Jak ušít dámskou nebo dětskou zavinovací sukni BREATH (+ střih ve vel. 32–60 / 80–164)

Péťa  ·  12.7.2023  ·  2 minut čtení

Nový střih na jednoduchou dámskou zavinovací sukni s volánem je na světě! Střih na sukni je vyhotovený ve velikostech 32–60 a je vhodný pro mírně pokročilé. Sukně je z tkaniny (pevného, nepružného materiálu). Střih na dámskou zavinovací BREATH můžete už nyní pořídit v PDF nebo tištěné verzi:

HOT NEWS: Střih je nyní k dispozici i v dětské verzi :)

Doporučený materiál a jeho spotřeba:

Střih je vypracovaný pro lehké a splývavé tkaniny (pevné/nepružné materiály). Vhodná bude viskózová halenkovina, bavlněný popelín, syntetický satén, šifon apod.

Spotřeba materiálu (při šíři látky 140 cm):

Vzhledem k šíři (točivosti) sukně a zavinovacímu střihu je spotřeba materiálu větší, než u sukní obvykle bývá. Počítejte s většími prostřihy.

  • pro velikosti 80–98: 1,5 m
  • pro velikosti 104–122: 1,8 m
  • pro velikosti 128–164: 2,2 m
  • pro velikosti 32–46: 2,5 m
  • pro velikosti 48–60: 3 m

Dále budeme potřebovat pruh jednostranně nažehlovacího vlizelínu (10 cm v plné šíři, nebo 20 cm v poloviční) nebo nažehlovací pasovou výztuhu (pasovku).

Střih na dámskou zavinovací sukni

Sukni je možné šít i bez volánu a ozdobit ji například našívacími kamínky, jako jsem tomu udělala já u dalšího kousku:

Návod jak ušít dámskou zavinovací sukni BREATH

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Střih na dámskou zavinovací sukni - střihová příprava
Střih na dámskou zavinovací sukni - střihová příprava

Podle papírového střihu si připravíme:

  • 2x přední díl
  • 1x zadní díl
  • 2x přední volán
  • 2x zadní volán
  • 1x pásek

2. Boční švy

Jako první si vypracujeme oba boční švy. Před sebe si rozložíme zadní díl, lícem nahoru. Přes něj položíme oba přední díly. Boční švy sešpendlíme, následně sešijeme a začistíme.

3. Volán

Volán je kvůli snížení spotřeby rozdělen do čtyř dílů - dva přední a dva zadní. Všechny díly si k sobě sešpendlíme a sešijeme do jednoho kusu. Švy začistíme.

Sešitý volán našpendlíme do spodního kraje sukně. Vzhledem k velkému obvodu a také zakřivení bude potřeba trochu trpělivost. Nebojme se hodně špendlit, aby po sobě látky neklouzaly.

Našpendlený volán ke spodnímu kraji sukně přišijeme, šev začistíme. Začistíme také volný okraj volán, jednou jej podehneme do rubu a v samém kraji prošijeme klasickým rovným stehem. Tím je spodní lem volánu vyhotovený.

4. Pásek

Pásek si v rubu podžehlíme vlizelínem. Jednu z dlouhých stran začistíme. Druhou dlouhou (nezačištěnou) stranu našpendlíme do pasového kraje sukně. I tady bude během špendlení potřeba trpělivost. Našpendlený pásek všijeme a zde šev nezačišťujeme.

Pásek ohneme podélně na polovinu lícem dovnitř. V obou krajích složíme vrstvy na sebe dle následujícím obrázků. Prošijeme oba kraje a roh odstřihneme těsně ke švu. Pásek otočíme na líc a znovu jej podélně přehneme na půl, tentokrát lícem ven.

Celý pásek v pasové linii našpendlíme začištěným krajem tak, že je v pásku schovaný švový přídavek (sešití pásku a sukně). Po lícové straně sukně pásek v kraji prošijeme. Tím dokončíme pásek a současně usadíme švový přídavek dovnitř pásku.

Tadá, sukně je hotová. Teď už je do obou krajů stačí našít háčky a očka pro zapínání nebo vypracovat knoflíkové díky a knoflíky. Vzhledem k zavinovacímu střihu si sukně oblékněte a přímo na těle naměřte, kde potřebujete konkrétně vy zapínání umístit.

Střih na jednoduchou dámskou sukni

Pro připomenutí, střih v tištěné nebo PDF verzi pořídíte zde:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Komentáře

Markéta S. 2. 3. 2024

Dobrý den, Petro. volán se musí před přišitím k sukni nařasit? Po sešití dílů volánu mi vyšla jeho délka delší než spodní okraj sukně...má to tak být?děkuji moc! Markéta

Peťa z Prošikulky.cz 4. 3. 2024

Dobrý den,

volán se před všitím neřasí. Odlišná délka může vzniknout proto, že spodní okraj sukně je ve tvaru vnějšího oblouku, zatímco tvar volánu je ve tvaru vnitřního oblouku. Jinými slovy, linie švu je stejně dlouhá, ale délka střižního okraje je odlišná a proto je nutné volán před našitím velmi pečlivě našpendlit, nicméně se určitě neřasí. :)

Hezký den, Petra

Další články v kategorii