Jak ušít dámské tričko s kříženým stojáčkem ORIGAMI (+ střih ve velikostech 32–60)

Péťa  ·  1.2.2024  ·  2 minut čtení

Tričko ORIGAMI je velmi nadčasového a současně elegantního střihu. Tričko má středně vysoký stojáček přecházející plynule do překřížení na klíčních kostech. Střih na tričko ORIGAMi je přiléhavé siluety s úzkými rukávy, mírně projmutý v pase, bez prsních záševků.

Střih na dámské tričko ORIGAMI můžete již nyní zakoupit v e-shopech:

Chystám pro vás ucelenou minikolekci s názvem OR!GAM!. Tento střih na dámské tričko je nosným modelem celé kolekce, proto jej do světa pouštím jako první. Kolekce OR!GAM! odkazuje na známé papírové skládačky. Nese se v duchu přehybů, skladů, ostrých linii i důrazu na vrstvení. Rolák ORIGAMI jsem během testování ušila v mnoha verzích i barevných provedeních. Vám ho představuji ve sněhobílé, odkazující na čistý list papíru, který vyzývá k tomu, si s ním pohrát.

Do kolekce OR!GAM! jsem zpětně přiřadila i některé starší střihy, které sem konceptem hezky zapadají. Nové střihy kolekce budou pomalu přibývat a vy si je můžete prohlédnout všechny pohromadě zde:

Doporučený materiál:

Střih je určený pro slabší pleteniny (pružné materiály) s vysokým podílem pružných vláken (Elastan, Lycra, Spandex...), jako je např.:

 • bavlněný nebo viskózový úplet
 • úplet typu french terry

Doporučená gramáž je cca do 250g/m2.

Spotřeba materiálu:

 • pří šíři 140 cm:
  • pro velikosti 32–38: 1,5 m
  • pro velikosti 40–46: 2 m
  • pro velikosti 48–60: 2,2 m

Návod jak ušít dámské tričko ORIGAMI:

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

1. Střihová příprava

Jak šít dámské tričko

Podle papírového střihu si připravíme:

 • 1x přední díl na přeložku (přehyb látky)
 • 1x zadní díl na přeložku
 • 2x rukáv
 • 1x rolák/stojáček na přeložku

2. Stojáček

Jako první si připravíme stojáček. Podélně jej přehneme na polovinu, lícem dovnitř. Z papírového střihu si přeneseme všechny značky na látku a v delší straně si sešijeme obě vrstvy k sobě od krajů k prvním značkám.

Stojáček otočíme na líc a vyžehlíme. Uprostřed dlouhé strany máme ponechanou nesešitou část.

3. Ramenní švy

Přes zadní díl položíme přední díl, lícem k líci, sešpendlíme a následně sešijeme oba ramenní švy.

4. Všití stojáčku a vypracování překřížení

Sešitím ramenních švů jsme uzavřeli průkrčník. Z papírového střihu si přeneseme všechny značky do průkrčníku, protože ty nám pomou vsadit stojáček a vyhotovit jej s překřížením. Stojáček začneme špendlit ve středu zadního dílu a v přesné polovině délky stojáčku. Tato místa sesadíme. Plynule špendlíme jednu stranu stojáčku podél průkrčníku přes ramenní šev až do předního dílu tak, že se značky na stojáčku a v průkrčníku předního dílu potkají. Našpendlíme pouze tu část stojáčku, ve které máme ponechaný otvor. Sešitou a začištěnou část stojáčku ponecháme volnou.

Stejným způsobem postupujeme od středu zadního dílu i na druhou stranu a opět sešpendlíme pouze nesešitou část stojáčku. Celou našpendlenou část sešijeme s průkrčníkem a současně pokud šijeme na overlocku začistíme i volně ponechanou část průkrčníku v předním dílu. Výsledek je patrný na obrázcích níže.

Volné konce stojáčku určené k překřížení přes sebe jednoduše složíme tak, že krátké strany límce lícují s průramky předního dílu dle značek z papírového střihu. Sešitá hrana límce směřuje dolů, ta jen s přehybem látky naopak nahoru. Ve švovém přídavku průramků vedeme pomocný šev, kterým límce přichytíme (obr. 4 níže).

5. Rukávy

Dále postupujeme jako při šití jakéhokoliv jiného trička s běžnými hlavicovými rukávy. Rukávové hlavice tedy našpendlíme do otevřených průramků, lícem k líci a našijeme. Dbáme na to, abychom rukávy omylem neprohodili. Správnost rukávů nám pomohou opět určit značky přenesené z papírového střihu.

Střih a návod jak ušít dámské tričko se stojáčkem a překřížením

Když máme našité oba rukávy, otočíme celou práci na ruby a v návaznosti sešpendlíme rukávový i boční šev. Sešijeme.

6. Dokončení

Jako poslední si začistíme spodní délky oděvu i rukávů. Pokud začišťujeme na overlocku, ponecháme si delší konce řetízků, které následně zatáhneme pod smyčky. Pro tento konkrétní model jsem se rozhodla nezapravovat koncové záložky do rubu, jak by bylo tradiční, ale ponechala jsem je takto raw, jen s overlockem. Nicméně koncové záložky můžete klasicky podehnout za 3 cm do rubu a po lícové straně prošít pružným stehem.

Střih a návod jak ušít dámské přiléhavé tričko se stojáčkem a překřížením

Pro připomenutí, střih na dámské tričko pořídíte v PDF nebo papírové formě zde:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

Hana M. 19. 4. 2024

Dobrý den,
koupila jsem si tenhle střih a o víkendu se chystám šít. Vypadá velmi pěkně, originálně. Jen jsem četla návod a v úvodu u stojáčku bude nejspíš chybka, má se šít lícem dovnitř, když se pak otáčí lícem ven,že? Jinak Vaše střihy mám moc ráda- jednoduché, efektivní a krásně sednou, děkuji Vám za Vaši práci, Hanka

Peťa z Prošikulky.cz 19. 4. 2024

Dobrý den Hano,

moc děkuji za upozornění. Máte pravdu, chybku jsem opravila. Děkuji, že návody čtete takto pozorně. :)

Mějte se hezky, Petra

Další články v kategorii