Velikonoční návody – barvení kraslic

U nás každoročně s dětmi barvíme kraslice (vyfouknutá vajíčka) týden před Velikonocemi, abychom se na nadcházející svátky naladili a déle si také užili velikonoční výzdobu. Vím, že v mnoha rodinách, se vajíčka (uvařená) barví až o Bílé sobotě nebo Květné neděli. Ať už je váš způsob jakýkoliv, mám pro vás dnes několik originálních tipů na barvení kraslic (nebo vajec 🙂 )

Barvení kraslic

Barvení velikonočních vajec cibulovými slupkami

Pro mě je tahle tradiční technika barvení vajec srdcovou záležitostí. Cibulové slupky dokáží na vaječné skořápce vykouzlit nádherné přírodní barvy a když vložíte vejce spolu s různými lístky do silonky a pečlivě utáhnete, získáte opravdu nádherná velikonoční vejce. Podrobný návod najdete v tomto článku: Barvení vajec cibulovými slupkami.

Velikonoční vajíčka barvená v cibulových slupkách Velikonoční vajíčka barvená v cibulových slupkách

Zdobení velikonočních vajec klasickými barvami a voskem

Tradičně také zdobíme vajíčka i klasickými barvami od firmy OVO (s jinými nemám zkušenost, takže nemohu porovnat kvalitu). Určitě doporučuji míchat barvy s menším množstvím vody, než je napsané na sáčku, obzvlášť, pokud máte hnědá vajíčka. Barvy pak budou opravdu syté a ne nijak vybledlé.

Na barvení vajec voskem používáme klasické (kulaté) voskovky z papírnictví od firmy KOOH-I-NOOR. Je potřeba vyzkoušet, různé voskovky a různé barvy. Každý výrobce a i různé produktové řady od jednoho výrobce, mají jinak pigmentované voskovky a některé na zdobení vajec fungují dobře (jako výše zmíněné obyčejné kulaté od Kooh-i-noor) a některé se špatně nanášejí nebo jsou málo pigmentované a na kraslicích to pak není vidět.

Více se o barvení vajec klasickými barvami a zdobení voskem dozvíte v tomto článku: Barvení vajec voskem.

Barvení velikonočních kraslic voskem pro začátečníky a děti Barvení velikonočních kraslic voskem pro začátečníky a děti

Netradičně malovaná velikonoční vejce

Minulý rok jsme také pár vajíček zdobili jednoduchými malůvkami tenkým lihovým fixem. Možná překvapivě, výsledek stojí za to. Více najdete zde:

Fixem malovaná velikonoční vajíčka Fixem malovaná velikonoční vajíčka

Netradiční velikonoční vajíčka

A na závěr ještě jeden tip na krátký článek s inspiracemi na netradiční velikonoční vajíčka a dekorace: Velikonoce – netradiční dekorace.

Netradiční velikonoční výzdoba Netradiční velikonoční výzdoba

No a my bychom letos s dětmi chtěli zkusit přírodní barvení vajec kurkumou, červenou řepou a červeným zelím. Pár kraslic nabarvených klasickými kupovanými barvami už máme, tak uvidíme jak dopadnou ta přírodně barvená.

Velikonoční perníčky už máme také napečené, tak už je jen dozdobit…

Více návodů a inspirací na velikonoční tvoření najdete tady: Velikonoce – návody

Mějte se krásně,
Peťa


Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

2 komentáře

 1. Profilový obrázek
  Bevedo

  Velmi pěkná tvořivost 🙂
  Chtělo by to i nějaký tip na zabavení menších dětí, aby se mohli taky zapojit do velikonoční výzdoby.

  • Peťa

   Hezký večer, děkuji za komentář. 🙂

   A jak staré děti máte? U nás se zapojují oba. Od loňska i ten menší (loni mu byli dva roky). Letos už s námi dělá úplně vše…

   Mějte se pěkně, Peťa

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*