Jak jsem si koupila šicí stroj (moje zkušenosti s Bernina 740)

Péťa  ·  3.3.2016  ·  7 minut čtení

Pamatujete, jak jsem psala o svém novém šicím stroji, který jsem dostala od Ježíška? No zas tak úplně od Ježíška nebyl, mám ho z e-shopu Nej šicí stroje.

Šicí stroj Bernina 740
Šicí stroj Bernina 740

A v tom článku jsem psala o tom, že se zase ozvu po měsíci testování a šití na stroji se svými poznatky. Měsíc už uběhl a tady jsou mé zkušenosti s novým strojem Bernina 740 shrnuté do deseti bodů.

  1. Stroj šije nesmírně tiše. Vážně, je to spíš takové vrnění.
  2. Stroj šije neskutečně rychle. Minimálně teda oproti mému starému stroji, ale myslím, že i objektivně. Když mám na stroji nastavenou maximální rychlost a pedál sešlápnu naplno, tak je to vážně jízda!
  3. Vzdálenost jehly od těla stroje je témeř skoro 26 cm. To je hodně a ocení to především ti, co šijí velké projekty, jako třeba závěsy, přehozy, patchworkové deky apod. Nicméně i při šití menších věcí je tahle vzdálenost velkou výhodou kvůli pohodlnosti. Člověk si nemusí nijak krkolomně lámat ruce.
  4. Přídavný stolek a velká pracovní plocha. Stolek byl součástí základní výbavy a i když byl přídavný stolek jedním z kritérií při výběru stroje, tak až do té doby, dokud jsem ho neměla doma, nevěděla jsem o co přicházím. Šití je totiž najednou o mnoho jednodušší a stehy rovnější - látka mi totiž nepadá ze stroje hned za jehlou na stůl a i před patkou je spousta plochy, kde mám plně pod kontrolou to, jestli je látka správně srovnaná.
  5. Extra velká cívka, neboli jumbo bobbin. Pro ilustraci jsem ji nafotila v porovnání s klasickou cívkou, kterou jsem používala ve starém stroji a je tou nejběžnější. Podle výrobce se na jumbo cívku vejde až o 80% víc nitě než na běžnou cívku, to jsem přesně neměřila, nicméně už od pohledu je jasný rozdíl vidět a i pocitově při šití na stroji vím, že opravdu trvá o mnoho déle než mi dojde spodní nit.
Šicí stroj Bernina 740, jumbo cívka vs. klasická cívka
Šicí stroj Bernina 740, jumbo cívka vs. klasická cívka

Duální podávání. Tak tohle je teda vlastnost k nezaplacení, nejen při šití několika vrstev, ale třeba i při všívání zipu nebo šití klouzavých a lehkých látek. Je opravdu jednoduché jediným stisknutím duální podavač k patce přichytit nebo naopak sundat. Zjistila jsem, že ho mám po většinu času aktivní a jen málokdy ho od patky odpojuji, stehy jsou stejně dlouhé a látka nikam neujíždí.

Šicí stroj Bernina 740, duální podávání aktivní
Šicí stroj Bernina 740, duální podávání aktivní
Šicí stroj Bernina 740, duální podávání neaktivní
Šicí stroj Bernina 740, duální podávání neaktivní

S kolenní pákou jsem se musela sžít. Věděla jsem, že ji u stroje chci, protože je opravdu praktické zvednout patku, aniž byste museli sundat ruce z látky, například při šití rohů u těžké látky. Nicméně ten pohyb je pro mě úplně nový, najednou musíte potlačit starý zvyk, kdy naprosto automaticky zvedáte patku rukou a namísto toho máte ruce stále na místě a pohnete kolenem lehce doprava. Musela jsem se naučit sedat si s židlí na přesně stejné místo před strojem, abych nebyla u páky ani moc blízko ani moc daleko, musela jsem zkrotit ruku, která jakoby sama chtěla vždycky vystřelit a patku zvednout. Ale myslím, že už jsem se do toho vpravila, prakticky už ke zvednutí patky používám jen kolenní páku.

Šicí stroj Bernina 740, kolenní páka
Šicí stroj Bernina 740, kolenní páka

Polohování jehly nahoru a dolů pomocí pedálu. Nejdřív musím říct, že pedál je poměrně velký a hodně pohodlný, celé chodidlo na něm hezky leží a nemá tendenci sjíždět ani do jedné strany. Při klasickém sešlápnutí pedálu prstovou částí chodidla se šije, když ale šití zastavíte a zamáčknete patu do pedálu, tak se jehla zvedne, pokud byla dole, nebo naopak sjede dolů, pokud byla nahoře. Tahle vlastnost je prima, protože ruce můžete mít stále na látce. Opět je ale potřeba trocha praxe. Ještě jsem se do toho úplně nedostala, protože stejně jako u používání kolenní páky i tady je potřeba, abyste chodidlo měli vždy stejně položené na pedálu, ani výš ani níž. Takže na tomhle musím ještě zapracovat.

Šicí stroj Bernina 740, pedál
Šicí stroj Bernina 740, pedál
Šicí stroj Bernina 740, pedál zespodu, v případě potřeby je možné kabel namotat zespodu a nebude tak nikde překážet
Šicí stroj Bernina 740, pedál zespodu, v případě potřeby je možné kabel namotat zespodu a nebude tak nikde překážet

Navlékač horní nitě je bezpochyby nejzajímavější vlastností stroje z hlediska těch nejzákladnějších funkcí, tím chci říct, že jehlu musíte mít navlečenou vždycky, ať už jdete do nějakého velkého projektu nebo jen zakrácení kalhot. A opět to chce trochu praxe, aby se vám i s navlékačem nit podařilo navléct, ale když se to naučíte, pak už nikdy nebudete navlékat nit jinak. Já jsem toho důkazem! :)

Šicí stroj Bernina 740, automatický navlékač horní nitě
Šicí stroj Bernina 740, automatický navlékač horní nitě

Drobnosti, na kterých ve výsledku sejde:

  1. Navíjení cívky je možné i během šití, je totiž naprosto nezávislé na tom, jestli právě šijete nebo ne.
  2. Po odejmutí přídavného rozšiřujícího stolku vám zůstane volné rameno, které je velmi elegantní, kromě oblých tvarů hlavně oceníte, že je příjemně úzké, takže na něj vždycky rukáv navléknete.
Šicí stroj Bernina 740, volné rameno
Šicí stroj Bernina 740, volné rameno

USB port je poměrně zajímavou vychytávkou a myslím, že i trochu hudbou blízké budoucnosti. Na stránkách Bernina totiž můžete najít aktuální verzi softwaru, kterou jednoduše stáhnete na flash disk a pak nahrajete do stroje a tím upgradujete operační systém stroje. Jazyk je i v češtině. Automatické zapošití. Už žádná zpátečka a nedejbože když látka trochu ujede a zapošití je křivé. Tak to už se nestane, stroj totiž umí sám krásně zapošívat. Na začátku i na konci, stačí si to jednoduše nastavit podle vlastních preferencí. Automatický odtřih nitě. Ze začátku jsem s ním měla trochu problém, protože jsem měla naučený pohyb rukou pro nůžky a tak jsem několik prvních dní po nich rukou pořád šátrala. Pak se to ale zlomilo, já na nůžky zapomněla a dnes už je mám vedle stroje spíš na okrasu, zásadně používám automatický odstřih nitě. Nastavení polohy jehly. Asi sami víte, že když zastavíte uprostřed šití, ať už na rovném úseku, nebo v rohu, je potřeba mít jehlu zapíchnout v látce (tedy ve spodní poloze), aby se vám látka ani o milimetr nepohnula a abyste mohli plynule pokračovat v šití. Tak k tomu slouží úžasná funkce nastavení polohy jehly, kdy stroji řeknete, že kdykoliv zastavíte, má být jehla vždy dole. Báječná věc!

A mimochodem, takhle vypadají stroje Bernina uvnitř - žádné plastové díly, které se brzy opotřebí!

Šicí stroje Bernina uvnitř- celokovová kontrukce. Zdroj: http://sewreview.com/reviews/bernina380/
Šicí stroje Bernina uvnitř- celokovová kontrukce. Zdroj: http://sewreview.com/reviews/bernina380/

(Bohužel není v mých časových ani znalostních možnostech odpovídat denně na několik dotazů ohledně pomoci s výběrem stroje. Sami víte, kolik času vám zabere se stroji prolouskat a vybrat několik adeptů, kteří by Vám vyhovovali. Pro mě to znamená projít si vaše vybrané adepty, dopodrobna prostudovat jejich možnosti a ještě zkoumat vaše šicí dovednosti, to co byste chtěli šít,jak často apod. Pro mě jeden takový dotaz znamená práci na hodinu. Pokud takových dotazů přijde za den několik, lehko si spočítáte, že bych celý den nedělala nic jiného, než zkoumala šicí stroje. A to bych nerada :)

Proto doporučuji dotazy tohoto typu směřovat na odborníky ve značkových prodejnách. Děkuji za pochopení.)

Mějte se krásně,
Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

jarmila.kaplanova 22. 2. 2018

Dobrý den, v článku na závěr píšete "Kdybyste chtěli pomoct s výběrem šicího stroje, neváhejte mi napsat, ráda vám poradím". Obracím se tedy na Vás a prosím o pomoc s výběrem šicího stroje. Šiji 30 let, mým parťákem po ty roky je Veritas Famula, hýčkám ho, nedám na něj dopustit. Ale přece jen vývoj šel kupředu a ráda bych pořídila nový šicí stroj do party s Veritaskou, ale absolutně se na trhu se šicími stroji ztrácím.
Šiji tak 4x týdně, z materiálu většinou bavlna, len, směsky, ráda bych se ale pustila komfortněji do úpletů, teplákoviny, fleece a dalších látek větších gramáží (potahy) a vícero vrstev (ale současně šiji i třeba záclonovinu). Šiji oblečení všeho druhu, různé druhy tašek a taštiček, povlečení, závěsy, ubrusy, aplikace, uvítám vícero ozdobných stehů, včetně overlockové.

Děkuji, Jarka

Peťa z Prošikulky.cz 22. 2. 2018

Dobrý den Jarko, rozptyl šití máte opravdu velký. Je potřeba si ujasnit, jestli se chcete v budoucnu více věnovat pružným materiálů (úpletům, teplákovinám apod.), v tom případě bych zvážila možnost koupi overlocku. Pokud ale i nadále zůstane Váš záběr takto široký, pak bych šla do klasického stroje. Začátečníkům vždy radím, aby se nenechali zbytečně nalákat na velkou nabídku šicích stehů, kterou se výrobci šicích strojů ohánějí. Ve finále na stroji budete potřebovat rovný steh, cik cak, nějaký entlovací steh a případně knoflíkovou dírku, víc toho opravdu není většinou potřeba. Co je ale potřeba rozmyslet, jaký chapač by Váš stroj měl mít. Na trhu jsou rozšířené dva druhy chapačů: kývný a rotační. Většina staších strojů má chapač kývný - jeho omezení jsou rychlost šití (dnešní moderní stroje jsou schopné šít poměrně rychle, stroje s kývným chapačem jsou o trošku pomalejší, podle mě to ale na občasném šití ani nepoznáte). Stroje s kývným chapačem jsou o malinko hlučnější a mají tendenci se při vyších obrátkách "rozvybrovat". Obrovsou výhodou kývného chapače ale je, že je schopný pracovat i se silnějšími nitěmi, není náchylný na kvalitu použitých nití, takže se nitě méně často trhají, seřízení stroje a celková obsluha pro švadlenku je podle mého u strojů s kývným chapačem o mnoho jednodušší. Stroje mají kvalitní rovnoměrné stehy a nejsou náchylné na "rozštelování" při šití různých druhů materiálů. Druhou skupinou jsou stroje s rotačním chapačem - tyto stroje jsou o trošku tišší a rychlejší. Na druhou stranu je složitější tyto stroje nastavit vždy na konkrétní materiál, aby byl steh opravdu hezký. Stroje s rotačním chapačem jsou také citlivé na použité nitě, většinou jsou ochotné spolupracoat jen s kvalitními dražšími nitěmi. Pokud se nebojíte citlivějšího nastavování u strojů s rotačním chapačem, určitě oceníte možnosti některých strojů, jako je automatické zapošití na konci nebo na začátku, nastavení přítlaku patky (což je vhodné pro nastavování při šití různých materiálů i úpletů) a pokud má stroj možnost automatického odstřihunitě, také vřele doporučuji. V každém případě doporučuji se zastavit v nějaké obchodě, kde šicí stroje prodávají, aby Vám stroje předvedli. Pokud chcete, aby Vámstroj opravdu dlouhá léta vydržel, ptejte se po "celokovovém stroji", u kterého jsou téměř všechny součástky uvnitř kovové, takže nedochází k rychlému opotřebování nebo deformování částí stroje. Z vlastní zkušenosti doporučuji stroje s kývným chapačem, sama mám doma 15 let starý stroj, celokový s kývným chapačem, který nikdy nebyl v servisu... Nový stroj Bernina, který mám a který jsme ukázala v tomto článku, má speciální vertikální rotační chapač, ale tento druh chapače se dávápouze do průmyslových šicích strojů a vysoce kvalitních domácích strojů, jako je právě tento. Co jsem vypozorovala, ze značek Vám mohu doporučit již výše zmíněnou Berninu, která i do domácích strojů dává kvalitní celoková těla a výkoné motory. Mezi kvalitní stroje také patří Pfaff, Gritzner nebo Janome. Jako poslední bych určitě doporučila volit raději kvalitnější stroj, který nemá příliš moc funkcí, než zbytečně nabušený stroj s mnoha stehy, který bude ale obtížné nastavovat a udržovat. Snad jsem alespoň trochu pomohla... Mějte se hezky, Peťa

Peťa z Prošikulky.cz 23. 2. 2018

Ještě jednou dobrý den Jarko, dnes vyšel na webu nový článek, který by Vám při vývěru šicího stroje také mohl pomoci: "Jak vybrat šicí stroj". Mějte se hezky, Peťa

Peťa z Prošikulky.cz 26. 3. 2020

Dobrý den, to mě mrzí, že máte se strojem trápení. Já na něm šiju více než tři roky několik hodin denně a řekla bych, že ho i přetěžuju, ale žádný problém jsme s ním neměla. V servisu na opravu nebyl ještě ani jednou, jen ho nechávám pravidelně jednou za rok seřídit a vyčistit. Určitě se se svým dotazem obraťte na servis nebo prodejce. Myslím, že nejde o obecnou chybu "těchto strojů", ale o konkrétní problém u Vašeho stroje. Držím palce, ať se Vám stroj brzy v pořádku vrátí a můžete s chutí zase šít. Hezký den, Peťa

milena.koimarkova 25. 3. 2020

Dobrý den,
na podzim jsem si koupila šicí stroj Berninu 740. Šila krásně, ale poslední týden při větším záběru mi začala spodní nit uzlovat, přitáhla jsem tedy vrchní nit. Ale už jsem na maximum a spodní nit nešije zrovna precizně, aspoň ne tak, jak to bylo na začátku.
Vlastně jsem měla 2 problémy, stroj prostě šil a další den ráno už ne. Pořád to uzlování spodní nitě. Poprvé se rozběhl ani nevím co jsem udělala a podruhé to, jak je výše popsáno.
Takže za mně docela zklamání, cena stroje je vysoká a upřímně nevím co dál. Ještě dnes stroj vyčistím a namažu a uvidím. Jinak budu volat dodavateli, jen doufám, že stroj nebudu muset někam vézt....
Pokud mi odpovíte a případně poradíte, budu ráda.
Milena

Další články v kategorii