Jak skladovat látky k šití (přehledně a účelně)

Péťa  ·  22.3.2019  ·  10 minut čtení

Dnes mám pro vás takový kratší inspirační článek. Sama jsem několik let tápala v tom, jak skladovat látky, kde je uchovávat, jak se pak v těch nasyslených hromadách vyznat apod. Protože mám pocit, že už jsem si na svůj systém přišla, dovolím si vám sem svoji inspiraci sdílet...

Jak skladovat látky - moje šicí pracovna
Jak skladovat látky - moje šicí pracovna

Prát látky před šitím nebo neprat?

Na úvod bych se ještě ráda dotkla jednoho příbuzného tématu, které se skladováním látek souvisí, a to je praní, případně vysrážení látek. Toto téma jsem již otevřela a detailně probrala v jednom z posledních článků zde: Prát nebo neprat látky před šitím?

Jak skladovat látky?

Když opustíme téma praní či nepraní látek (pokud nějakou dobu šijete, tak jistě víte, že se šicí komunita dělí na dva válečné tábory), dostáváme se k tématu kam s těmi (vypranými, čistými a vyžehlenými) látkami a jak v nich udržet jakýsi pořádek...

Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Třídění látek

Pokud šijete trochu víc, asi se vám začaly doma kupit různé druhy látek. Nějaké máte vzorně vysrážené, vyžehlené a srovnané. Jiné máte zatím jen vybalené z obchodu a pak tu máte také spoustu odstřižků a zbytků, u kterých možná váháte, jestli je ještě skladovat. A jak se v tom tedy vyznat. Já to mám asi takto. Látky mám rozdělené podle druhů, tzn. kupička svetrovin, kupička teplákovin, kupa košilovek, další kupa kabátovek apod. Zároveň, protože spolupracuji s několika e-shopy, musím vést evidenci o tom, jakou látku mám ze kterého obchodu, abych vám tu pak mohla napsat, kde jsem jakou látku pořídila a kde ji můžete koupit i vy.

V praxi to vypadá asi takto:

  • vlevo teplákoviny, vpravo svetroviny
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
  • vlevo svetroviny, vpravo úplety
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
  • softshelly
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
  • náplety
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Vy si samozřejmě žádný přehled o tom, kde jste látku koupili, vést nemusíte, ale vřele doporučuji si látky rovnat k sobě podle jejich druhu, materiálu nebo použití. Je čistě na vás, co vám více vyhovuje. Jestli si například do komínku rovnat látky, které jsou vhodné na mikiny, trička, tepláky a čepice, do jiného komínku látky, které jsou vhodné na patchwork. Pokud máte látek doma skutečně hodně, můžete si je rovnat jako já podle materiálu, takže teplákoviny k sobě, do dalšího komínku svetroviny, do jiného komínku softshelly, do dalšího komínku košilovky a ještě do jiného komínku podšívky atd. Záleží také hlavně na tom, kolik máte prostoru. Další možností je dávat si látky k sobě podle jejich složení. Takže třeba všechny bavlněné tkaniny k sobě, pak si dávat všechny bavlněné pleteniny k sobě, do dalšího komínku viskózové tkaniny, do jiného viskózové pleteniny apod. Ten systém je prostě čistě na vás, podle toho, co šijete.

Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Označení látek

Pokud máte v látkách velký zmatek a vlastně i tak trochu tápete v tom, na co je která látka vhodná, pak doporučuji látky označovat. Je to trochu pracné, obzvlášť, pokud to budete dělat dodatečně, ale rozhodně se to vyplatí. Jednoduše, když si domů přinesete (nebo vám kurýr doručí) balíček látek, vy si ho rozbalíte (případně vyperete nebo vysrážíte) a teď už byste rádi látky naskládaly do police, na chvilku se zastavte a každou látku si označte.

Já to dělám u tkanin, u kterých je názvosloví opravdu ošemetné a u kterého se občas materiálové složení špatně poznává, obzvlášť pokud jde o směsové látky. No a pokud šijete a chcete nakombinovat více látek dohromady, měli byste znát přesné složení všech použitých látek, abyste věděli, jestli jsou vůbec do dané kombinace vhodné.

Takže když mi třeba posledně dorazil balíček luxusních látek, udělala jsem si takovou úplně jednoduchou tabulku.

Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Zaznamenávám si obchodní název, pod kterým prodejce danou látku vede (takže např. chanel, ačkoliv já vím, že správné označení je buklé apod.), abych mohla případně s obchodem komunikovat, pokud by to k dané látce bylo potřeba. Pak si píšu kód, pod kterým prodejce látku vede (to abych ji pak mohla u nich na e-shopu kdykoliv dohledat, pokud by bylo potřeba). Vždy, a to je opravdu důležité, si píšu přesné složení materiálu. A pak si také píšu, kolik látky mám a z jakého obchodu ji mám. Množství si píšu proto, abych nemusela každou látku rozbalovat a měřit, když hledám nějakou vhodnou látku na nějaký konkrétní projekt.

Takto připravené štítky si nastříhám.

Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Jednou z možností je, si štítky ke každé látce našpendlit, ale moc to nedoporučuji. Špičkou špendlíku byste si totiž mohli natrhnout nějakou látku, kterou budete mít položenou navrchu, když ji budete vyndávat z police.

Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Další možností je pořídit si splinty a splintovací kleště. Já mám tyhle už dlouho a myslím, že jsem je tehdy kupovala na Stoklasa.cz, ale jistá si úplně nejsem. Každopádně v nabídce je tam mají: Splintovací kleště a Splinty.

Těmi si jednoduše štítky na látku připevníte a zároveň si žádnou z látek neponičíte. Splinty vždy nastřelujte do pevného okraje látky tak, aby byl štítek hned viditelný a nebyl někde schovaný v přehybu látky.

Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Kam látky uskladnit

1. Policový regál

Když máme látky roztříděné, tak teď kam s nimi. Samozřejmě záleží na tom, kolik máte doma prostoru a kolik ho můžete obětovat svým látkám. Nejčastěji jsem viděla, že mají švadlenky doma úplně klasický regál, třeba z Bauhausu nebo jiného podobného obchodu. Problém je ale v tom, že jsou police hrozně velké, takže se v nich velmi snadno udělá nepořádek, látky různě padají z komínků apod. Za mě to není vzhledná ani funkční varianta, takže pokud máte možnost, tady vám nabídnu další varianty.

2. Krabice a úložné boxy

Další možností jsou různé krabice a úložné boxy. Já mám např. v pracovně tyto plastové průhledné s víky. Člověk je nemusí otvírat a přesto hned ví, co v nich je. Menší krabice snadno můžete mít strčené pod postelí nebo na dně skříně, pokud nemáte žádný trvalý šicí koutek nebo doma nemáte prostor nazbyt.

Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

3. Otevřené policové skříně

Vzhledná ale ne úplně ideální varianta. A to hlavně v případě, pokud máte tuto skříň situovanou na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu. A to z toho důvodu, že se látky na světle snadno vyšisují. Takže ty úhledně srovnané přehyby látek máte při dlouhodobém skladování prostě o chlup světlejší, než zbytek látky. Jednoduše máte v látce najednou světlejší nebo zažloutlý pruh. U lehkých bavlněných tkanin (jako jsou třeba košilové látky, popelíny, halenkoviny apod.) toto vyšisování může při skladování v místech, kam dopadá přímě sluneční světlo, dokonce poznamenat až 4 vrstvy látky. Takže pokud máte látku poskládanou, tak v místě přehybu, když látku rozložíte máte světlé nebo žluté pruhy a celou látku tam máte nevratně zničenou. Poškození slunečním zářením je bohužel trvalé a nedá se s tím nic dělat. Jedině látku vystříhat na nějaký patchworkový projekt. Já mám naštěstí pracovnu situovanou na sever, navíc máme střešní okna tak (ne)šikovně, že mi sluneční paprsky na skříň nedopadají. Nicméně i tak dlouhodobé skladování (6 a více měsíců) v otevřených policích ve světlých místnostech nedoporučuji. Druhou věcí je, že se při šití chtě nechtě hodně práší. Ačkoliv to tak na první pohled vypadat nemusí, v šicí pracovně se poměrně hodně hromadí droboučký prach z textilních vláken. Takže se vám časem (při opravdu hodně dlouhodobém skladování) mohou látky zbytečně zaprášit. To se také týká případů, pokud bydlíte  kousek od silnice, kde se zákonitě práší mnohem více než v přírodě. My máme kolem sebe ze tří stran les, takže se u nás naštěstí nepráší...

Jak skladovat látky - moje šicí pracovna
Jak skladovat látky - moje šicí pracovna

4. Krabicové díly v policích

Jako poměrně dobré řešení se mi zdá, nastrkat do otevřených polic krabice. Pokud nejsou průhledné, smáznete tím dvě mouchy jednou ranou. Látky nebudou zaprášené a ani nehrozí jejich vyšisování. Problém je ale samozřejmě v přehlednosti. Krabice si sice můžete popsat, ale pokud jich máte hodně, pak bude vlastně dost otravné, každou z nich otevřít a projít, co v ní vlastně máte. Obzvlášť, pokud se rozhodnete vyhledat nějakou jednu konkrétní látku. Já takové krabice používám na zbytky látek a na klubíčka. Protože aby toho nebylo málo, tak k šití ještě pletu a háčkuju. :D

Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Na zbytečky je ale krabicový systém ideální. Nepovalují se nikde po stole ani v taškách. Když potřebujete odstřižky látek třeba na kapsové váčky apod., tak jednoduše vezmete krabici odstřižků a nějaký vhodný kousek se vždycky najde. Ideální je mít jednu krabici na odstřižky tkanin (pevných látek) a jednu krabici na odstřižky pletenin (pružných látek). Pokud se vám odstřižků nahromadilo moc a hledáte pro ně využití, pak koukněte do rubriky "Ze zbytečků", třeba tam najdete nějaký nápad, jak všechny ty malé kousky zužitkovat. Já téměř nic z látek nevyhazuji, odstřižky schraňuji a pak je používám právě na kapsy, jako podsádky nebo na lemování. A když už mám pocit, že se mi zbytečky látek nahromadily, dávám je do školky, kde jsou z nich děti i paní učitelky nadšené.

Jak skladovat látky - moje šicí pracovna
Jak skladovat látky - moje šicí pracovna

5. Uzavřené police

Jako nejlepší možnost pro skladování látek vidím uzavřené policové díly.

Jak skladovat látky - moje šicí pracovna
Jak skladovat látky - moje šicí pracovna
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky
Jak skladovat látky

Jak v otevřené poličce můžete vidět, mám ji po okraj zaplněnou košilovkami. V jiné polici mám pak jen podšívky, v další polici mám různé jemné látky jako šifony, hedvábné organtýny, tyly apod. V další polici pak mám luxusní látky, kterých si vážím ze všech nejvíc. Jako je luxusní buklé, které používají u Chanela, které jsem si přivezla z Milána apod.

V uzavřených skříňkách sice na první pohled také nevidíte, co kde je, ale skříňku jednoduše otevřete a je to. Oproti krabicím je to snazžší, krabice musíte vytáhnout, otevřít, prohrábnout a pak vše zase nacpat zpět.

Nehledě na to, pokud nejste zrovna takoví puntičkáři jako já a nemáte látky vyskládané jako nějakou svátost, tak ty zavřené skříňky působí vždy uklizené, i v momentě, kdy zrovna přijde nečekaně tchýně na návštěvu. :D

Tak, skladování látek bychom měli a někdy příště se podíváme na téma "Jak skladovat střihy". Už jsem toto téma začala pomalu připravovat, takže se můžete zase těšit na vhled do toho, jak to u mě chodí.

Doufám, že jsem vás alespoň malinko inspirovala a pokud chcete najít ještě další nápady na šicí pracovny, pak mrkněte na můj Pinterest, kde jsem vytvořila nástěnku s názvem: Pracovny pro švadlenky - inspirace.

Mojí pracovnu si také můžete prohlédnout na mém Instagramu tady: Moje šicí pracovna

Mějte se krásně, Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

Hanka 14. 5. 2020

Tak teda článek moooc kvituji, jednoduše, účelně napsaný. Paráda. Jsem hodně tech. typ, šiju příležitostně, spíš přešívám. Koupím šaty v sekáči a přešiju, chvíli nosím mám z nich radost, pak z nich udělám sukni....
Velmi oceňuji v článku praktickou zmíňku o slunci a vyšisování látek, což jsem sama zažila, ale už již poskládaného oblečení (škody bylo povícero...) Tipy na značení látek, bezva. Hned mrknu někde na kleště.
děkuji za fajn tipy a jsem ráda že jsem objevila Váš web, konečně něco polopatě napsaného a zároveň inspirativního. Inteligentního. At se Vám vše daří. díky Hanka

Peťa z Prošikulky.cz 18. 5. 2020

Dobrý den Hanko, moc děkuji za super komentář, jsem ráda, že jsou mé tipy užitečné. :) Mějte se hezky, Peťa

Lenka 27. 12. 2020

Hezky napsáno, já osobně otevřené police nesnáším, ať je v nich cokoliv - působí to na mě neuklizeně, riziko zaprášení a odbarvení od sluníčka... Líbí se mi systém krabic, který je sám o sobě dost nepraktický, jak již bylo zmíněno v článku - krabici je nutné vždy vyndat, prohrabat a zase vrátit, ale zase je velmi estetický. A tak si dovolím přidat jeden tip - zrovna u látek je možnost vytvoření malého "vzorníčku" (např. z odstřižků látek) - ideální připevnit na víko krabice nebo místo popisu na přední stranu - tak jsou látky schované v krabicích a i tak je hned jasné, které látky v nich jsou :) Lenka

Peťa z Prošikulky.cz 30. 12. 2020

Dobrý den Lenko, moc děkuji za zpětnou vazbu a Vaše poznatky.

Já jsem ještě před časem vymyslela, že jsme do těch otevřených polic namontovala dvířka. Takže je "bordýlek" vizuálně schovaný, ale přesto je k látkám docela dobrý přístup. :)

Mějte se hezky, Peťa

Další články v kategorii