10. 2. 2024

Chápu to dobře, že pás je dvojité, takže při kompletaci budu mít pás lícem nahoru, pak sukni lícem nahoru a pás lícem dolů? A jak budu natahovat ten pás, když mezi tím je ta sukně?

Další články v kategorii