Návod jak vyrobit vlněnou bambuli

Péťa  ·  28.2.2016  ·  2 minut čtení

Víte jak se vyrábí bambule? Že ne? Tak koukněte, jak jednoduché to je. Stačí tři kroky... Návod jak vyrobit vlněnou bambuli:

  1. Vystřihneme si z tvrdého papíru, nebo ideálně kartonu, dvě kola s poloměrem 8 cm. Do každého kola uděláme ještě další kruh o poloměru 2,5 cm. Oba papírové kruhy položíme na sebe a pak už motáme a motáme a motáme, až celé kolo vlnou omotáme. Pamatujte, čím víc kruhy omotáte, tím plnější bambule bude. Dbejte ale na to, aby bylo omotáno rovnoměrné, jinak bude výsledek hodně zubatý a vy tak budete muset při finální úpravě hodně stíhat, aby byla bamule hezky kulatá.
Návod jak vyrobit vlněnou bambuli
Návod na vlněnou bambuli

2. Když už máme kruhy dostatečně omotané, vlnu po okraji rozstřihneme (jako na obrázku) po celém obvodu. Ale pozor, vlnu stále přidržujte, nebo požádejte někoho o pomoc, aby se vám to celé nerozpadlo. To byste pak museli začít od začátku.

Návod na vlněnou bambuli
Návod na vlněnou bambuli

3. Nakonec opatrně odtáhněte papírové kruhy kousek od sebe (vlnu stále na kruzích přidržujte, aby vám nespadla) a celý svazek vlny pevně zavažte, konce provázku nechte raději o kousek delší, těmi pak bambuli na výrobek přišijete.

Návod na vlněnou bambuli
Návod na vlněnou bambuli

A na závěr pár tipů:

  • Výslednou svázanou koulí několikrát zatřepte, aby se vlákna rovnoměrně rozprostřela.
  • Přečuhující kousky zastřihněte nůžkami, ale opatrně, ať v zápalu boje na babuli neuděláte zuby.
  • Pokud během omotávání střídáme různě barevné vlny, vznikne nám tak barevná bambule. Čím rovnoměrněji budeme barvy střídat, tím bude bambule vypadat více jako melírovaná. Pokud například jednu polovinu namotáme pouze jednou barvou a druhou polovinu jinou barvou, bude výsledná bambule působit jako rozpůlená.
  • Když chceme větší bambuli, prodloužíme poloměr vnější kružnice např. na 12 cm.

A to už je celý návod jak vyrobit vlněnou bambuli!

Když už umíme krásnou bambuli, podívejte se na moje návody na pletení a můžete se naučit, jak uplést dětskou čepici. Na tu se nám bambule bude skvěle hodit :)

Mějte se krásně,
Peťa

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii