Poslední dva týdny jsem pracovala na novém střihu na dětské kalhoty. Není to jen tak ledajaký střih, ale je to střih na dětské rostoucí softshellové kalhoty s tvarovanými koleny. Střih je hotový už více než dva roky, bul ale jen v několika velikostech a také jen v ručně rýsované verzi. Za ty dva roky jsme s dětmi střih dostatečně otestovaly. Řekla jsem si, že letos na podzim konečně střih převedu do profesionálního programu, vytvořím ho ve více velikostech a také k němu přefotím detailnější návod. Návod jak ušít dětské softshellové kalhoty je velmi podrobný a proto jsem ho rozdělila do menších kapitol. V návodu také najdete dvě postupové linie a je jen na vás, který z postupů zvolíte a také jestli tvarovaná kolena odšijete se záševky nebo s protizáhybem.
Střih na dětské kalhoty můžete pořídit zde: Střih na dětské softshellové kalhoty LET´S GROW - rostoucí
Co je to rostoucí oblečení, v čem spočívá jeho princip:
Na začátek, ještě než se vrhneme na šití kalhot, by bylo dobré vysvětlit, co je to vlastně rostoucí oblečení. Princip rostoucího oblečení spočívá v tom, že jej dítě může nosit přes dvě velikosti (v případě štíhlejších dětí dokonce přes tři velikosti). Kalhoty jsou dostatečně široké i dlouhé na to, aby s dětmi rostly v průběhu dvou sezón. Délka kalhot je zakončena širokým nápletem, na začátku má dítě náplety zahrnuté do rubu, nebo ponechané a nohavice přes ně přepadávají. Jak dítě roste, náplety jsou klasicky a nohavice se “natahují” do své délky.
Náplety do pasu a nohavic: Náplety jsou dobrou volbou v rostoucím oblečení, protože dávají velký prostor k tomu, aby oblečení s dětmi rostlo. Když jsou děti menší, můžete náplety jednoduše schovat dovnitř nohavice, tím zamezíte, aby v deštivém počasí navlhly a také zajišťují další teplou vrstvu v nohách. Jakmile děti povyrostou, můžou se náplety postupně dostávat i ven, mimo nohavice a tím nám dodají další čas, kdy mohou děti kalhoty ještě stále nosit, aniž bychom je museli odložit a pořídit nějaké větší...
Na fotce níže je vlevo volně vytažená nohavice, což je maximální délka kalhot. Vlevo je pak náplet schovaný do nohavice a tak je tak výrazně zkrácená pro první týdny / měsíce nošení.
V pase je také náplet, na začátku je v něm provlečena široká guma, vzhledem k ponechanému otvoru v nápletu můžeme později zaměnit širokou gumu za tenčí, na konci nosícího období můžeme gumu vytáhnout úplně a kalhoty jsou stažené pouze nápletem.
Pokud podle tohoto střihu ušijete například na podzim kalhoty, určitě se do nich obléknou i na jaře a dost možná i na další podzim. Čím jsou děti větší a volíte větší velikosti střihu, výdrž se o mnoho prodlouží, protože děti už nerostou tak rychle jako ty menší.
Jak vypadají softshellové rostoucí kalhoty LET´S GROW:
Přes kolena je členění, které umožní dětem pohodlné hraní i v sedě nebo kleče, navíc se díky členění zabrání i nevzhlednému “vytáhání kolen”. Členění můžete ušít ze stejného nebo i kontrastního materiálu, ve střihové příloze najdete totiž samostatný střihový díl na kolena. Nákoleníky můžete ušít ve dvou designových variantách (na praktičnost nebo volnost při pohybu tyto varianty vliv nemají). A to nákoleníky skládané s jedním protizáhybem (na fotkách jsou tak vypracované černé kalhoty) nebo nákoleníky s odšitými záševky (dvěma na obou stranách kolene - na fotkách jsou to modré a oranžové kalhoty).
Sedlo v zadním dílu slouží nejen k efektnímu členění střihu, které můžete využít při použití více kontrastních látek, ale také k vytvarování zadních dílů celkově.
V zadním dílu najdete menší nakládanou kapsu. V předních dílech jsou pak velké boční kapsy, do kterých se vejde spousta pokladů.
Pořád si nejste jistí tím, jak kalhoty v průběhu času vypadají? Podívejte se, jak šel čas s rostoucími kalhoty a Tomíkem: léto 2017 vs. podzim 2019 (pořád ty stejné kalhoty):
Doporučený materiál
Na šití kalhot jsou vhodné středně silné až silné tkaniny - nepružné materiály. Ideální je zimní softshell (v rubu s fleecem) nebo jarní softshell (v rubu s úpletem). Použít se dají ale všechny kalhotové tkaniny. Pokud budete šít ze slabého letního softshellu, počítejte prosím s tím, že budou kalhoty volnější.
Jak ušít rostoucí softshellové kalhoty
Níže najdete obsah celého článku, rozdělený do přehledných kapitol. Kalhoty jsem šila dvěma způsoby:
- první varianta je s výrazným štepováním a skládanými koleny s protizáhyby
- druhá varianta je méně štepovaná s koleny se záševky, šitá tradičním postup
Abyste se v návodu při šití dobře orientovali, můžete vždy zde v obsahu kliknout na příslušnou kapitolu a dostat se rovnou do míst, kde jste se šitím kalhot například skončili. Návodem ale můžete jednoduše skrolovat (posouvat se níž a níž), jak jste zvyklý z mých ostatních článků.
Jsem si vědoma toho, že jsou mé návody velmi detailní a snažím se najít přehledný způsob, jak vám návod zprostředkovat. Tento systém je tedy zkušební a bude ráda, když mi do mailu nebo do komentáře pod článkem napíšete, jestli se vám tento způsob zpracování návodů líbí a je pro vás přehledný nebo třeba naopak. Děkuji za každou zpětnou vazbu!
Obsah
- 1. Střihová příprava
- 2. Zadní nakládaná kapsa
- 3. Boční kapsy
- 4. Nákoleníky:
- 5. Kompletace předních dílů
- 6. Sešití předních a zadních dílů:
- 6.1 Varianta I. (méně tradiční postup) → Silně štepované kalhoty:
- 6.1a Zadní sedový šev
- 6.1b Sedlo
- 6.1c Boční švy
- 6.1d Přední sedový šev
- 6.1e Krokové švy
- 6.2 Varianta II. (tradiční postup) → Méně štepované kalhoty:
- 6.2a Krokové švy
- 6.2b Sedový šev
- 6.2c Sedlo
- 6.2d Boční švy
- 6.1 Varianta I. (méně tradiční postup) → Silně štepované kalhoty:
- 7. Náplety
Návod na šití kalhot krok za krokem
Můj tip:
V návodu pracuji s černými kalhotami, které mají černou lícovou (hladká - lesklá) i rubovou (s chloupkem - matná) stranu. Pokud se vám v návodu u kapes špatně orientuje, můžete se podívat na video návod jak ušít tepláky, kde je vypracovaný stejný druh kapsy krok za krokem. Nicméně celý postup je pečlivě popsán slovně, vše by tedy mělo být srozumitelné. :)
1. Střihová příprava
Podle papírového střihu si připravíme:
- 2x zadní díl
- 1x sedlo na přeložku (přehyb látky)
- 2x kapsový díl celý
- 2x kapsový díl s průhmatem
- 1x nakládaná kapsa
- 2x přední horní díl
- 2x nákoleník
- 2x přední dolní díl
Všechny švové přídavky jsou široké 1 cm. Výjimkou je švová záložka u nakládané kapsy, tady v průhmatu volíme velikost švové záložky 3 cm.
Všechny díly polohujeme po směru nitě. Pokud máte jednobarevnou látku, nebo látku u které není potřeba dodržovat směr vzoru, můžete přední a zadní díly polohovat "proti sobě" a tím tak trochu látky ušetřit.
Na všechny díly si pečlivě vyznačte značky z papírového střihu. Pomohou vám při sesazování jednotlivých dílů k sobě.
Jednotlivé díly můžete stříhat i z kontrastních látek a spotřebovat tak například zbytky materiálu. Možností kombinací je mnoho, na obázku níže jsou modré kalhoty, které mají kontrastní pouze kapsy, sedlo, nákoleníky a nakládanou kapsu.
Na dalším obrázku jsem s barvami čarovala více, protože jsem chtěla upotřebit zbytky látek o nejefektivněji a tak jsem z barevné látky střihla zadní díly, nákoleníky a kapsy. Zbytek byl z černé látky.
Na levý zadní díl si vyznačte doporučené umístění nakládané kapsy. Je samozřejmě čistě na vás, kam kapsu ve finále našijete, ale pokud hledáte nějaké vodítko, tak značky z papírového střihu vám pomohou.
Velmi důležité jsou značky na předních dílech a na kolenních dílech. Pokud se Vám jednotlivé díly pootočí, pomíchají nebo jinak popletou, díky značkám budete schopní určit, který díl patří ke kterému a jak. V krokovém i bočním švu mají nákoleníky tři značky, ve sesazovacím švu k hornímu přednímu jen dílu dvě značky a v sesazovacím švu ke spodnímu přednímu dílu je už jen jedna značka, umístěná blíže ke krokovému švu... Protože se křídové nebo mýdlové značky rády snadno smažou, většinou i v nejméně vhodnou chvíli, doporučuji si všechna místa označit i malími nástřihy (cca 2 - 2,5 mm) - ty se vám totiž nesmažou. :)
Ještě než se dostaneme k samotnému šití, je potřeba si některé části dílců i lehce podžehlit. Zimní softshell je hodně nepoddajný materiál, takže se kapsy většinou nevytahají, ale i tak doporučuji díly správně podžehlit. Na podžehlování používáme jednostranně nažehlovací proužek vlizelínu. Ideálně tvarovací proužek, tzv. "tvarovku". Tou si vyztužíme kapsový průhmat v bočních kapsách i na předních dílech. Dále si podžehlíme švovou záložku nakládané kapsy (tedy 3 cm širokým kouskem vlizelínu)
U nakládané kapsy si jako první začistíme střižní okraj švové záložky u průhmatu. Pokud šijeme na overlocku, pak volné konce řetízku zatáhneme pod smyčky.
Švovou záložku podehneme za 3 cm směrem do rubu a "našpendlíme".
Můj tip:
Při šití softshellu nepoužívám klasické špendlíky ale svorky (klipy), to proto abych si do softshellu nepropíchala dírky. V některých případech totiž dírky v látce zůstávají a jsou pak na výrobku vidět.
Z lícové strany si švovou záložku prošijeme. Můžeme prošít obyčejně jedním rovným stehem, nebo klidně ozdobně, třeba dvěma paralelními stehy.
Teď přichází na řadu moment, kdy se hodí trochu trpělivosti. Softshell, obzvlášť ten zimní, je dost nepoddajný materiál. My si potřebujeme všechny švové přídavky podehnout za 1 cm do rubu a jde to docela špatně. Vzala jsem si na pomoc špendlíky a snažila jsem se do horní vrstvy kapsy zabírat jen za vnitřní fleecovou vrstvu, abych softshell na lícové straně kapsy nerozpíchala...
Aby se nám kapsa dobře na zadní díl našívala, opatrně ji nastehujeme - opět zabíráme v kapse jen do rubové fleecově vrstvy látky.
Z lícové strany si kapsu proštepujeme, abychom přichytili švové přídavky.
Když jsou švové přídavky přichycené, můžeme stehovku vypárat.
Za levém zadním dílu máme z lícové strany vyznačené umístění kapsy. Jak jsem psala v úvodu, jde o určité doporučení, kterého se samozřejmě držet nemusíte. Kapsu si jednoduše upravte (zvětšete, zmenšete, posuňte) podle svého vlastního uvážení.
Kapsu si opatrně našpendlete (v již stávajícím švu - štepování) na zadní díl.
A v kraji přišijte.
Pokud se bojíte, že neudržíte dva paralelní stehy přesně vedle sebe, nepoužívejte na šití kontrastní nit, ale naopak nit v barvě látky. Pokud se vám stane, že vám nějaký steh uteče, nebude to tolik vidět. Neznamená to, že to v tom případě můžete odfláknout, spíš jen nebudete na chyby upozorňovat...
3. Boční kapsy
Na přední díl si položíme kapsový díl s průhmatem, lícem k líci.
Průhmat sešijeme. Stejně tak zpracujeme i druhý přední díl.
Aby se nám kapsa dobře otáčela do rubu a abychom trochu eliminovaly množství vrstev kolem průhamtu, vystupňujeme si švový přídavek. Znamená to, že u vrstvy, kterou budeme mít v rubu, sestřihneme švový přídavek na polovinu.
Protože je průhmat navíc tvarovaný do oblouku, je nutné švové přídavky v oblouku nastříhat těsně k šití (je potřeba dát pozor, abychom šev nepřestřihli).
Kapsový díl podehneme do rubu předního dílu a pomocí svorek přichytíme díly k sobě, aby se po sobě neposouvaly.
Z lícové strany předního dílu kapsový průhmat proštepujeme. V tomto případě je štepování důležitým krokem, nikoliv jen otázkou vzhledu nebo "zdobení". Jak už jsem zmiňovala, sofsthell je hodně tuhý materiál a štepováním celý průhmat usadíme a stabilizujeme. Štepování může být jedním rovným stehem, za cca 0,7 cm. nebo třeba dvěma rovnými stehy, jako jsem to na kalhotách zvolila já. To už je věc čistě designová...
Přední díl s kapsovým dílcem si před sebe položíme tak, abychom navrchu měli lícovou stranu kapsového dílce.
Přes kapsový dílec s průhmatem položíme kapsový dílec celá a kapsový váček k sobě sešijeme. Poté kapsový váček začistíme, např. cikcakem nebo na overocku.
Stejným způsobem vypracujeme i druhou boční kapsu.
Aby se nám později s předním dílem dobře pracovalo, doporučuji si úplně v kraji střižního okraje předního dílu rovným stehem přichytit kapsový váček. Ten se nám pak nikde neohne nebo jinak nezdeformuje a později se nám bude s dílem celkově mnohem lépe pracovat, aniž bychom si stále museli hlídat správné umístění kapsy.
4. Nákoleníky - kolenní dílce
V této části návodu se přesouváme k dalším předním dílům a těmi jsou nákoleníky. U vypracování tvarovaných nákoleníků máme v zásadě dvě možnosti. Buď můžeme mít tvar stabilní (pevně odšité záševky) nebo volný (protizáhyb). Co funkce, pohyblivosti a volnosti kalhot v kolenou týká, pak je úplně jedno, kterou možnost zvolíte. Je to tedy pouze otázka vkusu a toho, jaké vypracování je vám, nebo dětem bližší.
4.1 Nákoleníky - členěná kolena s protizáhybem
V této kapitolce se podíváme na vypracování tvarovaného nákoleníku za pomocí protizáhybu.
Ještě jednou zopakuji, že na kolenním dílci je skutečně nezbytné mít všechny značky z papírového střihu. dvě značky v horní části nám říkají, že ta strana bude později náležet k hornímu přednímu dílu. Tři značky na obou stranách zase říkají, kde se nacházejí sklady (případně záševky) a jedna značka ve spodní části nákoleníku říká, že ta strana bude později sešitá se spodním předním dílem.
Kolenní dílec si složíme přesně na středových značkách po stranách a dvě další značky ze stran tak leží na sobě - tam kde je na obrázku špendlík. Dílec je složený lícem dovnitř.
V umístění dvou postranních značek - tam kde byl kolenní dílce sešpendlený - si dílec na obou stranách prošijeme, za cca 3 cm od střižního okraje (záleží na velikosti střihu, 3 cm jsem volila pro velikost kalhot 104).
Vzniklý středový přehyb si rozložíme do obou stran a vznikne nám protizáhyb.
Abychom si tvar zachovali, prošijeme si dílec rovným stehem úplně v kraji ve švovém přídavku a tím tak stabilizujeme tvar protizáhybu. I vrcholu protizáhybu si odšijeme uzávěrku - široký cikcak na místě. To proto, aby se zde při intenzivním nošení kalhot šev časem neroztrhl.
Stejně postupujeme i na druhé straně kolenního dílce.
U střižního okraje nám na obou stranách vznikne nepatrný chod. Ten doporučuji odstřihnout a dílec tak v obou stranách (bočním i krokovém švu) zarovnat.
Odšitý nákoleník pečlivě přežehlíme (ideálně přes plátýnko).
4.2 Nákoleníky - členěná kolena se záševky
Pokud budeme mít nákoleníky s pevně odšitými záševky, pak postupujeme následovně: Na jedné obou stranách nákoleníku (v bočním i krokovém švu) máme tři značky a při tomto postupu nebudeme prostřední značku ani na jedné straně nákoleníku brát v potaz. Budou nás zajímat pouze krajové značky. V jedné z krajových značek si dílec přeložíme, lícem dovnitř. 1 cm od přehybu si v kraji uděláme značku.
na přehybu si uděláme také značku cca 5 cm od střižního okraje (opět záleží na zvolené velikosti střihu, toto je doporučení pro velikost 104). Oba body spojíme a vznikne nám linie, po které povedeme šev.
V linii odšijeme záševek.
Stejně tak odšijeme na stejné straně nákoleníku v druhé krajní značce ještě jeden záševek.
Záševky rozložíme směrem od sebe a přežehlíme.
Z lícové strany si záševky proštepujeme a tím je tak stabilizujeme.
Stejným způsobem si vypracujeme dva záševky i na druhé straně nákoleníku.
5. Kompletace předních dílů
Nákoleníky máme hotové a můžeme si zkompletovat celé přední díly. Pomocí značek na nákolenících si určíme, který patří ke kterým předním dílům.
Nákoleník si lícovou stranou položíme na příslušný spodní přední díl a "sešpendlíme".
Přes nákoleník si lícem k líci položíme horní přední díl a také "našpendlíme".
Nákoleník v si přišijeme k hornímu i spodnímu přednímu dílu.
Švy začistíme.
Švové přídavky doporučuji složit směrem do horního nebo spodní předního dílu, nikoliv do nákoleníku, a opět proštepovat. I tady je možné použít pouze jeden rovný steh. Pokud jste ale doposud štepovali dvěma paralelními stehy, bylo by dobré toto udržet i nadále a i kolem kolenního dílce štepovat stejně...
U modrých i oranžových kalhot jsem naopak švové přídavky sežehlila směrem do nákoleníku. Vzhledem k tomu, že jsou v nákoleníku odšité záševky a nákoleník je tak rovnou tvarovaný do velmi výrazných křivek, je pro dílec přirozenější, když jsou švové přídavky směrem do něj.
Štepování jsem proto vedla naopak v kolenních dílcích.
6. Sešití předních a zadních dílů
Přední a zadní díly máme připravené a můžeme je začít dávat dohromady. V případě černých kalhot, které jsou výrazně štepované a u kterých jsem chtěla mít i štepované boční švy, je nutno postupovat trochu nekonvenčním způsobem.
6.1 Varianta I. - Silně štepovaní kalhoty (méně tradiční postup)
Protože jsem chtěla mít kalhoty štepované v bočních švech a zároveň mají kalhoty sedlo, je nutně nejprve odšít sedlo a následní boční švy. Abych však mohla našít sedlo, musela jsem mít nejprve sešitý zadní sedový šev...
6.1a Sešití zadního sedového švu
Zadní díly si položíme lícem k líci a sešpendlíme v sedovém švu.
Šev sešijeme a následně začistíme.
Švové přídavky složíme směrem do levého zadního dílu a celý šev z lícové strany proštepujeme.
6.1b Sedlo
Přes rozložený zadní díl položíme sedlo, lícem k líci a "našpendlíme". Protože je sesazovací šev tvarovaný do křivky, pak je švový přídavek sedla delší. To jen pro upozornění, pokud se budete snažit sesadit díly k sobě tak, aby seděly konce švových přídavků (v takovém případě by Vám pak ale sedlo do zadního dílu nesedlo :) ). Ke správnému usazení sedla vám pomůžou značky a také si na sedle nástřihem nebo křídou udělejte značku v místě přehybu látky - to je střed sedla a ten musí náležet na sedový šev.
Sedlo našijeme a následně začistíme.
Švové přídavky složíme směrem do sedla a podél švu opět proštepujeme.
6.1c Boční švy
Nyní si přes zadní díl položíme přední díly, lícem k líci a "našpendlíme" si boční švy. Se špendlením začínáme u spodního okraje (spodní lem nohavice) a postupujeme směrem nahoru k pasu.
Boční švy sešijeme a následně začistíme.
Přední díl je v bočním i krokovém švu vždy malinko delší (1 - 2 cm, podle velikostí) , proto je potřeba zadní díl při šití mírně natahovat. Velmi důležité je, abyste nákoleníky odšili přesně, protože jinak vznikají délkové nepřesnosti v předním dílu a později vám tak může v bočním nebo krokovém švu vzniknout velký schod.
Díly si rozložíme "naplacato" :). Aby se nám dobře štepovaly boční švy. Švové přídavky máme složené směrem do zadních dílů.
Celé boční švy proštepujeme v zadních dílech.
6.1d Přední sedový šev
nyní je potřeba sešít přední sedový šev. Kalhoty máme složené tak, že jsou přední díly na sobě, lícem k líci. Přední sedový šev "našpendlíme".
Následně jej sešijeme a hned poté začistíme.
Švové záložky složíme také směrem do levé nohavice - švové přídavky směřují v zadním i předním sedovém švu do stejné nohavice.
A celý přední sedový šev také vyštepujeme.
6.1e Krokové švy
Jako poslední nám zbývají krokové švy.
Kalhoty si složíme tak, abychom měli ke krokovým švům dobrý přístup a dobře se nám jednotlivé nohavice špendlily.
Opět špendlíme od spodního lemu nohavic směrem nahoru k sedovým švům. V krokovém švu je potřeba přední díly lehce navolnit. Platí, že nákoleníky a spodní část nohavic pod nákoleníky leží na zadním dílu hladce a krokový šev jde dobře našpendlit. Od nákoleníkům směrem nahoru je potřeba díl lehce navolňovat.
Při šití postupujeme tak, že nejprve šijeme jednu nohavici - po předním dílu, směrem od sedového švu dolů.
Poté šijeme druhou nohavici, také po předním dílu a také od sedového švu směrem dolů.
Tímto postupem si zajistíme, že budou obě nohavice stejné a nikde se nebude nic přetáčet.
Když jsou obě nohavice sešité, můžeme švové přídavky obou krokových švů začistit už najednou, v jednom kroku.
Z lícové strany zkontrolujeme, že nohavice nikde netáhnout ani nejdou přetočené.
Teď už jen zbývá našít náplety (pokračování s náplety najdete v dalších částech po následující kapitolce věnované tradičnímu postupu při šití kalhotových oděvů).
Pokud chcete následující kapitolu přeskočit a dostat se rovnou k nápletům, klikněte tady: Náplety
6.2 Varianta II. - Sešití předních a zadních dílů (tradiční postup)
V této části se společně podíváme jak ušít kalhoty LET´S GROW tradičním způsobem, avšak bez štepování bočních švů.
6.2a Krokové švy
Jako první budeme šít krokové švy. Položíme si přední díly na zadní díly, lícem k líci. Sešpendlíme krokové švy směrem od spodního lemu nahoru, k sedovému švu. Horní přední díl (nad nákoleníky) je potřeba lehce navolnit, aby si do sebe díly hezky sedly.
Krokový šev sešijeme a následně začistíme.
Pokud chcete, je možné krokový šev vyštepovat - kalhoty jsou pak příjemnější na nošení, protože uvnitř kalhot neodstává silný švový přídavek. V takovém případě švové přídavky sežehlíme směrem do zadního dílu a zadní díl podél krokového švu z lícové strany proštepujeme.
6.2b Sedový šev - celý
Tak připravené obě nohavice si na sebe rozložené položíme, lícem k líci, a sešpendlíme celý sedový šev v návaznosti.
Pokud nemáme krokový šev vyštepovaný, pak švové přídavky u sedového švu rozložíme každý na jednu stranu, abychom eliminovali tlak v rozkroku. Jestliže máme krokové švy vyštepované, pak musí logicky všechny švové přídavky směřovat do zadních dílů - jedním směrem.
Sedový šev si v návaznosti sešijeme a následně začistíme.
Celý sedový šev doporučuji vyštepovat.
Švové přídavky sežehlíme směrem do levé nohavice - v předním i zadním dílu a celý sedový šev v jednom kroku vyštepujeme.
6.2c Sedlo
Nyní si můžeme našít sedlo. Kalhoty si před sebe položíme zadním dílem, lícovou stranou, nahoru.
Stejně jako u předešlé varianty šití, si sedlo našpendlíme lícem k líci. Ke správnému sesazení nám pomohou značky na dílech. Sedlo našijeme, následně šev začistíme. Z lícové strany šev ještě po sedle proštepujeme.
6.2d Boční švy
Kalhoty otočíme naruby a sešpendlíme si boční švy.
Boční švy sešijeme a následně začistíme.
A teď už jen zbývá našít náplety...
7. Náplety
Doporučené rozměry nápletů najdete v tabulce, která je ke střihu přiložená v informačním PDF dokumentu. Úplně vlevo, na prvních testovacích kalhotách, jsem se neřídila intuitivně, ale vzala jsem v potaz starší poznámky, které jsem ke střihu měla připsané z minulých let. A byla to chyba. Jak je na obrázku vidět, zelené náplety jsou v nohavicích zbytečně široké a na začátku nosícího období by tak nohavice mohly snadno přepadávat před boty. V pase je náplet, který je na můj vkus zase příliš nízký. Obě dvě "chyby", jsou ale velmi individuální záležitostí. Délku i výšku nápletu zvolte podle svých preferencí. Někdo má raději nízké náplety, které nejsou tak výrazné, někdo má naopak radši výrazné vysoké náplety v pase i v nohavicích. I délka nápletů je individuální - záleží na použitém materiálu - žebrovaný náplet můžete střihnout kratší, než ten hladký, protože je pružnější a časem má také větší tendenci se vytáhnout. Pokud místo nápletu použijete na patent např. úplet, pak budete naopak možná muset střihnout dílce o trochu delší, aby byly všechny lemy pohodlné na nošení... A v neposlední řadě samozřejmě záleží i na dětech, pro které jsou kalhoty určené - každé dítě jiné a každé má raději něco jiného (volnější - většinou kluci vs. upnutější - většinou holky).
Rozměry nápletů jsou tedy individuální a poměrně spolehlivý způsob je obtočit náplet přímo kolem dětské nohy nebo v pase, abyste si udělali alespoň hrubou představu. Další možností je také porovnat tyto naměřené hodnoty s aktuálně nošeným oblečením, které dítku padne.
Náplety složíme na polovinu a sešijeme.
Na dítěti si také naměříme potřebnou délku pruženky. Opět neexistuje žádná obecná tabulka s rozměry. Každá guma jinak pruží, každé dítě snese něco jiného a v neposlední řadě je i každé dítě jinak velké. Odměřenou pruženku naplocho sešijeme.
Nasadíme ji na rubovou stranu nápletu do pasu.
Náplet podélně složíme na polovinu, lícovou stranou ven a uvnitř nám zůstane pruženka. Na nápletu doporučuji si odměřit čtvrtiny, aby se vám náplet dobře špendlil do pasu kalhot.
Náplet i s vnořenou pruženkou našpendlíme do lícové strany pasu u kalhot.
Stejně tak si připravte i náplet do nohavic. Do nohavic jsem pruženku nevkládala, ale pokud jsou například vaše děti často v holínkách, pak je možné pruženku do nohavic také všít, aby se dětem nohavice nevyhrnovaly...
Náplety do kalhot všijeme. Šijeme pružným stehem, takže můžeme šít rovnou na overlocku nebo např. cikcakem. Pokud šijeme na overlocku, pak volné konce řetízků zatáhneme pod smyčky.
A tím jsou kalhoty hotové!
Na následující fotce je vidět, jak je náplet schovaný v nohavici. Takto budou vaše kalhoty pravděpodobně vypadat na začátku nosícího období. Naše děti si s tím moc hlavu nelámou a nosí od začátku nohavice s vytaženými náplety a pod koleny je mají hodně "nařasené". Záleží opět na vás, nebo vašem dítěti.
na fotce níže je pak vidět, jak vypadá maximální vs. minimální délka kalhot v jedné velikosti...
Na dalším obrázku jsou pak vedle sebe rostoucí kalhoty a dětské kalhoty BASIC. Oboje kalhoty jsou ušité ve velikosti 104.
Návod máme za sebou, rozdíly a výhody kalhot jsme si také prošli. Takže které kalhoty ušijete dětem vy?
Pokud máte chvilku, budu moc ráda, když mi pod článkem necháte komentář, jak se vám dnešní návod líbil. Určitě mě potěší každá zpětná vazba na uspořádání dnešního návodu co se obsahu a jednotlivých kapitol týká. Zdá se vám možnost přeskakování z kapitoly do kapitoly přínosné a přehledné, například v momentě kdy podle návodu šijete věc na etapy několik dní a nemusíte tak listovat celým návodem, ale jednoduše si na začátku článku skočíte na příslušnou část? Nebo je to věc, která jde absolutně mimo vás a čtete návod popořadě tak jak je napsaný? A samozřejmě budu taky moc ráda, když mi dáte vědět, jak se vám nový střih libí. :)
Střih na dětské kalhoty, pro připomenutí, můžete pořídit tady: Střih na dětské rostoucí softshellové kalhoty LET´S GROW (80 - 164)
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.