Peťa z Prošikulky.cz

26. 1. 2018

Potřebujete poradit s jakýmkoliv tématem který se týká šití úpletů ať už na klasickém stroji nebo na overlocku? Pak se prosím ptejte v této kategorii poradny. Pokud to bude možné, ráda zodpovím všechny vaše otázky. Ještě než se začnete ptát, doporučuji si přečíst skvělý článek: → Šití úpletů bez overlocku - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků Pro zasílání dotazů a komentování je nutné se přihlásit tady: Můj účet. Mějte se hezky, Peťa

Švadlenka

26. 1. 2018

Dobrý den, paní Peťo, prosím moc o radu. Mám šicí stroj Zetina a chtěla bych ušít nebo opravit na něm něco z průžného materiálu, teplákoviny. Je k tomu potřeba prý specielní niť a jehla. Vzory na šití na mašině mám pro pružný materiál, jen když použiji koupené nitě normální polyesterové, tak mi to pak praská, i když látku natahuji. Můžete mi poradit, co si zakoupit v galanterii, případně výrobce, značku? Moc děkuji.
Dvojitou jehlu ve výbavě mám.

Peťa z Prošikulky.cz

26. 1. 2018

Dobrý den, na šití pružných materiálů jsou nejvhodnější úplně klasické polyesterové nitě. Já používám od značky Hagal, ale mohu doporučit třeba i značku Amann. Důležité je ale použít speciální jehlu na pružné materiály, v obchodech bývá značená jako "jersey" nebo "ball point" - má kulatou hlavičku a tím nenarušuje elastická vlákna. Více o jehlách do šicích strojů si můžete přečíst např. tady: https://www.prosikulky.cz/jehly/ Při šití určitě doporučuji snížit napětí spodní nitě, pokud je to možné, pak snížit i přítlak patky, používat speciální jehlu (viz. výše) a používat pružný steh. Vystačíte si i s cikcakem, nebo můžete použít tříkrokvý rovnosteh, záleží na možnostech Vašeho stroje. Určitě doporučuji vyzkoušet všechny stehy na odstřižku látky, která je nejvíce podobná té, ze které máte ono oblečení. Pak už jednoduše vyberete steh, který se na látce chová nejlépe. Na závěr vřele doporučuji tent článek: Šití úpletů na běžném stroji - 4 kroky ke skvělým výsledkům Kdybyste potřebovala ještě s čímkoliv poradit, neváhejte kdykoliv napsat. Mějte se hezky, Peťa

Gabriela R.

15. 9. 2021

Dobrý den paní Davídková,
prosím Vás když se našívá náplet do pasu nebo proužek úpletu do průkrčníku u trička, natahuje se jen ten náplet (prožek úpletu), nebo se natahuje jak náplet i látka pod ním?
Děkuji, hezký den Gabriela Rusó

Peťa z Prošikulky.cz

16. 9. 2021

Dobrý den Gabrielo,

vždy se natahuje pouze proužek úpletu nebo náplet. Látka, ke které se lem přišívá, se naopak natahovat nesmí.

Hezký den, Peťa

Gabriela R.

16. 9. 2021

Dobrý den a děkuji za odpověď.
Mám ještě dotaz - pokud chci ušít na sebe tričko z úpletu, kde je elastan (5 %) a použiju Váš střih pro pleteniny pro dámské velikosti a nechci tričko úplně na tělo upnuté, mám si střih upravit rozšířením v oblasti břicha a boků?
Krásné dny Gabriela

Peťa z Prošikulky.cz

16. 9. 2021

Gabrielo,

záleží na tom, jaký střih použijete. Pokud je střih koncipovaný jako přiléhavý nebo velmi přiléhavý (např. YOGA, FIT, ROLL UP), pak bude střih nutné v pase a pře boky mírně rozšířit, aby byl volný dle Vašich představ. Jestliže použijte střih, který je rovnou koncipovaný jako volný nebo polopřiléhavý (např. Základní tričko zdarma, COMFY, FREEDOM), a vyberete správně vhodnou velikost střihu dle tabulky velikostí, nemusíte již nikam nic přidávat. Velmi záleží na Vás a na Vaši konkrétní představě. Každý máme jinou míru toho, co je nám ještě příjemně přiléhavé a co již ne.

Hezký den, Peťa