Jak ušít nakládanou kapsu s ozdobným okrajem

Péťa  ·  8.3.2023  ·  1 minut čtení

V tomto článku najdete jednoduchý návod na šití originální nakládané kapsy s ozdobným lemem. Tuto techniku používám velmi ráda, obzvlášť, pokud se mi do rukou dostane látka se zajímavým pevným okrajem. Často tomu bývá u rifloviny nebo třeba manšestru či kabátových látek. Neotřelý pevný okraj látky využiji k zajímavému lemování jako tomu bylo například i v tomto případě, kdy jsem si šila laclové kalhoty ADVENTURE.

Kreativní kapsy

Další tipy na zajímavé šití kapes najdete na konci tohoto článku

Návod na šití nakládané kapsy s ozdobným lemem

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

Střihová příprava

Použijeme střihovou předlohu. Nezáleží na tom, jestli to bude střih se švovými přídavky, nebo bez nich. Podle papírového střihu si připravíme dílec kapsy tak, že obvod kapsy má 1 cm široké švové přídavky a koncová záložka pro kapsový průhmat je 10–14 cm (měřeno od švu, nikoliv od původně zanesené koncové záložky). Střižní okraj kapsového průhmatu je tvořen právě ozdobným pevným okrajem látky, který se chystáme využít. V mém případě jsem celkovou koncovou záložku odměřila 12 cm od místa švu (3 cm zaneseno v papírovém střihu + 9 cm doměřeno přímo na látce).

Nakládaná kapsa s ozdobným lemem - návod na šití

Šití kapsy

Kapsu si před sebe položíme lícovou stranou nahoru a koncovou záložku složíme směrem do lícu tak, aby pevný okraj byl v místě švu dle papírového střihu.

Koncovou záložku máme podehnutou do lícu za cca 6,5 cm. Nyní si pevný okraj záložky podržíme na dílci a v tomto místě kapsu ještě jednou ohneme, tentokrát do rubu kapsy, jak je to vidět na druhém obrázku níže.

Kapsu máme složenou tak, že kapsový průhmat je tvořen třemi vrstvami látky a ozdobný pevný okraj vykukuje nad přehybem látky. Takto si celou záložku kapsy našpendlíme.

Kapsový průhmat v záložce prošijeme. Doporučuji prošít dvakrát, nejprve těsně u ozdobného okraje a podruhé cca 4 cm od horního kraje. Tím si celou záložku zafixujeme.

Dále už postupujeme jako u kterékoliv jiné nakládané kapsy, tzn. začistíme zbylý střižní okraj a ve švovém přídavku si stehovkou navolníme okraj tak, abychom jej mohli sežehlit do požadovaného tvaru s podehnutými švovými přídavky do rubu.

Následně kapsu našijeme do dílců oděvu, v mém případě předních dílů kalhot.

Brnkačka, že ano?

Jak ušít jednoduché lacláče - kapsy

Další tipy na zajímavé šití kapes najdete např. v těchto článcích:

1. Střihy na kapsy zdarma

2. Jak ušít originální nakládanou kapsu

(střih na dětskou košili START, varianta kabátku)

3. Jak ušít klínovou kapsu s paspulkou nebo okrasným lemem

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii