Fotonávod: Vánoční prostírání - kruhový patchwork

Péťa  ·  17.9.2014  ·  2 minut čtení

V dnešním fotonávodu vám na prvním letošním vánočním výrobku ukáži, jak se šije kruhový patchwork.

Fotonávod: Vánoční prostírání - kruhový patchwork
Fotonávod: Vánoční prostírání - kruhový patchwork
Fotonávod na vánoční prostírání z kruhového patchworku: Připravená kolečka k sobě přišpendlíme

Na jedno prostírání o rozměrech 38 x 30 cm budeme potřebovat 3 různobarevné bavlněné látky, já jsem zvolila červenou, šedou s malým puntíkem a šedou s velkým puntíkem. Od každé látky si připravíme 20 koleček v hlavní barvě (u mě je to červená) a po deseti kolečkách od dalších dvou barev, tedy celkem 40 koleček. Každé kolečko má poloměr 6,5 cm. Vystřižená kolečka si k sobě přišpendlíme lícem na líc, vždy hlavní barvu k jedné z ostatních dvou.

Fotonávod na vánoční prostírání z kruhového patchworku: Kolečka k sobě sešijeme, okraje nastříháme a poté celé obrátíme a sežehlíme

Každá dvě k sobě přišpendlená kolečka po obvodu sešijeme, kousek necháme nesešitý, abychom kolečka mohli obrátit na líc. Sešitá kolečka po obvodu opatrně nastříháme, aby se nám po otočení hezky vytvarovala. Otočená kolečka sežehlíme a pokud se nám otvor rozevírá, pak jej v ruce sešijeme. (Pro pořádek, právě máme celkem 20 koleček, každé je z jedné strany červené, deset z nich je z druhé strany s většími puntíky a dalších deset jich je z druhé strany s drobnými puntíky.)

Fotonávod na vánoční prostírání z kruhového patchworku: Kolečka k sobě přišíváme nejprve do pruhů po 4 kolečkách, následně k sobě všechny pruhy přišijeme

Nyní si z tvrdého papíru vystřihneme čtvercovou šablonu o straně 7,5 cm. Šablonu klademe na každé z koleček a čtverec obkreslíme. Když máme takto označená všechna kolečka, klademe je na sebe, vždy hlavní (červenou ) barvou nahoru a v místě jedné ze stran čtverce prošijeme. Takto postupujeme, dokud nám nevznikne pruh složený ze 4 koleček, jako je na obrázku.

Fotonávod na vánoční prostírání z kruhového patchworku: Pruhy k sobě následně přišijeme

Z celkem dvaceti koleček si tak tedy vyrobíme pět pruhů po čtyřech kolečkách. Těchto pět pruhů k sobě postupně přišijeme, dokud nám nevznikne plát 4 x 5 koleček.

Fotonávod na vánoční prostírání z kruhového patchworku: Plát 4 x 5 koleček po sešití pruhů k sobě

Všechny švy rozevřeme a rozžehlíme a nakonec prošijeme.

Fotonávod na vánoční prostírání z kruhového patchworku

Krajní kolečka můžeme také zahnout a prošít, budeme mít tak prostírání s rovným okrajem, nebo můžeme ponechat kolečka nezahnutá a kraje tak budeme mít vlnkovaté.

Fotonávod na vánoční prostírání z kruhového patchworku

Protože jsme šili z již začištěných koleček, nemáme už co začišťovat a prostírání máme hotové. Navíc je krásné i z druhé strany a tak jej můžeme podle nálady obracet a pokaždé bude vypadat pěkně.

Teď už nezbývá než jen popřát hezkou přípravu na vánoční čas! :) Mějte se krásně, Peťa

PS: Mrkněte i na další návod na jednoduché patchworkové prostírání:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii