Jak vybrat krejčovské nůžky (+ další pomůcky k šití)

Péťa  ·  3.9.2020  ·  14 minut čtení

V dnešním článku bych se s vámi ráda podělila o mé zkušenosti s krejčovskými nůžkami, s tím, jak nůžky na látku vybrat, čeho si všímat apod. Také bych vám ráda ukázala několik speciálních nůžek, které při šití jistě oceníte. Myslím, že pro některé z vás to nebude něco úplně nového pod sluncem, na druhou stranu to možná pro mnohé bude zajímavý pohled do světa střihačského náčiní.

Jak vybrat krejčovské nůžky, nůžky na látku a další střihačské pomůcky nejen k šití

Jak vybrat krejčovské nůžky

Na začátku se společně podíváme na to, jak vybrat krejčovské nůžky, jak poznat krejčovské nůžky od univerzálních a jak poznat kvalitní krejčovské nůžky.

Jak vybrat krejčovské nůžky (kvalitní)

Na obrázcích je typický zástupce velkých krejčovských nůžek. Jde konkrétně o Krejčovské nůžky Fiskars Classic, v délce 27 cm. Délkou se má na mysli celková délka, tedy nejdelší rozměr včetně rukojetí. Důležitým údajem je však také délka ostří, ta bývá zpravidla poloviční, než je udávaná celková délka. U těchto nůžek je délka ostří (břitů, nikoli až ke šroubu) cca 13 cm. Tato délka nůžek je pro mě zcela vyhovující, nicméně je potřeba vzít v potaz, že šiji každý den několik hodin, takže potřebuji, aby i samotná příprava látky fungovala precizně, efektivně a bez bolavého zápěstí. Pokud šijete méně, a hledáte vhodné nůžky na látku pro občasné šití, pak vám určitě postačí i kratší nůžky, např. s celkovou délkou 24 cm, případně i 21 cm.

Jak vybrat krejčovské nůžky (kvalitní)

Když si nůžky pořídíte, vybalíte a rozevřete, uvidíte na břitech olej. Nelekejte se. Velké množství maziva je u nůžek proto, aby nůžky mohly případně i dlouho ležet ve skladu nebo na prodejně a zároveň šroub nezatuhl.

Jak vybrat krejčovské nůžky - promazaný šroub (olej)

Toto mazivo neoplachujte, ale pouze přebytečné množství setřete suchým čistým hadříkem nebo kouskem látky.

Jak vybrat krejčovské nůžky - promazaný šroub (olej)

A teď už máte nůžky připravené k akci. Pro jistotu, nastříhejte pár odstřižků látek, ať máte jistotu, že už nikde na břitech nezůstal kousek oleje, abyste si ním nezničili látku.

Jak vybrat krejčovské nůžky - promazaný šroub (olej)
Jak vybrat krejčovské nůžky - promazaný šroub (olej)

Jak poznat krejčovské nůžky od univerzálních

Na stříhání látky můžete samozřejmě používat i kvalitní ostré univerzální nůžky. Pokud šijete skutečně jen občas, pak si s univerzálními nůžkami pravděpodobně vystačíte. Nicméně pokud šijete (a tedy i stříháte) víc, pak si myslím, že kvalitní krejčovské nůžky jsou jednou z mála položek, do kterých se skutečně vyplatí investovat.

Pokud stříháte látky málo, tak to s univerzálními nůžkami zvládnete, jestliže ale stříháte častěji nebo pracujete s těžšími materiály, pak jsou krejčovské nůžky nezbytné.

Když jsem jako studentka na gymnáziu pracovala jako brigádnice několik měsíců v malé šicí dílně, kde se šily patchworkové polštáře a deky, byla několik týdnů moje práce pouze stříhání látky. Tehdy se ještě nepoužívala řezací kolečka, takže jsem každý den několik hodin stříhala (kilo)metry látek skutečně jen nůžkami. K šití jsem se z počátku vůbec nedostala a dělala jsem jen střihačskou práci. Hned po prvních pár dnech jsem měla velké mozoly na pravé ruce kolem palce od nůžek. Tenkrát jsme měli v dílně poměrně slušné velké krejčovské nůžky, takže si nedovedu představit, jak by moje ruce vypadaly, kdybychom tam měli jen nějaké "obyčejné" nůžky. Co tím chci říct. Pokud stříháte látky málo, tak to s univerzálními nůžkami zvládnete a nebude prostor k tomu, pocítit nějaké větší nepohodlí. Jestliže ale stříháte častěji nebo pracujete s těžšími materiály (silná plátna, kepry, džínoviny, softshell apod.), pak už jsou krejčovské nůžky v podstatě nezbytné.

Jak tedy poznat krejčovské nůžky od těch běžných?

Jak poznat krejčovské nůžky od obyčejných (univerzálních)

1. Krejčovské nůžky stojí

...většinou :)

Prvním a nejjednodušším způsobem, jak poznat, zda-li jde o krejčovské nůžky nebo univerzální nůžky, je zkusit nůžky postavit na spodní hranu. Krejčovské nůžky by měly být schopné zůstat v této poloze a to proto, že správná technika stříhání látky spočívá v tom, že se s nůžkami klouže po podložce a přitom se jakoby mimoděk stříhá do látky. Aby to bylo možné, je právě potřeba, aby nůžky byly schopné v této poloze být i bez vašeho přičinění a vy jste mohli šetřit silou. Protože dlouhé několika hodinové stříhání látek je skutečně namáhavé, nejen pro vaše zápěstí, ale i pro loket a rameno, takže vlastně pro celou paži.

Jak poznat krejčovské nůžky od obyčejných (univerzálních)

2. Tvar břitů u krejčovských nůžek

Dalším poznávacím znamením je tvar břitů. U univerzálních nůžek bývají břity stejně široké po celé délce. U krejčovských nůžek bývají ale břity u šroubu daleko širší než u samotné špičky. Na obrázku níže jsou vlevo univerzální nůžky (s květinovým motivem) a vpravo krejčovské nůžky (oranžové). Když se na nůžky podíváme, je hned na první pohled vidět, že se u krejčovských nůžek čepele výrazně ztenčují ve směru ke špičce.

Aby bylo možné precizně stříhat třeba i drobné detaily, je ztenčení tvaru čepelí u krejčovských nůžek velmi užitečné.

Toto typické ztenčení čepelí je z důvodu snadné a přesné manipulace při stříhání látek. U univerzálních nůžek se obvykle počítá, že se stříhají různé obaly nebo papíry a tyto materiály jsou ve své podstatě velmi tvarově stabilní. Oproti těmto materiálům jsou však látky velmi živé, některé jsou kluzké, jiné pružné, další třeba jemné apod. Aby bylo možné precizně stříhat třeba i drobné detaily nebo nástřihy na živých textilních materiálech, je ztenčení tvaru čepelí u krejčovských nůžek velmi užitečné.

Jak poznat krejčovské nůžky od obyčejných (univerzálních)
Jak poznat krejčovské nůžky od obyčejných (univerzálních)
Jak poznat krejčovské nůžky od obyčejných (univerzálních)
A ještě jednou detail čepelí, vlevo univerzální nůžky, vpravo krejčovské nůžky

Na obrázku níže jsou dvoje krejčovské nůžky, nahoře jsou nůžky s plastovou rukojetí, celková délka nůžek je 27 cm. Dole jsou moje staré japonské krejčovské nůžky, celokovové, délka 21 cm. Na obou nůžkách je vidět, že se jejich čepele zužují i z tohoto pohledu. Nicméně, toto není poznávací znamení, protože z tohoto bočního pohledu se mohou zužovat i některé univerzální nůžky, nůžky na papír apod. Co je ale na tomto bočním pohledu patrné je tvar rukojetí. Krejčovské nůžky mají spodní rukojeť vždy dostatečně velkou, aby se vám do ní vešly všechny prsty kromě palce. To je pro správný úchop důležité, žádný prst nesmí zůstat venku, aby bylo možné nůžky pevně a přitom pohodlně držet.

Jak poznat krejčovské nůžky od obyčejných (univerzálních)

Krejčovské nůžky mají spodní rukojeť vždy dostatečně velkou, aby se vám do ní vešly všechny prsty kromě palce.

Jak vybrat krejčovské nůžky - promazaný šroub (olej)
Správný úchop nůžek je pro precizní a pohodlné stříhání látek důležitý - všechny prsty musí být v rukojeti a žádný nesmí zůstat venku.

Kvalitní krejčovské nůžky

Poznat kvalitu je velmi obtížné. Kromě poznatků z předchozích řádků je dobré se zaměřit ještě na další ukazatele.

