E-shop s kvalitními YKK zipy / ROZHOVOR

Péťa  ·  2.1.2019  ·  10 minut čtení

Na podzim loňského roku spustila Lenka zbrusu nový e-shop, který rozhodně zahýbá stojatými vodami a myslím, že by o něm měly všechny švadlenky (ať už jsou na jakékoliv šicí úrovni) vědět. Jde totiž o e-shop s YKK zipy - nejkvalitnějšími zipy v celosvětovém měřítku. A my teď díky Lence máme jedinečnou možnost tyhle zipy jednoduše nakoupit i u nás, v Čechách (rozuměj i na Moravě a ve Slezku samozřejmě :D). Už tak nemusíme brouzdat po zahraničních webech a hledat, odkud by nám zipy do naší malé zemičky poslali. Už nemusíme nakupovat zipy po kvantech, aby se nám drahé poštovné ze zahraničí alespoň trochu vyplatilo. Lenka nám jednoduše řečeno nesmírně usnadnila život.

Asi nemusím říkat, proč se vyplatí kupovat kvalitní materiály (od látek počínaje, u drobné galanterie - tedy i zipů - konče.) Není snad horší představa, než že ušijeme zbrusu novou bundu, vymazlenou, báječnou a úžasnou a po pár nošení se nám rozjede nebo úplně vykazí zip. Jestli jste někdy zkoušeli vyměnit zip u podšívkované bundy nebo u riflí, dáte mi určitě zapravdu když řeknu, že je snad lepší novou bundu (nebo rifle) ušít, než měnit rozbitý zip... Problém je v tom, že tenhle fakt rozbitého zipu nás dokáže pěkně potrápit i po roce nošení oděvu. Tam se sice s rozbitým zipem smíříme o trochu snadněji, ale i tak je to nesmírná otrava.

YKK zipy - e-shop
YKK zipy - e-shop

Kde koupit YKK zipy

Kvalitní YKK zipy tedy můžete kupovat v tomto novém e-shopu: YKK zipy. Nabídka je zatím omezená, ale podle Lenky, se už brzy můžeme těšit na další a další přírůstky do zipové rodiny.

YKK zipy - e-shop
YKK zipy - e-shop

Rozhovor s Lenkou, majitelkou nového e-shopu s YKK zipy

Na konci listopadu loňského roku se mi Lenka ozvala s informací, že právě otvírá nový e-shop s YKK zipy a já jsem moc ráda, protože bych ho sama objevila asi o hodně později. Využila jsem situace a Lenku jsem trochu vyzpovídala. Jak se vlastně Lenka k projektu nového e-shopu dostala, co nám v něm může nabídnout a na co se ještě můžeme těšit?

1) Lenko, jsem moc ráda, že jste si na mě udělala čas a rozhodla se přispět pár řádky na můj blog. Vím, že jste celkem nedávno spustila nový e-shop se zipy. To je poměrně hodně úzká specifikace, většinou se e-shopy spouští na širší škálu produktů. Vy jste se dokonce vrhla jen na jednu značku zipů YKK. Řekněte mi prosím na úvod, co Vás ke spuštění Vašeho e-shopu vedlo?

Děkuji, jsem ráda, že Vás můj nový projekt zaujal. Odpověď je jednoduchá - potřebovala jsem funkční zip na oblečení pro syna do lesní školky. Běžné zipy, které jsem mu do bund přišívala, byly velmi poruchové, některé nepřežily ani jeden den řádění a můj čas věnovaný výměně zipů mi přišel strašně promarněný. Hledala jsem zipy, které vydrží a tak jsem se dopracovala ke značce YKK. Představovala jsem si, že minimálně někde v Evropě najdu e-shop, kde si vyberu ten jen zip, který mi délkou, barvou i typem bude pasovat do aktuálního projektu, ale žádný jsem nenašla. Mám zkušenosti s provozem e-shopu, tak jsem si řekla, proč to nerozjet sama. Přišlo by mi zbytečné míchat do nabídky další značky, když je YKK pojmem. V nabídce e-shopu je ale i doplňková galanterie, se kterou mám dobré zkušenosti, a která by se mohla hodit někomu, kdo pro svůj projekt potřebuje zip.

2) Pravda je, že značka YKK je mezi zipy opravdu známá a pyšní se vysokou kvalitou, co jsem mohla zaznamenat, používají je i výrobci velkých módních značek. Jaké jsou podle Vás hlavní výhody zipů YKK?

Především je to kvalita, kterou jste zmínila. YKK zipy jsou precizně zpracované, nezadrhávají se, vydrží dlouhodobou námahu - od zákaznic často slýchávám, že doma ušité nebo koupené bundy s YKK zipem přežily nošení několika sourozenci, ale pokud tam byl jiný zip, tak to bylo to jediné, co se na bundě rozbilo. Je to asi jako u všeho, když si koupíte kvalitní značkový produkt nebo levně vyrobenoualternativu, ani nevíte od koho.Poslední dobou dokonce slýchávám, že si zákazníci vybírají oblečení i batohy a zavazadla podle toho, jestli je tam všitý YKK zip.

3) Jaké druhy zipů YKK máte v nabídce? Je to klasické "trio" spirálové, kostěné a kovové?

Momentálně jsou v nabídce kostěné zipy v klasické verzi i takové, které vypadají jako kovové, ale jsou mnohem lehčí. Na konci ledna dorazí spirálové včetně jedné specialitky - elastického spirálového zipu, na který se moc těším. Krásně se přizpůsobí a je tenký, takže by měl být vhodný hlavně na oblečení, které chceme více na tělo, třeba hřejivou vrstvu nebo pro malinké děti. Klasické kovové zipy budou v nabídce později. Jak jsem e-shop rozjela, spustila se lavina žádostí od amatérských i profesionálních švadlenek, takže další objednávka šla už jen na přání zákaznic. Budu moc ráda, když mi budou i nadále psát, co se jim hodí. Teď jsou na cestě hlavně delší zipy v černé barvě, některé se dvěma jezdci. A k dlouhým dělitelným zipům i krátké nedělitelné na kapsy. 

4) Výrobce zipů YKK také přichází i s inovativními řešeními. Jestli se nepletu, žhavou novinkou jsou rychlorozepínací zipy. Dovedu si představit, že jejich využití bude vhodné především pro sportovce nebo pro různá lékařská vybavení. Dají se tyto zipy využít i v běžné praxi u nás, "obyčejných lidí"?

Máte pravdu, než jsem si prohlédla škálu zipů od YKK, nikdy mě nenapadlo, že třeba záchranáři potřebují brašnu se zipem, který se dá rychle rozškubnout. Rychlorozepínací zip QuickFree dostal ocenění Kids Design Award 2018, takže je vhodný také pro děti. Jde velmi rychle otevřít trhnutím, takže nedočkavci, co nemají čas si hrát se zipem, si přijdou na své; případně v situacích, kdy se jim hůře dostává z oblečení (třeba na sobě mají několik vrstev). Zip je také bezpečnější, protože se při zachycení kapuce rozepne. Ale dokážu si představit, že bude nápomocný třeba kvadruplegikům, kteří mají špatný úchop a jezdec zipu je pro ně příliš malý.

5) To zní zajímavě, jako první mě napadlo, že budu muset zip vyzkoušet pro Tomíka. Přeci jen ve čtyřech letech ještě se zipy u bund nebo mikin dost zápasí. Ale říkám si, když se zipy tak snadno rozepínají, nebudou se sami rozjíždět?

Tento zip jsem zatím zkoušela na mikině pro našeho čtyřletého - chtěla jsem vědět, jak funguje. Je potřeba vynaložit lehkou sílu, aby se zip rozjel, ale dítě to zvládne hravě. Zip se sám nerozjede. Hlavním prvkem na něm je asymetrický jezdec, který škubnutím vytrhnete z jedné strany zipu. Takže sílu musíte aplikovat v místě jezdce, samotné elementy (zoubky) roztrhnout nejdou. A když je zip zavřený až na konec, zaaretuje se do takové koncovky, takže nejde otevřít ani škubnutím. 

6) Aha, takže když je zip úplně dovřený, tak ho dítě nemůže tím škubnutím otevřít?

Přesně tak. Na konci zipu je zoubek, jako na jakémkoliv jiném zipu, aby nebylo možné jezdcem "vyjet" ze zipu a ten brání asymetrickému jezdci vyškubnout se. Když ale zip nedopnete úplně, stačí třeba 1 cm, už to půjde. 

7) Už to chápu, takže jednoduše zip nedovřít až ke konci. Lenko, řekněte mi, jaký konkrétní produkt z Vaší nabídky Vás baví nejvíce. Nebo jaký zip používáte nejraději nebo nejčastěji a proč?

Zipy máme v nabídce teprve chvíli a zatím v poměrně omezené škále. Z toho, co máme, se mi velice líbí Metaluxe - kostěný zip, který vypadá, jako kovový a je lehčí. Hlavně v pískové barvě zjišťuji, že je použitelnější, než jsem si původně myslela. Šiji převážně dětské oblečení a tento bych použila skoro všude. Je to zip s polyesterovou stuhou, která je nenasákavá, takže lze bez problému použít i na softshellové bundy. Softshell není zcela voděodolný, takže mi přijde zbytečné do něj všívat drahé voděodolné zipy se zátěrem. Ty bych nechala na třeba na pláštěnky.

8) Děkuji za tip, tento zip mě také zaujal. Říkáte, že šijete dětské oblečení. Šijete na své děti nebo šijete i na zakázku?

Jsem úplný amatér, poprvé jsem seděla u stroje loni v srpnu, takže se neustále učím něco nového. Je pro mě poměrně komplikované šít pro dítě, které nemám při ruce a nemohu mu hned výtvor vyzkoušet a upravit, proto se zakázkám bráním. Pár kousků jsem na zakázku ušila, ale raději zůstanu u šití jen pro naše děti, také kvůli času. 

9) Takže, jestli tomu rozumím správně, tak nejste v oboru vyučená ale spíš nadšená?

Ano, přesně tak. Dva týdny jsem sledovala videa na YouTube a přemýšlela, jestli to zvládnu. Pak jsem si zkusila nakreslit pár střihů ze synových oblíbených gatí, koupila stroj a ušila malému tepláky. Za měsíc následoval overlock a pak už to jelo. Před mateřskou jsem se nějaký čas pohybovala ve vzdělávání dospělých, což byl můj původní obor, pak jsem se v několika firmách věnovala marketingu. Šití mě tedy naučil hlavně internet a úžasné popisy zakoupené spolu se střihy. Také jsem si víc začala všímat, jak je co ušité, lemované a zkoušela to pak aplikovat.

10) Takže zapálený samouk. :) Já jsem na tom podobně, šiju teda odmalička a před pár lety jsem tomu definitivně propadla a jedna z nejčastějších otázek, když někdo zjistí, že šiju, je právě na to, jestli jsem vyučená v oboru. Říkám, že nejsem, jsem prostě jen zapálená pro věc a mám velkou potřebu se v šití zdokonalovat a učit se nové věci. Setkáváte se s podobnými dotazy? A jak vlastně vnímáte to, že jste původně z jiného oboru?

No vidíte, a u Vás mi přišlo, že jste vyučená. Máte vše profesionální. Myslím, že se mě asi dva lidé zeptali, jestli jsem vyučená, ale jinak své výtvory moc neprezentuji. Že jsem samouk mě asi spíš zdržuje. Víc, než hodiny věnované šití potřebuji vidět výsledek. Spoustu metod a způsobů jak co ušít, si osvojím metodou pokus-omyl a někdy je to zdlouhavé. Proto se mi také nechce šít na zakázku, protože si řeknu - vidět to švadlena, tak spráskne ruce. Mít přinejmenším nějaký šicí kurz by mi asi dost pomohlo.

11) To nejste jediná, kdo si to myslí, ale pravda je, že šiji opravdu dlouho. Vzhledem k tomu, že je šití a konstrukce střihů nejen mým koníčkem, ale teď už i zaměstnáním, tak se těmto činnostem věnuji několik hodin denně, takže bych už tak trochu mohla říct, že jsem se v podstatě doma v oboru vyučila. :D Ale zpátky k Vám, Lenko. Říkala jste, že šijete pro děti, hlavně pro ty své. Řekněte nám, jak staré vlastně máte děti a proč jste se vlastně k šití dostala? Bylo to tím, že Vám v obchodech něco scházelo, nebo jste měla spíš silnou potřebu tvořit něco vlastního?

Máme dva kluky 1,5 a 4,5 roky. První impulz šít přišel, když se malý chystal nastoupit do lesní školky a potřeboval výbavu - zateplovací merino vrstvu, nepromokavé gatě, funkční kalhoty pro každé období jiné, pláštěnky, kloboučky, čepice, nákrčníky, rukavice... a všechno v několika kusech. Když jsem viděla, kolik by kvalitní koupená výbava stála, protočily se mi panenky. Zároveň mě docela štve současná móda, hlavně u kalhot, které jsou pro děti příliš úzké a připadají mi nepohodlné. Někdy mi přijde, že omezují děti v chůzi. Pláštěnky mi přišly moc plastové, pestrobarevná trika většinou s Walt Disney vzory, gumovými potisky a mohla bych pokračovat. Když jsem viděla, jak krásné látky z tolika různých materiálů jsou k dostání, musela jsem to vzít do vlastních rukou. Zároveň je velmi příjemné tvořit, ale v poslední době mě dostává starší prcek, když oceňuje, co jsem pro něj ušila.

12) Lenko, řeknete nám na závěr, na co se můžeme ve Vašem e-shopu v nejbližší době těšit?

Při čekání na zipy, které jsou ve výrobě, rozšiřuji sortiment galanterie - brzy v e-shopu najdete více lemovacích pruženek, nažehlovacích reflexních obrázků, paspulky, bavlněné šňůrky. Z nových zipů v polovině ledna se už moc těším na speciální zipy na boty, které snesou 3x větší námahu, než obyčejné spirálové zipy. Dorazí také klasické kostěné zipy v délkách až do 100 cm, spirálové zipy včetně úplně maličkých pro miminka, legendární kovový kalhotový zip YKK a dojde také na skryté zipy, abych potěšila švadlenky, co šijí podle Burdy. 

Lenko, moc děkuji za rozhovor a držím palce! Peťa

YKK zipy - e-shop
YKK zipy - e-shop
YKK zipy - e-shop
YKK zipy - e-shop

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

Peťa z Prošikulky.cz 17. 6. 2019

Dobrý den, vypadá to, že paní majitelka změnila název obchodu i doménu a nějak mi o tom zapomněla dát vedět... :( Nově najdete YKK zipy zde: https://www.nejlepsizipy.cz/ Hezký den, Peťa

Regina 17. 6. 2019

Dobrý den, prosím eshop již nefunguje? Nebo má paní jinou webovou stránku? Píše mi, že web již není dostupný. Sháním více druhů zipů, a nemůžu je sehnat na jednom místě. Děkuji za odpověď.

Další články v kategorii