Háčkování: návod na krokvičkový vzor

Péťa  ·  2.3.2017  ·  3 minut čtení

Pamatujete si letošní projekt s patchworkovou dekou? Musím přiznat, že mě výsledek příjemně prekvapil. Celou dobu jsem se bála, jak ta barevná smršť dopadne. S barvami nejsem úplně kamarádka, ale tahle pestrobarevná deka nakonec nevypadá vůbec kýčovitě nebo přeplácaně, naopak, dokáže interiér nádherně rozzářit.

Po dokončení deky jsem dala všechny zbytečky příze Alize Cotton Gold Batik na stranu. Bylo jich docela hodně, ale všechny spíš kratší. Takže oblečení, kde bych musela počítat s tvarem a vzorem, by nemuselo dopadnout dobře a navíc by mělo hodně uzlíků a to nemám ráda. Nakonec jsem se rozhodla uháčkovat povlak na polštář a doplnit tak interiér ve stejných barvách jako je deka.

Vybraný vzor tvoří krokve s měkkými hřebeny, které vyniknou obzvlášť při použití více barev, nicméně si ho dovedu představit i v jemných béžových nebo šedobílých tónech.

Podívejte se i na další návody na vzory háčkování.

Návod na vzor háčkování: krokve s měkkými hřebeny
Návod na vzor háčkování: krokve s měkkými hřebeny

Návod na háčkování - krokvičkový vzor

Zkratky:

 • řo = řetízkové oko
 • DS = dlouhý sloupek
 • DSdohr. = dva dlouhé sloupky sháčkované dohromady:
  • Nahodit, háček vložit do řo z předchozí řady, nahodit a protáhnout (na háčku máme 3 oka), nahodit a protáhnout dvěma oky z háčku (na háčku máme 2 oka). Nahodit, háček vložit do následujícího řo z předch. řady, nahodit a protáhnout (na háčku máme 4 oka). Nahodit a protáhnout prvními dvěma oky (na háčku máme 3 oka), nahodit a protáhnout všemi třemi oky.
  • (vlastně háčkujeme dva dlouhé sloupky, s tím že je dokončíme společně)

Poznámka:

 • všechny sloupky háčkujeme v lícové řady vždy pouze do zadního oka, vrubové řadě naopak pouze do předního oka. Díky tomu vzniknou v pletenině hezky vyrýsované hřebeny.

Postup:

A tady už je návod na háčkování tohoto krokvičkového vzoru:

 1. řada: 12 řetízkových ok (nebo násobek dvanácti), 3 řetízková oka (= první dlouhý sloupek v následující řadě)
 2. řada (líc): 1 DS do 4. oka od háčku, 3 x 1DS, 2 x DSdohr., 2 x DSdohr., 3 x 1 DS, 2DS do posledního řo v řadě. Otočíme
 3. řada (rub): (háčkujeme do předních smyček ok): 3 řo, 1 DS do posledního dlouhého sloupku z předchozí řady, 3 x 1DS, 2 x DSdohr., 2 x DSdohr., 3 x 1 DS, 2DS do posledního oka v řadě. Otočíme.
 4. řada (líc) = 2. řada, háčkujeme do zadních smyček ok
 5. rada (rub) = 3. řada, háčkujeme do předních smyček ok

Všechny řady jsou stejné, pamatujeme že v lícových řadách pleteme do zadních smyček ok, v rubové straně háčkujeme vždy do předních smyček ok.

Lícové řady jsou na brázku níže háčkované šedou, rubové řady jsou háčkované žlutou barvou.

Háčkování - návod na rokvičkový vzor
Háčkování - návod na rokvičkový vzor
Návod na vzor háčkování: krokve s měkkými hřebeny
Návod na vzor háčkování: krokve s měkkými hřebeny
Návod na vzor háčkování: krokve s měkkými hřebeny
Návod na vzor háčkování: krokve s měkkými hřebeny

Máte dotazy k tomuto vzoru háčkování? Pak se podívejte do naší Poradny, kde najdete sekci věnovanou právě tomuto tématu:

Mějte se krásně,
Peťa

Respektujte prosím autorský nápad, nekopírujte bez řádně uvedeného zdroje inspirace. Návody nejsou určené ke komerčnímu využití.

Doporučené:

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii