Pro malou parádnici – háčkovaná sukýnka

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Říkala jsem si, že mám chuť uháčkovat něco nenáročného, ale vůbec mě nenapadalo, co by to mělo být.

Zeptala jsem se Terulky, co by chtěla a ta si vymyslela, že prý sukýnku a musí na ní být kuličky.

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Tak jsem se do toho dala a tak vznikla tahle sukýnka. Spotřebovala jsem na ni dvě klubka o 100 gramech. Korálky jsem použila jako kuličky.

Háčkuje se v kruhových řadách shora dolů. Na začátku si uháčkujete zkušební vzorek. Začne se tedy pasem, nejprve si uháčkujete řetízek o přibližné délce obvodu pasu holčičky (počet ok by měl být násobek šesti), spojíte pevým okem do kruhu. V druhé řadě na začátku uháčkujete 2 řetízková oka a pak háčkujete dlouhý sloupek do každého oka. Nyní ověříte správnost obvodu pasu vyzkoušením na holčičce, pokud pas sedí, můžete rovnou pokračovat v práci. Pokud je pas sukně větší nebo menší, pak práci musíte vypárat a podle potřeby počet ok na základním řetízku zvětšit nebo zmenšit. Pokud jste pak upravovala, v druhé řadě háčkujete opět 2 řetízková oka a pak dlouhý sloupek do každého oka.
Tím je pásek hotový a nyní už se bude háčkovat kulatá “placka” – představte si jako kolovou sukni. Nejprve si vydělíte “váš počet ok” / 6 a dostanete nějaké číslo, např. 10. V následující řadě budete tedy háčkovat takto: 2 řo, 8 dlouhých sloupků a do dalšího oka 2 dlouhé sloupky, poté opakujete až do konce řady *9x 1 dlouhý sloupek, 1x 2 dlouhé sloupky*…(9 + 1 = 10) V následující řadě potom o jedno oko přidáte navíc, začnete tedy 2 řetízkovými oky, poté 9x dlouhá sloupek, do následujícího oka 2 dlouhé sloupky a pokračujete *10x 1 dlouhý sloupek, 1x 2 dlouhé sloupky*…(10 + 1 = 11)…
Stejným způsobem háčkujete až do doby, dokud placka není dostatečně velká, aby její délka odpovídala Vámi požadované délce sukýnky.
Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

A aby byla vážně teploučká a příjemně se nosila, vypodšívkovala jsem ji hezounkým srdíčkovým bavlněným plátnem.

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Takže je vlastně i oboustranná. Do pasu jsem udělala tunýlek a tím jsem protáhla pruženku, aby sukně hezky seděla.

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Ve výsledku tak máme teploučkou sukýnku do sychravých dní. A navíc je na ní úžasné, což Terulka velmi ocenila, že je vážně hooodně točivá. Je kolová a tak se při zatočení krásně zvedá. 🙂

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Podle mého návodu byla uháčkována i nádherná suknička, kterou najdete na webu Bichlička.blog.cz.

Respektujte prosím autorský nápad, nekopírujte. Návody nejsou určené ke komerčnímu využití.


Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

Nelze přidávat komentáře.