Jak ušít dětský softshellový kabátek HELLO DOLLY (zrychlená varianta bez kapes, se stojáčkem, vnořenou šňůrkou a rukávy do gumičky)

Péťa  ·  11.9.2018  ·  2 minut čtení

Na letošní podzim jsem si dala za cíl převést do konstrukčního programu co nejvíce starších střihů, které byly rýsovány ještě klasicky "po staru" s pravítkem a křivítkem v ruce. Dnes vám tak mohu hrdě představit nejoblíbenější dětský střih za rok 2018 - střih na dětský kabátek - v profesionálně zpracované podobě. Navíc jsme ke střihu také natočili super podrobný návod jak ušít dětský kabátek! V tomto článku obsahuje návod na zjednodušenou variantu bez kapes se stojáčkem, vnořenou šňůrkou a rukávy do gumičky.

Střih na dětský kabát / parku / bundu HELLO DOLLY
Střih na dětský kabát / parku / bundu HELLO DOLLY
Tištěný (papírový) střih na dětský kabát

Střih na dětský kabátek zakoupíte v PDF nebo tištěné verzi (velkoformátový tisk):

Střih kromě profi podoby opět obsahuje několik verzí :

 • verzi pro tisk A0
 • pro klasický tisk na domácí tiskárně verzi A4 bez švových přídavků
 • opět také verzi A4 včetně švových přídavků
 • střih obsahuje verzi kabátku s límcem
 • a také verzi kabátku s kapucí
 • Střih byl navíc rozšířen o několik velikostí - je tedy nyní k dostání ve velikostech 80 - 164!

To všechno ode mě při koupi střihu dostanete. :)

Při objednávce již obdržíte tuto novou vymakanou verzi a aby toho nebylo málo, natočili jsme k tomuto střihu také detailní video návod jak ušít dětský kabátek krok za krokem!

Video návod na šití plné verze kabátu s kapucí můžete omrknout tady:

Střih na dětský kabátek + video návod jak ušít kabát krok za krokem

PS: Nádherný softshell mám z Unuodesign.cz, mrkněte na jejich aktuální nabídku tady → Zimní softshell s potiskem

Návod jak ušít kabátek HELLO DOLLY ve zjednodušené variantě bez kapes, se stojáčkem, vnořenou šňůrkou a rukávy do gumičky

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

 • Přední díl 2x
 • Zadní díl 1x na přeložku (přehyb látky) nebo dvakrát s tím, že je potřeba u zadního středového švu přidat 1 cm na švový přídavek
 • Rukáv 2x
 • Podsádka předního dílu 2x
 • Podsádka zadního dílu 1x na přeložku
 • Límec 2x na přeložku

Na přední i zadní díly si z papírového střihu překresliíme linky pro tunýlek na stahování v pase.

Pokud máme zadní díl střižený dvakrát, pak si jej v zadním středovém švu sešijeme. Šijeme na klasickém stroji, rovným stehem za zvolenou švovou záložku. Poté šev začistíme na overlocku nebo nějakým entlovacím stehem.

Původní stará verze střihu obsahovala také malý ramenní záševek. Pokud šijete podle téhle stařičké verze, je teď správný moment na to, si ramenní záševek odšít

2. Boční švy

Sešijeme si přední a zadní díly v bočních švech. Švy začistíme, značky pro tunýlek se nám musí po sešití hezky potkat a vytvořit tak jednu celou linku přes celý pas.

3. Tunýlek v pase

Všechny sešité díly složíme tak, aby ohyb byl přesně v pasové linii (mezi dvěma linkami). Prošijeme celý tunýlek cca 1 cm od ohybu látky – pokud máte silnější šňůrku, doporučuji až 1,5 cm od ohybu, abyste šňůrku mohli později tunýlkem provléknout.

4. Ramenní švy

Když máme tunýlek hotový, sešijeme si ramenní švy. Ramenní švy poté začistíme.

5. Rukávové švy

Pak si připravíme rukávy – sešijeme rukávový šev, následně jej začistíme.

6. Vsazení rukávů do průramků

Jak ušít dětský kabátek HELLO DOLLY

Rukáv vsadíme do průramku – dbáme na to, abychom ho vsadili správně, značka na střihu rukávu se musí potkat se značkou v průramku z předního dílu – tím dosáhneme toho, aby se nám rukávy nepřetáčely a hezky seděly.

A tím máme vrchový kabátek kompletní

7. Límec

Vzhledem k malému množství materiálu jsem stojáček nemohla střihnout na přeložku, proto mám límec ze čtyř částí. Vás to ale nemusí nijak mást. Díly límce jsem si k sobě v zadním středovém švu sešila a nyní mají tvar jako váš stojáček střižený na přeložku. Pokud i vy zápasíte s malým množstvím látky a budete límec stříhat ze čtyř částí, pak nezapomeňte u zadního středového švu přidat 1 cm na švový přídavek.

Oba límce si k sobě položíme lícem k líci sešijeme jejich horní stranu.

Jak ušít dětský kabátek HELLO DOLLY

Nyní doporučuji švové přídavky zahnout do spodního límce a spodní límec po líci prošít cca 0,5 cm od švu, tak dosáhneme toho, že bude stojáček později držet hezky tvar.

Jak ušít dětský kabátek HELLO DOLLY

Stojáček si našijeme do průkrčníku, sešíváme vrchní límec od předního dílu průkrčníku, přes zadní díl, až k druhému přednímu dílu - lícem k líci.

8. Podsádky a zip

Sešijeme si přední díly podsádky k zadnímu dílu podsádky. Teď doporučuji začistit volný okraj podsádky na overlocku, nebo např. cikcakem.

Na předním dílu si od spodního okraje nakreslíme značku, podle toho, jak velký přídavek na spodní lem jsme si při stříhání zvolili – v mém případě 2 cm. Na podsádce si od spodního okraje nakreslíme také značku, ale ta bude ještě o dva cm dál, než na předním dílu a to z toho důvodu, že při šití tunýlku jsme délku předního dílu kabátku zkrátily o 2 cm (obvod tunýlku) – tedy na podsádce si značku nakreslíme 4 cm od spodního okraje.

Tyto značky nám ukazují, kde bude končit zip – od tohoto místa si tedy přichytíme zip na přední díl – lícem k líci a přes zip položíme ještě podsádku, lícem dolů.
Zip si přichytíme po délce celého předního dílu i na vrchní límec, na spodní límec už nikoliv. Začneme šít od vrchního límce (tam kde ukazuju na obrázku prst) a přišijeme k sobě podsádku, zip i přední díl až dolů ke značce (4 cm od okraje podsádky). Podsádku si zahneme do rubu kabátku a stejným způsobem přišijeme zip, druhou přední podsádku a druhý přední díl. Dbáme na to, abychom si celou podsádku nepřekroutili.

Pomocí kleštiček si odstraníme zoubky zipu u límce tak, aby zip končil přesně v místě, kde končí i vrchní límec.

Zipovou tkanici složíme přesně podle obrázku.

Přes zipovou tkanici přehneme spodní límec. Horní okraj podsádky odpářeme přibližně 1 cm.

Okraj spodního límce zahneme 1 cm do rubu a přes něj položíme odpáraný kousek okraje podsádky. Díky tomu bude z líce vše hezky začištěno.

Jak ušít dětský kabátek HELLO DOLLY

Límec i se zipem prošijeme až do přední podsádky.

9. Dokončení límce

Otočíme si kabátek tak, aby ležel lícem k nám nahoru, složíme k sobě podsádku a spodní límec a sešijeme.

Pokud se nám nedaří v krajích došít do konce, můžeme volné kousky (tam, kde ukazuje prst) došít drobným stehem v ruce.

Máme vsazený zip a hotový stojáček.

10. Dokončení podsádek a příprava pro spodní lem

Na spodním lemu si odšijeme roh – podsádku sešijeme k přednímu dílu přesně tam, kde máme značku.

Roh odstřihneme a otočíme na líc.

11. Spodní lem

Po celé délce si spodní okraj zahneme 2 cm do rubu, v předních díle srovnáme podsádku. Spodní lem prošijeme cca 1,5 cm od kraje, přední díl s podsádkou prošijeme přibližně 1 cm od zipu. Současně prošijeme po celém obvodu i stojáček, také 1 cm od krajů.

Volné okraje přední i zadní podsádky v ruce drobným stehem přišijeme k dílům kabátku, aby nikam neplandaly – pícháme jehlou jen do fleecové vrstvy softshellu, aby stehy nebyly na kabátku z lícu patrné.

12. Lem rukávů s gumičkou

Založíme délky rukávů a prošijeme. U rukávového švu si ponecháme cca 2 cm nedošitý otvor, kudy provlékneme pruženku. Vhodnou délku pruženky naměřte přím na zápěstí dítěte.

