Jak ušít dámskou variabilní vestičku PLAIN (+ střih ve velikostech 32–60)

Péťa  ·  19.4.2024  ·  3 minut čtení

Střih na dámskou vestičku s asymetrickými švy a variabilním vypracováním. Knoflíkové zapínání je možné odšít v bocích nebo ve středovém překrytí. Véčkový výstřih začištěný podsádkou, stejně tak jako průramky.

Střih je součástí mini kolekce OR!GAM!:

Doporučený materiál na dámskou vestu:

Střih na dámskou vestu je vhodný pro slabší tkaniny jako je len, kombinace lnu s viskózou, popelínové košilovky apod.

Spotřeba materiálu na dámskou vestu (při šíři látky 140 cm):

  • pro velikosti 32–46: 1 m
  • pro velikosti 48–60: 1,5 m

Dále budete potřebovat:

  • 3–8 knoflíků dle velikosti a jejich umístění
  • jednostranně nažehlovací vlizelín s nití na podžehlení podsádek a krajů

Návod jak ušít dámskou vestu PLAIN:

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

  • Švové přídavky jsou jednotné, 1 cm.
  • Koncová záložka pro založení spodního lemu je v předním i zadním dílu 4 cm.
  • Během šití doporučuji používat střih s již zanesenými švovými přídavky a koncovými záložkami.

2. Výztuhy

Jako první si podžehlíme potřebné dílce nebo jejich části. Podsádky předního středu podžehlíme celé. Průramky na podsádkách, v předních i zadních dílech podžehlíme šikmo střižený proužkem vlizelínu. Boční kraje předních díl§ i zadního podžehlíme proužkem širokým 4 cm.

3. Prsní záševky

Podle papírového střihu si na předních dílech vyznačíme umístění prsních záševků. Díly přehneme lícem dovnitř tak, abychom prsní záševky mohli odšít. Odšijeme je, v jejich prsním vrcholu zauzlujeme a pečlivě celé záševky přežehlíme tak, že švový přídavek směřuje do boku.

4. Náramenice

Nepotřebné okraje u náramenic sestřihneme a náramenici zarovnáme.

Střih na dámskou variabilní vestu - prsní záševky
Střih na dámskou variabilní vestu - prsní záševky

Zadní díl si položíme lícem nahoru, přes něj položíme přední díly lícem dolů. Sesadíme náramenice, sešpendlíme, sešijeme a začistíme. Švové přídavky sežehlíme směrem do zadního dílu.

5. Podsádky průramků

Podsádky průramků si k sobě složíme lícem k líci a sešijeme v ramenní švu. Švové přídavky začistíme a sežehlíme směrem do předního dílu. Obvodový kraj obou podsádek začistíme.

Podsádku položíme lícem k líci do průramku vesty. Podsádky přišpendlíme k průramku a sešijeme.

Švové přídavky nastřihneme po celém obvodu průramku, aby se nám podsádka dobře otáčela do rubu vesty.

Střih na dámskou variabilní vestu - podsádky průramků
Střih na dámskou variabilní vestu - podsádky průramků

Podsádky podehneme do rubu vestičky a podél průramků našpendlíme. V samém kraji průramek po lícové straně vesty proštepujeme (prošijeme).

Střih na dámskou variabilní vestu - podsádky průramků
Střih na dámskou variabilní vestu - podsádky průramků

6. Podsádka předního středu

Oba díly podsádky předního středu k sobě v oblouku v kraji sešijeme lícem k líci. Švové přídavky rozžehlíme do stran. Obvod sešité podsádky v kraji začistíme.

Podsádku polížeme líce k líci do předních dílů vesty. Našpendlíme. Doporučuji začít špendlit v místě, kde sesazovací šev obou dílů podsádky leží na středu průkrčníku v zadním dílu. Plynule došpendlíme zbývající část v celém předním středu po obou stranách.

Stejně jako u průramků postupujeme i zde. Podsádku podehneme do rubu vesty, našpendlíme a v kraji proštepujeme.

V rubové straně vesty můžeme drobným ručním stehem kraj podsádky přichytit ke švovým přídavkům ramenního švu. Stejným způsobem můžeme přichytit k náramenici i podsádku průramku.

7. Spodní kraj

Spodní kraj v obou předních dílech i v zadním dílu začistíme.

8. Boční švy

Boční kraje v předním i zadní dílu dvakrát podehneme do rubu tak, že nejprve kraj podehneme za cca 1 cm, následně za další cca 3 cm, až ohyb látky dojde ke kraji podžehlení. Roh u průramku zastrčíme pod přehyb látky.

Boční kraje prošijeme. Takto vypracujeme všechny čtyři boční kraje v předních dílech i v zadním dílu.

Obdobným způsobem zakončíme i délku vesty (spodní kraj). Jelikož máme začištěný, můžeme jej podehnout jen jednoduše a odšít. Nakonec jsem rozhodla celý kraj podehnout také dvojitě. Záleží jen na vašich preferencích.

9. Zapínání

V tuto chvíli máme samotný trup vesty vyhotovený a začištěný. Můžeme se tak rozhodnout, kde umístíme knoflíky. Doporučuji si zkušebně vestu sešpendlit v bočních švech a vyzkoušet. Zde si ověříte, jak přes sebe boční díly přeložit, aby vesta dobře seděla a jak moc přes sebe přeložit oba přední díly. Na rozložené vestě např. na stole vyzkoušejte, pro které zapínání vesty se rozhodnete. Zda-li v bočních krajích nebo v předním středovém.

Jestliže se rozhodnete zapínat vestu vepředu, jednoduše přes sebe dle potřeby přeložte boční kraje předního a zadního dílu a sešijte pevný boční šev.

Pokud budete vestu zapínat v boku, jako já, nechte zatím díly nesešité a vrhněte se na knoflíkové dírky.

Na odstřižku látky si odšijeme zkušební knoflíkovou dírku. Pokud rozměr sedí a knoflík jde dobře provlékat. můžeme se vrhnout na šití naostro.

Střih na dámskou variabilní vestu - knoflíkové dírky
Střih na dámskou variabilní vestu - knoflíkové dírky

Knoflíkové dírky (ať už v předním kraji nebo bočním) si dobře rozměříme dle velikosti knoflíků. Odšijeme všechny knoflíkové dírky.

Pokud vestu zapínáte vepředu, máte hotovo. Jestliže vestu zapínáte v bocích, jako já, pokračujete ještě posledním detailem.

Boční kraje si k sobě sešpendlíme tak, jak jsme si na těle vyzkoušeli. Vestu oblékneme a na předním dílu si pomocí mýdla nebo jiného značkovače vyznačíme, kde se budou přední díly překrývat.

Vestu sundáme a dle vyznačené linie přes sebe přední díly položíme.

Podle tvaru samotného kraje si na vrchním předním dílu narýsujeme dvě linii, které navazují plynule na spodní šev dolního kraje vesty a na přední středový šev. Po těchto liniích k sobě oba díly sešijeme.

Nakonec přišijeme knoflíky a máme hotovo.

Nosíme s lehkostí a úsměvem. :)

Střih na dámskou variabilní vestu

Pro připomenutí... Střih pořídíte již nyní v e-shopu:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii