Stupňování: Jak zvětšit (nebo zmenšit) střih – jednoduše a rychle

Natočila jsem pro vás nové video, ve kterém se spolu podíváme jak jednoduše zmenšit nebo zvětšit střih – správně se tomu říká stupňování střihu. Ve videu to sice několikrát zopakuji, ale radši to napíšu i tady. Tímto způsobem zmenšujeme nebo zvětšujeme střih o 1, max. o 2 velikosti. Bohužel neplatí, že bychom mohli z dětského střihu takto vyrobit dámský střih nebo naopak z dámského vyrobit střih dětský. Je to kvůli tomu, že pro různé velikosti platí různá stupňovací a konstrukční pravidla a střih se pak v různých velikostech chová jinak.

Jak zvětšit nebo zmenšit střih
Jak zvětšit nebo zmenšit střih

Stupňování: Jak zvětšit nebo zmenšit hotový střih?

Způsobem stupňování, který jsem pro vás natočila, můžete stupňovat dětské, dámské i pánské střihy.

Jak zvětšit nebo zmenšit střih
Jak zvětšit nebo zmenšit střih

Ke shlédnutí také doporučuji ještě jedno video, ve kterém jsem pro vás natočila jak upravit střih na míru.

Jak zvětšit nebo zmenšit střih
Jak zvětšit nebo zmenšit střih

Mějte se krásně, Peťa

PS: Víte, že je na blogu také několik střihů zcela zdarma? Střihy zdarma ke stažení najdete tady:

Střihy zdarma

Další originální střihy – desítky dětských i dámských střihů najdete v mém e-shopu:


Chcete podpořit blog Prošikulky?

Chci podpořit Prošikulky.cz Líbí se vám blog Prošikulky? Na webu najdete spoustu nápadů na tvoření, detailní návody na šití, pletení a háčkování. To vše bez reklam, aby se vám blog dobře četl a nic vás nerušilo. Pokud chcete provoz blogu Prošikulky podpořit, můžete si zakoupit libovolný střih. Pokud nešijete, ale přesto vás blog baví a je pro vás užitečný, můžete přispět zakoupením vystřihovánky zde.


Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

10 komentářů

 1. Profilový obrázek

  Dobrý den,
  jak určím velikost přídavků na volnost u jednotlivých typů oděvů? Chtěla bych si ušít košilové šaty, látku mám Ba plátno a ráda bych si upravila střih z Burdy, tak aby šaty perfektně padly, jenže bohužel tápu v těch přídavcích na volnost. Podle čeho učím o kolik zmenším/zvětším.
  Vaše videa se mi líbí, pěkně vše vysvětlíte. Děkuji H.

  • Peťa

   Dobrý den Hanko,

   u košilových dámských výrobků většinou doporučuji volností přídavek v celkové hrudní šířce 6 – 10 cm. Nejde bohužel dát jednoznačnou odověď, protože každý materiál se chová trošku jinak a každá se citíme dobře v něčem jiném. Pokud máte 100% bavlněné plátno, které se opavdu nehne ani o kousek, pak bych asi volila celkový volnostní přídavek 8 cm s tím, že oděv určitě budete muset stehovat a v průběhu šití několikrát vyzkoušet. Na závěr bych jen ráda upozornila, ale to Vy určitě víte, že je potřeba brát v potaz, na jaký materiál byl střih zkonstruovaný. Pokud na pevné tkaniny, pak je to v pořádku, pokud jste si ale vybrala střih na pleteniny, pak to fungovat nebude, protože střihy se vždy konstruují buď na tkaniny nebo na pleteniny.

   Mějte se hezky, Peťa

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*