12. Stažení v pase na šňůrku

Jak ušít dětský kabátek HELLO DOLLY

Tunýlek si na obou stranách podle obrázku prostřihneme těsně u okraje podsádky.

Celou šňůrku provlékneme, konce provlékneme brzdičkami i koncovkami, zauzlíkujeme a konečky zatavíme nad sirkou.


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

lasoft 19. 9. 2018

pokouším se neustále položit dotaz v poradně, neumím to asi. Jak mám postupovat?

Peťa z Prošikulky.cz 19. 9. 2018

Dobrý den, problém by mohl být tím, že nejste přihlášená? Pro komentování a zasílání dotazů je potřeba se přihlásit. Hezký den, Peťa

lasoft 19. 9. 2018

prosím, jak všíváte sešitou kapuci na 1cm, která není sešitá celá, zůstává oblouček směrem ke krku, který se pak všívá do průkrčníku a nešpendlí se a šije se po kabátku, který se všívá na 0.5cm? Když otočím, mám na zadním díle díru. To musím po cestě šití ten nedošitý cm vtáhnout dovnitř?Nebo jak?Chystám se šít druhý, a protože u prvního jsem s tím měla velký problém, pátrám, jak správně sešít kapuci do průkrčníku, když do obloučku mám jen jednu látku. Já to neumím lépe popsat. Stačí se podívat na šešitou kapuci. Ten oblouček má jen jednu látku , a musím to všít do průkrčníku. První kabátek mám hotový, ale podsádka na jedné straně se mi hrne, proto se ptám, nevím, kde jsem udělal při šití chybu

Peťa z Prošikulky.cz 19. 9. 2018

Dobrý den, ten oblouk v předním díle kapuce navazuje na oba zadní díly kapuce a plynule pokračuje do oblouku druhého předního dílu kapuce. Všechny tyto díly jsou v jedné vrstvě. Podsádku kapuce v tento moment ještě vůbec nikam nevšíváte, tu máte volnou a je přišitá pouze v předním okraji kapuce. Všíváte tak samotnou kapuci do průkrčníku. Poté všíváte zip, tím spojíte krátkou límcovou stranu předního dílu kapuce ke krátké límcové straně podsádky kapuce - mezi oběma díly máte zip. A až nyní zapracováváte podsádku zadního dílu do průkrčníku pouze v zadním dílu. A až poté spojujete podsádku předního dílu a podsádku předního dílu kapuce. Doporučuji se na video ještě jednou podívat, podle mého to vypadá, že jste podsádku kapuce v krátké límcové straně v nějaký moment předčasně začala zapracovávat. Hezký den, Peťa

lasoft 20. 9. 2018

moc vám Peti děkuji za vaší trpělivost semnou. Já jedu krok za krokem podle vašeho videa, ale ta kapuce mě stále zlobí. Vím , asi dělám někde stejnou chybu. A ted mám dotaz, mohu tu kapuci , zadní díl, dát na přeložku a od značky dolů udělat záševek, mě se moc nelíbí že je špičatá a jde mi o to, jak s přídavky na švy, ubrat nebo přidat. A jestli musím střihy přední díl kapuce a podsádku kapuce přikládat na směr nitě, šiji ze softu. Děkuji

Peťa z Prošikulky.cz 20. 9. 2018

Dobrý den, začnu u té podsádky. Pokud šijete ze softshellu, tak to není úplně nezbytně nutné. Pokud ale kabátek šijete z klasické tkaniny (manšestr, kabátovina apod.), pak směr nitě dodržte. Pokud budete zadní díl kapuce stříhat na přeložku, pak tu část, kterou k přehybu látky přikládáte budete mít bez švového přídavku, protože zde žádný šev mít nebudete - díly budete mít již spojené přehybem. Hezký den, Peťa

Anita 1. 10. 2018

Dobrý den, Petro.
Doma jsem objevila softshell s wellsoftem, z toho by se též mohlo dobře šít, že? A měl by hřát trochu víc, nemáte zkušenosti?

Peťa z Prošikulky.cz 1. 10. 2018

Dobrý den Anito, ano, šije se stejně jako zimní softshelll s fleecem. Rozdíl je v tom, že opravdu více hřeje a při práci s ním trochu "pelichá" - přeci jen je to chloupek. Ale není to nijak zásadní, jinak na zimu je moc příjemný. Šila jsem si z něho kabát: https://www.prosikulky.cz/usit-kabat/ Mějte se hezky, Peťa

Další články v kategorii