1. Těžká váha

Často se setkávám s dotazy typu: "Jak poznám dobré nůžky na látku? Koupila jsem si jedny, ale jsou strašně těžké".

Pokud jsou na vás nůžky těžké a bolí vás z nich ruka, pak je to známka špatné techniky při stříhání.

Velká váha je u krejčovských nůžek právě jedním z důležitých faktorů. Jak jsem psala v předchozí části, je důležité, aby nůžky "uměly stát" na podložce. Aby vám při tom klouzání po podložce nůžky stabilně držely a vy jste vynakládali co nejmenší úsilí na každé to střihnutí, je právě velká váha důležitá. Pokud jsou na vás nůžky těžké a bolí vás z nich ruka, pak je to známka špatné techniky při stříhání. Pravděpodobně nůžky zvedáte, stříháte ve vzduchu apod.

Jestliže myslíte, že techniku stříhání máte správnou a nůžky se vám přesto zdají těžké, podívejte se po takových, které mají plastovou rukojeť, namísto celokovových krejčovských nůžek, případě zvolte menší, ale přesto kvalitní nůžky. Příliš velké nůžky mohou být nevýhodou stejně jako výhodou, třeba pokud stříháte mnoho drobných detailů nebo se vám s velkými nůžkami špatně manipuluje.

2. Utáhněte šroub

Dalším poznávacím znamením je, že krejčovské nůžky vždy mají šroub, za který je možné po nějaké době čepele k sobě zase přitáhnout. Šrouby mají v poslední době i kvalitní univerzální nůžky, ale u krejčovských nůžek je to nezbytnost. Což ovšem znamená, že v šuplíku kromě dalších věciček budete mít i menší či větší šroubovák. :)

Jak vybrat krejčovské nůžky (kvalitní)
Jak vybrat krejčovské nůžky (kvalitní) - šroub na utažení

Shrnutí: Jak vybrat kvalitní krejčovské nůžky

Protože je to k základním krejčovským nůžkám velké množství informací, dovolím si malé stručné shrnutí.

Jak poznat krejčovské nůžky od univerzálních

Krejčovské nůžkyUniverzální nůžky
Stojí sami o sobě na podložceNa podložce nestojí
Čepele se výrazně směrem ke špičce zužují z horního nebo spodního pohleduČepele jsou stejně široké z horního nebo spodního pohledu
Velikost rukojetí je dostatečná, aby se do nich vešly všechny prstyRukojeť může být menší, případně stejně velké (nůžky mohou být jednotné pro praváky i leváky)
Krejčovské nůžky jsou výrazně těžkéUniverzální nůžky jsou lehké
Krejčovské nůžky mají šroub vždy na utaženíUniverzální nůžky mohou (i nemusí) mít šroub na utažení

Další střihačské potřeby, které při šití oceníte

1. Cvakačky ke stroji

Doma mám cvakaček hned několik, na stříhacím stole, u obou šicích strojů a jedny mám dokonce i v košíku na pletení.

Cvakačky jsou za mě na seznamu "co mít" hned na druhém místě za kvalitními krejčovskými nůžkami. Když jsem se před lety k šití vrátila a obnovovala jsem výbavičku, pořídila jsem si i cvakačky. Všichni říkali "to musíš mít!", "bez nich už se neobejdu" apod. Tak jsem si je taky pořídila. A pak několik měsíců, možná i let, ležely v šuplíku. Vůbec jsem jim nedokázala přijít na chuť, protože úchop cvakaček je naprosto odlišný od běžného držení nůžek. A já jsem nějak neměla sílu se to naučit. Pak jsem je ale vzala na milost a dnes patřím do té skupiny švadlenek, které na cvakačky nedají dopustit. Doma mám cvakaček hned několik, na stříhacím stole, u obou šicích strojů a jedny mám dokonce i v košíku na pletení. Tyhle moderní cvakačky Fiskars jsou ale bezkonkurenčně nejkvalitnější a tak jsem jim udělila čestné místo u hlavního šicího stroje a budou tak v permanenci...

Jak vybrat krejčovské nůžky - cvakačky k šicímu stroji

Cvakačky se drží (jak je na obrázku níže vidět) dost odlišně od běžných nůžek. Na začátku je to nevýhoda, protože se to člověk musí vlastně naučit. Pak se ale nevýhoda stane výhodou, protože když tenhle grif dostanete do ruky, tak vám to ve finále ušetří spoustu času. Cvakačky se primárně používají na odstřih nití. Takže proto je vhodné je mít neustále položené vedle šicího stroje. Stačí po nich sáhnout, není třeba vklouzávat do rukojeti jako u nůžek, a rovnou můžete přebytečné nitě odstříhat.

Jak vybrat krejčovské nůžky - cvakačky k šicímu stroji
Jak vybrat krejčovské nůžky - cvakačky k šicímu stroji

2. Malé vyšívací nůžky

Pokud nejste fanouškem cvakaček, pak byste určitě v šití měli mít úplně jednoduché malé vyšívací nůžky. Využijete je nejen na odstříhávání nitek, ale také na drobné nástřihy a stříhání drobných detailů. U šití oděvů se často setkáte s místy, kde je manipulace s velkými nůžkami na obtíž a tak jednoduché malé nůžky často využijete. Před lety jsem na tyto drobné činnosti používala obyčejné nůžky z manikúry, určitě víte, jaké mám na mysli, takové ty celokovové. Z nich ale za chvilku pěkně bolí ruce, proto by se vám mohly hodit právě tyhle Vyšívací nůžky Classic.

Jak vybrat krejčovské nůžky - malé vyšívací nůžky na nastříhávaní rohů a odstřih nití

Nespornou výhodou této drobotiny, co se vejde do dlaně, je utahovací šroub, tím pádem je životnost těchto vyšívacích nůžek prakticky nekonečná.

Jak vybrat krejčovské nůžky - malé vyšívací nůžky na nastříhávaní rohů a odstřih nití

3. Entlovací nůžky

Entlovací nůžky jsou pro mě osobně srdeční záležitostí. Když jsem jako malá holka koketovala se šitím, dostala jsem tenkrát své první entlovací nůžky. Mám je doteď i když už by si zasloužily nabrousit.

Když jsem byla malá, tak se v domácích podmínkách nešilo z úpletů ani jiných dalších pletenin, ale šilo se z tkanin. Protože také nebyly rozšířené domácí overlocky, jako je tomu teď, bylo nutné začišťovat třepící se tkaniny jiným způsobem. A velmi často se k tomu používaly právě tyto entlovací nůžky. Myslím, že dnes jsou entlovací nůžky takovým zapomenutím pokladem, ale věřím, že se brzy zase dostanou do popředí. Proto je vám chci v tomto článku ukázat a zařadit do seznamu střihačských pomůcek k šití. Tyto konkrétní na obrázku jsou entlovací nůžky Fiskars Classic.

Jak vybrat krejčovské nůžky - entlovací (Pinking shears)

Stejně jako klasické krejčovské nůžky je možné je postavit a tím si to "entlování" usnadnit.

Jak poznat kvalitní krejčovské nůžky
Jak poznat kvalitní krejčovské nůžky

Entlovací nůžky mají obě čepele "zubaté". Zoubky svírají úhel 45°C a čepele do sebe perfektně v zoubcích zapadají. Entlovací nůžky se tedy používají na tkaniny, u kterých chcete nějakým způsobem začistit střižní okraje a ošetřit je před třepením. Protože zoubky svírají právě úhel 45°C, nedochází k vytřepení okrajů.

Jak vybrat krejčovské nůžky - entlovací (Pinking shears)

4. Univerzální nůžky (na papír)

Ve vašem šicím koutku by ale neměly chybět i běžné univerzální nůžky. Třeba na přípravu papírového střihu, na rozbalování balíčků látek apod. Jako správný šicí nadšenec byste totiž měli být tak trochu i nůžkovým fanatikem. Přiznávám, že já jsem (co se mých krejčovských nůžek týká) dost despota. Jen málo co totiž zkracuje životnost krejčovských nůžek více, než jejich používání na jiné věci než na látku. Takže pokud chcete, aby vám nůžky na látku vydržely dlouho a látku po roky stříhaly (ne žvýkaly), pak si na ostatní záležitosti v šicím koutě vyčleňte "obyčejné" nůžky. Abyste je nevnímali jako něco podřadného (oproti vašim krejčovským nůžkám, pro které byste možná vraždili), můžete si koupit třeba nějaký fakt krásný kousek. Jako jsou třeba tyhle Univerzální nůžky Fiskars z květinové edice Gloria.

Jak vybrat kvalitní nůžky na papír (pro přípravu střihů k šití)
Jak vybrat kvalitní nůžky na papír (pro přípravu střihů k šití)

Pokud se u vás stříhá papír prakticky neustále (jako je tomu třeba v naší domácnosti), je dobré, aby i ty univerzální nůžky byly kvalitní. Na těchto nůžkách oceňuju pohodlné rukojeti (i tady se mi do spodního gripu vejdou všechny prsty), utahovací šroub a super ostré břity.

Jak vybrat kvalitní nůžky na papír (pro přípravu střihů k šití)

No, a ten květinový motiv je prostě božsky něžný, takže na stole budou dělat opravdu parádu.

Jak vybrat kvalitní nůžky na papír (pro přípravu střihů k šití)
Jak vybrat kvalitní nůžky na papír (pro přípravu střihů k šití)

5. Ostřič nůžek

Ostřič nůžek je v domácnostech, kde se stříhá jako o život, další užitečnou věcí. Tento univerzální ostřič nůžek Fiskars má ještě nespornou výhodu v tom, že je použitelný na nůžky pro leváky i praváky. A vzhledem k tomu, že doma jednoho leváka máme, to dokážeme ocenit.

Ostřič nůžek - jak nabrousit nůžky doma (naostřit)

Pro často používané nůžky je to velmi dobrý a jednoduchý pomocník, jak udržet nůžky v kondici.

Ostřič nůžek - jak nabrousit nůžky doma (naostřit)

Do štěrbin ostřiče nůžky jednoduše vložte a přibližně 4x ostřičem nůžkami projeďte.

Ostřič nůžek - jak nabrousit nůžky doma (naostřit)

Štěrbiny mají brusné válečky. Ty se automaticky přizpůsobí jakémukoliv úhlu ostří nůžek.

Ostřič nůžek - jak nabrousit nůžky doma (naostřit)

Můj tip: Nůžky na celý život

Pokud chcete, aby se vám s nůžkami dobře pracovalo a zároveň aby vám vydržely dlouhá léta, mám pro vás pár mých doporučení.

  • ✄ Pokud vybíráte nůžky a jste limitováni jejich cenou, vyberte raději menší nůžky, kterou jsou kvalitní, než velké nůžky za každou cenu, ale nižší kvality.
  • ♡ Dávejte na nůžky pozor. Největší škody nadělá střihnutí do špendlíku, ale také jejich pád ze stolu. Kromě toho, že riskujete pěknou díru do nohy, se při pádu mohou nůžky pootevřít a při dopadu do sebe těžké čepele narazí. Tím může dojít k poškození břitu (vzniku zubu do ostří), které ani nemusí být na první pohled patrné, ale při stříhání budou od té chvíle v místě "zubu" nůžky látku žvýkat.
  • → Čistě dobrovolný ale efektivní způsob prodloužení životnosti vašich nůžek: Schovejte je před ostatními členy rodiny. Z nějakého důvodu velmi často přitahují pozornost nenechavých rukou, které potřebují třeba přestřihnout drát, "ale jen tenoučký drátek, neboj"...

A tím bychom měli hotový dnešní článek s tématem jak vybrat krejčovské nůžky a další střihačské pomocníky nejen k šití. Pokud se vám dnešní přehled líbil, budu moc ráda, když mi o tom dáte vědět dole pod článkem v komentáři. Pokud jste v článku našli chybu nebo vám tu některá informace chybí, dejte mi o tom prosím také vědět v komentáři.

Za poskytnutí nůžek a střihačských pomůcek do dnešního článku moc děkuji společnosti Fiskars.

Mějte se krásně, Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

denisa.sebova 9. 4. 2020

Dobry den, dakujem za super clanok. Prave som zistila ze moje nuzky su univerzalne a este k tomu pre pravakov. Ja som lavacka, tak sa musim popozerat po niecom specialne pre mna. Chcem sa opytat na rezacie kolecko. Aky mate na to nazor? Je vhodne?

Peťa z Prošikulky.cz 9. 4. 2020

Dobrý den Deniso, děkuji za komentář. Jsem ráda, že se Vám článek líbí. Kolečka na látku jsou vhodná, ale chce to hodně praxe, aby s nimi člověk uměl řezat i všechny křivky a záhyby se stejnou přesností, jako je tomu u nůžek. Mějte se hezky, Peťa

libates 16. 6. 2020

Dobrý den, děkuji za krásný článek, zase jsem o něco chytřejší. Chtěla bych se Vás zeptat, na nůžky s mikrozoubky.

Peťa z Prošikulky.cz 22. 6. 2020

Dobrý den Líbo, děkuji za komentář. Nůžky s mikrozoubkem doma mám sice také, ale téměř je nepoužívám. Vhodné jsou výhradně na jemné látky jako je šifon, podšívkovina apod. Osobně mi nepřijde velký rozdíl mezi stříháním těchto typů látek klasickými krejčovskými nůžkami a nůžkami s mikrozoubkem. Pokud jsou krejčovské nůžky kvalitní a dobře naostřené, stříhají se s nimi jemné látky v podstatě lépe než nůžkami s mikrozoubkem. Nicméně je to hodně o vlastní zkušenosti, může se stát, že se právě Vám bude s nůžkami s mikrozoubkem pracovat při šití jemných látek lépe... :) Hezký den, Peťa

Vladka 17. 8. 2020

Dobrý den,děkuji za návod na správnou volbu krejc.nuzek.Dnes jsem se rozhodla si koupit nové krejc.nůžky.V obchodě jich měli několik,ale ani jedny mi nechtěli vybalit z obalu.Tak jsem řekla,že si vyberu nekde jinde,kde mi vyjdou vstříc a můžu si je vyzkoušet.Snad se najde taková prodejna.v.p.

Peťa z Prošikulky.cz 17. 8. 2020

Vlaďko, šla jste na to dobře. Já na jednu stranu obchodníky chápu, že nechtějí mít na prodejně rozbalené zboží, které si pak nikdo nechce koupit, mnohem víc ale chápu Vás, že nechcete koupit "zajíce v pytli". Jdete na to dobře! Držím palce, abyste brzy našla obchod, kde Vám vyjdou vztříct. :) Mějte se krásně, Peťa

Barbora 28. 12. 2020

Dobrý den, děkuji Vám za výborný článek :) Vaši novou knihu jsem dostala před pár dny pod stromeček od mého manžela a v něm poukázku do galanterie se vzkazem "a už si konečně kup ty nůžky" :) Váš blog jsem dnes navštívila poprvé, dosud jsem o něm ani netušila, až jsem si o něm přečetla ve Vaší knize...ale co jsem už vůbec netušila, že bych si někde mohla přečíst tolik informací, jak nůžky poznat a vybrat krejčovské a nakonec i najít odpověď na otázku z dětství " na co měla moje babička ty zubaté nůžky"? :D Moc Vám fandím, kniha je báječná, trávím u ní vánoční svátky :) a věřím, že nejen ty...

Peťa z Prošikulky.cz 29. 12. 2020

Dobrý den Barboro, moc děkuji za krásný komentář! Skvěle jste se trefila s načasováním, protože jsme dnes spustili zcela novou verzi těchto stránek, takže tu budete máte nyní všechny informace a návody pěkně přehledně. Přeji, ať se Vám knížka i mé stránky líbí, ať tu najdete mnoho užitečných informací a ať Vám šití dělá radost! Mějte se hezky, Peťa

Eva N. 24. 7. 2022

Super článok, veľmi užitočný pre mňa (úplného laika). Veľmi dobré stránky, len nedávno som na ne natrafila a už študujem všetky články 😁
Chcela som len upozorniť na malý preklep v texte v časti 4. Univerzální nůžky (na papír)

"Jen málo co totiž zkracuje životnost krejčovských látek více, než jejich používání na jiné věci než na látku."

krejčovských látek => krejčovských nůžek

Po oprave môj komentár pokojne zmažte.
Ďakujem za užitočné rady a návody, čo som našla na vašich stránkach ☺️

Peťa z Prošikulky.cz 27. 7. 2022

Dobrý den Evo,

děkuji za milý komentář i upozornění na překlep. Text jsme opravila. Jsem ráda, že se Vám mé stránky líbí a že na nich nacházíte užitečné informace.

Mějte se hezky, Peťa

Jitka V. 14. 2. 2024

Dobrý den,

máte zkušenost s nůžkami Fiskars Amplify? Jsou vhodné i pro běžné látky? Váhám mezi nimi a běžnými krejčovskými Fiskars.
Dík za odpověď.

Další články v kategorii